te passeeren, de kunstzaal te kunnen bereiken, tengevolge waarvan aan eerstgenoemde loca- liteit eenige veranderingen zullen moeten worden aangebracht. Van de opgemaakte plannen komt burg. en weth., na overleg met de commissie van het Stedelijk Museum en de commissie van fabricage het plan n°. 2 het meest gewenscht voor. Daarbij wordt de trap naar de eerste verdieping voerende weggenomen en weder geplaatst ter zijde in de vestibule, zoodanig dat zij in de groote zaal boven komt. Beide gebouwen zullen verbonden zijn door een vier meter breeden corridor zeer geschikt voor plaatsing vau gobelins, kleine schilderijen, wapens, enz. Bene hooge deur is ontworpen aan de zijde van de Breeroort, uitkomende in de Lange Scheistraat, waar door de grootst mogelijke stukken iu de kunstzaal kuunen worden gebracht. De kosten aan die veranderingen verbonden zijn geraamd op ongeveer f 2300, die ten laste van de gemeente zullen moeten komen. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging een en ander overeenkomstig dit plan te doen uitvoeren. Voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier heeft bedankt dr. Ph. J. Iloedemaker, te Nijland. De dames kapitein Loock en luitenant Puister, van het leger des heils, afdeeliug Leiden, hebben gisteravond in het gebouw in de Van der-Werfstraat van hunne soldaten afscheid genomen. Ze zullen door andere officieren worden vervangen om zelf elders werkziam te zijn. Gistermorgen geraakte aan den Stati onsweg alhier een spoorloopcr onder het paard van een rijtuig. De koetsier kon gelukkig bijtijds inhoudeu zoodat de man er nog goed afkwam. Op den Vinkweg dwaalde gisteravond eene beschonken vrouw totdat ze in het water aldaar te recht kwam. Nadat men haar op den vasten wal gebracht had werd ze naar het politiebureau vervoerd. Gisteravond heeft een man op krukken ongenoegen gekregen op het Levendaal alhier met een warmoezier, welke twist zóó hoog liep dat laatstgenoemde tegen den grond werd geworpen en geslagen. Bij het plaatsen van een telefoon paal aan het Levendaal alhier is hedenmid dag eone stelling omgeslagen en gelukkig door de hoornen voor verder vallen behoed, zoodat de vele omstanders aan een groot gevaar ontkwamen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 42.—, ƒ21.50, 3.40 en 2.20. laagste ƒ42.ƒ21.50 ƒ3.40 en f 2.20. U X 1VE11IIT Ü)1T. Aan de rijks universiteit alhier is het le uatuurkuudig examen afgelegd door de heeren C. J. Blanken en C. A. Van der IjOo. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van binnenlandsclie zaken brengt in herinnering, dat zij, die zich wenschen te onderwerpen aan de in den aanstaanden zoiner te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot bet geven van middelbaar onderwijs in de Engelsche en Hoogduitsche taal, lager on derwijs in de F'ransche, Hoogduitsche en EngelBche taal en iu de gymnastiek, en die tot net geven van lager onderwijs in de landbouwkunde en middelbaar onderwijs in de land- en tuinbonwkunde en houtteelt, zich vóór 21 Juni e. k. bij het departement van binnenlaudsche zaken moeten aanmelden bij schrijven op ongezegeld papier, inet nauwkeurige en duidelijke opgave vau naam en woonplaats en van de begeerde akte en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettelijke bevoegdheid om bet examen af te leggen of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van liet onderzoek moet blijken. Zij, wier aanvragen op 21 Juni e. k. het departement van bin ienlandselie zaken niet hebben bereikt, kunnen onherroepelijk niet tot de examens worden toegelaten. De minister van binnenl. zaken brengt ter keunis van belanghebbenden, dat men 1 September a. s. te vervuilen is de betrekking van leeraar iu de geschiedenis en aardrijks kunde aan de rijks hoogere burgerschool met öjarigen cursus te Roermond. Jaarwedde f 2490. Zij, die voor deze betrekking iu aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 1 Juli aan te melden bij den inspecteur van bet middelbaar ouderwijs dr. VV. 13, J. Van Eyk te 's Gravenhage. HS33 3S WTB «5 «"2 W HL WR3 Door de liberale kiesvereeniging De Grondwet te Roermond is de lieer au. L. Ge- radts, advocaat procureur aldaar, eaudidaat ge steld voor liet lidmaatschap der tweede kamer, ter vervanging van oir. H. Brouwers. llollandia's tweede dag, die van gis teren, waarop de roeiwedstrijden werden ge houden, was in alle deelen hoogst belang wekkend. De wedstrijden werden gehouden op den Rijn, een half uur van Alfen, aan u's Molenaarsbrug", een mooi race-water. Precies te twaalf uur begonnen zij en even vóór het klokje van gehoorzaamheid, vijf uur, waren zij afgoloopen. De regeling liet ook niets te wenschen; trouwens bekwame sportsmen hadden haar in de hand. De races begonnen met de „jougc twee''. Deelnemers waren De Ruyter van Fortuna (Amsterdam), Varietas delect van Njord (Leiden), en Coliliri van Amstel Amsterdam). De drie mededingers gingen prachtig al en hielden elkaar iu 't eerst vrij wel bij, maar allengs won Amstel bet van dd au deren. Furturra won bet op Njord, zoodat Amstel het eerst aankwam in 17 min. 45 sec. (Lengte der baan 3600 iar.). For tuna 17 min. 53 sec. Tusschen beide dus ongeveer eene lengte verschil. De beman ning van Amstel bestond uit de heereu C. J. Vrouwes Jr. en George Jurrjens Jr. Het nuutine.' voor inrigged wherries (2400 irir.) werd bekatupl door Lina van Fortuna en Eleonora van Amstel. Amstel won ook iu dit nummer op zijnen mede dinger inet ongeveer 1} lengte, nl. in 13 min. 58 sec., Fortuna 13 min. 59J sec. Zeer belangwekkend was het nummer voor de travelling canoes (1200 mr.). Deelne mers Amstel, Maas van Rotterdam en Lag.i van Delft. De drie deeluetuers gaven elkaai niets toe, boewei toch spoedig de uitslag beslist scheen. Maas (de beer D. M. De Heer) won spoedig belangrijk en kwam ook 't eerst aan, in 9 minuten. Laga 10 min. 20. Amstel 10 min. 35. Op het nummer voor de outrigged scul- lings (seneores) was aller aandacht op 't sterkst gespannen. Men herinnert zich dat de vorige week op bet Kagermeer hetzelfde nummer werd geroeid tusscken dezelfde sportsmen, den beer F. Schilling, den kam pioen- skiffeur, en den heer George Jurrjens, den bekenden schaatsenrijder. Toen wou, met één seconde verschil, Jurrjens het op Schilling. Geen wonder, dat thans de be langstelling iu den uitslag zeer groot Jammer dat zij werd teleurgesteld. Immers, kort na het afgaan liet Jurrjens de riemen rusten, zoodat Schilling van Fortuna, alléén de baan aflegde in 10 min. 491- sec. Na afloop van den wedstrijd teekende de lieer Jurrjens -bij de jury piolest aan tegen de wijze van roeien van den heer Schilling, die, naar bij zeide, hem in de baan ge roeid had. Thans volgde de „oude vier". Er waren drie deelnemers, nl. Njord, Neptunus van Amsterdam en Sirene van Amsterdam. Njord nam al dadelijk de leiding, gevolgd door Neptunus en Sirene. Njord roeide bewon derenswaardig. De stijl van Neptunus liet te wenschen, maar zeer berispelijk was de wijze waarop Sirene roeide. Dat laatste werd zeer betreurd. Sirene bleek over uit nemende krachten te beschikken en kwam ook al spoedig voor Neptunus, maar op Njord kon zij liet tocb niet winnen. Njord draaide ook 't eerst en was tueu reeds on geveer twee lengten voor Sirene. Njord bleef dit gunstig verschil handhaven en vergrootte het zelfs, zoodat ten slotte liet verschil 4 lengten werd. Sirene bad op Neptunus 1' lengte ongeveer gewonnen. De bekende geestdrift van Njord's vrienden liet zich ook thans niet onbetuigd, vooral niet toen Njord 't eerst aankwam in 15 min. 49| sec.; Sirene (16 min. 8? sec.) De ploeg van Njord bestond uit de hee ren II. R. Maasdijk, R. De Lint, G. Vau Schouwen en W. F. De Vogel, stuurman de heer Loopuit. Aan de //jonge twee" werd door vijf deelnemers medegeroeid. De lengte der baan was, evenals voor de „Oude vier", 3600 M-, doch daar het water te smal was om alle vijf in ééue richting te doen gaan, roei den drie den kant uit naar Koudekerk en twee dien naar Alfen. Deelnemers waren: Njord, Nereus, van Amsterdam, Maas, Am stel en Sirene. Van Njord, Nereus eD Maas, die met elkaar roeiden, was Njord 't eerst voor. Amstel roeide tegen Sirene auu eu won het van zijn mededinger. Alle vijf gingen prachtig gelijk af. Eerst was de volgorde der drie Njord, Maas, Nereus. Njord draaide ook 't eerst, even daarna gevolgd door Nereus, die zelfs op Njord won. Doch Njord gaf niets toe en wist zich 't eerst te handhaven. Maas verloor voortdurend, ilet kruisen der vijf mede dingers, die van tegenovergestelde zijden kwamen, geschiedde prachtig. Amstel had toen een belangrijk verschil op Sirene. N'a en er»» *rarm. -s*r "ar- de tweede boei gaf Nereus het op. Ook Sirene bleef achter. Ten slotte kwam Njord 't eerst aan in 18 min. 23 sec., met een klein verschil op Atnstel, die 6 seconden later kwam. Maas was liet derde. Daverend waren He toejuichingen. Voor de roeiers van Njord, de heeren C. Broers en Zylker, niet minder dan voor die van Amstel, de heeren C. H. Van Helkeren en F. J. Van der Kolk, die een prachtige premie hadden behaald. Een der roeiers van Nereus was ouwel geworden, anders was ook zeker deze pleeg een krasse mededinger naar een der prijzen geworden. Voor de outrigged scullers (juniores), 2200 meters, waren vijf medediDgers: Am stel, Laga, Njord, De Hoop van Amsterdam eu Neptunus. Het afgaan was zeer gued. I,Bga scheen liet eerst van Njord le willen winnen, doch werd spoedig door een vaar tuig aangt roeid, wat hem een belangrijk op onthoud kostte, 't Zelfde geschiedde iets verder met De Hoop. Njord, de lieer J. F. Van Rhede van der Kloot, kwam voor en legde de haan af in 9 min en 31 sec. Neptunus die spoedig op Amstel iiad ge wonnen, kwam liet tweede aan in 9 min. 36 sec. Door een misverstand rooide Nep tunus door. Aan de //jonge vier" werd deelgenomen door Siiène, Njord en Fortuna. Baan 3600 m. Alle drie gingen prachtig af, doch Njord kwam spoedig om het hoofd, gevolgd door Sirene. Njord roeide ook in dit nummer onberispelijk. Sirene, wier ploegen slechts eene goede training behoeven om een der ernstige mededingers te worden, roeide zeer ongelijk, doch tegelijk zeer krachtig. For tuna bleef in 't eeist naast Sirene, doch verloor straks wat. Sirene, zette door en won zelfs iets op Njord, doch wist dat gunstig verschil niet te handhaven, zoodat Njord op de helft der baan eene kleine leugta vóór was. Fortuna gaf het op de liellt der baan op, zoodat de strijd tusschen Njord en Sirene te beslissen bleef. Njord kwam ook het eerst aan in 16 min. 17 J sec. Sirene 16 min. 491 sec. Het slotnummer wekte eveueens veel be langstelling. De strijd van de zesriems gieken stond beslist te worden tusschen Amstel en Sirene (3600M.) Amstel kwam dadelijk een klein verschil voor, docii Sirene schonk bet haren mededingster niet, want zij hield krachtig bij. Amstel roeide in goeden stijl, doch nu en dan niet onberispelijk. De eerste boei werd 'teerst door Amstel genomen, doch altijd weer op de hielen, of moeten wij zeggen: „op het roer", gevolgd door Sirene. Op de helft was Amstel slechts lengte onge veer voor. Doch Amstel roeide studdy door en bleef voor, zoodat deze ploeg, de heeren C. J. Vronwes Jr. Aug. Rutten, J. Van Leeuwen, H. J. Arnolds, C. H. Van lleekeren en T. J. Van der Kolk, 't eerst aankwam in 16 min. 42- sec. en Sirene in 16 min. 37 sec. Hiermede waren de roeiraces afgeloopen die door een talrijk publiekaan beide zijden vau den Rijn, werden bijgewoond. Het succes van den dag was voor Njord, doch ook voor Amsteldie zich van hare kranigste zijde had laten zien. {Hbl,) Het Handelsblad bevat het volgende omtrent de aankomst van den Shah van Perzië te Amsterdam op gisteren Terwijl Zaterdagavond m het paleis op den Dam alles iu de weer was om ver trekken in gereedheid te brengen voor den Shah (zelfs militaire hulp werd ingeroepen om een handje te helpen), wist men in het Amstel Hotel nog niets van een verandering in de plannen. De bestelling voor woning voor den Shah en heel zijn gevolg bleef ook heden gehand haafd; de generaal Nazare Aga had geen tegenbericht ontvangen; de militaire over heid kwam zich eens iuformeeren waar de bevolen eerewacht moest worden geherbergd, en tegelijkertijd zei men op het paleis: de Shah komt hier. Men dacht onwillekeurig aan een variant op het bekende vexir-plaatjeOh sera le Shah? En die onzekerheid duurde voort, zóó zelfs dat èu aan het paleis èu aan het Amstel-Hotel een militaire eerewacht werd gecommandeerd. Terwijl op den Dam de laatste hand werd gelegd aan het in orde brengen der vertrekken, maakte de Perzische generaal in het Amstel-Hotel de indeeling der kamers. We hebben in het hotel de vertrekken in oogenschouw genomen voor den Perzi- schen vorst bestemd. Ten einde aan alle eischen te voldoen werd het gedeelte van den vleugel aan de zijde van den Buiten- Amstel voor den Shah en zijn gevolg vrij gehouden, eerste, tweede en derde ver dieping. Op de eerste liggen de apparte menten, waar zoovele vorstelijke personen verblijf hielden. Men heeft daar niet den vulgairen hotel-stijl, maar komt in een reeks vertrekken, waar de smaakvolle weelde der meubelen iu volkomen harmonie is met da teekeuing der kostbare Deventer tapijten, en de versiering der zoldering, waar menig keurig meubel uit den bloeitijd der kunst- nijverheid getuigt van de zorg en den goeden smaak, die bij de inrichting hebben voorgezeten. Van daar dan ook dat, gelijl bij vroegere gelegenheden, de verwondering van de heeren belast met het kwarliermaken, niet uitbleef. Wat zelfs in zeer voornamt hotels van grootere steden in het buiten land tevergeefs wordt gezocht, is in het Amstel-Hotel te vinden. In de hoeksalotit herinneren de op de zoldering artistiek ge schilderde wapens aan de hooge personen die er hebben vertoefd. De geheele reeks vertrekken, allen ineenloopend en ook uit de gangen te bereikeu, is er op ingericht aan alle vereischten van comfort en ge makkelijke en snelle bediening 't best ti geinoet te komen. Deze appartementen vormen een paleisje in het hotel. De Shah die tot dusverre op zijne reis allééu in vorstelijke verblijven is gehuisvest, zal zeket in het Atnstel-Hotel zich niet minder op zijn gemak gevoelen, en 't is waarlijk een voorrecht voor Amsterdam dat een vorst als deze Oostersche potentaat hier zoo ge makkelijk in eert hotel datgene kan vinden, wat elders slechts in koninklijke paleizen wordt geboden. Te 7,15 rukte een compagnie infanterie met de stafmuziek van hi-t zevende regiment en het vaandel het station vau den Rbijn- spoorweg aan de Weesperpoort binnen en schaarde zich op het perron van vertrek, waai hij uitzondering de trein zou aankomen. In de wachtkamer eerste klasse kwamen bijeende burgemeester in ambtsgewaad met net grootkruislint der Leopoldsorde en de commandeurskruizen van den Neder- laudschen Leeuw en vau de orde vau Waldeck en Pyrmont, de commissaris des konings in deze provincie eveneens in ambts gewaad, de bevelvoerende generaal in de eerste militaire divisie Den Beer Poortugael, de schout-hij-nacht directeur en commandant der marine Cramer, de koionel-commandaiit der schutterij Van Someren Brand, de kolonel commandant van het garnizoen Bothnia An- dreae,allen iu groot tenue, benevens 's konings hofmaarschalk baron De Constant Rebecque, de consul van Perzië in ambtsgewaad, de vice- consul en eenige andere autoriteiten. Voorts bevond zich nau het elation <1 Perzische gezant te Parijs, generaal Nazare Aga, in zwart Perzisch costuum met de muts van astrakan. Op liet voorplein kwamen drie koninklijke en zes particuliere rijtuigen. Dat voor den Shah het bekende met scharlakenrood be- kleede rijtuig, dat onze koning steeds hier terstede gebruikt, bespannen met vier paarden van den bok gereden. Te 7.35 naderde een escadron cavalerie op het voorplein, dat geheel was vrijgehouden even als het perron Te 7.49 reed de trein binnen. Uit een salonwagen niet die des konings stapte 't eerst de Shall met generaal Ver- spijek, adjudant-generaal des konings die met den ordonnans-officier haron Van Tuyll van Serooskerken den Shah tot Zevenaar was te gemoet gereisd, en daar aan Zr. Ms oordeel opnieuw had onderworpen of de Shah in het paleis dan wel in het Amstel- Hotel zijn intrek wilde nemen. Het ant woord luidde dat Z. M. hij zijn eerst beslnit volhardde en dat hij, nu onze koning niet in staat was hem te ontvangen wegens 's konings gezondheidstoestand, niet in het paleis maar in het hotel zijn intrek zon nemen. Dit werd naar hier geseind en zoo kwam men vóór de aankomst te weten dat de Shah zou verblijven in liet hotel, hetgeen niet belette dat aan het paleis een eerewacht was opgesteld, en dat te ruim 10 uur de Dam nog vol was met wachtenden. Generaal Nazare Aga stelde de autori teiten den Shah voor, die velen de band drukte. De muziek die het Perzische volks lied speelde, zweeg tijdens het voorstellen, op verzoek van den Shall. In eenvoudige uniform gekeeldeen astrakan-muts met diamanten sieraad in het midden op het hoofd, een degen met sierlijk ivoor gevest, en als we goed zagen zonder eenige orde- teekenen, wilde Z. M. blijkbaar, door dezen eenvoud te kennen geven dat, al legde hij zijne waardigheid niet af en werd hem mili taire eer bewezen, toch de gedwongen afwe zigheid des konings zijn bezoek niet vat dien strikt officieelen aard deed zijn al' anders zou zijn geweest. Op het perron liet de Shall zich een overjas, officiersmodel, omwerpen. Ook de leden van het gevolg waren alle" hoogst eenvoudig in zwart reisgewaad met mutsen. De meesten bleven op het perron geschaard. De Shah heeft een snorbaard en draag een bril, waarvan de steunsels aan den zijn bevestigd, doch zóó dat ze gemakkehj

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2