I m m am i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e ij e o a r a u t v ersc h ij t «I agel ij k sbehalve o p o n- e n F eest d a g e a. A 0 VERTERITEN: Bnreei: Scheepraakerssteeg 6.' Zaterdag 15 Juni 1889» M". 139, Uitgevers: Gebroeders Muré. Het uur der Vergelding. i---, - -Av-v A 8 0 8 i E ffi E ft! Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60, Prijs per $1 «snier !0 Cent, Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meeri> 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, i contant, zonder rabat, per regel 0.10. 2Ö31; Jaarpng. Stads-Bericht e n. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS va» Leiden Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland van den 2lsten Augustus 1831 (Provinciaalblad N°. 110), Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den laten dier rnaanl N°. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den löden drzer maand zai worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Juni 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN,ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhol land, van den 15den Januari 1889, A No. 97, houdende uitnoodiging omdoor het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten ge\olge van Zijner Majesteits dispositie, van den löden November 1820. n°. 81, door de Districts- commissie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlandenzal worden gehoudendoen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Col lecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde perso nen met geslotene bussenop Maandag en Dins dag, den 17den en 18den junj aanslaande, aanvan gende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Weihouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noo- digen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekrompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uilkomst verzekert en voor ieder recht geaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aanspo ring overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameldstrekt toch niet slechts in liet belang der verminkten en infirmen van den gedenk waardiger! en heslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerschl), neen, ongeluk- kigen van iederen strijdwaarin ons vaderland gewik keld was en nog is, ondervinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingen veteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althans liet vooruitzicht te genieten, van heigeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten lot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij wer kelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds beslaatmet het doel om door toelage boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk le ver zachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijd genoot, die aan heiwerk, eenmaal zoo krachtig aan gevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uilslag dezer inzameling, waarvan Bargemeesl'er en Wethouders zich reeds vooraf over tuigd hondenhet doen zien dat deze roepstem niet te vergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 13 Juni 1889. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 tier Verordening van den Hen November 1880 Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen Ier algemeene kennis dat lot het «loeit !n§clirijven van nieuwe leer- liagen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zai gegeven worden.- voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Uoommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pieterskerkstraal der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breeslraal en wel van den 3den lot en met den 15en Juni e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags lialfnegen tol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag eu Vrijdag bovendien van hal ft wee lol twee uren des namiddags. En geschiedt biervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeesler en Wethouders voornoemd 1)E KANTER, Burgemeesler. E. KIST, Secretaris. Leidcn, 31 Mei 1889. EEUI LL ETON. 64,). .Robert," sprak zij op vleiender, toon, ,/ik smeek u, denk nan mijn goeden naam. Ik bezit niets Ier wereld als mijn eer, en mijn ongelukkige liefde. O! Robert, speel toch niet met het hart van een on gelukkige vrouw, ik smeek u, herstel mij in mijn eer." Robert had intusscheii zijn besluit ge nomen. Als man van eer begreep bij, dat bij niets anders doen kon, dan rle intrigante te trouwen, [lij sprak dan ook, terwijl op nijn gelaat een trek van vaste wilskracht zichtbaar werd Mis. Bauce, ik heb u niet lief, ik kan u nooit lief hebben, maar uw eer is me berlig. Ik zal die redden, en u tot mijn vrouw ruakeu." .Heb dauk, mijn goede, edele Robert, en ik zweer u, dat uw besluit u nimmer berouwen zal. Moogt ge mij ook in den beginne niet uw geheele hart kunnen schen ken, ik zal wel zorgen, dat mijn liefde de uwe opwekt," Zij drukte innig zijne hand en daarna werd er geen woord meer tusschen ben gewisseld. Zij hadden intusschen New-York bereikt en weldra stapten zij voor het huis van mr. Lawrence uit. De bankier was met Ada in de woonkamer bijeen. De kwetsuur aan Aria's voet was niet zoo ernstig als zij het wel liet aanzien, maar toch had zij haar voet in een doek. Toen Robert binnentrad, sprak hij op vastbe raden toon: „Mr. Lawrence, een ongelukkig toeval heeft mij genoodzaakt, met rnrs. Bance, uw huisgenoote, den nacht buitensbuis door te brengen. Ik begrijp, dat dit in rle oogetr der wereld algemeen afkeuring zal verwekken eu dat deze dame het onderwerp van de lastertongen daardoor kan worden. Ik zou zoo iets niet kunnen dulden, de eer van een vrouw is imj heilig boven alles en daarom verzoek ik u, rnrs. Bance voortaan als mijn verloofde te beschouwen. Wets evenwel overtuigd, dat ik slechts buk voor den drang der omstandigheden en dat ik uw dochter Lilly niet vergeten heb. Haar behoort mijn hart, al zal een ander weldra de plaats innemen, die ik voor baar bestemd had. LEISESf, 141 Juni. Door de commissie voor de artsexa mens is in hare hedenmiddag alhier gehou den zitting voor het eerste gedeelte toege laten de heer H. F. P. Maasland en tot tandarts bevorderd de heer L. J. Son. Op het Schuttersveld alhier is gister door het kader van de dd. schutterij onder leiding van de officieren de gewijzigde re- crutenschool in studie genomen. Die oefe ning zal, voor zooveel noodig, gedurende dezen zomer worden voortgezet. We maken onze stadgenoolen opmerk zaam dat op Maandag eu Dinsdag a. s. aan de huizen der ingezetenen de gewone jaar lijksche collecte zal worden gehouden tot aanmoediging en ondersleuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, aan vangende des morgens te liegen uren. De opbrengst strekt ter verzorging van oude en gebrekkige Nederlandsche strijders. DKIVKItSlTlilT. Aan de rijksuniversiteit alhier is het doctoraal examen rechtswetenschap afgelegd door den heer G. Januiuk; het 2e natuur kundig examen dour den heer A. W. A. Van Seters. «fficïkeïjK KKKICHTKI*. Bij kon. besluit is aan P. J. Raaymakers, onder-directeur bij de rijkstelegraaf te Am sterdam, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van het kruis Pro Ecclesia et Pontiflce, hem door Z. H. den Paus geschonken. BINN ENLANDSOHE BERKIHTM. De Staatecourant van 14. Juni be helst het verslag aan den koning aangaande de koninklijke academie van wetenschappen te Amsterdam over April 1888 tot April 1889. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroefsloourschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee K. A. Stakman Bosse, den 13den dezer de reede van Vlissingen verlaten, ter aanvaarding van den oefe- ningstocht. Sedert eenige dagen lijdt Z. M. de koning aan vrij hevige hoofdpijnen, waar door Z. M. minder opgewekt is. Hoewel dit als volkomen voorbijgaande wordt beschouwd, is prof. Rosenstein ten paleize ontboden. (O. D.) Z. M, de koning heeft de laatste da gen wat meer pijn. Prof. Rosenstein en dr. Vinkhuyzen zijn op het Loo geweest, (Fad.) Omtrent de grensregeling tusschen Nederland en Belgie, met betrekking tot Baarle, vernemen wij, dat de desbetreffende stukken reeds geteekend zijn. Zij wachten nog slechts op de goedkeuring der volks vertegenwoordiging. (2V. R. Ct.) Tegen den 17 van deze maand is de eerste kamer bijeengeroepen o. a. tot behan deling van de hoterwet. De Haagsche corr. van de Zuif. Ct. maakt daaruit op, dat nog altijd het plan bestaat om in Juli de tweede kamer bijeenteroepeu tot behandeling van de schoolwet, want werd de schoolwet vóór Sep tember niet meer behandeld, dan zou de tweede kamer alleen nog maar terugkomen tot afdoening van enkele kleine ontwerpen eu tot het vaststellen van de huishoudelijke begrooting, en in dat geval zou er geen reden geweest zijn om de eerste kamer nog eerst bijeenteroepeu. De commisie van rapporteurs voor de schoolwet is trouwens ook reeds druk aan den arbeid. Zij is deze week dag aan dag bijeen geweest en nu zoover gevorderd, dat de griffier der kamer, die als algemeen rap porteur dienst doet, het verslag kan opma ken. Nu de afdeelingen der kamer geeu rapporteurs hebben aangewezen maar er een buitengewone commissie is benoemd door den voorzitter der kamer, nu zal ook vol gens het reglement de behandeling eenigs- zins afwijken van de gewone manier. Er komt nu geen voorloopig verslag, dat dan later door een memorie van antwoord ge volgd wordt, maar terstond een eindverslag, waarin het antwoord der regeering en ook het advies der commissie zijn opgenomen. Bij een zoo gewichtig onderwerp zullen er wel een of meer conferenties tusschen de regeering en de commissie plaats hebben, en het resultaat dier confereutiëu wordt dan ook in het verslag opgenomen. ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK, nieuwe plannen. Mr. Cbelton oordeelde het niet raadzaam, om mr. Lawrence de ongelooflijke lijding over te brengen, dat Lilly in leven was. Voorloopig muest hij haar nog als een doode beweenen, want dat was beter, dan hem te zeggen, zij leeft, maar is verdwenen. De ongelukkige vader zou misschien in zijn overijling stappen doen, die de eerlooze Colvilie en zijn medeplichtige Pratt toch zouden verijdelen en die aan de zaak veel kwaad en niet het minste goed zouden doen. Voor vee' verstandiger hield hij het om eerst, met alle omzichtigheid, het spoor van de gevangene te zoeken, haar door list of geweld te bevrijden, dan haar in de armen van haar treurenden vader terug te voeren en hem de geheele waarheid te openbaren. Zoo vernam de bankier dus enkel, dat liet 'ijk in een afgelegen huis was gebracht, maar dat het vandaar weer was weggehaald en dat de detective er nog niet in was geslaagd te ontdekken, waar men met het lijk gebleven was. Ook ver heelde hij den bankier niet, dat hij Colvilie en Pratt nog altijd als de schuldigen be schouwde, maar al zijn verdere plannen hield hij stipt geheim. Dat hij juist gezien had, dat de bankier met zijn voortvarend heid de zaak zou bederven, bewees het ant woord, dat deze hem gaf: „Zijn Colvilie en Pratt verdacht van lijkenroof, dan moeten zij onmiddellijk aan gehouden worden." „Ho, ho, zoover zijn wij niet," sprak mr. Chelton, „ik beb geen macht om op een loos vermoeden die twee in arrest te nemen on hen tot bekentenis te dwingen. Zij zouden natuurlijk alles loochenen, en ik heb niet het minste bewijs in handen, om hen te overtuigen. Neen, neen, wij moeten beu de volle vrijheid laten, list tegen list, bedrog tegen bedrog zetten, en ten slotte lien met de volle bewijzen verpletteren." De bankier liet alles aan hem over en bleef steeds zijn ongeduld bedwingen. Daar mr. Chelton evenwel twee verdachten te bewaken had en daarbij rnrs. Bauce in het oog hield, besloot bij een helper te nemen. Daartoe koos hij een zijner ge- trouwste vrienden, detective evenals hij, en die in slimheid en moed niet voor hem behoefde onder te doen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1