ÜXIVEKSITEIT. Aan de rijksuniversiteit alhier is lieden door den heer mr. J. Luyke Roscott met goed gevolg het faculteitsexamen afgelegd «oor dei rechterlijken dienst in onze Oost- Indische bezittingen. OFFICIEELS-: MERICEITitiX. Bij Zr. Ms. besluit is benoeuid tot kan tonrechter te Ridderkerk, nar. E. VanPopta, thans griffier bij het kantongerecht te Go- rinchem. Bij kon. besluit is aan mej. L. Pafen, geb. te Paunesheide-Kohlscheid (Pruisen), mits zij overigens aan de daartoe hij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Bij Zr. Ms besluit is de officier van administratie 2de kl. F. Lensiug, met ingang van 1 Juni a. s., ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 769 's jaars en voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusscben de keerkringen, eene verhooging van pensioen van f 825 's jaars. De officier van administratie 1ste kl. C. H. S. Pastor, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht W. M. Merteus, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Uelle- voelsluis, wordt met den lsten Juni a. s. op non-activiteit gesteld. BiNNENLANDiSCHE BERICHTEN. De opper-ceremoniemeester maakt be kend, dat, ingevolge de bevelen des ko- nings, het hof den lichten rouw zal aanne men voor den tijd van veertien dagen, ingaande Woensdag den 22sten Mei 1889, wegens het overlijden van H. M. de ko ningin moeder van Beieren. Blijkens een bij bet departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stooiuschip Van Galen, onder bevel van den kapitein ter zee C. Ten Bosch, komende van BataviA, den 19den dezer te Kaapstad aangekomen. Aan boord was alles wel. De officieren van gezondheid 2e kl. dr. H. G. W. Plantenga en J. F. Noor- dijk zijn overgeplaatst resp. van het le naar het 6e en van het 6e naar het 4e reg. infanterie. Men schrijft aan De Maasbode uit Roermond: Tot candidaat voor lid der tweede kamer wordt genoemd de oud kapitein M. De Ras, thans burgemeester van Panuerden. De Nederlandscbe leden der jury van de tentoonstelling te Parijs zijn de heeren De Loos, Prins, Boas, Freywald, Van Zuylen Koechlin, Scheffer, Moltzer, Wunderley, en plaatsvervangers zijn de heeren Van Braam, lieineken en Kalff. De Nederlandscbe leden der jury voor de afdeeling Fraaie Kunsten zijn de heeren Niermans, Martens, Roelofs en Artz. (W R. Cl.) Slechts 8 schuiten kwamen gisteren te Katwijk aan Zee, met versche visch aan; de besommingen waren J 15 tot 125. Tongen 25 tot 60 ct., schol f 2 tot 3 de mand. De N. R. Cl. verneemt, dat het be richt van De Tijd overgenomen, betreffende het onderzoek te Gouda, waarschijnlijk minder juist is. De in dat bericht genoemde rechters zijn dit jaar belast met de instructie van alle strafzaken in het arrondissement Rotter dam en dus ook te Gouda. De rechters-com- missanssen voor strafzaken treden echter nooit gelijktijdig op, doch bij afwisseling. Eén hunner zal dus vermoedelijk de Goudsche ongeregeldheden onderzoekeu en niet beiden. Bovendien kan hun daartoe geen rechtstreek- scbe opdracht van den minister van justitie worden gegeven; wèl kan, op last van den minister aan den officier van justitie, door dezen een verzoek worden gericht aan den rechter-commissaris tot voorloopigeinformatie, of aan de rechtbank tot instructie. Eu op deze gewone wijze zal dus vermoedelijk de zaak behandeld worden. Men meldt aan de Tijd uit Rotterdam. Ruim een jaar of vier geleden werd hier ter stede een moord gepleegd op een Duit schen landverhuizer. Tevergeefs stelden politie en justitie een onderzoek in naar deu dader, die zich ook moet hebben meester gemaakt van een aanzienlijke geldsom, welke de vermoorde bij zich had. Er werden toen wel een paar personen preventief gevangen genomen, doch wegens gebrek aan bewijs weder vrijgelaten. Dezer dagen is een dier personen opnieuw gearresteerd, omdat hij te Antwerpen heeft v m nat» «ca n mhs getracht geldswaardig papier van de baud te doen, dat, naar men wil, in bet bezit van den vermoorde moet zijn geweest. De justitie hoopt hierdoor op het spoor van den moordenaar te komen. In de Korte Wijngaardstraat te Haarlem heeft in den afgeloopen nacht een bloedig tooneel plaats gehad tusscben een niet samen wonend echtpaar. De drie-en-veertig jarige vrouw lag te bed toen haar man omstreeks één uur in de woning waarin verschillende gezinnen zijn gehuisvest verscheen, haar woedend aanviel en verschillende wonden met een mes toebracht aan haar hoofd, hals en handen. Hierop nam de snoodaard de vlucht. Ofschoon het douker was, kon de verwonde verzekeren, dat haar man de dader was. Door bloedige sporen heeft men zijn gang nog een paar straten kunnen volgen. Gelukkig zijn na ingesteld heelkundig onder zoek de verwondingen gebleken niet levens gevaarlijk te zijn. De man schijnt nogal eens aan sociaal democratische woelingen te hebben deelgenomen en men viudt zijn naam ook in het Algemeen Politieblad ge signaleerd als Hendrik Visser, oud 45 jaar, zaakwaarnemer, geboren te Makkuin laatst woonaebt g te Amsterdam, lang 1.68 M. gezet van postuur, vol aangezicht, gezonde gelaatskleur, blond haar, enz. en zulks ter zake van eene veroordeeliug wegens belee- diging van deu koning tot een jaar gevan genisstraf. Onder de eerste personen, die in verhoor werden genomen bevond zich ook de bekende socialistische woordvoeider Pieter Van der Stadt, oud negeu-eu-dertig jaren, bierbotte- laar, woonachtig te Koog a/d. Zaan, die juist in gemeld huis den nacht doorbracht. Heden voormiddag heeft de s.ibstituut- officier, mr. E. M. Von Baumhauer, met een paar leden der rechterlijke macht en den commissaris van politie een plaatselijk onder zoek iugesteld. Ongeveer één uur in den namiddag is Visser in de Maarten-Spiesstraat ten huize van zijn bebuwdbroeder door de politie ge- gevangen genomen. Bij de eerste onder vraging is hij blijven ontkennen niet alleen, maar Tiet hij zich in de brutaalste bewoor dingen uit. Naar men verneemt zal de ver wonde vrouw tot hare herstelling in het gast huis worden opgenomen. [U. Ct.) Volgens het liaarl. Dagblad bevond Van der Stadt zich in de woning der vrouw, toen de moordaanslag plaats bad. Men herinnert zich de onlangs vermelde mishandeling van Jannetje Struik en de bij haar wonende vrouw, te zamen verblijf houdende bij den herbergier v. d. W., te Apeldoorn. De officier van justitie vond toen geen termen, hem in hechtenis te nemen, doch in de vorige week vaardigde hij het bevelschrift daartoe uit, ook voor de vrouw van v. d. W. Laatstgenoemde werd gevankelijk naar Zutphen vervoerd, doch denzelfden dag weder op vrije voeten gesteld. V. d. W.-zelf had toen juist een bloed spuwing gekregen en kon dus niet ver voerd worden. Thans heeft de geneesheer verklaart, dat zijn vervoer zonder gevaar kon plaats hebben, en is hij dan ook gisteren-voormiddag naar Zutphen gebracht en in voorarrest gesteld tot zijn zaak in onderzoek komt. (Vlr. Dbl.) Zondag 11. ontving het Zeeuwsch Dagblad reeds een bericht, dat een kassier uil een der xleine steden onzer provincie, in de vorige week van Luis was gegaan, volgens zijn zeggen naar Rotterdam. Later is evenwel gebleken dat bij met een der mailbooten van Vlissingen naar Engeland was vertrokken. Zaterdag is bij weder terug gekeerd onder de reis moet hij over boord hebben willen springen en van daar onder geleide naar de plaats zijner woning over gebracht. De brandkast, waarin eeuige duizenden van anderen aanwezig moesten zijn, was in zijne afwezigheid, daar hij geen orde op zijne zaken had gesteld, geopend enledig bevonden. Omtrent d wolkbreuk, die zich Za terdagmiddag boven Winterswijk heeft ont last, zij nog het volgende vermeld De weilanden en lagere landerijen stonden alle on Ier water, evenals de meeste wegen. Het water der beken stroomde meer dan een voet hoog over de meeste bruggen. De pas omgewerkte hoogere landerijen zijn uit gedreven zoodat de ontkiemde aardappelen en zaden bij groote hoeveelheden zijn weg gespoeld. Van 4 tot 6 uur vermeerderde de toevloed van water nog door nieuwe re genbuien. Bij mensclienheugenis is daar zulk een toestand niet bekend. Véér 28 jaar was de aandrang van water wel groot door wolkbreuken in Pruisen, doch niet in die mate als ditmaal. «3 «e» ta:j «tat. jül. BUITENLANDSCHE BERICHTEN, E AI Éi L A S» Het lagerhuis heeft gisteren de wet op de nationale schuld bij derde lezing aan genomen. Met 221 tegen 128 stemmen is het sup plementair krediet voor Je onderzeesche ka bels toegestaan. Het hoogerhuis heelt bij eerste lezing goedgekeerd: 1°. de staatsbegrooting, voor zooveel de ontvangsten betreft2°. de wet op de nationale schuld3°. het voorstel tot uitbreiding der oorlogsvloot. In antwoord op een interpellatie van deu heer Atkinson verklaarde de heer Goschen, in het lagerhuis dat de zitting van het huis te ver is gevorderd om den aangekondigden maatregel betreffende de circulatiebanken te behandelen. Daarentegen zal hij beproeven de gouden-muntquaestie ter sprake te brengen. De Exchange Telegraph Company bericht, dat onderhandelingen zijn aangeknoopt tot oprichting van een syndicaat voor den aan koop van den Parijschen kopervoorraad door Engelsche en Fransche kapitalisten. Gisteren kwam de heer Rochefort naar aanleiding van hei bekende voorval in Re- gentstreet voor den rechter en werd vrijge sproken, maar moest 100 p. st. storten als waarborg voor zijn verder goed gedrag ge durende de eerste zes maanden. Bij zijn verhoor waren de meeste Londensche dag blad-correspondenten tegenwoordig, maar het was weinig belangrijk, omdat liet hem spoe dig gelukte te bewijzen dat hij volstrekt niet bedoeld had den heer Pilotell aan te vallen. litlkKXM K. In de gisteren onder leiding van pre sident Carnot gehouden ministerraad heeft de minister van buiteulaudsche zaken, de heer Spuller, den president een decreet ter teekening voorgelegd, waarbij de heer Daloz, consul generaal van Frankrijk te Amsterdam is ontslagen, en wel op grond, dat de con sul bij gelegenheid van de herdenking van de opening der staten-generaal de te Am sterdam wonende Frauscben niet heeft uitge- noodigd dit feest deu öden Mei in het consulaat te komeu vieren. De heer Grag- non is tot opvolger van den heer Daloz bestemd. President Carnot heeft gisteren den nieuwen gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika ontvangen, en verklaard overtuigd te zijn, dat de gezant steeds zijne beste pogingen zal aanwenden om de vriend schappelijke betrekkingen te onderboudeu. Hij wees ook op de overeenkomst tusscben de instellingen der twee republieken en op den vooruitgang, in beide tot stand gebracht. In een duel lusschen de heeren Loc- kroy en De la Berge is de heer Lockroy in het gelaat en aan den elleboog gewond. Het bericht uit New-York, dat Frank rijk den generaal Legitime zou ondersteunen bij de onderdrukking van deu opstand in Haïti, is van grond ontbloot. ITALIA). In de zitting welke gisteren door de kamer vau afgevaaidigden is gehouden, werd door den heer Cavaletto erkentelijkheid be tuigd wegens de hartelijke ontvangst, door keizer Wilhelm aan koning Humbert bereid. De voorzitter zeide, dat de kamer met het grootste genoegen keunis heeft genomen van de berichten aangaande de reis des kouiugs en omtreut de bijzondere hartelijke ontvangst te Berlijn. Uit naam der kamer heeft hij deu koning de betuiging van hulde en gene genheid gezonden, en aan keizer Wilhelm, het gemeentebestuur van Berlijn en bel Duitsche en Zwitsersche volk den dank van Italië overgebracht, met welke betuiging de ministers zich hebben vereenigd. De kamer ontving deze mededeeling met herbaalde toejuichingen. UlJlTACHLAtfB. Uit Berlijn wordt van 21 dezer aan de N. R. Ct. gemeldBij den heerlijksten zonneschijn heeft zoo juist de aankomst van koning Humbert plaats gehad. Zelfs voor de Berlijners was het daarbij eene zeer groote verrassing, dat prins Von Bismarck aan den intocht deel nam, en met den veldmaarschalk Von Moltke reeds aan het station den koninklijken gast en den minis ter Crispi kwam begroeten. Het geheele feest heeft een vroolijk aan zien. Kiudelooze rijen menschen stonden langs de straten door welke de stoet zijnen weg namalle huizen waren tot aan de daken met toeschouwers gevuld; minuten lang kon men niet anders onderscheiden dan het welkom toewuivende doeken. Dit ging gepaard met onafgebroken gejubel, vermengd met tromgeroffel en kanongedonder. Langzaam trok de schitterende stoet vooit' uit het stationsgebouw. De eerste groep dit den koning ontving, was de Italiaanschi kolonie alhier, die geschaard stond ondet een baldakijn, dat werd gedragen dooi zuilen waarop, als zinnebeeld der Duitsch- Italiaansche vrieudschap, twee elkander vast- houdende handen waren aangebracht. Aan de spits van deu stoet gingen lansiers It paard met hunne vergulde kurassen en ade- lnarshelmen en witte wapenrokken. Daarna kwam het rijtuig, waarin koning Humbert aan de rechterzijde van den keizer gezeten was. De laatste maakte in zijne geheel witte uniform met gouden helm eenen jeug dig krachtigen indruk, terwijl koning Hum- bert in ziju doukeren wapenrok, met het reeds bijna geheel grijze hoofdhaar en den grooten aschgrauwen snoibaard, er veel ouder uitzag dan hij werkelijk is. De gast werd met een onbegrijpelijk en storm van toejui. chingen begroet. Telkens werden hem bloe men toegeworpen. De jonge Italiaansche kroonprins is eene zeer sierlijke verschijning. Aan diens zijde waren, in het tweede rij tuig, de broeder des keizere, prins tlein- rich, en de zevenjarige kroonprins gezeten. Blond als zijne moeder, heeft de Italiaan sche troonopvolger van haar een deel hater beroemde schoonheid geërfd. In den derden wageu volgde de oude rijks-kanselier Von Bismarck in de prachtuniform der witte kurassiers met blanken stalen helm, geheel in den stijl van het bekende historische schilderij. Aan zijne rechterhand zat de minister Crispi, in gesprek met Herbert Von Bismarck. Crispi is een lange, magere man, met een grijzen baard en levendige manteren. Hij werd gehuldigd op eene wijze die hem bijna het hoofd op hol moest brengen. Het handgeklap, het wuiven met zakdoeken, de hoera's waren zinverdoovend, Soortgelijke uitbarstingen kwamen er, toen Mcltke met de Italiaansche officieren ver scheen. Een zeer gekken indruk, bijna met een politiek bijsmaakje, maakte het, toeu aan het einde van den schitterenden stoet, te midden van de gala-koetsen, plotseling, geheel alleen in een oud en leelijk huur- rijtuig gezeten, de Russische militaire atta ché aangereden kwam. Op het groote plein voor de universiteit en de opera werd de koninklijke gast opgewacht door de studen ten en artisteu, die in schilderachtige groe pen geschaard stonden. Hier werd eenige oogenblikken stil gehoudeu, waarbij eene schaar in het wit gekleede meisjes koning Humbert met bloemen tegemoet trad. Voorts werd hij door een aantal kinderen begroet, die in de Italiaansche kleuren ge kleed waren, en frissche bloemruikers aan boden. Vierentwintig gecostumeerde arlisten in Italiaansche kleederdrachten betoonden hunne hulde, terwijl door 500 zangers in bet Italiaansch een gezang werd aangeheven, in hetwelk Humbert en de Italiaansche kroonprins gevierd worden als de hoop van Italië. Daarna trad de koning, ann de zijde des keizers, het oude stadslot aan de Spree bin nen, waar keizerin Augusta, aan het hoofd van haren hofstoet, de vorstelijke gasten opwachtte. De geheele toegangsweg tot het slot was bestrooid met roodgoud-kiezelzand en groene dennetakkeu. Van den top der Brandenburger poort hing de geelzijden rijksbanier, van zulke groote afmetingen, dat hij in zekeren zin een reusachtig gordijn vormde tot afsluiting van de straat. Voor zoover thans bekend, is er, ondanks de ongehoorde menschenmassa, geen enkel ernstig ongeluk voorgevallen. Dat Von Bis marck, gelijk gemeld, aan het station geko men is, en deu geheelen tocht van den stoet medegemaakt heeft, trekt bijzonder de aandacht, omdat hij in geen reeks van ja ren eene dergelijke eerbetuiging aan een hier gekomen buitenlandschen vorst bewe zen beeft. Berlijn heeft ook in dit late avond uur nog geheel zijnen feestelijken aanblik behouden. Heel de stad is sedert den mor gen op de been. Jammer, dat de feestelijkheid niet geheel zonder wanklank blijven mocht. Op den Operuplatz, waar de feestelijke ontvangst van wege de studenten en kunstenaars zon plaats hebben, rukten eensklaps uhlanen op en sneden de studenten van aanraking met den koning af. Toen de militairen ondanks de vertoogeu der studenten den doorgang niet vrijlieten, keerden de laatstgenoemd® om en trokken onder protest met hunns banieren naar de universiteit terug. Drie der schoonste tooneelspeelsters, i« groen, wit en rood (de Italiaansche kleuren) gekleed, hielden namens het kunstenaarsgild eene toespraak in Italiaansche verzen, welke den koning als borg voor deu vrede en Duit8chland's vriend, Italië als de bakermat der kunst huldigden.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2