;x 1 tl m 8 NIEUWS" EX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Gebroeders Iu:é. Het uur der Vergelding. y,e Courant verscliijiit dadelijks, behalve op Zoi»- en Feestdagen. A 0 19 8 E m E U T Vooi Leiden, per d maanden f 1.25. Franco door liet geheele rijk, per d maanden 1.60. Prijs per Summer 10 Oat. Van 16 regels Elke regel meer Zaterdag 22 Juni 1S89. W°. 145, IOJ= Jaarpng. A0VERTE8TIEH: 0.90. i 0.15. liroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scbeepinakerssteeg 6. tatl s- ik' r i c li te n lloogere Burgerschool voor Jongens. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden, brengen bij deze ter algeineene kenn' dat de gelegenheid tot bet doen inschrijve- van leerlingen voor de Hoogere Burgeischool van Jongens is open gesteld op Dinsdag 4, II, 18 en 25 Juni a. s. des voormiddags van tien tot twaalf uren eu dat deadniissie-exaiiieiis zullen plaats hebben op Donderdag 11, Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Juli a. s., beide in het Schoolgebouw aan de Pieters kerkgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Mei 1889. J A C £1 T. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 21sten Mei 18S9, ti°. 80; Gelet op art. 11 der wel van den ldden Juni 1857 Staatsblad no. 87); llrengt ter kennis van de belanghebbenden, dal bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jach ten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Donderdag den \stcn Augustus aanslaande en dat mitsdien van af dat tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, den hder wet op de jacht en vis- scherijis geoorloofd; wordende tevens her innerd aan de bepaling van arl1 van hel Reglement op de uiloefening der jacht en vis- scherij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op hel water, langs de stranden, oevers van nieeren, plassen, iivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in liet Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, F O C K. 's Gravenhage den 25slen Mei 1889. LEIDEN, 21 Juni. De commissie voor de arts examens heeft in hare heden alhier gehouden zitting tot arts bevorderd de heeren D. L. Van Elk en G. O. Snijders en voor het eerste gedeelte toegelaten deu heer L. L. Van Praag. In de gister gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde stelde de voorzitter, na de be noeming van de nieuwe leden, voor, met het oog op die uit het buitenland, een tele gram van gelukwensching te zeilden aan "den zeveutigjarigen Friedrich Bodenstedt te Wiesbaden, hij ons als Mirza Schaffy zoo welbekend. Met algemeene toejuiching aan genomen. Na de pauze werd besloten art. 28 der wet aldus te wijzigen: „De secretaris geniet voor zijne werkzaamheden eene jaarwedde van ten hoogste f 400, en de bezoldiging van deu bibliothecaris van f 500 te brengen op ten hoogste f 200. Daarna stelde de vergadering de jaarwedde voor den secretaris- bibliothecaris vast op f400 plus f 100. Tot lid van het bestuur werd benoemd dr. W. Pleijte. De voorzitter richtte uit naam der vergadering een baiteiijK woord van waardeeriug en hulde tot liet aftredend lid, den hoogleeraar dr. M. De Vries. Allen stonden van hun zitplaatsen op. Dr. De Vries betuigt diep bewogen zijnen dank voor dit onverwacht blijk van sympathie, en geeft de verzekeiing, dat hij zoolang hij leeft zijne krachten zal blijven wijden aan de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde, als bestemd voor de bevordering van den bloei en het geestelijk leven van ons vader land. (Toejuiching). Tot secretaris der maatschappij werd be noemd de heer W. P. VVolters. Bij de rondvraag gaf dr. Jan Ten Brink eenige brieven van letterkundigen ten ge schenke aan de bibliotheek. Dr. W. Pieijte noodigde de leden uit ter bezichtiging van een stuk van Jan Steen (geschenk van deu heer Leembruggen) en van het opgegraven vaartuig uit het Kolder veen. De heer Quarles van Ufford bracht den dank der vergadering aan den voorzitter voor zijne voordracht met deu wensch dat anderen zijn voorbeeld zullen volgen. FEUILLETON. //Mr. Lawrence, ik moet voor mijn uitzet nog eenige noodzakelijke kosten maken, zoudt ge niet zoo goed willen zijn mij daartoe in staat te stellen? Ik zal u het zoo spoedig mogelijk terug geven." Zonder een woord te spreken haalde de bankier zijn portefeuille uit zijn zak en schreef een kasaanwijzing van duizend dollars, die zij onmiddellijk bij den kassier van het kantoor kon gaan ontvangen. Zij stamelde een verheugde dankbetuiging, maar de bankier bleef al9 een steenen beeld op zijn stoel zitten en deed alsof hij niet bemerkte, dat zij hem de hand wilde drukken. Zij verwijderde zich om het geld 'e gaan ontvangen eu het aan allerlei op schik te besteden, alleen om Robert maar 'e behagen. „Het hartelooze wezen," sprak Ada tot baar vader, „zij deukt alleen maar aan zich zelve en is blind voor de bleekheid 'au dien armen Robert, die nu door geheel de wereld als een trouwelooze aan onze Lilly wordt beschouwd. Nog geen jaar is er over die ongelukkige gebeurtenis ver- loopen en zij beeft hem door baar lage intriges geheel in haar net gewikkeld. 01 papa, wal haat ik haar toch." „Daar heb je het volste recht toe, mijn kind," sprak de bankier, „maar laten wij nu eens over iets anders spreken. Ik heb van middag bezoek gehad van inr. Philipp Johnson." Een gloeiend rood overtoog de fluweel zachte wangen van Ada, hetgeen den bankier niet ontging. „Ondeugend kind," schertste hij, „zou je mij ook al willen verlaten? „O 1 Papa," riep zij snikkend uit, „hebt ge hem afgewezen?" „Neen, neen, Adalief, zoo zelfzuchtig ben ik niet. Mr. Philipp Johnson is de vriend van onzen Robert, hij beeft mij gezegd, dat mijn duifje hem liefhad en dat wordt nu ten volle bevestigd, dus niets staat je geluk meer iu den weg." „Lieve, goede beste papa," riep Ada, terwijl zij elk woord met een kus deed vergezeld gaan. Het huis van den bankier bevatte nu twee gelukkige vrouwen, maar terwijl de De heer Wintgens gaf in overweging de overzetting van Homerus door den in 1888 overleden heer Rau te laten uitgeven. De familie zou gaarne het manuscript daarvoor afstaan. De heer Frederichs bracht den heer Petit hulde voor de nauwkeurigheid van deu door hem bewerkten catalogus. Dr. Johs. Dyse- rinck bracht den voorzitter dank voor zijne uitnemende leiding van de vergadeiing. De studenteu-roeivereeniging Njord. heeft gedurende dit seizoen 10 eerste eu een tweeden prijs behaald. Een drietal roeiers, met dit succes tevreden, zullen daarom aan geen wedstrijden meer deel nemen. De oude- vier Koning Willem is door het uittreden der heeren Van Maasdijk en De Vogel ont bonden; de junior sculler Van Rhede van der Kloot kouit niet meer uit. De jouge-vier Facultas Medica zal bij de wedstrijden der roeivereeniging De Amstel eu de koninklijke roei- en zeilvereeuiging beide te Amsterdam en respectievelijk op 26 eu 29 Juni op deu Amstel en het IJ te houden, de plaal9 van de oude-vier in nemen. De jouge-twee Quatre Bras zal zich niet meei iu den strijd begeven, daarentegen kouien de heeren De Lint en Van Schouuen als Varietas Delectat in het nummer oude twee uit. Alle ploegen worden gestuurd door den heer J. Loopuyt. Mohamed Hassan Khan, Etamed el Sultané (vertrouweling der regeering), minis ter voor de pers en opperceremoniemeester vau den shah, heeft onlangs een Arabisch- Peiziscb Woordenboek vervaardigd, dat door de flrina E. J. Brill zal worden gedrukt en uitgegeven. In deu nacht van Woensdag op Don derdag is op de Uiterstegracht eene vrouw plotseling doodgebleven. IINIVERÜITEIT. Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd: M. De iiaa^, cand.-examen wis- en natuurkunde; Th. W, N. Van Oudheusden eu J. Bnke, cand.- examen rechten; P. Goldenberg en D. Van Eek, doet.-examen rechtenG. H. Blanken en H. J. Van Paaschen, le naluurk. examen. OFFICIEELS BERICHTEN!. Bij Z,r. Ms. besluit is benoemd tot sub stituut-officier van justitie bij de arroud.- rechtbank te Groningen, jhr. mr. W. Al- berda van Ekenstein, thans commies bij het departement van justitie; tot kantonrechter te Breukelen-Nijenrode, jhr. mr. J. H. Van Haersma de With, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Utrecht voor de kantons Amersfoort, Breu kelen-Nijenrode en Woerden, ter standplaats Utrecht. De minister van binneulandsche zaken zal op 22 dezer geen audiëntie erleenen. BINMENLANDaOHE BERICHTEN. Bij de behandeling in de afdeeliugen der eerste kamer van eene suppletoire be- grootiug voor binneulandsche zaken (dienst 1888) werd de aandacht der regeering ge vestigd op de noodzakelijkheid om de ver zameling, tot het Elhnographisch Museum te Leiden bshooreude, uit de drie gebouwen bijeen te brengen in een nieuw te stichten vrijstaand gebouw, van eenvoudigen aard. Op verzoek van den minister van waterstaat is de heer N. Th. Michaëlis, directeur voor de spoorwegen, op zijn voor- nemen, om tegen het einde vau dit jaar pensioen aan te vragen, teruggekomen. Aan de kadermauouvre, die van 24-29 Juni a. 8., onder de leiding van den com mandant der 2de divisie infanterie, generaal Hardenberg, in de omstreken van Leiden (Katwijk) zal plaats hebben, wordt door de volgende officieren van het 5e reg. inf. deel genomen: kolonel C. J. H. Joost, majoor O. J. H. Putman Cramer kapt. L. J. Krugers en de kapt. O. G. H. Heldring. Woensdag zijn van de werf van de Gebr. Boot te Leiderdorp met goed gevolg te water geloopen de ijzeren sleepkaan de An- touicus, voor rekening van deu beer W. J. Hopperijs van Wageningen, en het ijzeren klippersthip Het Vertrouwen voor rekening van den lieer W. Wener van Rotterdam; terstond werden de kielen gelegd van twee andere schepen. eene van reine liefde en zaligheid droomde, glimlachte de andere ineL deinonischen triomf, dal haar misdaden haar eindelijk het gewensclite doel nabij gebracht hadden. En de arme bankier verging van smart, wat er van zijn ongelukkige dochter kon geworden zijn. DERTIGSTE HOOFDSTUK. list tegen geweld. Langzaam en treurig gingen de dagen voor de arme Lilly voorbij, terwijl zij als verpleegde in het gesticht van dokter Heath omgeven was vau krankzinnigen, en met hen een akelig bestaan voortsleepte, hoewel zij in strenge afzondering van de overigen werd gehouden en niemand anders zag dan Maty Biown en den dokter. Beiden behandelden haar als een krankzin nige en sloegen geen geloof aan al haar ver zekeringen, dat zij goed bij haar verstand was, en dat (ie schurken Pratt en Colvilie haar vervolgden en tegen haar wil tot een huwelijk met deu laatste wilde dwingen. De inlichtingen, die Pratt jegens de patiënte gegeven had, waren zoo berekend, dat dokter Heath al haar verhalen voor duide lijke blijken van vervolgingswaanzin hield. Hij deed al zijn best om haar een beter denkbeeld omtrent Colvilie te geven, en hoopte alleen daardoor haar te kunnen genezen van de voorgewende kwaal. Bij al haar ellende had Lilly evenwel een geluk, namelijk, dat zij ook in Mary een betere verzorgster vond dan Molly Leveret. Men had in het krankzinnigengesticht geen lastige patiënte aan Lilly, zij vertoonde volstrekt geen aanvallen van razernij en haar wan hoop uitte zich alleen in woorden en tranen. Alleen dan, wanneer dokter Heath haar over een huwelijk met Colvilie sprak, rees zij verontwaardigd op en sprak „Geen woord hierover, dokter, al moogt ge mij voor een krankzinnige houden, ik zal nooit toestemmen in een huwelijk met dien misdadiger." Dagelijks bracht dokter Heath verslag aan Pratt omtrent den toestand, die het op zijn beurt weer aan Colvilie deed toe- tomen. Weinig vermoeden had Lilly, welk plan haar vijanden beraamd hadden om haar geheel aan hun wil te onder werpen, maar ook even weinig vermoeden, dat de redding zoo nabij was. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1