BINNENLANDSCHE BERIGHTEN. BUITEN LAN DSCilE BERICHTEN 3333 W mw «C3 ERffl: S5 ■<5C3 <STGf SS .-m. r^asr *T9L* vaartuigen, onder voorwaarde dat hij dr wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijt nakome is, met ingang van 1 Sept. 1889, aan dr. Q. P. Seyn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond is aan mej. M. A. T. Rodenberg, geb. te Essen (Pruisen) mits zij overigen» aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot bet geven van lager ouderwijs; is D. Takes, met ingang van 1 Julia, s., benoemd tot machinist bij 's rijks werf te Amsterdam is de heer VV. H. C. G. Keyzer, arts, met ingang van den 16den Juni a.s., be noemd tot off. van gez. 2e kl. bij de zee macht; is de beer J. H. Spierings, met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot hulponder wijzer bij de opleiding van jongens aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer; is aan S. Simons, gewezen bewaarder uer lste klasse in het buis van bewaring te 's Graveuhage, verleend een pensioen ten laste van den staat van f206 'sjaars. is benoemd tot notaris te 's Graveuhage, H. J. Weve, candidaat-notaris aldaar; is P. S. Van Willigen benoemd tot burgemeester der gemeente Haaflen. De luit. ter zee lste kl. B. J. G. Volck, uit Oost-Indie in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 8 dezer bedroeg: bij deNederlandschebank.f 1 7,435,490,505 en bij de betaalmeesters. 1,305,975,85° Te zameuf 18,741,466,36 Het voorstel van het Statistisch In stituut, om aan de volkstelling, iu 't eind van dit- jaar te houden, ecne beroepstelling toe te voegen, is door den minister van binnenl. zaken volgens bet llbl. in ernstige overweging genomen. De minister van koloniën is van plan f 1000 op de Indische begrooling te bren gen ten behoeve van de uitvoerige statistiek van Ned.-Indië, met welker uilgaaf het Statistisch instituut sedert eenige jaren is begounen. Naar aanleiding van het wetsontwerp tegen de gedwongen winkelnering heeft de kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg een adres gezonden aan de tweede kamer, waarin zij, met uitvoerige vermelding der redenen, die hoofdzakelijk een plaatselijk karakter dragen, aandringt op verzachting der strafbepaling van het derde lid van art. 8 en op wijziging van het tweede lid van art. 2, betoogende dat het voor vele werk gevers aistnede voor hunne werklieden onmo gelijk is 'het wekelijks uitbetalen van loon consequent vol te houden, daar vele werk nemers niet per uur, maar per afgewerkt stak betaald worden. De heer A. H. Zahn, benoemd bur gemeester van Piersbil en Goudswaard, beeft aan den koning vergunning verzocht om te Oud-Beierland te mogen wonen. Aan een schrijven nit Atjeh over het gebeurde te Edi ontleenen wij het volgende ln 't eind van April werden patrouilles van de benting ie Edi (Oostkust van Atjeh) beschoten, evenzoo de van het schijfschieten terugkeerende troep. 't Bleek dat talrijke benden gewapenden in den omtrek zwierven, meest lieden af komstig van Perlak, misnoegd over een kruistocht, die eenigen tijd geleden plaats gehad heeft door de Macassar en Samarang en waarbij kruit werd buitgemaakt. Op 10 Mei werd de officier van piket van de Macassar, luit. jhr. Wieners, op weg van het zeestrand naar de benting be schoten. Hij was vergezeld van een geleide, 20 man, en leed geen verliezen, maar schoot terug. Zijn terugtocht langs de landzijde was afgesneden, zooals bemerkt werd op een verkenning, die de kapitein van de benting deed instellen. Die verkenning had een klewaugaanval te doorstaan en kreeg 5 ge wonden. Zij velde 20 vijanden en retireerde met looppas. Luitenant Gornelisseu onder scheidde zich bij die gelegenheid. De Ma cassar bracht de tijding naar Oleh-leh. Op 4 Mei embarkeerden 2 compagnieën infanterie, een sectie artillerie, met de noo- dige genie en ambulance. De overtocht had plaats met de gouv.-gen. Lansberge van de N. I. S. M., de Condor en Albatros van de gouvern. marine en de Macassar. Van de Bromo gingen mede 20 man, onder luit. jhr. Roëll, ter versterking der lan- dingsdivisie van de Pontianak en Macassar; luit. kol. De Bank Laiigenhorsl commas- deerde den troep. Den volgenden dag ver- j trokken per Zeemeeuw nog 75 man infan- I terie. Den ben Mei te Edi aangekomen, gingen j de troepen van de Lansberge en Condor aan land en namen stelling aan de monding der rivier. Den volgenden dag debarkeerde de overige landmacht. Kapt. llanse maakte een om trekkende beweging, waarbij de vijand 60 ik 70 dooden kreeg; wij hadden 6 licht gewonden. Den 7den Mei werd rus; gehouden, maar den 8sts begon de generale opmarsch reeds 's morgens vroeg; de marine ingedeeld in compagnieën onder commando van kapt. In 't Veld; officieren waren luit. t/z. lioven, jhr. VVichers en jhr. Koëil. Een compagnie Europeescne militairen werd cliar eerecde plotseling overvallen door uit kuilen oprijzende Atjehers, ongeveer 200 in getal. Er ontstond weifeling, men schrot, retireerde. Kapitein Moeilenger en luit. Gaade bleven met em twintigtal manschap peil staan. De eerste werd lichtelijk ver wond mei een patjol, de tweede helaas ge dood door kienaiighouwen, terwijl hij juist een slag voor den kapitein pareerde en, na verscheidene vijanden te hebben neergelegd, een radja bij den kraag had. Spoedig her stelde de compagnie zich van den schrik en viel den vijand aan. De Amboiiieezeu snelden Ier hulp. Meer dan 100 vijanden werden op de plaats gedood. Hij trok uf en werd tot iu den hosuhrand nagezet. Behalve luit. Gaade hadden wij 8 dooden en 17 gewonden aan onze zijde. Onder de vijandelijke dooden vond men 0. a. ook twee vrouwen. De vijand was slechts gewapend met donderbussen, klewangs, patjols en ander tuig, maar zeer fanatiek, dapper, vol doods verachting. Den volgenden dag had weder een aan val plaats, waarvan nog geen bijzonderheden bekend zijn. Den lOden Mei werd van Kotla Radja per Albatros nog een compagnie veisterking gezonden en 40 cavaleristen per stoomboot Kongsee. (Hbl.) liet Vaderland verneemt dal de Shall van Perzië ons land niet zal bezoeken, Naar een berichlgever der Neue Freie Fresse uit Wiesbaden meedeelt, 'met de reeds bekende berichten omtrent dr. Mezger's verbreken van zijn contract met het Wiesbadener Bade-Etablissement, beslaat er te Wiesbaden een ander consortium, dat sinds geruimen tijd er op uit is dr. Mezger voor zich ts winnen. De civiel-ingeuieur J. De Kouing is dezer dagen uit Nijmegen naar Egypte ver trokken, voor de vervaardiging van een ontwerp voor een spoorwegbrug over den Nijl bij Cafro. H. K. H. de groothertogin van Sak- sen-Weimar, geboren prinses Sophia der Nederlanden, heeft voor een aanzienlijk be drag deelgenomen in de loterij, in het najaar a. s. te houden ten voordeele der kinderbe- waarpiaatsen te 's-Hage. Tijdens de Pinksterdagen vervoerde de Hoilandsehe spoorweg van en naar Elen Haag ongeveer 25000 personen. Bovendien werden er ruim 5000 perronkaarten aan het Haagsche station afgegeven. Alle vervoermiddelen hadden het te 's Gra veuhage druk, met name die naar Scheve uiugen. De stoomtram van den Hoil. spoorweg vervoerde Zondag 6200, Maandag 12700 persoueu; die van den Rijnspoorweg 14006 reizigers. Met den locaalspoorweg Den Haag Voorburg werden 1540 reizigers vervoerd. Ook de Haagsche tramweg maatschappij had op slle lijnen een zeer druk vervoer. Te ScheveniDgen was de drukte lang zoo groot niet als op andere Pinksterdagen. Vooral Tweede Pinksterdag was een streep door de rekening voor de houders van koffie huizen en neringdoenden iu het dorp. Alle vermakelijkheden gingen echter voort en de concerten in het Kurhaus, zoowel als de vooistellingen in ^Seinpost" waren nog vrij goed bezocht. De stoombootreederij Fop Smit C° vervoerde op den 2den Pinksterdag met hare stoombooten 10,436 personen. Maandag herdacht dr. Schuit te Be verwijk onder talrijke blijken van belang stelling den dag waarop hij voor 25 jaar geleden tot doctor iu de geneeskunde aan de Leidschc lioogescbool promoveerde. De heer dr. I. Dornseiffen heeft met ingang op 1 September e. k. eervol ontslag aangevraagd als conrector aan het Gymna sium te Amsterdam. (Hbl.) Zondagavond kon een bewoner der Prins Hendrikkade te Amsterdam zijn deur niet open krijgen, daar het slot niet in orde was. Hij besloot daarom over den muur van zijn buurman te klimmen, om on die 1 wijze in zijn huis te komen. Hij had echter het ongeluk van de muur te vallen, kreeg een hersenschudding en werd bewusteloos opgenomen. In den nacht van eersten op tweeden Pinksterdag is eene poging tot inbraak ge- i pieegd uij de firma W. en B.commissionairs in effecten, te Haarlem. Nadat de dieven I een raam naast de voordeur met geweld hadden weten te openen, zijn zij echter ge- sluit op de met ijzeren pluten beslagen j luiken, welker solide constructie hunne po- j ging heeft verijdeld. Iu de Maandagavond gehouden vi-r- j gadering van de hulpvereeuiging voor Christ, '- nat. onderwijs te Amsterdam werd meege deeld, dat door wijlen mevr. de douair. O. baron Van Wassenaer van Catwijck aa.i C. N. S. de belangrijke som van f 0.000 be nevens hare parelen en juweelen zijn ver maakt. Gedurende de Pinksterd tgen ziju per lloli. spoor van Amsterdam naar Haarlem vervoerd 6i00 personen. De Haarleinsche tram vervoerde op die dagen 7336 passa giers. Gedurende de beide Pinksterdagen vervoerde de Amsterdamscue Omnibus- Maatschappij (met inbegrip der ontvangen overslapkaarten) 144,006 personen. Aan den Rijnspoorweg was een verkeer van 22,816 passagiers. De llavenbootjes ver- voerden 28.994 personen (in 1888 was het j cijfer 31.196.) Het schijnt de politie te Amsterdam gelukt te zijn, eenig spoor te ontdekken, met betrekking tol de zoo raadselachtige ontvoering van juffrouw Van den Boogaard, uit de tweede Tuindwarsstraat. De rechercheurs Pauuorst en Verheek hebben nl. onder het groote aantal rendez vous-huizen en daarmede overeenkomende te dier stede een kamer ontdekt, welke groote overeenkomst vertoont met de be scbrijviiig, door juffrouw v. d. B. gegeven van het vertrek, waar zij op den hewusten Zaterdag eenige uren heeft doorgebracht. Ook de bewoonster van liet etablissement moet veel gelijkenis hebben met de oude vrouw, die in het geval zulk een geheim zinnige rol speelt. (N. v. d. li.) Te Oudendijk werd een 10-jarig meisje, dat men in de school waaude, ver mist. Bij onderzoek kwam men tot de ontdekking dal het kind de school niet bezocht had, en des namiddags vond men haar verdronken. Op het Nicolaaskerkhof (e Utrecht heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Een delachemeut werkers van de vesting artillerie aldaar, onder toezicht van een ser geant en een korporaal, kwam vandeNico- laasstrast met een munitiewagen, en draaide met snelle vaart den hoek van liet Nicolaas kerkhof op. Vermoedelijk doordien de draai te kort genomen werd, ging de wagen de stoep op van het hoekhuis en overreed daar drie kinderen van 12, 2 en 1 jaar; van het oudste werd een der armen verbrijzeld, terwijl van het tweede de arm gebroken werd en de schouder gekneusdhet jongste werd slechts weinig bezeerd. Eeu geneesheer verklaarde, dat het oudste kind den arm zal moeien missen. Zondagnamiddag viel de 16jarige jon geling P. v. V. op Duutereu, een uitspan- ningsplaais nabij 's-Hertogenboseh, uit een schommel, waarbij de houten plank van den schommel hem tegen liet hoofd komen de, zijn schedel brak, met het treurig ge volg, dat hij den volgenden dag overleed. Te Tilburg heeft zich in de afgeloo- pen week bij een 20 jarig meisje weer een geval van pokziekte voorgedaan. te wenschen. Eene deputatie uit de betoo- gers werd bij den heer Jausor. toegelaten, Deze betuigde zijn dank voor de hein ge. bleken welwillendheid en zeide dat het oogenbliK niet meer ver af is, waarop de werkende klassen in de kamers zullen ver. tegenwooidigd zijn. De optocht defileerde daarop voor de I woning van deu heer Janson en ging an dere hoofden der liberale partij geluk wen. seken. De politie, de gendarmerie en de schut terij hebben verschillende punten der sti bezet om wanordelijkheden Ie beletten. In de stad heerscht veel opgewektheid!' maar behalve het verbrijzelen van eenige- ruiten aan het bureel \an de Patriote, ijl geene ongeregeldheid voorgevallen. B Ai 85 L. .1 NI I» Eene talrijke menigte was Zaterdag te Cr.aring-cross-station aanwezig om het vet- iret hij te wonen van den prins van Wales, die met zijne gemalin en vijf kinderen, be nevens ir.et een talrijk gevolg, naar Parijs vertrok. In ongeveer twee en half uur had den zij het traject tusschen Londen eu Dovet afgelegd en begaven zich van daar verdei op reis. De vorstelijke personen zullen eene week wegblijven, dewijl de prins van Wales tegenwoordig weuscht te wezen bij de Ascott- wedrennen, welke over acht dagen zullen plaats hebben. Ook de hertog eu hertogin van Edinbuig zijn naar het continent vertrokken, eerstge noemde naar Berlijn, laatstgenoemde naai St. Petersburg. De werkstaking der zeelieden en stokers heeft den handel van Belfast bijna tot stilstand gebracht. Zevenhonderd man hebben het werk gestaakt en besloten hel werk niet eer te hervatten, vóórdat eene algemeene overeenkomst met de werkgeven kan gesloten worden. Tot heden hebben de kanaalbonten ongehinderd kunnen varen. Niettegenstaande de waakzaamheid dei Unionisten, zijn eenige stoomschepen van Leith bemand tegen de oude gage's en zijn naar zee vertrokken. Het stoomschip Mos cow vertrok naar Kroonstadt, het stoomschip Britanuia naar Newcastle, eu het stoomschip Meteor vertrok naar Londen, de laatste werd bemand op de reede door eene bemanning, welke iu eenige kleine havens van de Firth of Forth bij elkauder was gebracht en op een sleepboot naar de Meteor werd ver voerd. Ue scheepvaart op de Clyde heelt tegenwoordig met veel tegenspoed te pen. Drieduizend scheepssjouwerlieden heb ben thans mede den arbeid gestaakt. De gewone sjouwerlieden wenschen een halvee stuiver meer per uur, terwijl de stuwedoora een penny per uur meer loon vorderen, Vijf firma's hebben aan de vorderingen der werklieden reeds toegegeven en verwacht men zulks van meerdere. Eenige booten zijn met assistentie van klerken, schoenpoet sers, politie-agenten en de reeders zelf, klaar geworden en zijn vertrokken. De Atlantische vaart, die nu juist het drukste is, zal de meeste belemmeringen van de werkstaking ondervinden. De reeders van het stoomschip Cora, dat naar de Midd. zee bestemd was, hebben de gevraagde verhooging toegestaai en is het stoomschip vertrokken. rAASiKKlJK. SEL»IK De veikieziug van den heer Janson heeft groote geestdrift teweeg gebracht onder de leden der Association en der Ligue Libérale. Janson en de andere leiders der liberale partij hielden redevoeringen, waarin zij deden uitkomen, dat de hereenigiug en bervoimiug der liberale partij nu een vol dongen feit is. Toen men het locaal der Association libérale verliet, spande de menigte de paarden van Jansons rijtuig en trok dit voort tot de zaal der Ligue Libérale. Zingende trekken vele liberalen de stad door, ten einde ten gunste van Janson betoogingen te houden, maar de orde is nergens verstoord. - Een optocht van ongeveer 20,000 personen begaf zich gisteren naar den heer Janson, om hem met zijne verkiezing tot lid der kamer van vertegenwoordigers geluk

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2