'SB2 S23> S553 opvoering van eene coinedie van Sardou bijgewoond en het stak zoodanig in zijne memorie gegrift, Oat hij het, tehuis gekomen, op het papier heeft kunnen brengen. Het is te Amsterdam opgevoerd, en men beweer', dat het zeer groote overeenkomst met het oorspronkelijke heeft. Dat middel is bedacht om aan de betaling der auteursrechten te ontkomen. Uit goede bron vernamen wij het volgende Een heer uit Purmerend, voor zaken te Nieuwediep zijnde, verloor in de vorige week Vrijdag zijn portefeuille, inhouden le aan bankpapier f 6000 of meer, en andere papieren van waarde. De portefeuille werd gevonden door een nog jeugdig meisje, wonende te Koegras, die met behulp van een officier, haar aan den eigenaar terugbezorgde. Op de vraag van den heer wat hij baat schuldig was, antwoordde het meisje dat zij dit geheel aan hem overliet, f 1 ij gaf haar twee gulden, met welke bescheiden vergoeding het meisje zich zeer ingenomen betoonde. Keu paar dagen later echter ontving het meisje een schrijven van den heer (die naar haar ouders en omstandigheden geïn formeerd had), met uitnoodiging om den volgenden dag te zijnen huize te komen, aan welke uitnoodiging zij in gezelschap van haar zuster voldeed. Zij werden door den heer allervriendelijkst ontvangen en gul onthaald. Later maakte hij een wan deling niet hen door Purmerend, trad een goudsmidswiukel binnen en kocht twee gouden dames horloges, die hij aan de twee zusters present deed. Daarna ging hij met ben naar een meu belmagazijn en kocht voor het meisje, dat hem zijn verloren eigeudoin had terugge bracht (of voor beiden?) een prachtig lin- uenkaslje. Tegenstreven der meisjes, die deze geschenken bijna niet durfden aan te nemen, hielp niet. Ten slotte heeft de heer de kroon op zijn goedhartigheid gezet door voor het meisje vast te stellen (naar wij begrepen hebben zoo lang zij leeft) f 3 per wfek, eu de voorwaarde daarbij gemaakt, dat zij dit geld elke diie maanden zelve zal komen halen. AmstCl.) „en, Uil$, »l'np,teft9!eu dp kere jongeu, v. A., hield, terwijl een ander het hout hakte, dit vast, en kreeg toen de bijl zoodanig op het hoofd, dat de hersen pan spleet en de hersenen te voorschijn kwamen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Hoewel de toestand zor gelijk is. bestaat er nog hoop op herstel. Het kind van den heer H. Broekhuis te Apeldoorn, dat bij den brand van Maan dag avond hevige brandwonden bekwam, is gisteren nacht in liet ziekenhuis' over leden. Te Wanswerd drong Zondagnacht een dief in de woning van eene alleenwonende juffrouw. Toen deze gerucht hoorde, ging zij er op af, en nu ontstond er eene wor steling tusschen haar eu den dief, waarop de laatste de vlucht nam. Hij is echter later in arrest genomen. Uit Rozendaal wordt geschreven: Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat dit jaar hier geen ooievaars gezien zijn terwijl andere jaren deze vogels hier in talrijke menigte den zomer doorbrachten. Ook de zwaluwen zijn zeer schaarsch. De pokziekte te Tilburg, die men verdwenen waande, heeft zich in enkele sporadische gevallen weder geopenbaard. Een der lijders is reeds bezweken. BUITENLANDSCHE BEEKJJITEiN BELOIE. Markiezin De Chasteler is gisteren nacht met geweerschoten vermoord op het kasteel te Moulbaix (Alh). [D. v. Z.-H. en 's Gr.) EATGELAlV». De lord-mayor van Londen heeft zicli tot het publiek geiend ten einde gelden in te zamelen om de stedelijke vrijwilligers in de kleeren le steken en van de hoogst noo- dige equipementstukken te voorzien. Het L'jiidcnsclie vrijwilligerscorps, hetwelk 31000 man telt, heeft ongeveer een mil- lioen gulden noodig om behoorlijk uitgerust vour den dag te kunnen komen. Reeds is een groot gedeelte der gevraagde som bij een en dagelijks vloeien milde giften in het fonds. De bekende reiziger Robert Ross Haverfield, die o. a. liet vasteland van Australië in 1862 doortrok en wiens ont dekkingen in dat werelddeel naast die van Burke en Wills met eere genoemd worden, is dezer dagen op 70 jarigen ouderdom over leden. Ü'AAHi'KH 1.8 81. De rede van den beer Spuller in de Fransche kamer, waarbij hij op de ontrui ming van Egypte door (le Eiigelschen aan drong, trekt volgens den correspondent der Times te Cairo zeer de aandacht en wordt door de meerderheid, waaronder in'anders, afgekeurd. Li de zitting, gisteren door de ka mer van afgevaardigden gehouden, hield de lieer Jules Ferry eene redevoering, om de uitgave van 850 inillioen francs voor liooger eu middelbaar ouderwijs te recht vaardigen. De spreker betuigde zijne ingenomenheid met den vrede op godsdienstig gebied. Hij ivenscht behoud van bet budget van eere dienst en gelooft niet dat de scheiding van kerk en slaat werkelijk verzoening zai brengen. De zitting werd na (leze rede opgeheven. De Fransche gezant, die uit Parijs naar Egypte had moeten vertrekken, heeft zijn reis nog eene week uitgesteld, waarschijnlijk ten gevolge van Frankrijk-vijandige houding tegenover Egypte. De afgevaardigde Mesureur heeft aan den president van dan ministerraad een schrijven gericut, waarin hij dezen voorstelt een feest te organisc-eren buiten dat van li Juli om. Dit nieuwe feest zou een echt nationaal feest moeten zijn, genaamd een „feest van den arbeid" en ten volle een volksfeest, dat op denzelfden dag in alle steden eu gemeenten van Frankrijk gevierd zou worden. Op zulk een feest zou de maire uit naam der republiek eene medaille ter hand steilen aau alle burgers, die der tig jaren een beroep hebben uitgeoefend zonder onderscheid van rang, vermoge.of geloofsbelijdenis. De prins van Wales wordt over een paar dagen te Parijs verwacht. Ditmaal zal hij niet alleen komenmaar met zijne gemalin, gelijk hij in 1878 ter gele genheid van de tentoonstelling gedaan heeft. Hun v er blijf le Parijs zal twee ft drie weken duren. De instructie in de zaak van Bou- O - O--- g—uaigU, filSWu. liet dossier eerstdaags bij het parket zal worden ingediend. Op het terrein vau de afgebrande Opéra coinique is men eindelijk aau het werk getogen. Een honderdtal werklieden zal daar nacht en dag werkzaam zijn. Er zal daar een café concert gebouwd worden met een monumentalen gevel, dat „Concert- Favart" zal heeten. Het „Concert-Favart",zal door drie deuren tóegang verleenen tot de place Boïeldieu en door twee deuren ter zijde. De zaal zal 2000 plaatsen bevatten met 16 groote loges, een atnphithéatre van 400 plaatsen eu in de rondte een promenoir. Het gezelschap schijnt al gevormd te zijn. Eiken dag wordt er gerepeteerd. Men denkt met 1 Juli te openen. Nabij het dorp Valtin in de Vogee- zen, op de Duitsche grens, heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen douanen en smokkelaars, waarvao de eerstgenoemden er drie vingen. Du beide overblijvende smok kelaars kwamen echter huu vrienden te hulp en een verwoed gevecht volgde, waarbij de beambten teruggedreven werden. Een der smokkelaars werd ernstig gewond en een boerenmeisje, dat voorbij ging, bij ongeluk doodgeschoten. ITALIË. De senaat heeft besloten, de onthul ling vau het gedenkteeken voor Bruno met bij te wonen. I# L I T S C H LA 8ID. De keizer heeft tot bet gemeentebe stuur en den gemeenteraad van Berliju een schrijven gericht, waarin hij zoowel aan dezen als aan de burgerij in het algemeen zijn hartelijkcu dank betuigt voor de schit terende ontvangst, bereid aan den koning vau Italië, zijn machtigen bondgenoot en vrieud. De shach van Perzië komt Zondag te 6 uur te Berlijn, waar hij aan het station zal worden opgewacht door den keizer, dm generalen staf en andere hooggeplaatste per sonen, alsmede een eerewaebt. Voorafgegaan en gevolgd door eene afdeeling uhlanen be geeft de stoet zich naar het paleis. Volgens een correspondent der Pall Mali Gazette doet alles verwachten, dat de shach van Perzie te Berlijn met groote onderschei ding zal worden ontvangen, hoewel natuur lijk niet op zoo schitterende wijze als koning Humbert. De Rheinische Kourier zet hare be richten omtrent de zaak van dr. Mezger voort met de mededeeliug, dat de Had Maatschappij zijne aanhouding verlangd had ouidat hij een buitenlander is. De recht bank echter had geoordeeld, dat een beslag op zijne goederen voldoende was en 300,1)00 mark gevonden. Het genoemde blad deelt dat met de volgende bijzonderheden mede In September 1888 sloten de heeren Bauor en Schiff uit Wiesbaden te Amster dam met den heer Mezger eene overeen komst, waarbij de geneesheer zich verbond de geneeskundige leiding- van het sanatori um op zich te nemen. Tevens werd bepaald, dat alle personen die dokter Mezger komen consulteereu, hem het honorarium zouden blijven betalen gelijk voorheen, doch hij verplichtte zich daarentegen, voor zoover er ruimte was, al zijne patiënten in de eerste plaats naar het ireuwe badhotel te zenden. Tot schadeloosstelling voor het verlies in w aarde, hetwelk zijne goederen iu Nederland door zijn vertrek naar Wiesbaden zou lij den, werd den geneish-ret Z'50,000 schade vergoeding toegekend. Bovendien werd den dokter, voor hem en zijn gezin een villa toegezegd in de na- bjlield van het hotel, met minstens 14 bewoonbare kamers, een rijtuig met twee paarden, bediening, toegang tot den schouw burg en de zaal van bet Kurliaus alles voor rekening der Maatschappij. Véér Maart 1889 zou dr. Mezger naar Wiesbaden ko men, ten einde, totdat het niiuwe hotel gereed zou zijn, voorloopig zijne praktijk uit te oefenen iu lokalen, welke de Maat schappij hem zou aanwijzen. Den 1 steil Mei 1889 werd hier nog bij gevoegd de bepaling, dat de Maatschappij dr. Mezgers huis te Amsterdam zou over nemen voor 95,000 gulden, waarvan 50,000 gulden betaald zouden worden bij de over dracht. Daarentegen vervielen toen de be palingen betreffende de schadeloosstelling van 50,000 gulden eu het bouwen der villa te Wiesbaden. Vdér acht dagen ontving het bestuur der Maatschappij plotseling een brief van dr. Mezger, waarin de doctor mededeelde, dat hij zich ontslagen achtte van de verplich tingen, hem door het contract opgelegd, en wel „op grond van de beleediging, welke de koetsier der Maatschappij hem den vori- gen dar» .had aangedaan eu door de over tuiging, dat de Maatschappij de verplich tingen welke zij op zich had genomen toch niet zou vervullen". De koetsier had na melijk geweigerd den heer Mezger naar Schwalbach te rijden. De directie verklaardë zich terslond be reid den koetsier te ontslaan en deed haar best om eene verzoening tot stand te bren gen, maar de heer Mezger weigerde beslist, zoodat de Maatschappij zich genoodzaakt zag den rechter te hulp te roepen. Daar reeds groote sommen waren besteed, moest zij eene schadeloosstelling vau 1,500,000 mark eisclien en verlangde daarom dat de doctor, daar hij vreemdeling is, in gijzeliug zou worden gehouden totdat hij deze som zou hebben betaald. De rechtbank weigerde dit echter, maar stond wel toe beslag te leggen op zijne goederen. De ambtenaren vonden in dr. Mezger's woning eene waarde van 300,000 mark en legden voorloopig beslag op deze som. Tot rechtvaardiging van zijn standpunt beweert dr. Mezger dan in het contract geene bepaling is opgenomen betreffende den duur der overeenkomst. Wel is waar heeft hij zich bereid verklaard naar Wiesbaden te komen, maar alleen op voorwaarde, dat hij daar op denzelfden voet kon blijven werken als te Amsterdam, d. w. z. zoo, dat hij vrij bleef om elk oogeubiik weer te kunnen heengaan. Door de directie werden allerlei beloften gedaan, die niet zijn nagekomen, want zij wil slechts gebruik maken van zijn naam om de aandeelen iu waarde te doen rijzen en dan van de hand te doen. Het bouwen van het hotel vordert niet en boven dien zijn de aandeelen nog niet geheel ge plaatst, zoodat spoedig gebrek aan 'geld te verwachten is. Daar het contract geene bepaling bevat over den duur der overeen komst, kau er zijns inziens hoogstens sprake zijn van de quaestie, of het contract alleeu na eene voorafgaande waarschuwing kon worden opgezegd. Daarentegen beweert de maatschappij, dat dr. Mezger, die zich verbonden heeft de leiding op zich le nemen, allereerst moet wachten totdat het etablissement gereed is. Alle verplichtingen zijn harerzijds tot dusver vervuld. Het rijtuig met de paarden eu bedienden werd door hem aangenomen, be nevens de plaatsen iu den schouwburg, ter wijl op 's doctors verlangen aau zijn adsistent dr. La Cave een maandeiijkseti honorarium van 2000 mark werd betaald. Te Amsterdam zou dr. Mezger hebben gezegd: „Bezorg mij de approbation in Doitschlaad en ik olijf voor eeuwig bij u." De maatschappij zorgde, dat hem rle offici- eele vergunning tot uitoefening der praktijk in Duitscliland werd verleent en beweert nu, dat zij al deze onkosten niet zou hebben j gemaakt, als het de bedoeling ware geweest, dat dr. Mezger vrij zou blijven om elk oogeu biik weer te kunnen heengaan. Voor liet gebouw zijn alle plannen gereed en men wacht slechts op de goedkeuring daarvan door de politie. Zoodra deze goedkeuring is verkregen, zal terstond met den bouw een aanvang worden gemaakt. Daarbij zijn alle aandeelen geplaatst. Op deze gronden acht de maatschappij zicht gerechtigd 1.500.000 M. schadeloosstel ling te eisciien. Zaterdag a. s. komt de zaak voor de eerste maal voor. Dan zal worden uitgemaakt, of er termen bestaan het voor loopig beslag op dr. Mezgers vermogen te handhaven. OOST ENK IJ K. De trambeanibten te Weenen dreigen op Pinksteren het werk te zullen staken, indien hunne eisclien, die tot de Paasch- werkstaking leidden, niet binnen deze week zijn ingewilligd. In Bolieme breidt de werkstaking zich nog steeds uit. Alleen te Pilsen hebben 5000 uian den arbeid geslaakt. Er zijn geen ongeregeldheden voorgevallen, maar de werklieden zijn zeer opgewonden. In de Russische greusplaats Ojcow zijn, naar uit Lemberg gemeld wordt, 41 studenten uit Krakau, die daarheen een uitstapje gemaakt baddeu, op grond van het ziugeu van vaderlandsche liederen ge vangen genomen. RUSLAND. Het Journal de St. Petersbourg uit zijn groote verbaziug over de geruchten, welke aan de beurzen worden verspreid over Ruslands krijgstoerustingen. Inderdaad heeft de Russische regeering reeds meer dan genoeg herhaald, dat de Rus- i sische politiek uitsluitend de handhaving des vredes beoogt. Aan de beurzen weet men dit beter dau ergeus eldersimmers met het oog op de groote finaneieele operaties van Rus- laud kau van dit land noch een feit noch een bericht uitgaan, waardoor het vertrouwen en het gevoel van gerustheid kunnen worden £jpe/>l»nlz-t Het blad komt daarom tot de slotsom, dat dergelijke geruchten alleen versprei! kunnen worden door speculanten la baisse, T l it K IJ L. Dezer dagen is de eerete „internatio nale trein" (naar Koustantinopel) uit Berlijn vertrokken. De trein verliet Woensdag om 5 u. 15 's nm. het station en kwam over Breslau Woensdagochtend te Pest en des avonds om ruim 10 uur te Belgrado aan. De aankomst te Koustantinopel geschiedt hedeuochtend 8 u. 15, In omgekeerde richting vertrekt Donderdags om 8 u. 15 een trein uit Konstantinopel, die Zondag morgen te Berlijn is. De afstand van 2371 kilometer kan in 62 tot 63 nur worden afgelegd. AMERIKA. De lijst der slachtoffers van de ramp in Amerika beval 10 tot 15,000 personen, waaronder een zeer groot aantal kinderen, Gelukkig vermindert de lage temperatuur het gevaar voor ziekte. Meer dan 6000 man zijn aau 't werk om het puin weg te ruimen eu na verwijdering van lijken en voorwerpen van waarde de rest te verbranden. In Pennsylvanie zijn 8 spoorbruggen vernield. De Amerikanen te Parijs hebben inzame lingen voor de noodlijdenden gehouden en de gemeenteraad heeft een krediet van 5000 fr. toegestaan. Volgens de Philadel phia Record zou de geheele schade op niet minder dan 75,000,000 doll, moeten worden begroot. 330ste staatsloterij. Vijfde Klasse. Trekking van 7 Juni. Prijs van 50000: N». 18383. 1000: r 10540 11147 14495 14957 16932 17709 19976. - 400: 594 2098 5216 5229 6860 7080 8694 13983 19400. a 200: 8315 9807 11789 14074 14430. 100: 2384 3654 4333 5689 5913 6951 11814 12086 12583 13811 14514 15640 20213 20543. Prijzen van 70. 92 2988 5701 8733 11681 14312 18722 172 3019 5711 8772 11695 14969 18817 238 3116 5717 8839 11856 15119 18819 298 3246 5848 8872 11859 15446 18826

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2