i m NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I' eest d a g e ei. A 0 Pi i E E T Vrijdag 31 Mei 1889. - N\ 127. Uitgevers: Gebroeders Muré. Inschrijving Schutterij. Het uur der Vergelding. I^fès c l e i\oujiuii verschijnt dagelijks-, behalve op Zon- en Vooi Leiden, per 3 maandenI »-25, Franco door liet geheele rijk, per 2 maanden 1.#». Prijs per ^Hsjsiwer 10 ('eat. A VERTE fa TIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meeri 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheeptakerssteeg 6, 203e Jaargang. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal morgen- (Donderdag) avond de Leidsehe Courant niet verschijnen. Stails-Berichte ss. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren hij deze nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1864 en, voor zoover zij zich tusschenlijds in de ge meente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1*55-1863) hunne ver plichting om zich voor den Schutterlij ken «lienst te doen inschrijven. De gelegenheid beslaat daarloe dagelijks (Zon en feestdagen uitgezonderd) ten Raadhuize, lusschen 10 en 4 uren, terwijl op den len Juni aanst. de registers van inschrij ving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dal tijdstip hebben doen inschrijven, hij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tol eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Weihouders voornoemd, V DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 Mei 1889. l)iUr.i)V E T. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen Ier algemeeue keunis dat door JACOBUS JOHANNES ENGELERDT een ver zoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in hel per ceel Oude ltijn no. 138. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1889. LKI»»;\, 29 Mei Een groot en onlierstelbaar verlies heeft onze academiestad getroffen. Op nog zeer jeugdigen leeftijd is inr. Willem Matthias d'Ablaiug, hoogleeraar alhier, geheel onver wacht weggerukt uit den kring zijner fami lie eu vrienden. Geboren te Batavia in 1851, promoveerde d'Ablaing te. Leiden in 1877, waarna hij zich als repetitor ves tigde, om vervolgens tijdens de ziekte van den hoogleeraar Goudsmit als lector en na diens overlijden als hoogleeraar diens plaats te vervullen. Wat onze academie en wat de wetenschap in dezen man verliest; wie zal dat naar waarde kunuen schatten, waar op zoo jeug digen leeftijd een man met zoo groote be gaafdheden midden uit ziju arbeid wordt weggerukt? De beoefening der rechtsge schiedenis in de Middeneeuwen was het die hem het meest aantrok en op dat arbeids veld voort te werken was de levenstaak die hij zich had gesteld. Doch slechts de eerste vruchten van eene jarenlange studie heeft uien nog mogen zien rijpen. Zijne opstellen over de glossatoren in binnen- en buiten- laudsche tijdschriften waren nog slechts de eerste voortbrengselen van zijn moeitevollen arbeid, die zoo plotseling is afgebroken. Ter belooniug voor 24 jaren trouwen eu eerlijken dienst, is de zilveren medaille toegekend aan den len provoost bij de ma rine J. Bonneke, dienende bij de Kweek school voor Zeevaart te Leideu. Bij het gisteren te 's Graveohage ge houden acte-examen, lager ouderwijs, zijn geslaagd de dames L. E. Ter Meer eu M. Cl. Privé alhier. De Leidsehe Studeutenvereenigiug tot vrijwillige oefening in den wapenhandel Pro Patria, stelde gisterochtend hare banen open voor den aaugekondigden wedstrijd. Velen begaven zich gister reeds vroegtij dig Daar Hollands duin urn den strijd te aanschouwen. Het terrein zag er recht feestelijk uit; allerwege wapperden vlaggen en eene keu rige canline noodde tot uitrusten na de wandeling door de duinvallei, waar de zon den mensch wel op wat al te zware proef stelde. Te negen uren ving de korpswedstrijd aan, waarvan de uitslag is als volgt: Serg. Blanken, korp, v. d. Reek, sold, v. d. Ben, 4e bat., 4e comp., 4e reg. inf., 67 punten, le prijs; serg. Hamerslag, korp. Verburg, sold. De Bruijn, 2e bat., 3e comp., 4e reg. inf., 63 punten, 2e prijs; serg. Schiitt, korp. Guike, sold. Mussert, 2e bat., 4e comp., 4e reg. inf., 63 punten, 3e prijs. De jury bestaat uit de heeren J. M, Obreen, lste luit. van het 4e reg. inf., eerelid van Pro Patria, R. Schuurbeque Boeye, eerelid der Utrechtsche Stud.-Scherp- schuttersvereeuiging eu A. Röell, eerelid van Pro Patria. De voorzitter, de heer F. J. D. C. Egter van Wissekerke, heette de aanwezigen in eene hartelijke toespraak welkom, w aarna de wedstrijd op personeele en vrije banen be gon, welke hedenochtend werd voortgezet. Aan den universiteitswedstrijd nemen slechts Leiden en Utrecht deel. Amsterdam heeft gemeend, zich van mededinging te moeten onthouden, daar de vereeniging ge woon is vijf barer schutters ie doen uit komen. Leiden en Utrecht daarentegen met 3 schutters, wilden dingen naar de gouden medaille, door het Leidsehe studenteukorps uitgeloofd. Gisteravond bood Pro Patria aan de me dedingende gezelschappen een concert aan in den tuin van Zomerzorg, dat door heer lijk zomerweder werd begunstigd. De mu ziek van het vierde regiment infauterie voerde een keurig programma uit. Alle leden van bet studenteukorps hadden toe gang; terwijl eeué uitgerezen aamesachaar bet feest met hare tegenwoordigheid op luisterde. Hedenochtend om 10 uur werd de wedstrijd hervat, en des namiddags be sloten met een kameraadschappelijke» maal tijd in de sociëteit Minerva. We ontvingen heden het verslag van den toestand der vereeniging „Uit Liefde", alhier, over het jaar 1888. Een toenemend ledental valt ditmaal niet te constateeren. Op 31 December 1888 telde de vereeniging 321 leden en 1 donaleur, gelijkstaande met het totaalcijfer op 1 Januari van dat jaar. De rekening werd door eene commissie uit de leden, de heeren W. C. De Graaf en C. A. Kres, nagezien en accoord bevonden. Over hel vereenigingsjaar 1888/89 werden ter uitreiking aan nooddruftigen afgegeven het volgende aantal bons, voor brood 8814, voor rijst 8476 en voor gort 61 SO, uit makende te zamen 22470 bons, eene buiten gewoon groote hoeveelheid dus. Voor de levering van levensmiddelen was ingeschreven door den heer P. G. Nicola voor het brood, door den beer H. Meyeraan voor de gort en door den heer J. Fontein voor de rijst. In de Bpaarbank kon worden belegd ƒ1395.25, welk bedrag aan rente opbracht ƒ23.89. Het saldo der rekening bedroeg ƒ197.94 en werd rente gevend ge maakt. De leden van hel bestuur aan de beurt van aftreden werden allen herkozen. De heer I. J. Mulder, 2e secretaris inoest we gens hoogen leeftijd en voortdurende onge steldheid bedanken en werd vervangen door den heer P. J. Van Venetië. De bode der vereeniging ontvangt nu eene bezoldiging van ƒ50 'sjaars. De vergaderingen hebben thans plaats in het gebouw van de Maatschappij tot nut ven 't algemeen. Tot de uitdeeling op de gewone traditiöneele wijze werd op een dier vergaderingen besloten. Aan het einde van het verslag beveelt de secretaris de heer W. De Jongh, door wien het verslag is opge steld, de vereeniging in aller aandacht aan, Het Leidsehe studentencorps heeft den gebruikelijken rouw van zes weken aange nomen tengevolge van het overlijden van den hoogleeraar mr. W. M. d'Ablaiug. Om dezelfde redenen fworden deze week de juri dische colleges niet gegeveD. Hedenochtend is nabij het tolhek on der Oegstgeest nabij Leiden bet lijkje ge vonden van een pasgeboren kindje in een bonten schort gewikkeld. Aan de politier aldaar is aangifte gedaan. VNIVERIITEIT. Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de heereu H. W. Ter Haar, voorbereidend examen H. Baart, theoretisch geneeskundig examen; E. Teixeira de Mattos, 2e natuurkundig examen; A. J. Groen, candidaats-examen geneeskunde. MUZIEK, LETTEKEN ENT KUNST. Programma der muziekuitvoering op Musis Sacrum, Donderdag 30 Mei, te 7(- uren, door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur: de heer J. G. II. Mann. lste afd.N°. 1. Fanfani- Marsch (le Uitvoering), Suppé; 2. Ouver ture: „Si j'étais Roi", Adam; 8. „Früh- b'PjUI LL ETON. 53). Zij begreep, dat zij Fanny niet langer zou kunnen verbergen, als deze zoo hard gilde en dat Lilly vandaag of morgen wel eens zou kunnen probeeren of zij ook door het valluik zou kunnen ontvluchten. Dan moest zij er natuurlijk Fanny ontmoeten en dal zou nog grootere onheilen ten ge volge hebben, ook kon Molly haar onder- aardsche gevangene niet voortdurend van voedsel voorzien, zonder vrees, dat dit door Lilly zou worden opgemerkt. Deze over wegingen, die Molly in stilte maakte, deden haar besluiten Lilly weer te verplaatsen, en dat deed zij dan ook, zooals wij reeds gezien hebben. Toen de weg vrij was, ging zij naar beneden, om toch eeus te zien, wat de oorzaak van dien gil was geweest. Fanny lag op haar stroohos uitgestrekt en merkte het binnenkomen van Molly niet op. „Heb je je weer te lang stil gehouden, begin je weer te schreeuwen snauwde Molly haar toe, maar de geketende ant woordde niet. „Kun je nu op eens niet meer spreken, nu ik bij je ben, aardworm? Ben je van plan je bedaard te houden of niet?" Nog geen antwoord. „Zeg eens, hoelang zal je mij hier nog voor gek laten staan, voor je mij behoorlijk antwoordt. Wil je voortaan stil zijn, of moet ik je voor eenwig stil maken De ongelukkige volhardde in haar stil- zwijgen, en Molly was nu ten toppunt van woede; zij gaf de ongelukkige een schop en schreeuwde „Zal je spreken?" Fanny kermde pijnlijk en fluisterde nu: „Dood mij, Molly, ik smeek je om den dood, dit leven is niet langer te ver dragen." Een gillende lach klonk van Molly's lippen. „Je bent een grappige kostgangster. Als men je dooden wil, dan smeek je om te leven, als men je laat leven, smeek je om te sterven. Ik heb eenmaal gezegd, dat je ieven zou, welnu, ik trek mijn woord niet in. Voor dat stuk brood en die kan water, die je per dag gebruikt, wil ik geen moord begaan, daarvoor moet ik duurder betaald worden." „Maar ik smeek om te sterven." „Neen, neen," antwoordde liet monster, dat er behagen in scheen te scheppen het weerlooze wezen te tergen. „Je moet blijven leven. Ik houd je in leven voor miju liefhebberij. Ik zoo niet weten hoe ik dien eindeloozen dag zou omkrijgen, als ik zoo nu en dan niet eens naar je kou komen kijken eu mij wat met je vermaken. Alleen moet je niet zoo schreeuwen, je mocht anders je stem ceus bederven," en weder klonk haar huiveringwekkende lach. „De gevangene bleef roerloos liggen. „Nu," sprak Molly, in spotlende onder danigheid, „mevrouw Colville, ik mag zeker wel de groeten voor u overbrengen aan uw echtgenoot, habahaha!" Daarmee was het wijf vertrokken. Dagelijks kwam zij terug ooi haar slacht offer te bespotten, en nu wachtte zij ook niets anders, dan die duivelin terug te zien keeren; men kan zich dus voorstellen hoe groot haar verbazing was, toen zij nu een vreemden heer zag, die haar ontsteld, maar vriendelijk aanzag. „Wie zijt gij?" stamelde zij. „Een vriend," was het antwoord, „meer zelfs, een redder." „Een redder? Zou het mogelijk zijn, dat er iemand bestond, die mij mijn vrijheid terug zou kunnen geven?" „Ja, zeker, maar voor alles moet ge mij uw naam zeggen." „Ik heet Fanny Colville." „Fanny Colville?" herhaalde de detective, ten hoogste verbaasd, zijt gij dau familie van Harold Colville?" „Ik ben zijn vrouw," en daarop vertelde Fanny de geheele geschiedenis, die wij reeds kennen, terwijl zij er bijvoegde, hoe een tweede gevangene in dit huis moest zijn, die als een engel uit den hemel voor haar was verschenen, maar vau wie zij nu niets meer afwist, dan dat zij na een ver- geefsche vlucht, hier was terug gebracht. Zij noemde evenwel den naam van Lilly Lawrence niet. „Een jong meisje, dat door Colville hier gevangen werd gehouden?" vroeg mr. Chelton. „Waar kan zij dan verborgen zijn Ik heb het geheele huis doorzocht, maar niets gevonden." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1