NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 18 Juni 1389. - N#. 141. Bureel: Scheepinakersstees: 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. Hoogere Burgerschool voor Jongens. II du runt verschij ut d a e lij ksbehalve op Zon- en Feestdage u. A 30KK E i EET: Vooi Leiden, per 3 maandenj 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Summer 10 ('ent. 203e Jaargang. ADVERTENTIE N: Van 16 regels r0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabatper regel 0.10. S tad s- Beri c Ss te n. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeenc kennis, dat de alphnbetische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer ge meente, van den 18 tot en met den 27 Juni aan staande (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags \an 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats heb ben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Vrijdag den 28 Juni 1889, s voormiddags te negen uren. Wordende zijwelke na de laalstvoorgaaude in schrijving zich binnen deze gemeente metterwoon heb ben gevestigd, lot eene naloting opgeroepen, mede op Vrijdag den 28 Juni 1889, 's namid dags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepenom lot de loting ter voorschreven plaats op te komen, op den dag en bet uur in deze kcH- nisgeving uitgedrukt terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de loliug op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegen woordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de be langhebbenden verwittigd, dat bij de genoemde loting adotffkening zal worden gehouden van de redeuen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krach tens het 3de art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hendie zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door perso neel e opkomst, of, bij volstrekte beletselen, doorliet zenden van een met hunne omstandigheden wel be kenden gemachtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennis gegeven, dat aan de navolgenden bij de wet recht op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig oogenhlik of wel geheel, ongeschikt maken; 2°. die kleiner zijn dan eene Ncderlandschc el (meter) en vijf honderd zeventig strepen (milli meters); 3°. de geestelijken van alle gezindten, zoo lang zij niet van stand veranderen 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescho- len, (rijks-universiteit), aan de athenaea en de seminariën; 5°. de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten heb ben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of een hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol nit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8°. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden; als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en das niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, j de verplichting niet om zich ledoen inschrijven, 9°. den broeder van hern, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient, met dien ver stande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft lot den dienst zal worden opgeroe pen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welkereden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijgesteld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijken dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, in dien de redenen van vrijstelling ophouden waar om zij op de algemeenc en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die tot den dienst der nacht-of brandwach ten, en tot dien der brandspuiten, zijn aange steld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast IK», lijf- on huisbedienden, voor welke als dienstbo den de personeele belasting wordt betaald, waar onder echter niet zullen worden verslaan werk- boden of zoodanige bediendendie ter uitoefe ning van iemands beroep of bedrijf zijn benoo- digd; ^°t zijj die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-geslichten opgevoed of onder houden worden, en 3°. krachtens art. 160 der Militiewet, de loteliu- gen die hun diensttijd hij de Zeemilitie volbracht en een behoorlijk paspoort hebben bekomen. En zullen dientengevolge degenen, welke mochten vermeenenuit hoofde van een der bovengemelde redenen, aanspraak op vrijstelling te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nommer willen verwisselen, ken baar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 5 Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanleekening te doen, voor zooveel zulks hij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men verlangt zich tc doen vervangen- nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaat sing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17Juni 1889. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden, brengen bij deze ter algemeene bennis dat de gelegenheid tot bet doen inschrijven van leerlingen voor de Hoogere Bargeischool van Jongens is open gesteld op Dinsdag 4, II, 18 en 25 Juni a. s. des voorniidilags van tien tot twaalf uren en dat deadniissic-exaniens zullen plaats hebben op Donderdag II, Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Juli a. s., beide in het Schoolgebouw aan de Pieters kerkgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Mei 1889. Kosteloozc Inenting. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Leiden brengen ter algemeene kennis dat, te beginnen met Dinsdag 18 Juni e. k. de zittingen voor kosteloozc inen ting in bet Ehsabelhshof aan de Oude Vest weder plaats hebben. Burgemeester eu Wethouders vooruoeind DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1889. ti li W T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier algemeene kennis dal door PAULUS DE WINTER, wonende le Lisse, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning voor den kleinhandel in sterken drank m liet perceel Langegraclil no 6. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van P. H. LEUSVELT, wonende alhier, houdende verzoek om ver gunning lot oprichting; van eene smederij in liet perceel Sl. Jorissleeg no. 4. Gelet op de arll. (5 en 7 der wet van 2 Juni 187.) (Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan liet publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dal op Maandag den lenJulia.s. voormiddags le elf urenop het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in le brengen. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1S89. Vergadering o van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 Juni 1889, des namiddags te Imee uren. Onderwerpen: 1°. Voorstel tot uitbreiding vim het onder wijzend personeel voor de vrouwelijke handwerken aan de scholen n°. 3 en 4 van de derde klasse. (106) 2°. Benoeming van eene tweede onderwij zeres in de vrouwelijke handwerken aan dc scholen n°. 3 en 4 van de derde klasse. (106) 3°. Verzoek van A. Van Borselen, om een stoep te leggen aan de Hooigracht. (103) 7t°. Voorstel betrekkelijk de aansluiting van I het Stedelijk Museum aan de Telefoon. (104) 5®. Idem tot het verleenen van eene tege moetkoming aan den Concierge van het Stedelijk Museum. (105) 6°. Idem betrekkelijk liet aanbrengen van eenige veranderingen aan liet Stedelijk Museum in verband met de oprichting van de Kunstzaak (107) 7°. Idem betrekkelijk de toelating van meisjes op de Hoogere Burgerschool voor Jongens naar aanleiding van het verzoek G. W. F. G. CaHenfels. (108) 8°. Verzoek van Dr. W. Rutgers van der Loeff, om ontslag als stads genees- en heelkundige. (109) 9°. Idem van P. J. W. Van der Hart, om een riool te leggen in de Pieterskerk gracht. (114) 10°. Voorstel betrekkelijk het brengen van eenige veranderingen in de lokalen van het voormalig Caecilia-Gasthuis in ge bruik hij de Maatschappij van Weldadig heid. (li 5) 11°. Verzoek van J. J. Dijkstra, om vrijstel ling van de betaling van schoolgeld middelbaar onderwijs. (1)3) 12°. Idem als voren van Wed. II. J. Hulshoff, geb. A. Siddré. (113) 13°. Idem als voren van J. A. L. De Stop- pclaar. (113) 14°. Idem als voren van Wed. R. A. Van Deursen, geb. C. J. Proper en om terug betaling van schoolgeldlager onder wijs. (113) 15». Idem van de Wed. P. Woudenberg, om terugbetaling van schoolgeld, lager on derwijs. (11G) 16°. Voorstel tot het verleenen van afschrij ving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (117) 17°. Rekening over 1888 van den Schutters raad. (111) 18°. Idem van de Bank van Leening. (110) Dit stak is nog niet opgenomen onder de In gekomen Stukken. LEIDKN 17 Juni. Na overleg met den voorzitter der commissie van fabricage geven burg. en weth. dezer gemeente den raad in overwe ging aan A. Van Borselen vergunning te verleeuen om een hardsteenen stoep te leg gen op opeubaren gemeentegrond vóór zijn huis op de Hooigracht N° 66, mits op den hoek der Hecrensteeg met een rond uiteinde afgesloten en overigens volgens de aan te te wijzen rooiïng. De commissie vau het Stedelijk Mu seum alhier heeft den wensch te kennen gegeven out die inrichting te doen aanslui ten aan de telefoon, ten einde tijdig te kannen waarschuwen bij brandgevaar, in dien politiehulp noodig mocht zijn of in andere mogelijke gevallen. Eene aansluiting van het Museum komt ook burg. en weth. wenschelijk voor, zoodat zij den gemeente raad voorstellen hen te machtigen een abon nement voor het Stedelijk Museum te sluiten. Door de oommissie van het Stedelijk Museum is aan burg. en weth. medegedeeld dat ten gevolge van het overlijden van de vrouw van den concierge van het Museum, het noodig is dat de concierge in staat worde gesteld in de noodige huishoudelijke hulp te voorzien, vooral nu ook het aange kochte huis op den Ouden Singel, voor het Museum in gebruik is gesteld. Het komt burg. en weth. voor dat voorloopig daarvoor eeD bedrag van f 100 per jaar moet worden beschikbaar gesteld eu dat het billijk mag worden geacht die honderd gulden ook uit te keeren voor dit jaar, met het oog op de langdurige ziekte van de overledene. Nu de openbare school derde klasse n° 4 is in gebruik genomen, zullen de on derwijzeressen in de vrouwelijke handwerken van de school n0 3 ook in de school u°. 4 onderwijs moeten geven, waardoor het nood zakelijk wordt het aantal onderwijzeressen met éóne te vermeerderen. Daarvoor hebben burg. en weth. de volgende voordracht op gemaakt mej. Hendrika Christina Karstens, mej. Clasina Fortanier en mej. Maria Dijk man. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging om, evenals op de verzoeken voor Helena Blankenberg en Emma Koppe- schaar, toelating toe te staan op de hoogere burgerschool voor jongens voor Anna Elisabeth Cornelia Maria CaHenfels, tegen de inwilliging van welk verzoek door haren vader gedaan noch bij den directeur der school, noch bij de commissie van toezicht bezwaar bestaat. Tevens stellen burg en weth. voor om, nu eenmaal door den gemeenteraad in beginsel is aangenomen dat meisjes op de jongensschool kunnen worden toegelaten, aan hun college voor het vervolg machtiging te verleenen om op diergelijke verzoeken, welke nader mochten inkomen, na verhoor van de betrekkelijke autoriteiten te beschikken. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van dr. W. Rutgers Van der Loeff, geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging aan adressant eervol ontslag te verleenen als stads genees- en heelkundige, met ingang van I Juli a. s. De commissie van financien heeft den gemeenteraad bericht dat zij geeue beden kingen heeft tegen de ter fine van onderzoek in hare handen gestelde rekeniug en verant woording van de ontvangsten en uitgaven der dd. schutterij alhier over het jaar 1888, zij stelt derhalve deu gemeenteraad voor die rekening voorloopig vast te stellen tot een bedrag van f 8279 in ontvangst en uitgaaf. Hetzelfde adviseert de commissie omtrent do rekening der stadsbank van leening over 1888, in ontvangst tot een bedrag van f 331,126,38 en in uitgaaf tot een bedrag van 321,168,04, alzoo opleverende een saldo van f 9958,34. Voorts geeft zij in overweging het dividend ad f 1 704,09 in de gemeentekas te doen storten. Ten einde uitvoering te kunnen geven aan het voor onze gemeente zoo belangrijke aanbod van den heer D. Hartevelt tot op richting van eene kunstzaal achter het Stedelijk Museum in de Lakenhal, hetwelk door den gemeenteraad met erkentelijkheid werd aanvaard, zijn onderscheidene plannen opgemaakt, die in de leeskamer op het raadhuis ter inzage van de raadsleden zijn nedergelegd. De kuii8tzaal zelve is eene groote lang werpig vierkante ruimte, groot 9.5x20 meter, met bovenlicht, waarbij met de tegen woordige eischen van musea zooveel mogelijk is rekening gehouden. Uit deu aard der zaak achten burg. en weth. het wenschelijk dat de kunstzaal direct met het museum worde verbonden, ten einde gelegenheid te geven nit het mn9eum, zonder de buitenlucht

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1