m mr.3 MLJ ia*. A Uit een onderhoud met den gisteren te 's Hage aanwezigen gezant van Perzie te Parijs kan het volgende worden mede gedeeld Zoodra de Shah van Perzie, zijn souverein, vernomen had dat de gezondheidstoestand van Z. M. den koning, hoewel hersteld van zijne zware ziekte, nog niet toeliet het bezoek van den bevrienden monarch te ontvangen, nam hij onmiddellijk hot besluit te bedanken voor eene ollicieele ontvangst, welke Z. M. wellicht vermoeienissen zoude veroorzaken, die moesten worden vermeden. De Perzische vorst, hoogst gevoelig voor het bewijs van vriendschap en gastvrijheid, in het aanbod van Z. M. gelegen, maakte, uit consideratie voor Zr. Ms. gezondheid, tevens den wensch kenbaar, dat II. M. de koningin te zijnen behoeve niet het Loo zou verlaten. Alleen hartelijke deelneming en belang stelling in den gezondheidstoestand van onzen vorst deed den Ooslerschen koning bedanken voor alle eerbewijzen van wege Z. M., die daarop van storenden invloed zonden kunnen zijn. De Shah van Perzië, met zijn talrijk gevolg, wordt Zondag e. k. per extra-trein van tlanover te 6 uur in den namiddag te Emmerik verwacht. Van daar direct doorstoomende, zal hij dus tusschen acht en halfnegen aan het Rijnspoorwegstation te xVmsterdam aankomen. Generaal IS'azare Aga, Perzisch gezant te Parijs, een voorkomend grijsaard, die goed Fransch spreekt, heeft reeds in het Amstel-Hotel de noodige ver trekken in oogenschouw genomen en voor zijn vorst besteld. Vermoedelijk zal de Shah vier dagen te Amsterdam vertoeven en van daar een uit stapje maken naar Haarlem. Voor de regeling van het programma heeft de generaal met de heeren H. Hesse, consul-generaal, en L. Hesse, vice-consul van Perzië te Am sterdam, de medewerking gevraagd van den burgemeester, die zich met de meeste wel willendheid bereid heeft verklaard de heeren behulpzaam te zijn. De Shah reist incognito, dus niet als vorsl. [Hbl.) Het openhaar miuisterie bij het ge rechtshof te 's Gravenhage heeft levenslange gevangenisstraf gevorderd voor de drie per sonen die in hooger beroep waren gekomen van hunne veroordeeling door de Kotter- damsche rechtbank, de eerste en derde tot levenslange, de tweede tot 20 jaren gevan genisstraf, wegens den moord op een weduwe in een herberg Ie Stolwijk gepleegd. Ge lijkheid van straf werd thans gevraagd we gens het verband tusschen de misdadige handelingen van de drie veroordeelden. De uitspraak is bepaald op 22 Juni. Bij het omlaagtrekken van een schuit voor de haringvisscherij van den reeder A. Hoogenraad te Scheveningeu, geraakte gis teren een der matrozen met zijn hand ouder een rol beklemd, waardoor de toppen van de vingers werden afgekneld. Dr. De Niet verleende de eerste heelkundige hulp. De matroos kou de reis niet aanvaarden. De vorige week werd Ie Rotterdam een drieling geboren. Alle drie de kinde ren stierven kort daarop en werden eergis teren naast elkander in één kistje begraven. Hedennacht heeft een begin van brand plaats gehad, veroorzaakt door het omvallen van eene petroleumlamp, in het vooronder van het stoomschip Argentinië, liggende bij de Stieltjesstraat te Rotterdam waarbij een der matrozen lichte brandwonden aan armen en voeten bekwam. Door eigen volk werd de voortgaDg van het vuur gestuit. Naar men meent, kan dr. P. J. H. Cnypers, de beroemde architect, de opvolger worden van zijn betreurden zwager prof. J. A. Alberdingk Tbijm, als hoogleeraar in de aes'hetiek en kunstgeschiedenis aan de Am- sterdamsche rijks-academie van beeldende kunsten. Althans zou hierover onderhandeld worden tusschen Den Haag en de com missie van toezicht te Amsterdam. (IV. v. N.) Het aantal studenten aan de Vrije Universiteit" bestond aan het eind van den cursus 1887/88 nit 82, waarvan 60 in de theologie, 8 in de letteren, 5 in de rechten, 7 in de theologie en rechten, 2 in de theologie en letteren. Voor den cursus 1888/89 zijn ingeschreven 78 studenten. Uit Tessel wordt aan de N. R. Ct. gemeldOnder de kwallen in zee komt ook eene zekere soort voor, die vergiftig schijnt te zijn. Een dertienjarige knaap kwam gis teren, bij het zwemmen, in aanraking met zulk een dier. Terstond voelde de jongen een brandende pijn, welke eenige uren ach tereen voortduurde. Eerst na eenige malen met carbolzuur de pijnlijke plaats te hebben gewasschen, kwam er verbetering. Het ongeval heeft geene nadeelige sporen achtergelaten. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Zevenaar De arbeiders uit deze en omliggende plaatsen, die wegens de werkstakingen in de kolenmijnen uit Duitschland waren terugge keerd, zijn deze week weder derwaarts ver trokken, terwijl nog tal van nieuwe arbeiders zijn medegegaau. liet aantal der uit deze en omliggende plaatsen naar Duitschland vertrokken werklieden bedraagt omstreeks 2000, terwijl in het geheel ongeveer 9000 Nederlanders in de mijnwerken a/J. Ruhr en in de fabrieken te Duisburg, Essen, Dus- seldorf en Keulen arbeidende zijn. Dezer dagen werd aan het koloniaal werfdepot te Harderwijk iemand afgewezen, ctodat hij rondborstig verklaarde, zoowat dertig borreis per dag te drinken, als hij daartoe in de gelegenheid was. De man had den morgen van zijn afkeuring te 9 uur reeds 15 borrels gedronken. Uit de Betuwe schrijft men aau het iV. d. O. Verscheidene der voornaamste handelaars in fruit hebben ter keunis van de pachters gebracht dat zij besloten hebben geen ander fruit meer te outvangen, dan goed, netjes gesorteerd en met zorg behandeld, Zij zijn tot dit besluit gekomen door den slechten naam, dien bet Hollaudscli fruit hoe langer zoo meer krijgt op Engelsche en Schotsche markten, door slecht sorteren, slordige be werking, minder goede verpakking enz. zoo zelfs, dat eerste Engelsche firma's dezer dagen verzekerden dat, indien er niet meer zorg voor het Hollaudscli fruit gedragen wordt, men zeer zeker hetzelfde kan ver wachten als liet op de Engelsche markten, met de eertijds zoo beroemde Westlaudsche aardappelen gegaan is, namelijk, dat men het voor geen prijs meer zal willen koopen. Bij het leveren van kersen zal op het boven bedoelde reeds worden gelet. Blijkens een advertentie in de Leeuw. Ct. dreigt ook onder de maaiers een werk staking uit te breken. De annonce Inidt aldus „De gezamenlijke maaiers onder Bolsward hebben besloten, wegens het zware maaien, voor niet minder dan i 4 het mad te wer ken. De landbouwers, welke dit loon niet willen laten verdienen, worden verzocht dit dadelijk aan hun maaiers te zeggen. „Uit naam van bovengenoemden, Gerb. Ernst, werkzaam bij de wed. Franckena te Hichtuni. BUITENLANDSCHE BERICHTEN B E L <S I E. Het bestuur van den Congostaat heeft uit Boma bericht outvangen, dat de inspecteur-generaal Gondry is overleden. Hij zal vervangen worden door kapitein Gambier, die eerstdaags naar zijn post zal vertrekken. Omtrent het bericht, dat, blijkens te Zanzibar ontvangen brieven, Stanley op 2 December aan het Victoria meer zou zijn aangekomen, schrijft sir Francis De Wintou, voorzitter der Engelsche Emin-Pacha-com- missie, dat bij dien datum onjuist acht. Ver- moelijk moet het 2 Februari zijn. Stanley zou zich dan over het meer naar Kagehyi, den zendingspost aan den zuidocver, begeven hebben, van waar weldra nieuws kan worden verwacht. De moord op de markiezin De Clias- teleer te Ath blijft nog met een dichteu sluier bedekt. De moordenaar is nog niet ontdekt. ENEELAN I». Het paard Donovan, dat verleden week den Derby-wedren won, behoorde aan den hertog van Poitland. Dinsdag II. bad eene belangrijke gebeurtenis in bet leven van dezen jongen mail plaats, die waarlijk aan de 40,000 p. st., die dit paard hem in bet laatste jaar aan prijzen heeft opgebracht, geene behoefte heeft. De fabelachtig rijke hertog, die kort geleden nog een arai luitenant bij de garde was, maar zijn titel en kolossaal vermogen van een kinderloozen oom heeft gec-rfd, en van den met Willem III naar Engeland overgekomen Willem Bentinck afstamt, ia Dinsdag II. in het huwelijk getreden met miss Dallas Yorke. In de St. Peterskerk op Eaton Square, waar het huwelijk plaats had, waren tal van leden der hoogste aristocratie tegenwoordig. Onder de bruidsgeschenken waten kleinoodiet] van paarleu en diamanten, die door Maria, de gemalin van Prins Willem III, ge dragen zijn. Fit ASHH1J H. Door het gedrang op de tentoonstel ling te Parijs werd Maandag aau de plant soenen en gewassen voor ongeveer 8000 frs. j schade toegebracht. Elk feest, elke Zondag veroorzaakt ongeveer 5000 frs. schade. Er zijn geregeld 80 tuinlieden werkzaam om alles in orde te brengen, maar de directie heeft voorzorgsmaatregelen genomen (hei plaatsen van hekken etc.), om voortaan de schade te voorkomen. De werkstaking der koetsiers te Parijs breidt zich uit. De werkstakers, aan den Triomfboog bijeengekomen, hielden de voor bijgaande rijtuigen aan en spanden de paar den af, doch de politie kwam spoedig tus- schenbeiden en nam krachtdadige maal regelen tot voorkoming van ongeregeldheden. Eene deputatie uit de werkstakers is ont vangen door den heer Constans, minister van bimienlaudschs zaken, die beloofde de grievc-u der koetsiers te zullen onderzoeken, uiaar elke betooging op straat verbood. De infante Antonio, zoon van den hertog van Mootpeosier, en zijne gemaliu, de infanta Eulalia, die sedert eenige dagen j de gasten waren van koningin Isabella te j Parijs, zijn naar Engeland vertrokken om een bezoe^ te brengen aan den graaf en de i gravin van Parijs. ZWIISKHL A X it. i De gezanten van Rusland en Oosten rijk hebben, in een onderhoud met het hoofd van het departement van builenlandsche zaken, aangedrongen op krachtiger maat regelen tegen de anarchisten en socialisten, die in Zwitserland verblijf houden. Waar schijnlijk zal de bondsraad morgen dien aangaande eene mededeeling doen aan de kamers. 10 UI ÏSC H I.AI». De Post verneemt van goed ingelichte zijde, in stiijd met verschillende dagbladbe- richlen, dat niets bekend is van eem; aan staande terugroeping van den Uuitscben ge zant V'ou Bülow uit Bern. Hetzelfde blad meldt dat de beweringen van sommige dagbladen, als zou Duitsch land op de Samoa-conferentie ongunstige mededeelingeu over den toestand hebben gedaan, van allen grond ontbloot zijn. RU ÜLAA Men verwacht, dat het bezoek van den czaar aan den Duitschen keizer, zoo niet onbepaald uitgesteld, in elk geval niet vdór 29 Augustas zal plaats hebben, daar de czaar en zijn gezin op den 26en dier maand naar Kopenhageu vertrekken. De czarina zou dan met de jongste kinderen dadelijk naar de Deensche hoofdstad gaan, terwijl de ezaar en de czarevitch zich naar Kiel zouden begeven om daar eenige dagen te vertoeven. Volgens den correspondent der New- York Herald te Petersburg zouden geheime vereeuigiugen zijn ontdekt, die |ten doel hadden de onafhankelijkheid vau Armenie te bewerken. Te Moskou en Tiflis zouden verscheidene personen zijn gevangen genomen. SERVIË. De heer Garachanine, die wegens de jongste woelingen in hechtenis was genomen is gisteren weder, in vrijheid gesteld. O RIEKEN LAAD. Volgens te Athene uit Candia ont vangen berichten zouden op verschillende pnuten van het eiland de Candioten gewapend bijeenkomen, maar was nog nergens eene botsing ontstaan. De Porte bad Dejaleddin afgevaardigd, om den toestand op het eiland te onderzoeken en verslag daarover uit te brengen. OOST-IADIE. Wij lezen in Le Javabode: Bantam wordt voortdurend gezuiverd van de elementen, die daar tot het verzet heb ben aangestookt en die ook voor den ver volge als gevaarlijk moeten worden beschouwd. Men meene echter niet, dat te dezen opzichte gehandeld wordt naar den raad van die on ontwikkelde, ruwe lieden, die naar bloed dorsten en de begrippen van het overheerschte ras tot richtsnoer zouden willen zien gemaakt van ons bestuur. Met veel beleid is door den resident van Bantam een nauwkeurig onder zoek ingesteld, en naar aanleiding daarvan zijn thans weer eenige belhamels onder toe zicht gesteld, die waarschijnlijk zullen wor den verbannen. Groote verwachting koestert men, voor de kenuis van de politieke be- teekenis van het opgewekt godsdienstig leven ouder de Mohammedaansche bevolking, van de door den vorigen gouverneur-generaal uitgelokte zending van dr. Snuuck Hurgronje, die reeds te Pinang is en spoedig hier wordt verwacht. Tot nu toe toch verkeert men omtrent de leeringen der opruiende godsdienstleeraars en de beginselen der mys tieke genootschappen vrij wel in het onze kere, en eerst uit Snouck's Mekka heeft men gezien van hoeveel belang het is hier bij te letten op de kracht, die van die stad uitgaat. De studiën van dezen geleerde, die den Mohammedanen een Mohammedaan weet te zijn, zullen ongetwijfeld groot practisch nut hebben. In ■Taarlijlcsch Verslag van de Vereeniginf lot voortdurende ondersteuning dei nagelaten betrekkingen van veronge lukte visschers der Reeder jen te Kat wijk aan Zee en Noordwijk aan Zet. het afgeloopen boekjaar 1888/89 zijj ontvangen: aan conlributiën van de reeden, die zulks gedeeltelijk van de inkomsten de visschers afhouden: te Katwijk .59 hom schuiten 4 f 3 te Noordwijk 15 bom schuiten it f 3 f 177.- 45.— aa.t bijdragen van stuur lieden en bemanning vun bomschuiten aau jaarlijksche bijdra gen van 50 cents en hooger aan giftenontvangen door dr. H. IJssel de Schepper te Gooda:van N. Nf 100. ontvangen door mr. S. Le Poole van M. f 1. f 222.- 112.9 872.9 101- 1758.91 aan renten f 3062.71 Bij het einde van dit boekjaar genoten ondersteuning: te Katwijk aan Zee 26 we duwen en 33 weezen; te Noordwijk aan Zee 6 weduwen en 3 weezen. In dit boekjaar is uitgekeerd f 2935,55; gedurende de zomermaanden per week f 1,25 voor elke weduwe, f 0,25 voor elk kind, fü,87J voor een bejaarde; gedurende dn wintermaanden f 1,50 voor elke weduwe, f 0,35 voor elk kind en f 1,05 voor een be jaarde. Het kapitaal bedraagt: aan inschrijving op het Grootboek der 2J pCt. Nationale Schuld f 66000.aan belegging in de Leidschr Spaarbank f 2900.aau belegging it dd- posito f 1138,31 en aau contanten f 618,52j, De vereenigiug betuigt bare erkentelijkheid aan allen, die hare pogingen hebben onder steund en wenseht zeer dat men blijve me- dewerkeu aan het fond9 door jaarlijkse!» bijdragen, giften en legaten te steunen. De Vereeniging voornoemd: SAMUEL LE POOLE, Voorzitter. M. J. EIGEMAN, Secr.-Penningm. HANDELS- EN FINANCIËELE BERICHTEN. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 14 Juni. verkochte hoeveel heid. pryzen. Laagste Hoogste 9 stuks f 60.- 175.- r w .-J Stieren 10 - - 58.— w 170. Melkkoeien 74 v 102 253.- 12 w v 112 270.- Varekoeien 72 100.— z/ 224. 60 - 128 - 280.- Kalveren (vette) 95 - 28 80. (magere) 82 w 3. 16.- (gras) 8 - 22. 54. Schapen (magere) 80 15. 22.- 610 22.— 86. Lammeren 2602 a 7.50 19. Varkens (magere) 46 w 15. '20.- (biggen) 158 6.- 10.- Ter markt aangebracht 236 runderen, 177 kal veren 690 schapen en 2602 lammeren. Ter wekelyksche kaasmarkt aangevoerd 45 par tijen kaas. Besteed werd voor Goudsche kaas. 2e qual. van 14.tot 24.- Derby -f Leidsche !50 KG. Edammer 2e qual. f f Gouda, 13 Juni. Kaas-aanvoer 150 part. prijs le qual. f 21 it 24.—, 2e qual. f\1 a 20. Zwaardere f\jNoordholland- sche f 20.A 24.Handel matig. Boter. Goeboter 1.10 h 1.20, per kg., wei- boter ƒ0.85 0.90 per kg. en grasboter 0.it f 0.per kilo. Handel gewoon. Delft, 18 Juni. Prijzen der boter f 42 ƒ51 ƒ58, per 40 kilo, 1188/8 en 79/16 vn. Boter, te zamen wegende 24550 kilogram. RECLAIEi. We maken onzen lezers opmerkzaam, dat de Leidsche Courant ter lezing ligt ia de leeszaal van de Groote Modemagazijnen «dl Printemps" te Parijs. GEMENGDE BERICHTEN Eene Hindoesche begrafenis te Ant werpen, ziedaar wel eene gebeurtenis, n'e zich niet alle dagen voordoet.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2