NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eie (Jourant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ASQ&filEüEfiï: Vrijdag 7 Juni 1889. 133. A O V E 8 T E 18 T1E IB: Uitgevers: Gebroeders Muré. Het uur der Vergelding. Voo! Leidenper 8 maanden5.25. Franco door het geheele rijk, per 8 maanden 1.60, Prijs per ftuiunier 10 4>sut. 203. Jaargang, Wan 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, is contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: Seheeptjsakerssteeg 6, Stads- Bericii tets BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien arl. 0 der Verordening vail den Hen November 1880 {Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algeineene kennis dat Lol hel doen inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in hel schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in hel school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Duommarkt der 2e klasse, voor jongens, in bet school gebouw aan de Pielerskerkslraal der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Dieestraat; cn wel van den 3den tot en met den 15en Juni e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags halfnegen lol negen urea, en op Maandag. Qinsilag, llondertUu en Vrijdag bovendien van halflwee lot twee uren des namiddags. En geschiedt biervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leider, 31 Mei 1889. De BURGEMEESTER der gemeen le LEIDEN brengt ter algemeene kennis dal op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld liet 4e kwarlaal van bel kohier van bel patentrecht, dienst 1888/9, executoir verklaard den 4en Juni 1889 en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet le voldoen. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 6 Juni 1889. GGMGESITEttAAU. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 6 Juni 1889, des namid dags, te twee uren ten raadhuize der gemeente. De voorzitter opent de vergadering. Aan wezig zijn de heeren Le Poole, Van Masijk Huyser van Reenen, Schneither, Van Ha mel, Alma, Du Rieu, Zillesen, Van But- tingha Wichers, Knappert, Boo!, Driessen, Was, Kaiser, De Goeje, Hasselbach, Zaal berg, Tieleman, Van der Hoeven, Verster van Wulverhorst, Cock, Juta en de voor zitter. Afwezig met kennisgeving de heeren Koetser, Zaaijer, De Sturler en Nijkamp. De secretaris leest de notulen van de vorige vergadering en de vergadering keurt die goed. Hierna geeft de voorzitter kennis o. a. van dn volgende Ingekomen stukken. Adres van B. C. Looyaard en andere vce- marktbezoekers tot bel doen instellen var. een verscherpt toezicht op den aanvoer van vee en voornamelijk schapen. Verzoek van het bestuur der afd. Leiden van het Nederl. Werkliedenverbond, Patri monium tot afschaffing van de kermis. Idem van F. J. Van Luyken en andere bewoners van de Diel'steeg tot verandering van <k>n anom «jjtT in Verzoek van A. Van Borselen tot het leggen van eene stoep voor hel perceel Hooigracht 66. Verzoek van J. A. Sciarone om in de door den heer De Koning voorgestelde ver bouwing, dis adressant hinderlijk zou zijn, eeue wijziging te brengen. Nog wordt medegedeeld: dat bij de verkiezing van leden van den gemeenteraad op 16 Juli a. s. wegens periodieke aftreding, zitting hebben in het hoofdbureau de burgemeester, voorzitter en de heeren S. C. M. Knappert en mr. 11. Van der Hoeven, leden, in liet onderbureau aan den Burg de heeren: II. C. Juta, voorzitter en mr. S. J. Fockema Andreae en C. C. Ticleman leden en in het onderbureau in de school 3e kl. n°. 3 aan de Mare de heeren: mr. F. Was, voorzitter en J. A. Van Hamel en A. L. De Sturler, leden. dat. ingevolge raadsbesluit van 4 Juni 1863, volgens den rooster, de commissie voor de loling bij de schutterij dit jaar zal zijn samengesteld uil de leden L. G. Le Poole en mr. N. L. J. Van Bultingha Wichers, terwijl de leden dr. A. Nijkamp en P. L. C. Driessen de commissie van onderzoek bij de schutterij zullen uitmaken, en dat mede ingevolge dat raadsbesluit al de overige raadsleden als plaatsvervangers zijn aan gewezen. De loling beeft plaats des voor middags te 9 uren, op een dag in 't laatst van Juni, de commissie van onderzoek houdt twee zittingen, de eene omstreeks half Juni de andere omstreeks half Juli, beide des namiddags te 6 uren. Het adres van den heer Sciarone zal met punt 10 van de agenda worden be handeld. Aan de orde is nu 1°. De benoeming van een lector in de geschiedenis van Ned.- Indië aan de Oost-Indische Instelling alhier. Benoemd wordt met 19 stemmen de heer mr. G. J. Grashuis, 1 briefje was in blanco. 2°. Benoeming van drie bestuurderen der stedelijke werkinrichting. Benoemd worden de heeren C. J. Leembruggen, dr. D. De Loos, en dr. J. G. Van der Siuys, allen met 22 stemmen. De lieer Fockema Andreae komt ter ver gadering. Achtereenvolgens worden nu zonder dis cussie of hoofdelijke steuiming toegestaan of goedgekeurd de volgende verzoeken of voorstellen 3°. Verzoek van J. Ladage, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, ïloogerc Burgerschool voor Meisjes. 4°. Idem van W. Schipper, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. 5°. idem als voren van J. E. Vlaanderen. 6°. Idem van H. Susse, om een stoep te leggen in de Van-der-Werfstraat. 7°. Voorstel betrekkelijk de aansluiting van enkele gemeente gebouwen aan dc Tele foon 8*. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1888. 9°. Verzoek van de Wed. J. A. Meiman, om sclioeiingcn te maken aan de Haarlem- trekvaart. 11°. Idem van J. W. Boekwijt, betrekkelijk eene demping van een gedeelte der Wittcsingelsloot. 13°. Voorstel betrekkelijk de herstelling der woning van den pachter van de haard- asch en vuilnis. 14'. Idem tot onderhandschc verpachting van de tienden onder Leiderdorp. 15. Verzoek van Mevrouw de Wed. Dozy, geboren Van Goor den Oosterling!), om ontslag als regentes van bet Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis 16°. Idem van P. Bongarts, om eene stoep le leggen aan de Heerengracht 17°. Idem van II. P. T. Van Wensen, om een hardsteenen optrede te maken in dc Diefsteeg. Punt 10. Verzoek van J. De Koning, ter bekoming van gemeentegrond aan de Nieuw- straat, wordt wegens het desbetreffend inge komen verzoek van Sciaroni tot eeue vol gende zitting verdaagd. Bij behandeling van punt 12, verzoek van C. Goekoop, betrekkelijk de plaatsing van een telefoonpaal op de Middelstegracht, vraagt de heer Du Rien of de middelen tegen inklimming aan het onderste gedeelte van den paal aangebracht, zijn daargesteld door do Maatschappij; hij vraagt 't omdat hij in hetzelfde geval verkeert als de heer Goekoop. De voorzitter zegt op die vraag niet te kunnen antwoorden. Aldus wordt zonder discussie of hoofde lijke stemming besloten aan C. Goekoop Ie kennen te geven dat er geen termen bestaan om maatregelen te nemen ten einde te be vorderen dal de telefoonpaal op de Middel- sLfiyranht. wnrrln narploolof. Aan de orde is nu puut 18 van de agen da, het voorstel tot wijziging van het raads besluit, regelende de helling van eene plaat selijke directe belasting naar het inkomen. De heer Bool, wethouder van financiën, vraagt het woord om in den breede het voorstel nogmaals toe (e lichten en te ver dedigen. Uit naam van het dagelijksch bestuur ontraadt spreker het aannemen van he- amendement van de commissie van finant ciën eu geeft hij als het voornemen van de voorstellers te kennen hun voorstel te hand haven. Tusschen de heeren Bool en Fockema Andreae ontspint zich uu eene korte dis cussie omtrent de beteekenia van de uit drukkingen progressie eu degressie in de inkomstenbelasting en omtrent de draag kracht en het belasten naar dezen maatstaf, eene discussie die zich uit den aard der zaak slechts bepaalt tot eene herhaling van wat we reeds vroeger, loen het voorstel aan de orde kwam en ook buiten den raad be sproken werd, vaak hoorden uiteenzetten. De heer De Goeje verklaart zich tegen eene verandering van een belastingstelsel, FEUILLETON.' 58). Zwijgend volgde miss Lilly den dokter en zijn vriend. De oude Leveret's lieten zich niet meer zien. Colville tilde zijne gevangene in het tijtuig en nam naast haar plaats, dokter Pratt klom op den bok en nu ging het voort door den stillen Dacht. Uren lang duurde deze nachtelijke tocht, totdat het rijtuig stil hield voor een groot, ouherbergzaam gebouw uit groote bak- steenen opgetrokken, hetwelk zich als een zwart spook tegen den nachtelijken hemel afteekende. Dokter Pratt steeg af en belde aan, de portier opende de zware voordeur en Colville trad met Lilly naar binnen. Men voerde het drietal naar een kleine spreekkamer, waar zij door een forsch ge bouwden man, met donker uitzicht, werden ontvangen. Het was dokter Heath, de directeur van het krankzinnigengesticht. Pratt stelde Colville en den dokter aan elkaar voor, en vervolgde „Wij brengen n een zieke, die uw zorg noodig heeft." Intusschen had Colville Lilly op een fauteuil nabij het vuur doen plaats nemen. Zij was doodsbleek en rilde van koude. De krauk- z nnigendokter zag zijn nieuwe patiënte op lettend aan. „Zij ziet er lijdend uit," sprak hij lot Pratt op gedempten toon. „Ja", antwoordde deze, „zij lijdt aan eeu sooit van vervolgingswaanzin, daarbij komt, dat zij een vermoeiendtn rit achter den rug heeft, het is van belang dat zij dadelijk tot rust koine. Ik wilde u wel eens alleen spreken." De dokter verzocht hem in een andere kamer te komen, waar zij geheel alleen waren. Colville bleef met Lilly alleen. Een oogcubük later kwamen de twee doktoren terug. Lilly richtte het woord tot dokter Pralt „Dokter, welke ziekte wendt ge nu voor, om mij bier te houden?" „Geene," was zijn antwoord, „uw ge zondheidstoestand wordt hoe langer hoe bedenkelijker, daarom acht ik het nood zakelijk u aan de hoede van mijn vriend toe te vertrouwen. Uw toestand kan alleen verbeteren, zoo ge de liefde van mijn waardigen vriend Harold Colville wilt be antwoorden. Uw ziekte komt uit een gebrek aan liefdevollen omgang voort." „Ik sterf liever, dan de liefde van zulk een ellendeling aan te nemen," sprak Lilly. „Neen, neen, dierbare Lilly, gij zult niet sterven," sprak Colville nu. Eeu oppasser kwam binnen. Dokter Heath beval „Breng deze jonge dame dadelijk naar haar kamer," en nu wendde hij zich tot Lilly„Ge zult wel moede zijn, tniss, ge hebt behoefte aan rust." Lilly knikte zwijgend en wilde gaan, maar Colville sprak haar eerst nog aan. „Er zullen nu wel eenige weken ver- loopen voor ge mij weerziet „Goddank," viel zij hem in de rede, maar hij lette er niet op en ging voorl „Zoo ge evenwel binnen dien tijd van gedachten moogt veranderen, dan hebt ge het maar aan den dokter mee te deelen, die zal mij dan onmiddellijk bericht geven." „Dat zal nooit gebeuren," was baar vaste antwoord. Colville stond een oogenblik verplet terd, maar dokter Pratt fluisterde hem in het oor: „Trek het je maar niet te veel aan, Col ville, zij is nu volkomeu in je macht. Maar twee uitwegen zijn hier mogelijk. Of zij wordt mevrouw Colville, of zij sterft krankzinnig." VIJF EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. TOT HET LEVEN TERUGGEKEERD. De gebeurtenissen in het huis van de Leveret's hadden niet het minste licht ge worpen op de geheimzinnige verdwijning van Lilly. De lijken waren geschouwd, en hoewel op verscheidene plaatsen verkoold, kon men (och nog zeer goed de sporen van vergiftiging ontdekken. Er was hier dus weer een moord in het spel. Maar mr. Chelton kon niet begrijpen wie die misdaad had volbracht. Hij wilde zich evenwel niet van zijn onderzoekingen naar Lilly laten afbrengen, door uit te vorschen wie de wereld van dit schurkeupaar had verlost. Hij wijdde voorloopig al zijn zorgen aan de arme Fanny. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1