ma S3? J&J» «C2 JIFSS ÜS35 <K"2 SSC.J Mm. A.. Hüff "JSCae, dtinjiJivan Grieg en in haar bisi;uturner "oneindig beter dun in baar //Air de Da- Jila" uit ySaatson en Halila" voor de pauze. De, zangeres oogstte voor hare kostelijke bijdragen aan dezen kunstavond terecht luide 11 algemeene toejuichingen in. De heer H. J. C. is een violist van goeden huize, vol aanleg en gevoel en niet zeegveel techniek; een meesterlijk dillettant. Zijne Kom inca van Vieuxtempa en Canzonetta van Benjamin Godard, oude en gewilde be kenden, werden waarlijk schoon gespeeld, evenals trouwens de ySonata da Camera I van Pietro Lacatelli vóór de pauze. De heer J. F. M. kweet zich, met zijn sympathiek tenorgeluid uitmuntend van zijne taak als solist in de koornummers ^Bede van Richard Hol en //Festgesang au die K tier" van Mendelssohn, wtlke nummers door de koren eveneens uitstekend werden aangepakt. Een belangrijk nummer was K.vóór de pauze nog het vierde, „Singut dein kkrti ii ein neues lied" van Kiein en //Tenor solo und Chor aus Christus ara Oelberge' van Beethoven, en na de pauze als slot fChoeur de TOpera La Siègo de Corinthe van Rossini, een zeer onderhoudend nummer, dat goed gezongen werd. Zeggen we nog dat de soli van mevrouw van W. door den heer Mann werden bege leid en dat het geheel werd geleid door den onvermoeideu directeur van Leiden's man nenkoor den lieer B. H. Taylor, dan kunnen we ous verslag eindigen met de betuiging dat Leiden's Mannenkoor aan het talrijk opgekomen publiek een waarlijk schooneu avond heeft verschaft. Bij de uitgevers Crerner en Co. te 'a Gravenhage zal op 6 Juni a. s. verschij nen het eerste nummer van Het Sportblad, weekblad voor alle takken van binnen- en buitenlandsche sport, onder redactie van de heeren A. L. Couvóe en W. Muiier en met vaste medewerking van de heeren G. D. baron De Saiis, mr. J. Van Buttingha Wicuers, II. A. graaf Van Bylandt en jhr. j. L. Mock. De prijs per jaargang is f o. Ieder nummer verschijnt geïllustreerd, lerwijl van de voornaamste race's instanta- nét'-reproducliëu zullen worden opgenomen. tftflWICKBKLBS BJËKICHTttütf. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot burge meester: van Scbinveld, G. Beckers^ van Zuilichem, S. F. Monhemius Jr., secretaris dier gemeente; van den Ham, E. Damon, secretaris dier gemeente; van Leek, C. Z. Tadems, secretaris dier gemeente; van Jisp en van Wijdewormer, C. Wildschutvan Nieuwe Niedorp, D. Van der Stok; van E ;zen, li. J. D. Hartkamp; van Ezinge, L. J. Stratingh, secretaris die: gemeente; van Stratum, L. W. Van Buel, van Woer den, M. W. Schaly; van Oost- en West- Souburg, jhr, J. H. Paspoort van Grijps- kerke; en van Poortvliet, P. Daaue van Stapele. BlJSi, EN LAKDSCHE BERICHTEN. - Door deu minister van koloniën zijn, kr.rhtens het bepaalde bij artikel 5 van het koninklijk besluit van 29 Augustus 1883 u°. 2 (Nederlandsch Staatsblad n°. 133 en Indiecli Staatsblad n°. 249), en ten ver volge op de benoeming van de heeren mr. S. C. H. Nederburgb, oud-lid in de raad van Nederlandsch-lndië, en mr. P. A. Van der Lith, boogleeraar-directeur van de ge meente-inrichting voor de opleidiug van Oost-Indische ambtenaren te Leiden, onder scheidenlijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris van de commissie, belast met het afnemen in Nederland in dit jaar vun het groot ambtenaars examen voor den In discben dienst, tot ledtm dier commissie benoemd de heerendr. H. Kern en dr. G. A. YVi.ken, hoogleeraren aan de rijks universiteit te Leidenmr. J. De Louter, hougLeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht; J Spanjaard, J. R. P. E, Gonggrijp, G. K. Niemann en mr. L. \V. C. Van den Berg, borg: sraren aan de instelling voor ouder wijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nedcrlandsch-Iudië te Delft; J. A. Van den Broek, J, S. A. Van Dissel en 11. C. iiumme, lectoren aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Neder- laudsch-Indië te Delftmr. G. J. Grashuis, dr. YV. G. 0. Bijvanck, L. K, Harmsen, D. F. Van der Pant en L. YV. Tb. Schmidt, lecioren aan de gemeente-inrichting voor de opleidiug van Oost-Indische ambtenaren te Leiden; A. J. B. YVatteudurff, oud-alge- meen secretaris van de regeering van Neder- laodschludieL. Wesssls, oud-hoofdinspec teur der cultures iu Nederlaudsch-Iiidië; mr. J. C. Tb.- Heiligers, laatstelijk voorzitter der land raden te Bondowoso en Djember, thans met verlof hier te lande; D. 11. Audeweg, laat stelijk controleur der 1ste klasse bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, thans met verlof te 's Gravenhageen C. Poensen, zeudeling-leeraar op Java, thans verblijf houdende ts Rotterdam. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten der vereeniging voor christelijk na tionaal schoolonderwijs te YVoubrugge. De Paus heeft benoemd tot comman deur der orde van den 11. Gregorius den Groote, dr. YV. J. F. Nuyens te YVesl- woud; tot ridder der Prus orde den hen mr. Th. L. M. 11. llorrct, lid van de tweede kamer. Te Amsterdam is Zaterdagavond iets zeer zonderlings voorgevallen. De 26 jarige Janette M. huisvrouw van v. d. B. wonende in de 2e Tuiniersdwarsstraat, bevond zich dien avond omstreeks 10 uur in de N. Lelies!raat, waar zij eene boodschap te ver rieden had- In du- straal werd zij aange sproken door een heer, die haar den weg naar do Maagdelievenstraat vroeg. Zij wees den heer den weg en liep zeive een eindje mede, daar ook haar weg in die richting leidde. Op de ligelanliersgracht zakte zij plotseling ineen en geraakte buiten kennis, zonder dat zij kon nagaan door welke oor zaak. Toen zij weder bijkwam, zat zij met den lieer in een rijtuig. Daar de vrouw met geweld bet portier wilde openen, sloeg de man zijne beide armen om haar heen en belette uaar bare plaats te verlaten. Door den schrik of eenige audere oorzaak volgde eene nieuwe flaauwte. YVeder tot bewustzijn gekomen, bevond zij zich in een keurig gemeubeld verlrek, waar eepe gaskroon brandde. Zij lag te bed en aan de tafel zat eene oude vrouw, gekleed met witte muts en jak. Juffvr. v. d. B. sprong op en begon te gillen van angst, toen zij een manuestem buiten de kamer hoorde roepen „Wil jij je gemak wel eens bouden. Er zal jou hier geen kwaad gebeuren." Half razend van angst, begon de gevan gene te beproeven de oude vrouw voor zich te winnen. Zij smeekte, dreigde en beproefde zelfs haar te overmeesteren, maar noch bet een noch het ander gelukte. Daarop hoorde zij de mansstem van zooeven zeggen „Mietje zorg dat ze tegen 5 uur klaar is. Doe haar deu grijzen mantel om die boven de canapé hangt 1" Jufvr. v. d. B. wist nu de oude vrouw door geld en beloften over te halen haar de viijheid terug te geven. Zij werd geblind doekt en onder geleide van de oude kwam zij op straal. Na eouigen tijd in gezelschap der oude te hebben geloopen, werd zij alleen gelaten. Toen zij daarop den doek, dien haar het gezicht belemmerde, erwijderd bad, bemerkte zij dat zij zich bij het Vondels- park bevond. Onmiddellijk zette zij het op een loopon, want het was reeds iaat ongeveer 3 uur in den morgen. Op het Leidscheplein werd zij door een zenuwtoeval getroffen, waaraau zij iu hare jeugd lijdende was. In dien toestand door de politie opge merkt, werd zij naar bare woning gebracht. Haar man, die over haar wegblijven zeer ongerust was, had reeds daarvan aan de politie kennis gegeven. Het zal moeten worden uitgemaakt of dit voorval in verband staat uiet een per soon, die de vrouw reeds vroeger herhaal delijk, maar vruchteloos heeft vervolgd. De commissaris van politie in de 4e sectie te Amsterdam verzoek bekend te worden gemaakt met den naam van den koetsier, die 11. Zaterdagavond (25 dezer) tusschen 9 en 10 uur een heer met eene burgervrouw vervoerd beeft per vigelanle of coupé, van de Egelantiersgracht tusschen de le en 2e dwarsstraat. Donderdag werden in 4 stoombooteu en 8 tjalken p. ra. 8000 lammeren van Tessel uaar de Leidsche markt verscheept. Het vervoeren van lammeren van alle kan ten van ons eiland naar de haven duurde van Woensdagavond 11 tot Donderdagmor gen 7 uur. Dinsdagavond was het te Kampen niet rustig. Reed? védr de oefeningen van bet Leger des lleils aldaar waren afgeloo- pen, trokken eenige benden ouder bet zin gen van heilsliederen door de stad en wer den er bij verschillende personen en wel bij diegenen, die zich bij het Leger hadden aangesloten, en in het gebouw der bijeen komsten de ruiten stuk geworpen. Het volk schijnt verbitterd te zijn op een der leiders van het ieger. Om 11 uur was bet weer rustig. Te Leeuwarden geraakte Woensdag ochtend het paard van een hooiwagen, door hel schrikken voor een melkkar, op hol. De beide personen, die op den wagen waren gezeten, sprongen achtereenvolgens er af. De een werd overreden on was spoedig dood. De ander kwam met eenige kneuzin gen vrij. Men schrijft uit Eindhoven! De rup sen doen iu deze streken veel nadeel aan boomen en vruchten. Geen tuin of hoorn- gaard, of het krioelt van dtze schadelijke insecten. De k.inadaboomen, die liet hout voor de klompenmakers leveren, l ebben het meeste te lijden, ilet zijn kleine harige rup sen, die deze boomen totaal hebben kaal gevreten, waardoor dit bout veel slechter wordt. Daar bier veel van dit hout groeit is de schade nog al aanzienlijk. BUITENLMDS0HE BERICHTEN. B E E G I E. In de Woensdag gehouden zitting van de kamer van vertegenwoordigers heelt de minister-president, de heer Beernaerl, zich nadrukkelijk verdedigd legen de beschuldi ging, dat hij, iu vereeniging met verspieders, liet op den ondergang san burgers zou toegelegd hebben. De minister zeide o. a. „Indien ik dit had gedaan, zou ik mij aan eene schanddaad hebben schuldig gemaakt; uiaar schandelijk zijn de tegen mij zonder eeidgen grond ingebrachte beschuldigingen." (Toejuichingen rechts). De heer Beernaert maakte daarop gewag van het bezoek, door Pourbaix aan het minis terie gebracht. Deze laatste, zeide de minister had mij geheimhouding i erzoebt, omdat zijn leven er mede gemoeid was. De minister wees verder op de getuigenis van liberale bladen, die in 1887 hulde brachten aan hel ministerie wegens zijne geestkracht. Hij be schuldigde de linkerzijde, iu de gebeele zaak niets anders te zien dan eene |gulistige gele genheid voor een verkiezingscampagne. (Lang durige toejuichingen dei rechterzijde.) De heer Bara herhaalde zijne gisteren ingebrachte beschuldiging, dat bet iniuisterie de geheele samenspanning op het getouw- zette iq, vereeniging met Pourbaix, den ver spieder. Hij weuschte dat eene parlemen taire enquête wierde ingesteld en eindigde met de verklaring dat het kabinet in de publieke opinie is veroordeeld. De heer Jacobs (rechterzijde) stelde eene motie van vertrouwen voor, en het oiitsiag van den administrateur der geheime politie. Hij verdedigde de houding van het kabinet. De heer Frère-Orban (linkerzijde) zeide dat de toegevendheid van het ministerie gelijk staat met medeplichtigheid. De heer Bara stelde eene motie van wan trouwen voor. Ten slotte heeft de kamer, met 78 tegen 32 stemmen, de motie van den heer Jacobs aangenomen, waarin volle vertrouwen iu het kabinet wordt te kennen gegeven. Drie ministers, de heeren Lejeune, Devol- der^ en Beernaert, namen geen deel aan de stemming. De rechterzijde juichte den uitslag toe. Bij het uiteengaan der kamer waren eenige duizenden personen voor en in de nabijheid van het gebouw bijeengestroomd. Eenige ministers en katholieke afgevaardigden wer den uitgefloten en er ontstond eeuig gedrang, dat door de politie, en gendarmes werd uit eengedreven, doch eerst nadat verscheidene personen in hechtenis waren genomen. Later liepeu eenige groepen door de stad, onder den kreet: weg met het kabinetI ESfikLlXB Zaterdag II. zouden door den prins van Wales aan eenige leden van de Lou- densche brandweer medailles worden uitge reikt en bij die gelegenheid zouden ten aauschouwe vau den prins, zijne gemalin, hunne zoons en dochters, den heriog van Cambridge en nog andere leden vau de koninklijke familie ailerlei manoeuvres door de brandweer worden uitgevoerd. Ook waren er tal van kaarten uitgegeven voor gereser veerde plaatsen. Maar er was, naar het schijnt, door den Loudenschen uistrictsraad besloten, dat politie noch militairen aaim ezig zoudeu zijn. Het gevolg was, dat de rijtui gen van de vorstelijke familie in een zeer onaangenaam wild gedrang geraakten van de talrijk samengestroomde menigte, dat de hertog van Cambridge geducht werd ge- stooten en geduwd, dat de dames en heeren die op de gereserveerde plaatsen hadden gerekend in het gedrang van den volkshoop stonden en nergens gereserveerde plaatsen aantroffen. De mannen van de brandweer en een klein getal „volunteers" deden het onmogelijke om orde te honden, maar ver mochten het niet. Eindelijk werden de medailles uitgereikt, maar van het fraaie programma der manoeuvres van de brand weer kwam zoo goed als niets. Lord Salisbury heeft Woensdag eene deputatie ontvangen, welke hem kwam vragen deu post van onderkoning van Ierland af te schaffen. Hij antwoordde, dat deze aangelegenheid bij de regeering in overweging was, doch dat een voorstel daaromtrent bezwaarlijk nog iu deze parle- mentszitting kon ingediend worden. Lord Zetland weigerde den post vau onderkoning te aanvaarden. De groote Britsche vlootrevue, die in alle opzichten die van het jubilé jaar zal overtreffen, zal in Augustus te Spithead gehouden worden. Men verwacht, dat minstens drie regeerende souverei ïen daarbij tegenwoordig zullen zijn. Sedert de Spaan- sche Armada zou op eenzelfde oogenblik geen vloot van zulk een grooten tonnen inhoud, snelheid en weerbaarheid, te zien zijn geweest. Er nemen 100 schepen aan deel, die in 4 rijen van Stiphead naar de Solent worden geschaard, de twee binnenste rijen van pantser- en oorlogsschepen en kruisers, de heide buitenste vun snelvarende kruisers en torpedobooten. liet belooft een fraai schouwspel te zijn. In Jnni zullen, volgens de Pall Mall Gazette, zes Britsche oorlogsschepen ge zonden worden naar de Behringzee, om de Brifsche visschers aldaar te beschermen tegen de Amerikanen, die, zooals men weet, deze zee voor vreemdeliugen willen af sluiten. De algemeene toestand van Ganjam is, volgens een opgave van den gouverneur van Madras i, d. 28 Mei, ongunstiger. In een week stierven 1429 personen aan de cholera; de prijzen der levensbehoeften stijgen. Om streeks 12,000 personen zijn voortdurend bezig om de ougelukkigen bij te staan. IitAYiKtiU M. De senaat heeft de legerwet in haar geheel aangenomen met 191 tegen 96 stem men. De senaat heeft, met 206 tegen 16 stemmen, een krediet van 15 millioen toegestaan ten behoeve der vestingwerken. ITALIË Het gerucht, dat Woensdagavond te Rome, in omloop was omtrent het overlijden van den Paus, is van grond ontbloot. rn I I'S C H 1.1*1». De besluiten door de Samoa-conferentie genomen, zullen geheim blijven totdat de Amerikaansche senaat en de president ze hebben goedgekeurd. Op het redactiebnreau der Westfdli- sehe Volkszeitung is een huiszoeking inge steld, die echter niets opleverde. De hoofd redacteur dr. Eusangel is voor het gerecht gedaagd. Men bad gemeend hier het mid delpunt der werkstakersbeweging te vinden, doch ontdekte niets verdachts, behalve een som geld voor de werkstakers ingezameld, welke verbeurd verklaard werd. De toestand iu Westfaleu blijft vrijwel dezelfde; overal heerschl orde; men ver wacht dat de beweging spoedig geëindigd zal zijn. De plotselinge aftreding van deu opper- president van Westfaleu, den beer Huge- meister, wordt hieraan toegeschreven, dat in den laatsten kroonraad tot scherpere maatregelen tegen de werkstaking werd be sloten, dan door den heer 11 agemeister nood zakelijk werden geacht. Zijn opvolger, de heer Studt, tot dusver onderstaatssecretaris voor Elzas-Lotbaringen, wordt voor een man van geestkracht gehouden. Tot het nemen van strengere maatregelen zal bet echter uiet meer komen, daar de werkstaking zoo goed als geëindigd is. Te Hanau beramen de diamantslijpers een werkstaking. Naar aanleiding daarvan laat de Norddeutsche Allgemeine Zeitung zich uit Amsterdam schrijven, dat de werklieden, die daar iu hetzelfde vak werkzaam zijn, een talrijk bezochte bijeenkomst hebben gehouden en een adres zouden aan de diamantslijpers te Uanau, waarin hun moed wordt geprezen en hun ondersteuning wordt toegezegd. Volgens het officieuze blad is het doel dezer demonstratie alleen de Amsterdamsche dia mantslijpers van de mededeeling der Hanauers te ontslaan. Ten bewijze daarvan stelt het blad op deu voorgrond, dat behalve de diamant slijpers aan de te Amsterdam gehouden bij eenkomst ook juweliers hebben deelgenomen. {HU.) Dr. Peters, de Duitsche Afrikareizi- ger, zal zich dezer dagen van ZaDzibar naar de Delagoa-baai begeven, om na achterla ting van zijne iulandsche manschappen, naar Lama terug te keereu. Uit Zanzibar wordt aan de Times gemeld, dat kapitein Wissmauu den oorlog verklaren zal aan de Arabieren, die aan de Oostafrikaan- sche kust wouen tusschen Tanga en Lindi, tenzij ze zich védr 1 Juni onderwerpen. De eigenaar van eene fabriek bij Pa rijs, Dryfus genaamd, is door Duitsche gen darmen tusschen Rouffach en Soultmatt aan den spoorweg van Straatsburg naar Bazel, gevangen genomen. Het waarom niet bekend. Uit Wiesbaden wordt aan de Franif Zeit. bericht, dat dr. Mezger zich aan het verband met de badmaatschappij heeft ont-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2