NJEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ele Courant v erscli ij 111 dase 1 ijksbehalve op Zon- en Feestdae 11. ABQ8JS8Ef$E§T: ADVERTENTIE N: Donderdag 23 Mei 1889. SP, 121. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het uur der Vergelding. Vooi Leiden, per S maandenf Lï», Kranco door het geheele rijk, per 'i maanden l.OO, Prijs per Summer 10 test. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meert 0.15. tiroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheeputakerssteeg 6. 203» Jaargang. Stads-Bericliteaj II EK - IJ K. BURGEMEESTER in WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro.incieZuid-Holland, van den 10Je° December 1888, n°. 11/1 Provinciaalblad n». 80), houdende bepaling van de tijdslippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie voor het jaar 1889; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. o, der wet van den 7<" April 1869 Staatsblad n». 37), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik lijnde maten en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge- wtentc-opotheeken wel: dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente al worden gehouden, op den 26 ea 27 April, 17 en 18 Mei, 7, 8, 28, en 29 Juni, 19 en 20 Juli en 9 en 10 Augustus van des morgens 9 lot des namiddags 3 urenen wijders na den 23e" Augustusiederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 nar. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hunne! maten en gewichten: behoorlijk droog en schoon, bij den ijker op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; I. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verltin" derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den ltle0 October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden o. dut, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichtenniet voorzien van de ver- eischte stempelmerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter keunis van de belanghebben den gebracht, dal volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 15'™ November 1888, de letter Z, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkenrings- merk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Lbidin, den IJanuari 1889. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 8, le alinea der Wel van 2 Juni 1875 Staatsblad n". 95), tol regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, hinder of schade kunnen ver oorzaken Brengen hij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan G. R. VAN ALPHEN en rechtverkrijgenden tol het plaatsen van een gasmotor van twee paardenkracht in het perceel Nieuwe Rijn 67. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Mei 1889. LEIOEN, 23 Mei. Door het collegium van het Leidsel) studentencorps is thans bepaald dat de door haar geschonken corps-medaille voor de universiteits wedstrijden, ook in overleg met het bestuur van Njord, zal worden uitgeloofd voor den eerBt aankomenden stndentenpioeg in het nummer «Oude Vier". De criqaet-club zal op Vrijdag 7 Juni a. s. een onderlinge match houden op het schuttersveld alhier. Gedurende het jaar 1888 werden door de Hollandsche IJzeren spoorweg-maat schappij tusschen Den Haag en Leiden 205,918 personen heen- eu 204,014 perso nen terugvervoerd. Gisteravond is in een der huizen van de Botermarkt eene werkvrouw, K. genaamd, door eene beroerte getroffen en van den trap gevallen. De ongelukkige overleed aan de gevolgen. De Langegracht alhier heeft heden ochtend twee jongedochters voor korten tijd in zich opgenomen. Te halfelf geraakte aldaar een 25-jarig meisje te water dat weldra door den timmerman V. werd gered. Tegen een uur dook het tweede meisje ouder om echter weldra haar ougetvenscht bad met behulp van eenige mannen te verlaten. De Langegracht begint zoo langzamerhand hare reputatie op dit gebied wederom te herkrij gen. Het eerste meisje was op de Lange gracht, het tweede in de Zandstraat woon achtig. De Universiteits-roeiwedstrijd. De jaarlijksche studeuten-roeiwedstrijd, die, ge organiseerd door den Nederlandschen studeu- ten-roeibond, in het begin van eiken zomer op het Noorder-Spaarne te Haarlem wordt gehouden, belooft zegt het Hdbld. dit jaar belangwekkender dan ooit te zijn. Gelijk men weet, werd hij eerst gevoerd tusschen drie mededingers, Njord van Leiden, Triton van Utrecht en Laga van Delft, met afwisselenden, doch voor Njord meestal zeer gunstigen uitslag. In de laatste jaren is het rad van fortuin eenigzins gekeerd. Njord bleek nog altijd een gevreesd mededinger, doch niet langer onoverwinnelijk. Intusschen was de Amsterdamsche studeuten-roeiveieeni- ging Nereus opgetreden en bleek van niet te versmaden kracht te zijn. Nu aanstaanden Zondag zal op het Noorder- Spaarne de zevende jaarlijksche wedstrijd worden geroeid, en te oordeelen naar de inlichtingen welke het Hdbld. over de voor oefeningen inwon zullen de vier mededin gers elkaar niets toegeven. Ter vergelijking met den uitslag van Zondag geven wij hier alvast dien van het vorig jaar: De uitslag vandeu «Uuiversiteits wedstrijd" «oude vier", van het vorig jaar was als volgt: Laga legde de baan afin 12 minuten 52 sec.; Njord in 13 min. 4 sec.; Nereus was de derde. Voor het nummer der skiffs was slechts ééa medediuger, de heer G. Vis sering van Leiden, die in eene hem vreemde skiff de baan in 35 secouden minder dan het gestelde record van 7 minuten maakte. In de «jonge twee" behaalde Triton den eersten prijs iu 14 min. 54 sec. Nereus den tweeden iu 15 min. 12 sec. In de «oude Iwee" kwam Nereus niet uit: Laga 14 min. 35 sec. Njord 14 min. 53 sec. In «de jonge vier", alléén tusschen Triton en Nereus, won Nereus het in 13 rniu. 14 sec. Triton 13 rniu 15 sec. De minister van bitmenlandsche zaken heeft bepaald dat het eindexamen der gym nasia met zesjarigen cursus zal worden af genomen op de daarbij voor elk gymnasium aangewezen dagen, en de volgende gecommit teerden aangewezen, te wier overstaan ba- doelde examens zullen worden afgenomen: a. 's-Gravenhage (17, 18, 19 en 20 Juni), Haarlem (21, 22, 24, 25, 26 en 27 Juni) en Delft (28, 29 Juni en 1 Juli), dr. J. Verdam, te Amsterdam, dr. J. Van Leeuwen, te Leiden, en dr. P. H, Schoute, te Gro ningen b. Rotterdam (18, 19, 20, 21 en 22 Juni), Leiden (24, 25, 26, 27, 28 eu 29 Juni) en Schiedam (1 eu 2 Juli), dr. S. A. Naber, te Amsterdam, dr. B, Symons, te Groningen, eu dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, te Leiden; c. 's-Hertogenbosch (20, 21 en 22 Juni), Gorinchem (24, 25 en 26 Juni), Dordrecht (27, 28 en 29 Juni) en Maastricht (1, 2 en 3 Juli), dr. D. Bierens de Haan te Lei den, dr. A. PiersoD en dr. J. M. J. Valeton, te Amsterdam. d. Utrecht (20, 21, 22, 24, 25 eu 26 Juni), Amersfoort (27, 28 en 29 Juni) en Middelburg (2, 3 en 4 Juli), dr. H. Van Herwerden eu dr. H. E. Moltzer te Utrecht, en dr. H. A. Lorentz te Leiden; e. Amsterdam (13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28 en 29 Juni), dr. J. J. Cornelissen te Leiden, dr. C. Bellaar Spruyt en dr. D. J. Korteweg te Amsterdam; Tiel (18 en 19 Juni), Deutiehem (20, 21, 22, 24 en 25 Juni), Deventer (26, 27 en 28 Juni) eu Assen (29 Juni, 1 en 2 Juli), dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia, dr. W. L. Van Heiten te Gronin gen, en dr. W. Kapteyu te Utrecht; g. Zutfen (20, 21, 22 eu 24 Juni), Arn hem (25, 26, 27 en 28 Juni), Nijmegen (29 Juni, 1 en 2 Juli) en Breda (3 eu 4 Juli), dr. J. Woltjer te Amsterdam, dr. P. J. Blok te Groningen en dr. P. Van Geer te Leiden; h. Leeuwarden (20, 21, 22 en 24 Jani), Sneek (25, 26 en 27 Juni) en Kampen (28, 29 Juni, 1, 2 en 3 Juli), dr. A. Kueuen te LeideD, dr. W. Hecker en dr. J. C. Kap- teyn te Groniugen i. Zwolle (20, 21 en 22 Juni), Groningen (24, 25, 26, 27 en 28 Juni) en Winschoten, (29 Juni, 1 en 2 Juli), mr. C. M. J. Wil- leumier en dr. H. T. Karaten te Amsterdam, en dr. C. H. C. Grinwis te Utrecht. EEU1LLETON. 48). Hij was nog jong, had een prikkelbaar gestel en leefde nog in de romantische gedachte, dat zijn liefde eeuwig zou zijn, maar de tijd zou die liefde wel doen be koelen, en eindelijk zou hij gedwongen worden, door de schoonheid van de levende, die van de doode te vergeten. Voor alles moest zij haar spel slim berekenen. «Bij mijn eerste ontmoeting moet ik mij zeer verlegen en deemoedig aanstellen," overlegde zij, «geen jong meisje zal mij in schuwe terughoudendheid overtreffen. Ik zal hem doen gelooven, dat die bekentenis mij op een onbewaakt oogenblik is ont vallen. Hij zal zien, hoe ik gebukt ga onder schaamte en berouw over mijn on doordachte woorden, hij zal mij bij zichzelf verontschuldigen, medelijden krijgen met mijn hopelooze liefde en dan dan van medelijden tot liefde is slechts één schrede." Zoo troostte zij zich weder over haar nederlaag en wiegde zich in den zaligeD droom, nog eens haar doel te bereiken. Zij zat in een grooten schommelstoel eu tuurde peinzend voor zich uit. Aan den haard knapte een houtvuur, dat een aan gename warmte verspreidde in het vertrek, dat met zijn rijk ameublement ten volle overeenstemde met haar prachtig toilet. Het openen van de deur deed haar uit haar gepeins ontwaken. Met een mandje met bloemen, in de broeikas gekweekt, trad Ada binnen, zette zich tegenover mrs. Bance en begon ze tot een prachtigeu bouquet te rangschikken. «Er ontbreken nog twee bloemen aan mijn toilet," sprak de weduwe, «wees zoo goed, Ada, en geef mij die twee mooie rozen, die ge daar in het korfje nog hebt liggen." Zwijgend reikte Ada het gevraagde over en mrs. Bance stak ze in baar kapsel, terwijl Ada de scboone bewonderend aanzag. Sedert mrs. Bance bij haar vader in huis was gekoineu, had Ada een heimelijken afkeer legen haar gevoeld, die zij tever geefs poogde te overwinnen, want zij had niet de geringste reden om de schoone weduwe te haten, maar die afkeer was zoo onoverwinnelijk, dat Ada al haar kracht moest inspannen, om haar vriendelijk te be handelen. Na Lilly's dood, was die anti pathie nog sterker geworden, de omgang met de vrouw, die zij onwillekeurig voor vaisch hield, kostte haar een boventnen- schelijke inspanning, dagelijks werd die afkeer sterker, zij gevoe de dat zij tegenover een coquette stond en dat de smart, die zij over het sterven van hare zuster aan deu dag legde, een gehuichelde smart was. Zoo ging het haar evenwel niet alleen. Ook mrs. Bance moest alle moeite inspannen om haar haat tegen Ada te verbergen. Wan gunstig beschouwde zij de ontluikende schoonheid van het meisje, dat door het rouwkleed niet verduisterd, maar zelfs nog verhoogd werd. Wat geleek zij op Lilly! Hetzelfde goudblonde haar, dezelfde weel derige gestalte, haar ziekte had niet het minste spoor achtergelaten. Zij zag er frisch en bekoorlijk uit en gezondheid en jeugd bloeiden op haar wangen. Haar hemelsblauwe oogen blikten zoo onschuldig de wereld iu, eu mrs. Bance haatte Ada om haar schoonheid, die zij gevaarlijk voor zich achtte. Toen zij tegenover elkander zaten en ieder iu haar eigene gewaarwor dingen was verdiept, trad Robert Walton binnen. Ada begroette hem met een lief lijkeu glimlach, die hij met een hartelijken handdruk beantwoordde, voor mrs. Bance maakte hij evenwel een stijve buiging, terwijl zij van haar kant hem een koelen hoofdknik toewierp, hoewel een gloeiend rood haar wangen kleurde. Zij volhardde in een diep stilzwijgen, terwijl Robert en Ada een vertrouwelijk gesprek aan knoopten. De weduwe bleef nog een kwartier zitten en stond toen op, stamelde eene veront schuldiging en verliet het vertrek, om niet weer terug te keeren. Verbaasd zag Ada haar na. «Wat scheelt mrs. BanceP" vroeg zij Robert, «toen gij binnetikwaamt, zat zij als een steenen beeld, sprak geen woord en schijnt uw nabijheid zelfs te ont vluchten." «Ik kan je daar moeielijk een ant woord op geven," sprak Robert out- wijkend. «Maar je hebt samen geen woord ge wisseld. Ik dacht dat je met mrs. Bance de befte vrienden waart, eu van daag be handelt je elkaar als vreemden." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1