NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A B 0 fJ H E I» E fi! I A V E 8 T e; TIE i Bureel: Scheepmakerssteeg 6, Maandag 17 Juni 1339. - W. 14o. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads- lier ie h te :v lloogere Burgerschool voor Meisjes. BINNENLAND3CHE BERICHTEN. IIe'Lc romraiit verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en feestdagen. Voc.' Leidenper 3 maandent 1-25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden s 1.60. Prijs jier lumnicr 10 Ont. Van 16 regelsf 0.90, Elke regel meert 0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 203c Jaargang, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor de lloogere Burgerschool voor Meisjes wordt opengesteld gedurende de maand Juni a. s. op eiken Maandag tusscben drie en vijf uren des namiddags, in bet schoolgebouw aan de Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Mei 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Gezien de circulaire vau den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland van den 21steu Augustus 1831 (Provinciaalblad N°. 110), Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den lsten dier rnaanl Nu. 72, de Dankdag of Godsdienstige vit ring der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 16den dezer maand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Juni 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN,ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhol land, van den 1500 Januari 1889, ANo. 97, houdende uitnoodiging oindoor het aansporen der ingezetenen lot milddadigheidzoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majestcits dispositie, van den tgd.n November 1820, nu. 81, door de Districts- commissie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlandenzal worden gehoudendoen te welen dat, ingevolge liet verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Col lecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde perso nen met geslotens bussenop Maandag en Dins dag, den 1 VUen eti I8iicn Jutli aanslaande, aanvan gende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Weihouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noo- digen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit door onhekrompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersleuning der iustelling, welke zij zoo zeer behoeftmaar gelooven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uilkomst verzekert en voor ieder recht geaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aanspo ring overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toclr niet slechts in liet belang der verminkten eri infirmen van den gedenk- waardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, origeluk- kigen van lederen strijdwaarin ons vaderland gewik keld was en nog is, ondervinden liet steeds, dat le bannen behoeve een blijvend liefdeweik is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost- en W'est- Indische bezittingen veteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althans hel vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne Iandgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner srnarlen, tot ondersteuning van hunnen gehrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete liet, dat, zoo hij wer kelijk in en door den dienst infirm is geworden er een fonds beslaat, niet het doel om door toelage, hoven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te ver zachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verlecnen opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tol beschaming van den tijd genoot, die aan heiwerk, eenmaal zoo krachtig aan gevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf over tuigd honden, het doen ziendat deze roepstem niet te vergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 13 Juni 1889. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag, den 20 Juni 1889. LEIDEN, 15 Juni. Omtrent de aanstaande maskerade door liet Leidsch Studentencorps in 1890 te honden is eene keuze voor een onderwerp gedaan. Slechts dén antwoord was ingeko men op het verzoek van het collegium om uitgewerkte plannen in te zenden; dit ant woord was van den heer S. Creatz en vol gens dit plan zal dan ook worden voorge steld de intocht van Karei V binnen Nij megen in den winter van 1516. in den optocht komen voor 5 hoofdper sonen en slechts 36 anonymi. Verder zijn ongeveer 70 A 80 paarden en eenige muil ezels eu ossen noodig; er zijn noodzakelijk 58 rollen voor ruiters en 87 rollen voor voetgangers. De maskerade zal bestaan uit vier groe pen vooreerst de regeering van de stad Nijmegen die den keizer inhaalt; voorts de vertegenwoordiging van de regeering van Gelderlanddaarna de afdeeliug waarin de keizer zelf voorkomt en ten slotte de vierde groep van bisschoppen, abten en andere geestelijken, terwijl eene afdeeliug van rui ters en leden van bet keizerlijke huis den trein besluiten. De plannen werden op de jongste curps- vergiidering goedgekeurd, waarna de voor zitter der maskerade commissie als vermoe delijk cijfer der onkosten voor het corps opgaf f7060. Het rijks Elhnographisch Museum, afd. Nederlandsch Oost-Indië, floogewoerd 108 zal morgen Zondag den 16 Juni van 12 tot 4 uur voor het publiek ter bezich- tigiug zijn opengesteld. Er heeft zich ook hier ter stede een comité gevestigd voor de oprichting van een //Herstellingsoord voor Draukzuchtigeu." Dit comité bestaat uit de heereuprof. air. J. T. Buys, ds. S. Kutsch Lojenga, prof. dr. S. S. Rosensteiu en ds. E. Cesar Segers. Tot adsistent aan de universiteits bibliotheek te Amsterdam is benoemd de heer dr. C. P. Burger Jr. te Leiden. Tot ab-actis van de sociëteit Minerva is gekozen de heer W. E. Bijleveld. Tot commissaris-quaestor van de so ciëteit Minerva is gekozen de lieer E. Smit, die tevens gekozen werd tot ab-actis van de commissie voor de maskerade in het volgend jaar. Het bestuur van de Leidsche Studen ten-IJsclub is als volgt geconstitueerd: de heeren E. Smit, praesea; C. E. Van Marle, ab-actis; S. Reeling Brouwer, quaestor; J. Van Wichereu, P. Viukbuyzeu, C. J. Posthuma en A. J. Van Smitna, commissa rissen. De schietoefeningen van Pro Patria zijn tol nader order uitgesteld. Vrijdag 7 Juni had op het Schutters veld alhier de onderlinge Cricket-match plaats waarvan we reeds vroeger melding maakten. De jury bestond uit de heeren VV. Muiier, O. Schreuders eu M. B. H. Salomonson. Voor „batting" behaalde de heer I. A. H. Broese van Groenou den eersten prijsde tweede werd aan den heer VV. C. Matthes, de derde aan den heer P. Posthuma toegekend. Voor „bowlen" be haalde de heer P. Posthuma den eersten, de heer J. H. Van den Broek den tweeden prijs. De heer Salomonson reikte na afloop de behaalde prijzen over en een gemeen schappelijke maaltijd besloot den dag. De pachter van den Kinderspeeltuin zal het gunstige weêr nog eens waarnemen en op Maandag 17 Juni des namiddags te vier uren wederom een kinderfeest organi- seeren met muziek. De toegangsprijs is half in comsnmptie. In de Vleeresteeg, nabij de Hooigracht alhier, is gistermiddag een man, op de Middelstegracht woonachtig, plotseling in eengezakt en overleden. Hedenmiddag is in het Westeinde te Soeterwonde een begin van brand ontstaan dat slechts geringe schade aanrichtte en spoedig gebluscht was. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 9 Juni 35 volw. en 8 k., totaal 43. M. 10 35 7 42. D. 11 33 „4 42. W. 12 46 „8 54. D. 13 54 14 68. V, 14 33 13 ff 66, Z. 15 n 51 f, ff 12 ff, ff 63. Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 1354 zwembaden door heereu en 161 door dames. De temperatuur van het water is 22° Celsius. U NIVER8IVRIT. Heden werden bevorderd aan de rijks universiteit alhiertot doctor in de go 1- geleerdheid, de heer 11. Y. Groenewegen, geb. te Amsterdam, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Paulus Van Hemert, als godgeleerde en als wijs geer", eu tot doctor in de Nederlandsche taal en letterkunde, de heer F. A. Stoelt, geb. te Leeuwarden, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld „Proeve eener beknopte middeluederiandschesyntaxis". Aan de rijks-uuiversileit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de heeren A. L. C. Furnée eu U. II. Ball, le natuur kundig examen; G. Tjalma en J. Eringa, candidaats-examen godgeleerdheid le ge deelte; E. 11. A. Cromhout, candidaats-ex amen Nederl. letteren; J. H. Kern, doet. examen Nederl. letteren, N. Adriana, cand.- examen taal- en letterkunde van den Oost- Indisehen archipel; J. R. Van Geuns, mathesis examen volgens artikel 86 der wet op het hooger onderwijs. MUiKIEH, liETTEKiaiS KIN HUIST. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 18 Juni, des avonds te 7 uren, eerste buitengewoon Haimonie- Concert, te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de Regiment Infanterie, directeur de heer J. G. 11. Man». 1ste afd.: N°. 1. Marche Militaire N°. 1. 1 ste Uitv.), F. Schubert; 2. Ouverture „die Zigeunerin", Balfe; 3. Entr' Acte Nu. 2. zum Drama „Rosamunde", F. Schubert; 4. „Frühliugs- traumereien" Walzer, Mauu5. Fautaisie sur „Lalla Roukh", Opéra de Féiicien David, Dunkier. 2de afd.: N°. 6. Ouverture zu „Ruys-Blas" (late Uitv.), Mendelssohn; 7. Balletinusik und Hochzeitszug aus der Oper „Feramors", Rubinsteina. Bajaderentanz, b. Lichtertanz der Briiute vou Kasohmir, c. Hochzeitszug. Fiir Harmonie-Musik bear- beitet von Mann. 8. a. Die Miihle tm Schwarzwald", Idylle, Eileuberg; b. „Loiu du Bal" (lste Uitv.) transcrit pour Har monie par Mann, E. Gillet; 9. Grande Fantaisie sur des Motifs de l'Opéra „Roméo et Juliette" de Gounod, (lste Uitv.), Mann. (11'FICIEEbE BERICITTEV. Z. M. heeft toestemming verleend aan den burgemeester van Bodegrave, W. Lotsy, om tot 1 Mei 1890 te Gouda te wonen, eu aan den burgemeester van Kloetiuge, jhr. S. M. Van Reigersberg Versluijs, om tot 1 Juli 1890 te Goes te wonen. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf. tot kapitein, bij den staf van' bet wapen, de eerste luit. J. C. Buytendijk, van disn staf, werkzaam bij de kon. mil. acad.; bij het 7e reg.de eerste luit. D. Vinkhuijzen, van het reg. gren. en jag.bij het 8ste reg., de eerste luit. adj. G. A. Pitlo, van het korps. Z. M. heeft, met ingang van 1 Juli, P. P. H. Steenbergen en A. Verschoor W.Lz. benoemd tot adjunct-ijker der maten en ge wichten. Z. M. heeft aan D. Ricardo, chirurgijn dentiste te Curapao, vergunning verleend tot het aannemen van de medaille de la In struction Publics, hem door den president der Ver. Staten van Venezuela geschonken. Ingevolge machtiging des konings is de heer Josephus B. M. Timmerhaus erkend en toegelaten als consulair agent der Ver- eenigde Staten van Amerika te Schiedam. Z. M. de koning heeft bij besluit van 7 Juni jl. de staatscommissie, den 1 On Juni 1888 ingesteld ter zake van de wettelijke regeling onzer levende strijdkrachten, ont bonden, met dankbetuiging aan haar leden en secretarissen voor de belangrijke door hen bewezen diensten. Bij beschikkiug van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn met ingang van 1 Juli aanstaande bevorderd tot opzichter van den waterstaat lste kl. J. G. Lugten, thans 2de kl.; tot id. 2de kl. M. S. Lugten, thans 3de kl.; tot id. 3de kl. P. De Ronde, thans 4de kl. en is benoemd tot id. 4de kl. P. Schotel te Dordrecht. De minister van financiën maakt be kend 1°. dat in den loop van dit jaar kunnen worden aangesteld twee surnume rairs bij den dienst van 's rijks schatkist; 2°. dat op Vrijdag 28 Juni 1889, en zoo noodig op den daaropvolgenden dag, in het gebouw vau het departement van financiën te 's-Qravenhage zal worden afgenomen het bij koninklijk besluit van 30 October 1886 n°. 20 omschreven vergelijkend examen, en 3°. dat vóór of uiterlijk op Woensdag 26 Juni 1889 bij bet departement vau finan ciën (afdeeliug Generale Thesaurie) moeten zijn ingekomen de verzoekschriften om tot dat examen te worden toegelaten, vergezeld van de bewijsstukken bedoeld bij art. 5 van het Koninklijk besluit van 30 October 1886 n°. 20 (opgenomen in de Staatscourant van 7/8 November 1886), zooals dit is gewijzigd bij het koninklijk besluit van 24 December 1888 n°. 22 (opgenomen in de Staatscou rant van 30/31 December 1888). De R. K. kiesvereeniging De Grond wet te VlaardingeD, heeft tot candidaat voor de prov. staten gesteld den heer A. H. C. M. J. IJzermans aldaar. De uitslag der examens aan de poly technische school te Delft is als volgt: B 1. F. C. H. M. Dubbeldam, P. J. Fritzlin, M. H. De Jongh en E. Van Ko nijnenburg, art. 61, 62, 64; J. tl. Wilson, art. 63, 64G. H. Brandt, E. Buyn, E. J.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1