JC-* m is dem Chorale Nun danket alle GoU, com- j onirt von C. Keineck -■7. Entre Acte et Chotur de Lohengrin, R. Wagner; 8 a. Menuette aus dem Quartet N°. 6, Schubert b. Die Wachtparade kointl Eilenherg; 9. Fantaisie de l'opéra le Docteur Crispin de F'rères Ricci, F. Uuukler. «FtflCIKELE BEUICSIFÖN. Bij Zr. Ms. besluit is aan de hierna ver melde personen verlof verleend tol het aan nemen van het kruis ffPro Ecclesia et Pon- tifice" hun door Z. 11. den Paus geschonken, als aan jhr. nar. P. H. G. M. Van Nispen, oud-kanlonr. te Nijmegen; P. Vismans, pastoor te Nederhorst den Herg; J. A. Van Rooy, pastoor te St. Willebrord, gem. Ruc- phen; P. M. Koene, R. K. priester te 's-lieitogenboschen is aan R. J. F. Van den Dries, notaris te Amsterdam, verlof ver leend tot het aannemen der versierselen van officier der orde vau Medjidié, hem door Z. M. den sultan van Turkije geschonken. Bij kon. besl. is aan Weston Ayles Wil liam Oliver, geb. te Weymouth, in Enge land, vergunning gegeven tot het geven van hooger onderwijs aan eene bijzondere school van voorbereidend hooger onderwijs te Voor schoten. Bij kou. besluit: 1°. is de luit.-kol. A. M. Van Rouveroy van Nieuwaal, van het 8c reg. iuf,op zijne aanvrage op pensioen gesteld en liet bedrag van bet pensioen be paald op ƒ1800 'sjaars; 2°. zijn bij het wapen der infanterie 'benoemd tot kapt de le luit. J. P. A. De Kleyn, van het wapen thans op non-act.; bij het 8e reg. inf., tot kapt. de le-luits. F. Paio van het 6e reg. en B. Van Bekum, van het alg. depot van discipline; bij het 5e reg. inf. tot kapt. de le luit. adj. J. B. Veltman, van het 3e reg. inf.; bij het 7e reg. inf. tot maj. de kapt. J. H. Weenink van het reg. gren. en jagers; bij het 8e reg. iuf. tot luit.-kol. de maj. J. C. Sanlhagens van het 7e reg.; 3°. is de kapt. G. FeenBtra vau het 3e reg. inf. op non act. gesteld. Bij kon. besl. is de kapt. der genie P. G. Van Schermbeek, thans met verlof in China, op non-activiteit gesteld voor den tijd van hoogstens zes maanden en zouder bezwaar der schatkist. Bij kon. besl. is in zijnen rang overge plaatst bij het reg. gren. en jagers, de kap. H. A. Le Bron de Vexela, van het 7de reg. iuf. Bij kon. besl. is aan den hoofding' 1ste kl. van 's rijks waterstaat L. II. J. J. Mazel, op zijn verzoek, wegens gezondheidsredenen, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezen en behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld; en zijn voorts: bevorderdtot hoofding. van den water- slaat 1ste kl. A. .11. K. W. baron Van It- tersum, thans hoofding. 2de kl.; benoemd: tot hoofding. vau den waterstaat 2de kl. R. O. Van Manen, thans ing. 1ste kl.; be vorderd, tot ing. van den waterstaat 1ste kl. A. A. Bekaar, thans ing. van den water staat 2de kl.tot ingenieur van den water staat 2de kl. H. F. Beijerman, thans ing. 3de kl.; tot ing. van den waterstaat 8de kl. jhr. F. L. Ortt, thans adsp.-ing. Bij kon. besl. is, W. R. J. Hackfoort, dir. van het rijks-telegraafkaut. en brieven gaarder te Ego.oud, op zijn verzoek, be noemd tot telegrafist 2de kl. bij de rijks telegraaf. Bij kon. besl. is de heer N. W. Does- burgh, gewezen adsp.-ing. bij den waterstaat en 's-lands burg. openbare werken in Ned.- Indië laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ont slagen, en de heer E. Meijer, gewezen tijdelijk alg. ontv. van 's-lands kas te Kotta Radja, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's-lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. De lste-luit. der mariniers J. M. Eute van Gils en de officier van gezondheid 1ste kl. bij de zeemacht M. M. Jung, uit Oost- indië in Nederland teruggekeerd, zijn res pectievelijk gesteld ter beschikking van den commandant van het korp9 mariniers en op non-activiteit. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. Naar het Vaderland verneemt, zou liet voornemen bestaan om den Shah van Perzië bij zijn verblijf hier te lande het gebruik van het paleis op den Dam te Amsterdam aan te bieden. Vanwege Z. M. de koning zou de vorst bij zijn komst wor den ontvangen door den adjudant-generaal jhr. Verspijck, die hem gedurende zijn ver blijf ook zou worden toegevoegd. liet is nog onzeker of Z. M. de koning den Shall op het Loo zal ontvangen. Daarentegen is reeds nu bepaald, dat de ministei van buitenlandsche zaken, jbr. llartsen, den hoogen gast bij zijne komst in de residentie, te Scheveningen een schit terend dejeuner dinatoire zal aanbieden. Gisteren werd voor de arrondissements lechtbauk te 's Gage eene voor den handel niet onbelangrijke zaak van geheel juridischen aard bepleit. De te 's Gage gevestigde Zuid-Ilollaiidsche bielbrouwerij had, vóór het faillissement van hareu debiteur v. V. te L, dezen gedagvaard tol vergoeding van een geprotesteerd accept van f 1000; ge meide debiteur stelde voor zicil een procu leur, maar op den dienenden dag werd het faillissement van v. V. uitgesproken endoor beide partijen schorsing der aanhangige procedure gevraagd. Nadat het faillissement door rekening en verantwoording en dien ten gevolge ook door liet ontslag des curaiurs was beemdigd (de boedel was insolvent verklaard) sou- meerde eischeres den gedaagde om voort te procedeeren en nam ten dienenden dage conclusie van eiscb, welke door gedaagde werd beantwoord met de exceptie dal eisciieres gedaagde in dezen sland der zaak niet meer in reenteu kon aanspreken. Gedaagde vertegenwoordigd door inr. Munzebrock, beweerde de eischeres zich in het faillissement had moeten laten verifieereu en dan had kunnen medcdeelen iu de baten des faillieten boedels, doch dat zij, dit achter wege gelalen hebbende, uu getn aanspraak meer kon doen gelden tegenover gedaagde tot betaling of verguediug tencr vordering welke geverifieerd had behooren te zijn. Volgens pleiter was de thaus ingestelde actie niet ontvankelijk. Mr. P. J. Snel voor eisciieres optredende meende dat de exceptie eiken feitelijken en juridieken grondslag miste. Pleiter wees er op dat men wel m bet oog moest houden dat de procedure reeds was aangevangen vdót het faillissement van gedaagde, geschorsr tijdens het faillissement en voortgezet na afloop van dat faillissementdat de actie moest beoordeeld worden voor zooverre hare ontvankelijkheid en gegrondheid betrof, zooals ze was tijdens de dagvaarding en noch uit den aard van bet faillissement, noch uit eenige wetsbepaling bleek dat deze actie, voortgezel nik het ontslag des curators, door het l'ailleeren vau gedaagde hangende de procedure, niet meer zou kunnen opgaan, terwijl dit tijdeus het uitbrengen der dag vaarding wèl bet geval zou zijn geweest. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 28 Juni a. s. Te Maassluis is Donderdag in tegen woordigheid van vele autoriteiten de broeder orde der Ned. Leeuw aan Willem Roodenburg uitgereikt. De schutterij luisterde de plechtig heid op door een parade. Get bestuur der algemeeue turuveieeni- ging te Rotterdam heeft zich met een adres gewend tot de tweede kamer met het verzoek bij de behandeling der herziening van de wet op het lager onderwijs, de gymnastiek als verplicht leervak op te nemen. Tot leeraar in de oude taleuen letterkun de is aan het Erasiu. Gijmnasium te Rotter dam benoemd op eene wedde van f2600 dr. A. J. Kronenburg A.Jzn. Men meldt aan de N. R. Ct, nit Haarlemmermeer: De werkzaamheden aan het eersle ge deelte van den Slaperdijk door den polder zijn heden gestaakt. Een gedeelte van den dijk, dat bijna de bepaalde hoogte bereikt had, is ongeveer twee meter gezakt, terwijl de bodem van de gracht er naast evenveel gerezen is. De meeste polderwerkers zijn ontslagen. Bij de uitgevers Küppers Laurey te Haarlem is van de pers gekomen eene bro- cnure getiteld: dr. 11. J. A. M. Schaepman. Een studie door dr. A. M. A. J. Ariens, Pr. Dr. Ariens gaf onlangs in De Katholieke Gids" een levensbeeld van onztn grooten landgenoot. Door de uitgave van deze brocuure is thans een ieder in de gelegen heid gesteld dr. 11. J. A. M. Schaepman meer van nabij le lecreu kennen iu het groote werk, dat hij zich als levensdoel heelt gesteld, nl. de emancipatie der katholieken op letterkundig, maar vooral op maatschappelijk en politiek terrein. Deze lijvige brochure, groot 38 pagina's, met dr. Schaepmans portret, op best royaal 8°. papier gedrukt, heeft een keurig uiterlijk, en is tegen den geringen prijs van 30 cents, fr. per post 35 cents, verkrijgbaar gesteld. #Op een Maandag in de tweede helft van Januari jl. is in de nabijheid vau het Westelijk Viaduct te Amsterdam een dienst meisje uit een rijtuig gesprongen, en toen door twee vrouwen opgeholpen, die haar daarna een eindweegs hebben vergezeld. ^Genoemde vrouwen worden dringend verzocht zicli aan het politiebureau aldaar te vervoegen." Deze oproeping slaat in j verband met de onlangs door de Tijd inede- gedeelde poging lot ontvoering eei.er vrouw. Naar meu uit de Tielerwaari schrijft, zijn de verpachtingen van kersenboomgaar- 1 den in vollen gang. De pachtsommen, welue besteed worden, loopen boog; sommige boomgaarden doen ongeveer ƒ2110 meer dsn verleden jaar. Te Ophemert deed één boom gaard bijna ƒ1600. Binnen 14 dagen wordt er een begin gemaakt met plukken. Hiet en daar worden de boomen zeer benadeeld door de trekmaden en de rupsen. Aan Meikersen zal geen gebrek zijn; ook late kersen zijn er iu overvloed. Dinsdagavond bad het zoontje van een scheepmaker te Lobilb, ongeveer tien jaar oud, een flesch gevuld uiet jenever weten machtig te worden en zich daaraan eens te goed gedaan. Over een plank wil- 1. ode gaan naar een schip, dat in den Rijn lag, viel hij er af in de rivier. Onmiddel lijk door den vader op bet droge gebracht, dnuide het geruimen lijd vóór de levens geesten weer waren opgewekt, doch thans ligt liet kind tengevolge van den sterken drank nog zeer ziek. De trein, die eergistermiddag om 3 uur 5 min. uit Leeuwarden naar 111 ere vee n vertrok, is nabij Stobbegat, even voor Heereveen, ont spoord. De beide locomotieven, die den trein trokken, een bagagewagen en vijt personenwa gens zijn ontspoord. Van de passagiers zijn er vier ernstig gekwetst, doch dooien zijn er gelukkig niet te betreuren, geneeskundigen uit tieereveen hebben de gewouden verzorgd. De weg is natuurlijk geheel versperd. De oorzaak vau het ongeluk is ons nog niet medegedeeld. (Hbl) Te Maastricht is als 6oldaat bij het Oost-Indische leger een eervol ontslagen eerste luitenant der veld-artillerie van het Oostenrijksche leger aangenomen. B UITENLAN DSOHE BËtóICJIïKN B8LGIE. Het bekende Belgische muziekkorps de ^Guides", werd grootendeels door koning Leopold onderhouden. Thans zegt de ^Gazet- te", dat de koning niet meer van plan is geld daaivoor te geven, zoodat, wanneer de engagementen met de artistcn zijn afgeloopen, het korps zal afdalen tot gewone fanfare muziek. Zooals reeds gemeld is, is markiezin Du Chasteleer, geboren gravin De Maruix, te Moulbaix, bij Ath, in den nacht van 5 op 6 Juni vermoord. Ongeveer eeu jaar geleden was het prach tig kasteel van Moulbaix tot deu grond af gebrand en sedert dien tijd bewoonde de markiezin met haren zoon en dochter de pastorie, welk verblijf de pastoor haar gast vrij had aangeboden, iu afwachting di.t hel kasteel herbouwd zou zijn. Woensdagavond tusscben 11 en 12 uren bevond de markiezin zich met buren zoon en geneesheer in eene benedenkamer aan de straat. Zij was met schrijven bezig. De jonge markies eu de dokter verlieten tegen halftwaalf de kamer. Eenige minu ten later viel een schot; de markiezin zonk in het hart getroil'en dood ineen. Het schot was van de straatzijde gelost door het opengebleven raam. De moorde naar is gevlucht met achterlating van zijn geweer, een tweeloops Lefaucheux. Men vermoedt dut de ellendeling onder het raam op de loer beeft gelegen, out het oogeublik af te wachten dat de ongelukkige vrouw alleen zou zijn. De uiisdaad wordt aan wraak toegeschre ven van een pi.chter der markiezin. De markiezin bezat een uitmuntend hart; zij werd bemind door de armen en onge lukkiger!, maar was gestreng voor hare pachters, zegt ten minste de correspondent van l'Indépendance Beige Zij had aan hunne eischen uiet willen voldoen en geweigerd hun eene verminde ring vau meer dan 10 pCt. toe te slaan voor de huurcontracten, die vernieuwd moes ten worden. Een groot gedeelte van hare landgoedereu was dan ook zonder huurders eu sedert drie jaren liet zij zelve eeu vrij groot aantal hectaren bebouwen. De markieziu zou heden Moulbaix veria ten hebben om zich naar Brussel te bege veu waar zij hare dochter zou ontmoeten, die van eene reis naar Spanje terugge keerd is. Volgens nadere berichten zat de jonge markies in de kamer zijner moeder te lezen toen het schot gelost werd. Moeder, moeder 1" wat deert u riep de markies, naar zijne moeder suelleude. De arme vrouw had het gelaat naar hareu zoou gekeerd en do oogen gesloten. Eenige oogen- blikken later gaf zij den geest. Daar de pastorie eenzaam gelegen is, heeft de moordenaar kunnen vluchten zon der gezien te zijn, na zijn geweer wegge worpen te hebben. Dit wapen is vroeger het eigendom geweest vau den markies, die liet toevertrouwd had aan een zijner jacht opzieners, zekeren Mooier, woonachtig te Villers—Saint Amand, dat tot een tweede kasteel van de familie Du Chasteleer be hoort. Mooier is door het parket ondervraagd en wordt in het oog gehouden. liet geweer bevond zich iu eene kleine schuur van het park en van die schuur had alleen Mooier den sleutel in zijn bezit. Mooier heeft verklaard dat hij op een gegeven oogenblik vergeten heeft de deur te sluiten. Zeker is liet dat de moordenaar het park van Chasteleer in alle richtingen kende, evenals het bestaan van het geweer en de gewoonten der markieziu, die bijna alle avonden schreef voor zij naar bed ging. Mevrouw Louise Marie De Marnix was se dert vierentvi iutig jaren weduwe van mar kies Oswald Du Chasteleer. KXfiËLAIt*». Uit Madras wordt gemeld, dat de toe- slaud te Ganjam even treurig blijft. De graanprijzen zijn stijgend, 3000 werklieden zijn zonder werk, terwijl de cholera nu reeds 1452 slachtoffers ten grave sleepte in één week. In Birma zijn de vijandelijkheden hervat. Een trcep van 150 inlanders is door een afdeeling van 80 Britscbe soldaten bij Pin aangevalkin, .en verloor in het ge vecht 21 man, terwijl twee gewonden gevangen genomen werden. (•tAMtHlJ H. De afgevaardigde Frederic Passy heeft in antwoord op de bekende demonstratie der 204 Engelsche parlementsleden tegen de afwezigheid van den Engelschen gezant bij de opening der tentoonstelling hun een door 250 leden der kamer geteekend ant woord toegezonden. Daariu wordt o. a. ver zekerd, dat het gebeurde geen verkeerden indruk heeft nagelaten en dat, ware dit het geval geweest, het adres der parlementsle den ongetwijfeld alle bitterheid zou hebben weggenomen. Onder de wevers in de omstreken van Thizy bij Lyon is wederom eene werksta king ontstaan. Het getal werkstakers be draagt tusscben de 8000 en 9000 en men vreest voor onlusten. Woensdagochtend zijn verscheidene brigades gendarmerie der waarts gezonden. Het geldt een geschil over de vervoerkosten van de goederen, door de wevers ten hunnent vervaardigd. Woens dag hebben 3000 werkstakers te Thizy ge manifesteerd, waarbij eenige vuistslagen ge wisseld zijn. 's Avonds wierp men de gendarmes met steenen, waarbij een van dezen licht gekwetst werd. Te Marseille dreigt eene werkstaking ou der de karrevoerders eu sjouwers om loons- verhooging en stipte beperking van den werktijd. De sprinkhanen teisteren weder het Algerijusche departement Constautine. Een trein waarin de gouverneur zich bevond is door de dikke laag, welke zich over vele kilometers uitbreidde, gestuit. Er ziju 100,000 meuschen bezig om het gedierte te verdelgen, maar er zijn driemaal zooveel noodig. »Oi Ï9€ i'. J..& Na een gevecht, dat door het geschut vau het eskader was begonnen, heeft kapitein Wissmann Saadani en Uwijeni genomen en verbrand. Het verlies der Duitschers be draagt: 1 man gedood; 1 onderofficier en zes kleurlingen licht gewond; 1 onder officier en 1 Zoeloe zwaar gewond. Het verlies van den vijand is nog onbekend. In berichteu uit Samoa van 28 Mei leest men, dat Matoola, vernomen hebbende dat nog meer Duitsche oorlogsschepen (e Samoa worden verwacht, zijn aanhangers heeft bijeenverzameld, wier aantal op 3000 wordt geschat. Tainaseese had met 2000 aanhangers zijn kamp te Atna opgeslagen. t TA LIK. De Pettier Lloyd verneemt uit Rome, dat de Italiaansche regeering weigert den nienw benoemden Russischen militair-attaebé, kolonel Rosen, te erkennen. Ofschoon de kolonel zich in Rome bevindt, heeft hij geen uitnoodiging ontvangen tot bijwoning van de wapenschouwiug die Dinsdag zal plaats hebben. Ook is de Italiaansche militair attaché le Petersburg teruggeroepen. De reden hiervoor schijnt dat Rusland verzuimde vódr de benoeming van kolonel Roseu het gewone onderzoek te doen voorafgaan.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2