BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN den vrij zekeren prijs in Oude twee voor dezen kans opgeofferd. Eerst was Laga voor, bij de boei waren beiden gelijk: toen kwain Njord langzaam eene gieklengte voor. Laga wist op het laatst van de baan weder eene gieklengte in te halen. De overwin nende ploeg werd met nauie door de Leid- selie damesbooten met kra isen overladen. VII. Jonge twee. Prijs: de groote zil veren medaille der Vereeniging en een kunst voorwerp of f75, en 3 zilveren medailles; premie; kunstroorv,erp en inleggelden. In geschreven vereenigingenAmstei, Daven- tria, De Maas, Nereus, Njord, Sirene, Tri ton, Willem III. Prijs: Daventria met 16 min. 25?; pre mie: Tiitou met 16.36}derde aantoinen- de De Maas met 16.41. Njord, dat hal verwege de terughaan n«. twee was, moes: wegens plotselinge uitputting van een der roeiers den strijd opgeven. De Deventer veroeniging behaalde eene schopne overwin ning. Deze wedstrijd, waarbij acht gieken tegelijk afvoerenleverde een prachtig schouwspel opechter lagen de boeien to dicht bij elkaar, zoodat de ploegen eikan der niet weinig hinderden. VIII. Tocliteano's. Prijs: eene zilveren medaille; premie: kunstvoorwerpen of inleg gelden. IngeschrevenDaventria en De Maas. Prijs: De Maas (do heer D. M. De ID er), die de baan in ruim 5 seconden korter aflegde dan Daventria (de heer P. F. Noorduijn.) IX. Double scnils zonder stuurman. Al leen Laga was ingeschreven. Deze ploeg, die niet voor den prijs in aanmerking wenschte te komen, heeft zich een oogeu- blik op de baan vertoond. X. Vierriems uitleggers met stuurman. Alleen Njord was ingeschreven. Dit num mer is om het vergevorderde uur niet geroeid. Xt. Sloepen. Ook dit nummer bleef achterwege. Bij roeiwedstrijden op het Gaigewaler wordt dit nummer onder groo- teu bijval steeds vervuld door de jongens vau de Kweekschool voor Zeevaart, voor wie thans echter de tocht te ver was. Na afloop van den wedstrijd ging het naar Leiden terug; de genoodigden verza melden zich met liet bestuur van Njord aan een maaltijd in de sociëteit Minerva, waarna op den Burcht prijsuitdeeling werd gehouden. In Minerva werd het zoo wel geslaagde feest besloten. (IV. R. Ct.) Zondagnamiddag is door de Zondags school in de zaal Noordeinde het Pinkster feest op de gebruikelijke plechtige wijze gevierd. Den 29sten dezer zal de dag herdacht worden waarop vóór 50 jaren de heer R. M. Beulu, voorzanger hij de Israëlietische gemeente alhier, die kerkelijke bediening aanvaardde. Onafgebroken heeft hij zich tot nu toe van zijne bediening met voor liefde gekweten en de gemeente heeft naar we vernemen het plan deu gedenkdag luis terrijk te vieren. Het feest wordt niet weinig verhoogd door het feit dat het echtpaar Beuth terzelfder tijd de gouden bruiloft hoopt te vieren. Bij de op heden gehouden openbare verkoupiug van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f42.f21.50, f4.40 en f 2.20. Door de Hollandsche spoorwegmaat schappij zijn op den eersten Pinksterdag aan het slation Leiden afgegeven 257 kaarljes enkele reis en 1243 retourkaartjes. Op den tweeden dag werden afgegeveu 400 kaarljes enkele reis eu 2205 retourkaartjes. Te zamen dus op de beide Pinksterdagen 657 enkele reis en 3448 retour, totaal generaal 4105 plaatsbewijzen. Naar Den Haag alleen werden 1900 retours afgegeven. De Rijnlandsche sloomtrasn vervoerde onge veer 5000 personen. Zondag kregen te midden van de Pinkstervreugde tegen den avond maifen vrouw iu de Singelstraat alhier een zóó hooggaandeu twist dat de vrouw zich van verdriet te water liet vallen met 't vriende lijk verzoek aan de omstanders „haar in vredesnaam maar te laten liggen." Daaraan konden ze tot hun leedwezen echter niet voldoen en eeuige personen belastten zich bereidwiliiglijk met hare redding. Ze kon zich daarmede ten slotte toch óók nog wel rereenigen. Een bewoner van een der lanen op deu Heerensingel wordt sedert eeuige dagen vertuist zonder dat men eenig spoor orntreut zijn verblijf tot nog toe heeft kunnen vinden. IIVIVËHÜITËIT. Aan de rijks universiteit alhier is het eerste natuurkundig examen afgelegd door deu heer J. Van Wicheren. ma. wc sb W3B sa® ara jgras. wjc êiFEICIEELE nESMfiJTKX. Bij Z. M. besluit is aan mr. E. K. J. Bertling, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli 1889, eervol ontslag verleend als griffier der arroudissemelits- recutbr.nk te Assen. Bij kon. besluit is L. 11. A. Maguée benoemd tot burgemeester der gemeente II om is inej. M. C. Van Ameyden van Duym> gewezen onderwijzeres 2de tl. bij liet open baar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelde!! in fved.-Indië, laatstelijk met verlof hier te lande, op ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen; is de lieer S. J. lie Vries, gewezen hulp prediker ten dienste der inlaudsche christen- ge i.centen in Neth riatidsch-liidie, laatstelijk met verlof iu Europa, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen inel toekenning van pensioen. Door den minister van koloniën zijn de heeren J. Groeueiua, K. Smelt, C. J.G. Dufour, G. Van Eyken en VV. T. M. Van Rooy, gesteld ter beschikking van deu gouverneur-generaal van Ned.-Indie om te worden benoemd tot onderwijzer der Öde iti. voor den dienst daar te lande. Naar het Hbl. verneemt heeft de minister vau oorlog bet rapport der staats commissie voor de regeling van den miiitairen dienstplicht iu handen gesteld van de in specteurs der verschillende wapens, teu einde hierover advies uit te brengen. Naar men nader meldt, zou den Shall van Perzië tijdens zijn verblijf in de resi dentie met zijn gevolg logies te Schevenin- gen worden aangeboden. Naar de Sc/iied. Cl. verneemt zal in het district Vlaardingen van liberale zijde candidaat worden gesteld voor het lidmaat schap der provinciale stiteo, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Pieter Kikkert Hz,, de heer Paalus Kikkert te Vlaardingen; van anti rovolutionnaire zijde de heer A. W. Schippers, wethouder van Vlaardingen, eu van Katholieke zijde de heer mr. Th. L. M. H. Borret, die in het district 's-Gravenhnge bij de jongste verkiezing niet werd herkozen. De heer R. Tissot heeft tegen 1 Juli a. s. ziju ontslag als burgemeester der ge meente Waddingsveeu aangevraagd. Door de Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappij werden gedurende de beide Pinksterdagen aan het station alhier 1410 plaatsbewijzen afgegeven. Het aantal bezoekers van den Scheve- ningscken wielerwedstrijd was gisteren niet zoo groot als op Hemelvaartsdag, hetgeen waarschijnlijk is te wijten aan het twijfel achtige weêr hoewel het zich vrij goed hield (wel was er veel wind) of aan het wel wat te kort op elkaar volgen der kamp strijden. Toch waren er nog zeer veel menschen, die blijkbaar met groote belang stelling den strijd gadesloegen. De uitslag was als volgt: „Haarletusche Velocipèdeclub." Gemengde 3 kilometer Scratch race. Ie prijs: W. J. H. Muiier, 6 miu. 20 sec.; 2e prijs: J. VF. D. Francken, 6 min. 26? sec.; 3e prijs: J. C. Burkens, (geeu tijd aangegeven). Velocipèdeclub „Exelsior", 's Hage." 4 kilometer Safety Handicap. Ie prijs W. Simonis 7 min. 48? sec.; 2e prijs H. H. v. Gogh 7 min. 48J sec.; 3e prijs J. Van Bleyswijk Ris 8 min. 8? sec. „Rotterdamsche VVielrijdersvereeuiging." 2 kilometer Safety Handicap. Ie prijs jhr. P. D. Van Citters 3 tuin. 44sec.; 2e prijs E. C. E. Van Steenbergen, 3 miu. 46? sec.; 3e prijs C. P. Dolk 3 min. 46? sec. „Trekvogels" Amsterdam." 2 kilometer Handicap 5 ronden. Ie prijs Roadster Tandem, 3 min. 47 sec.; 2e pr. Roadster Safety, 3 min. 53? sec. „Rotterdamsche Velocipèdeclub „De Zwa luw." 2 kilometer Safety Handicap 5 ron den. Ie prijs jhr. P. D. v. Citters, 3 miu. 421 sec.; 2e prijs J. C. Henkes, 3 min. 55 sec. Wielrijdersvereniging „De Antiloop" te Gouda." 1 Eug. mijl. Ie prijs Louis Hof man, 3 min. 27? sec.; 2e prijs P. E. Koechliii, 3 min. 30? sec. „Ltidscbe Wielrijdersvereeuiging." 2 kilo meter Handicap 5 ronden. Ie prijs Van Houten's Cacao, 4 min. 25 sec.; 2e prijs Blooker's Cacao, 4 min. 35 sec. Amsterdamsche Wielrijderskriiig „Achil les." 4 kilometer Safety Handicap, 10 ronden. Ie prijs L. Leestemaker Czu., 7 min. 57? sec.; 2e prijs A. C. Eversdijk, 7 min. 59 sec. „Slotwedstrijd Scratch." Afstand 2 kilo «.3 «E» SSIJ IET*. -S».- W *"«- - meters, 5 ronden. Ie prijs L. Leestemaker, 3 min. 48? sec.; 2e prijs Bruinier i n Tra kran-n (tandem), 3 miu. 51? sec.; 3e prijs Muiier, 4 min. see. De cacao-aan erelingen zijn thans ook aan de boorden der zee verschenen. Aan plakbiljetten met het opschrift: Idooker's Cacao" bedekken in menigte de ruggen van de bad- en windstoten aan het strand te Scheveniugen. Zaterdag namiddag is in het llang te Rotterdam eene oude juffrouw, doordien zij eene verkeerde deur opende, door eene lantaarn gevallen, waardoor zij zich inwen dig zoodanig bezeerde, dat zij spoedig daarna overleed. Zaterdagmiddag barstte boven Deventer en omstreken een hevig onweer tos, dat gedurende g.ruimen tijd aanhield. Ouder Nijbroek sloeg de bliksem iu hel boerenplaatsje Huogewoud, hetwelk geheel is afgebrand. Drie schap.n kwamen iu de vlammen om. Ouder Welsum werd ook eene boereu- plaats door het hemelvuur getroffen. Bij een lievig ouweder, dat Zaterdag over ileltuona eu Helenaveen woedde, is ecu turfwerker, tijdeus hij werkzaam was, door den bliksem getroffen eu gedood. Hij laat eene vrouw inet .es kinderen achter. Twee personen, eveueens te Helenaveen, zijn hij het baden in het kanaal verdronken. Hunne tijken zijn opgevischt. Vrijdagnamidddag brandde de woning met aaulioorigheden van den winkelier en koopman in pluimgedierte Bouls te Heerier- heide, gem. Heerten, tot den grond af. Drie varkens en 600 stuks pluimgedierte verioren daarbij het leven. Alleen het vee was niet verzekerd. BELem. Vrijdagavond heeft er boven Charleroi en omstreken een orkaan gewoed, die onbe schrijfelijke schade veroorzaakt en ook mensohenlevens gekost heeft. Hagel en regen vielen in zulke hoeveelheden en met zulke kracht neder, dat op sommige plaatsen steenen muren uit elkaar geslagen werden. Al wat te veld stond is vernield en met hpt water weggespoeld; zells zijn er twee mannen en, naar men vreest, ook drie kin dereu, door de kracht van het water mede- gesleept. Het spoorwegverkeer werd naar alle zijden verbroken, doch isZaterdag weder hersteld kunnen worden, met uitzon dering van de lijn Couillet-Jamiouix tenge volge vau een groot gat, hetwelk door het van de hoogten stroomende water in de spoorbaan geslagen was. Glazen daken eu lantaarns zijn alie stuk geslagen; op het buitengoed van deu heer Bodson, dat in de streek bekend is om zijne uitgestrekte broeikasseu, is vau deze laatste niet slechts geen glasruit heel gebleven, maar Zaterdag ochtend was er van alle kassen eu serres nauwelijks een spoor meer te ontdekken. Over geheel Belgie heeft Vrijdag de orkaan gewoed, maar nergens met zulk een geweld als boven Charleroi, waar de aauge- richte schade tienduizenden beloopt. K Hf E L A .V tl Ook te Londen worden toebereidselen gemaakt om deu schach van Perzie in En geland eene goede ontvangst te verschaffen. De prins van Wales zal den beheerscher van het Perzische rijk op 1 Juli le Gra- vesend te gemoet gaan eu uaar Londen vergezellen. In de Zaterdag door de kamer van afgevaardigden gehouden zitting zeide de heer Lockroy, dat de heer Jules Ferry ge- sprokeu heeit uit naam van alie republikeinen, en dat men niet moede zal worden in het voortzetten der pogingen, welke de volkomen verwezenlijking van het programma der repu- blikeiuen ten doel hebben. Bij de daarop voortgezette behandeling van de begrootiug voor openbaar onderwijs bestreed de heer De Man de verschillende cijfers, door den heer Jules Ferry opgegeven. De heer Fallières, minister van openbaar onderwijs, antwoordde eu gaf als zijn over tuiging te kennen, dat liet land hij de aan staande verkiezing zal erkennen, dat de repu bliek veel aan tiet opeubaar onderwijs ten koste heeft gelegd eu dat deze arbeid der derde republiek de roem van het tand zal z:ju. Wat tot dusver tot stand if gebracht, mag gerust aan het oordeel der kiezers worden onderworpen. Het Journal des Vébats meldt de arrestatie van kapitein ITeuciiat, werkzaam bij den staf van het ministerie van oorlog. De militaire onder-intendant Reichert werkzaam bij het departement van oorlog, is Zaterdag te middernacht aangehouden en naar de gevangenis overgeb.acht. Naar men verzekert is deze maatregel het gevolg van nieuwe huiszoekingen, waarbij belangrijke papieren zijn gevonden, voornamelijk onge- veer 60.000 brieven door Boulanger ont vangen. De Boulangisten zijn zeer ontsteld over deze aanhouding. De intendant Reichert is weder op vrije voeten gesteld, nadat hij eenige stukken had overgelegd en inlichtingen had verstrekt welke hem door liet hooggerechtshof gevraagd waren. Nieuwe arruslatiën zijn niet geschied, doch het is waar dat huiszoekingen zijn gedaan bij kapitein Fleuchat. Volgens de République Franqawe en de Estafette is de inhechtenisneming ophandeu van generaal Juug, voormalig kabinetschef onder generaal Boulanger en thans gouver neur van Duinkerken. Eene bijeenkomst welke Zondag door de Boulangisten te Augoulème zon worden gehoudeu eu door een feestmaal zou worden gevolgd, is door de politie verboden. Er zijn 34 persoueu gevaugen genomen wegens het aanheffen van den kreet: Leve Boulanger! De heeren Dérouiède, Laguerre, Laisant en Richard behooren tot de gearresteerden; zij hadden namelijk legen de handelingen der politie geprotesteerd, en ook de menigte kwam daartegeu op. De troepen ziju iu de kazerne geconsigneerd. De Presse van Parijs bevat, naar aan leiding dezer arrestatiëu, een protest vau het comité der partij, eu aan Le Temps wordt uit Augoulème vau deu 10de gemeld, dat Laguerre, Laisant en hunne ambtgenooteu weder in vrijheid zijn gesteld na een verhoor voor deu procureur der republiek. Dinsdag zal dit incident iu de kamer van afgevaar digden ter sprake koaien. De generaal Nazoro-Aga, de gezant vuu Perzie bij de Fransche republiek, is eergisteren van Parijs naar Amsterdam ver trokken om den Schah te ontvangen. ITALIË. De kamer van afgevaardigden heeft met 166 tegen 41 stemmen eene motie verworpen, in de zaak van Durando voor gesteld eu waartegen de regeering zich had verklaard. Daarentegen is met algemeene stemmen eene motie van orde van den heer Cavalette aangenomen, waarmede de regee ring zich had vereenigd. De opbrengst der belastingen in de maand Mei 1889 is 12? mtllioen meer dan die in dezelfde maand van het vorige jaar. Aan Le Temps wordt uit Rome ge seind, dat de kardinaal Rampolla aan de nuntiussen een nota heeft gezonden, waariu hij verklaart, dat in de tegenwoordige om standigheden voornamelijk de aandacht der katholieke mogendheden moet gevestigd worden op de houding der Italiaansche re- geeriug, die alle vijaudelijke uitingen tegen de kerk en het pausdom aanmoedigt. Het standbeeld van Giordano Bruno is Zondagmorgen te 11 uur onthuld. De orde werd geeu oogeublik gestoord, ofschoon er eene ontzaglijke menigte bijeen was eu ongeveer 10,001! vereenigingen bij de plech tigheid vertegenwoordigd waren. In eene dépêche uit Massoeah wordt gemeld, dat Karamba-Kassem met zijne chefs naar Assab is gedeporteerd. De Shah van Perzie is eergisteren te Berlijn aangekomen. In het rijk versierde centraal-staucn, alwaar eene eerewacht stond opgesteld, werd hij onder de toonen van het Perzische volkslied ontvangen door den keizer (iu uniform van het gardekorps), de prinsen, graaf Herbert Von Bismarck, den veldmaarschalk Blumenthal, de generaal- vleugel-adjudanten der gezamenlijke genera liteit, deu stedelijken gouverneur, deD plaatselijkeu kommaudant, den tweeden bur gemeester, het personeel van het Perzische gezantschap en consulaat, den Russischen attaché-militaire, enz. De keizer omarmde den Shah en drukte bem herhaaldelijk de hand, stelde hem de prinsen voor, reed met hem langs de in parade opgestelde militairea eu vervolgens in een met vier paarden be- spanneu galarijtuig, met een escorte uhlanen en gevolgd door de overige rijtuigen, uaar het slot Bellevue. Langs deu geheelen weg werden de keizer en de Shah door de tal rijke menigte met daverende toejuichingen begroet. Bij hit passeeren der Branden burgerpoort werden er saluutschoten gelost. Ook bij het slot Bellevue stond eene eere wacht in parade. Nadat aldaar de leden van het hooge personeel des keizers en de hooge ledeu van het gevolg vau den Shah aau elkaar waren voorgesteld, reed de keizer

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2