Militaire Academie, waarvan het schriftelijk gedeelte den 13 en 14 Juni e. k. te Mep- pel, Nijmegen, Breda en Amsterdam zal plaats hebben, 286 adspiranten aangemeld, ïuor wie het navolgend aantal plaatsen ziju opengesteldten behoeve van den dieust hier te lande: infanterie 25; cavalerie 9; artillerie 8genie 5en ten behoeve van den dienst in Ned.-Indië: infanterie 27; cavalerie 3; artillerie 3; genie 2. Voor het toelatings examen tot de rijkskweekschool voor ouderwijzers te Maas tricht heeft zich slechts één candidaat aange meld. Zooals men weet, kunnen aan dit examen alleen deel nemen candidaten die geene rijksstudiebeurs verlangen. Naar de N. R. Ct. verneemt, worden te 's Graveuhage pogingen aangewend tot op richting van een gasthuis voor ooglijders aldaar. Naar het D. v. Z-U. en 's Gr. verneemt is de heer Willink Ketjerr, bij beslissing van de raadkamer der arrondrssements recbt- bank te 's Gravenhage, in de bekende zaak buiten vervolging gesteld. Tengevolge van het afnemen van den duinvoet te Scheveningen, ook vóér het Kurhaus, zal eene vaste brug worden gelegd, welke naar het strand leidt terwijl van het plaatsbureau der baden een trap zal voeren naar het plankier, dat naar de baden leidt. Ouder de kleinere kloppartijen, die in den laten avond van den feestdag van jl. Maandag te Dordrecht voorvielen, behoort er een tusschen een 19-jarig persoon uit Dubbeldam en een jongeling uit Dordrecht. Nadat beide personen op de Voorstraat twist hadden gekregen over het vragen van vuur, werden zij handgemeen en sloeg laatstge noemde zijn tegenstander zoo geducht met eene flesch op het hoofd en de linkerhand, dat deze ernstig verwond werden waardoor de eigenaar dier lichaamsdeelen zich den volgenden ochtend onder behandeling van den geneesheer van het gasthuis alhier moest stellen, en hij tot dusver niet in staat is zijn werk te doen. Aangezien de dader hem bij name onbekend was, deed hij van het voorgevallene geeu aangifte bij de politie. Eene toevallige omstandigheid zou hem ech ter den dader doen kennen. Toen de ver wonde namelijk Vrijdag voor de arrond.- rtchtbank te Dordrecht moest verschijnen als getuige in de zaak der mishandeling van eenige Dordtsche ingezetenen op den Dub- beldamschen weg, herkende hij in een der andere zijne tegenpartij. Terstond na afloop der zitting begaf hij zich naar het politie bureau, om daar de gedane ontdekking mede te deelen, en de politie is onmiddellijk aan het werk getogen om de zaak verder op te helderen. Door het bestuur der afd. Amsterdam van den Soc. Dem. Bond is onlangs de vrouwen- vereeniging ontbonden. De leden der vereeni ging zullen naar meti ons meldt nu eene onafhankelijke nieuwe vereeniging op richten. Het- vertrek der socialisten uit het Volkspark is nog niet zeker. De eigenaar, de heer Desaux, is indertijd naar Frankrijk vertrokken, en men weet niet waar hij ver toeft, terwijl ziju gevolmachtigde geen vol macht moet hebben den socialisten de huur vs >sm «73 Als een staaltje hoeveel belang de nieuwe kiezers te Stadskanaal in hun stem recht stellen wordt aan de H. Ct. het vol- geude gemeld: De directeur van de fabriek „Nijverheid" aldaar heeft zijn talrijk stemge rechtigd personeel twee u:>r vrij gegeven om hunne stem te kunnen uitbrengen. Allen namen natuurlijk den meerderen schofttijd gaarne aan, maar niemand 9temde. Men meldt aan het D. v. Z.-E. en Gr. uit Venloo dd. 17 Mei: De posttrein van Vlissingeu kwam gisteren ongeveer een uur te laat aan. Ook heden kwam de trein weer veel te laat het stations- terrein binnen. De oorzaak is de zooveel latere aankomst der zeebooten. Daar het weêr gunstig was vindt deze vertiaging bare reden iu het ge bruik der Belgische steenkolen, welke voor de ontwikkeling van stoom niet zooveel hitte geven als de Duitsche, welke men thans ontberen moet. BUITËNLAiNDSüHE BERIEiïTEN Deie ziju te minder geneigd het Volks park te verlaten, daar door gebrek aan finan- cieele middelen het plan tot verbouwing van een paar perceelen aan de Rozengracht niet doorgaat. Amst Een aanmerkelijke stijging is in de j laatste dagen iu Noord-Holland in de prijzen van het vee waar te nemen. Als een gevolg van het overvloedige gras en daarbij komende contracten van noodzakelijke beweiding, is de vraag naar vee groot en rijzen dienten gevolge de prijzen. Uit Winterswijk wordt van den 19de gemeld: Een wolkbreuk heeft den te veld siaanden vruchten veel schade toegebracht. Een gedeelte vau het dorp staat ouder water. In Twente heeft in den avond van 15 dezer een onweder gewoed. Te Vriezenveen brandde een schapenschot af en leed de rogge door den hevigen plasregen veel schade. Te Tubbergen ging het onweder als ware 't van een wolkbreuk vergezeld; de meuschen moes ten op sommige plaatsen tot over de knieën door het water waden, om bij hun woning te komen. Te Enschedé is de bliksem geslagen m een arbeiderswoning aan den Oldenzaalschen straatweg. Vader, moeder en drie kinderen waren in de kamer gezeten en werden allen op den grond geslagen. Een dochter van 24 en een jongen van 18 jaar hebben vrij wat letsel aan den arm gekregen, zoodat ze nog niet in staat zijn dezen te gebrukien. In het huis werden een raamkozijn, een spiegel en een klok vernield, terwijl een schilderij ge heel zwart gekleurd werd. ËXUSIbAK U. Honderdtachtig leden van bet lagerhuis hebben een adres geteekend aan den president der Eransche Republiek, waarin zij hun leed wezen uitspreken over de afwezigheid van i den Brilschen gezant te Parijs bij de opening der wereldtentoonstelling. Te North-Shields is gestorven Je 74-jarige Jennings, dien den ko9t verdiende als straatveger, llij behoorde tot het En- gelsche leger, dat iu 1839 Kaboel binnen rukte, vocht bij Ghuzni, waar hij een me daille kreeg, en onderscheidde zich zeer bij het beleg van Lucknow. Hij kreeg daarvoor het Victoria-kruis. Maar Jennings kon niet lezen of schrijven en dat stond zijn bevor dering in den weg. FitANHHIJ K. Zeshonderd Fransclie royalisten ver trekken Dinsdag naar Londen, om de viering van de zilvereu bruiloft van den graaf van Parijs bij te wonen. Daartoe behooren 26, die de bruiloft van zelf bijwonen, o. a. de mar kies De Fiers. De heer Pilotel, een Frausch carica- tuurschilder, die reeds indertijd vruchteloos een uitdaging tot Rochefort richtte, heeft eergisteren iu Regenstreet te Londen een slag gegeven aan Rochefort, die daarop een revolver voor den dag haalde en den aan valler er mede bedreigde. Op verzoek van Pilotel werd Rochefort door de politie gevat. Generaal Boulanger kwam de invrijheidstel ling van Rochefort vragen, doch daarvoor was een cautie van 50 noodig van den eigenaar van het hotel, waar Rochefort zijn intrek - heeft genomen. De zaak zal aan staanden Maandag voor de correctioneele rechtbank worden behandeld. miJE. Het bericht, dat de voorzitter der kamer van afgevaardigden zijn ontslag zou hebben genomen, wordt tegengesproken. Uit Valencia wordt gemeldDe werk lieden van Sueca hadden het plan gevormd de openbare gemeentelijke iurichtingen al daar te plunderen, doch hun toeleg werd bijtijds ontdekt. Vele personen werden ge arresteerd en wapenen werden iu beslag genomen. PORTUGAL Te Oporto hebben onlangs, bij wijze van protest tegen eene overeenkomst der Portugeesche regeering met de vereeniging van wijnbouwers, de wijnhandelaren hunne pakhuizen gesloten, tengevolge waarvan ettelij ke duizend man buiten verdiensten zijn geraakt. Verleden Dinsdag zouden dezen eene vergadering houden, maar terwijl een aantal hunner derwaarts op weg waren deed eene afdeeliug ruiterij een charge op hen, waarbij twee personen zoo ernstig gekwetst werden, dat zij naar een hospitaal moesten gebracht worden. In de stad heerscht groote opschudding. ITALIË. De koning, de kroonprins en veertien beambten van het koninklijk huis, de heer Ciispi met drie ambtenaren, ziju gisteren namiddag 4 uur naar Berlijn vertrokken. De minister van openbare werken vergezelt den koning tot aan de Zwilsersche grens. De- putatiën van verschillende vereenigingen en eene groote menigte bevonden zich in de nabijheid van het station en juichten den koning en den kroonprins met geestdrift toe. Aan het station waren aanwezig de voorzitter van het parlement, de ministers, verscheidene senatoren en afgevaardigden en alle overheden, om den koning hulde te brengen. De koetsiers en conducteurs der trams en omnibussen te Rome hebben den arbeid Zij vragen hooger loon. K73 'SHW SJ VS. KUS TM c ÜIS.A'VTI. Bij de derde lezing van het wetsont werp omtrent de arbeidersverzekering ver klaarde de rijkskanselier in deu rijksdag dat het verzet van de sociaal-.iemocrateu, de vrijzinnigen en de Polen bem geenszins bad verrast; wel dat de conservatieven eene vij andige houding hadden aangenomen tegen over een ontwerp, dat zoo zeer de innigste belangen van bet geheele rijk raakt, llij wenschte dat de wet vóér de aanstaande verkiezingen mocht tot stand komen, want het was de vraag of men in het aanslaande jaar zooveel gelegenheid zou hebben als I thans, om de zaak af te doen. llij drong bij de conservatieven, de rijkspartij en de nationaal-liberalen ten sterkste aan zich los te maken van de sociaal democraten, de Polen, de Welfen, de Franschen en de vrijzinnigen Na een korte repliek van den heer Bam berger giug het huis tot aanstaanden Maan dag uiteen. In de Zaterdag gehouden zitting van den rijksdag verscheen bij de derde lezing over bet wetsontwerp op de verzekering van werklieden tegen ouderdom en invaliditeit geheel onverwachts de rijkskanselier, en hield eene lange rede, welke al spoedig in scherpe persoonlijke opmerkingen overging, zonder dat, wat het zakelijke betreft, iets nieuws daarin voorkwam. Von Bismarck verklaarde, dat hij hoofdzakelijk gekomen was, om de dwaze meening uit te roeien, dat hij in het diepst van zijn hart een heimelijke legen stander van de wet zou zijn. Met de vrij zinnigen, de Polen, de Elzassers, enz. wilde hij niet discussieeren; die waren altijd zijne vijanden, en met hen kon hij slechts strijd voeren. Maar met de met de regeeriug bevriende partijen wenschte hij zich gaarne te verstaan. Daarom was hij hier ver schenen. Dat de sociaal-democraten tegen het wets ontwerp zijn, verwonderde hem niet, omdat het de macht hunner aanvoerders over de massa der arbeiders verzwakt. Ook de vij andschap der vrijzinnigen begrijpt hij. De vrijzinnige partij heeft sedert 25 jaar, zoolang hij aan het hoofd der zaken staat, elk werk bestreden, dat tot welzijn van bet rijk on dernomen werd. (Luide protesten van de bankeu der vrijzinnige partij. Men roept: Wij stemden voor de groote militaire voor stellen!) De rijkskanselier vervolgt: Ik ben er niet zeker van, of gij, mijne heeren, uit liefde voor de zaak en voor het vader land of wel uit partijbelang daarvoor hebt gestemd. Op deze woorden van Vou Bis marck volgde een geweldig alarm onder de linkerzijde, vermengd met den uitroep: „Foeifoei!" Het schijnt, dat Eugen Richter dit geroepen heeft. Daarna ontstond er een ongehoord tumult. Rood van woede ging Von Bismarck naar de banken der vrijzinnige partij, en riep „wie foei zegt, dien noem ik een onbe schaamde!" Opnieuw groot alarm. Op zijne plaats teruggekeerd, verklaarde Vou Bismarck, dat hij in zijn recht was, als hij zich niet liet beleedigen. Hij zou daarop steeds met gelijke munt betalen. In den loop zijner rede uitte hij nog de meening, dat men met de sociaal-democraten niet rustig van gedachten kan wisselen, maar steeds op voet van oorlog moet leven. Evenals de Franschen wachten zij slechts een geschikt oogenblik af, waarop zij zich sterk genoeg gevoelen om er op los te slaan. (Levendige beweging.) Niet minder opzien wekte daarop Von Bismarcks scherpe uitval tegen de „hyper conservatieven," van welke hij zeide, dat zij zich in eene gemoedsstemming bevinden, maar weinig verschillend van die der sociaal democraten. (Groote beweging.) Ten slotte gaf Vou Bismarck aan de gezamenlijke conservatieven den raad, geen onnutte zijsprongen te maken, maar voor de wet te stemmen. De gansche rede des rijkskanseliers droeg de blijken van een buiteugewonen strijdlust. Tot de Elzassers zeide hij o. a. nog, omdat zij tegen de wet zijn: dat de Elzassers eigerdijk nog niet in den Duitscben rijksdag behoorden. Dat zij toegelaten werden, was een overijld besluit geweest, want het Duitsche rijk had in 1870 geen grooten oorlog ge voerd, om bij den wetgevender! arbeid zich veertien Franschen op den hals te schuiven. Dadelijk na het einde zijner rede verliet Vou Bismarck de zaal, zonder het scherpe antwoord van den vrijzinnigen afgevaardigde Bamberger te booren, die er zich bitter over beklaagde, dat Von Bismarck op klein geestige wijze den tegenstander gemeene beweegredenen toedichtte en in deze debatten het gift der partijschap mengde. (Zeer waar! riep men links.) Richter riep opge wonden: Jawel, en dan verdwijnt de kanselier 1 (Gelach rechts.) Na deze stormachtige scènes werd de eind-beraadslaging tot Maandag verdaagd. Voor het overige moet de groote opgewon denheid van Von Bismarck niet lang hebben geduurd, want nog tijdens hel slot der zitting liet hij zich, omringd door medeleden van den bondsraad en verscheideu afgevaardigden, in het gebouw van den rijksdag voor eene groote historische groep photographeeren. (/V. R. Ct.) Het bestuur der Rijnsch-Westfaalsche tnijuvereeniging te Essen a/d. Ruhr, heeft in zijne gisteren gehouden zitting besloten nogmaals te verklaren, dat loousverhooging zal worden toegestaan bij hervatting van den arbeid; dat het Berlijnsche vergelijk, betreffende den werktijd van acht uur per dag, wordt aangenomen, en dat met betrek king tot langeren arbeid de mijnbesturen zich uitdrukkelijk verbinden, slechts ingeval van nood daartoe bij de arbeiders aan te dringen, terwijl in andere gevallen aan eiken werk man wordt vrijgelaten overwerk te doen, en aan hen die dit weigeren het onmiddellijk verlaten der mijn zonder voorafgaande mel ding wordt toegestaan In de gisteren te Bochum gehouden vergadering van gedelegeerden der werk stakers uit het oppermijn-dislrict Dortmund is besloten, den arbeid aanstaanden Dinsdag te hervatten. Daarentegen hebben slechts enkele redenaars uit het district Gelsenkir- cheu zich daarvoor verklaard. Het stoffelijk overblijfsel van de ko ningin-moeder van Beieren werd in den nacht van Zaterdag op Zondag van Hohen- schwangau naar Muncben overgebracht en zal daar Dinsdagmiddag na op een pa radebed ter bezichtiging te zijn gesteld in de Thestiner-Hofkerk, alwaar ook koning Max is begraven, worden bijgezet. De ko ning is in den toestand waarin hij zich bevindt niet vatbaar voor de mededeeling van het overlijden zijner moeder. De koningin-moeder van Beieren is den 15 October 1825 geboren en was de doch ter van prins Wilhelm van Pruisen. In 1842 huwde zij met den toenmaligen kroon prins van Beieren, die in 1848 zijnen va der, koning Lodewijk I als Maximiliaan II opvolgde. In 1864 werd zij weduwe en 10 jaar later ging zij over tot de Katholieke kerk. Het leed dat zij over hare beide zoons heeft moeten dragen, heeft veel tot de on dermijning van haar gestel bijgedragen. UOiTE Ml IJ K. Het huis van afgevaardigden heeft besloten, het voorstel-Iranyi betreffende de godsdienstvrijheid niet in behandeling te nemen, nu de voorzitter van den minister raad heeft verklaard dat voorstellen van dien aard alleen van de regeering kunnen uit gaan. Laatstgenoemde ziet de noodzakelijk heid in, dat in de wet bepalingen worden opgenomen ten gunste van hen, die de godsdienstige gezindheid bij de wet erkend, niet ombelzen. Er is te Weenen geen bevestiging ontvangen vau het bericht, dat in het dis trict Novi-Bazar tusschen Christenen en Mohammedanen een bloedig conflict zou zijn voorgekomen. Volgens den Weener correspondent der Standard loopt het gerucht, dat prins Ferdinand vau Bulgarije voornemens is een lange reis door Europa te maken. Zijn plan zou zijn een bezoek te brengen aan het Rumeensche hof, eenigen tijd bij zijne familie in Oostenrijk-Hongarije te vertoeven en de Parijsche tentoonstelling te gaan be zichtigen. IERTIE, Bij een besluit, Zaterdag in het offi- cieele dagblad opgenomen, worden de ver kiezingen voor dj Skoeplchina vastgesteld op 26 September a. s. De opening der zitting is op 13 October a. s. bepaald. PER TELEGRAAF. AKEN, 19 Mei. De werkstaking der arbeiders in het district Wurm houdt aan. Er beslaat groot verschil tusschen de eiscben der werkstakers en de concessien der mijn- maatschappij. De regeeringspresident en de landraad stellen alle mogelijke pogingen in het werk om een vergelijk tot stand te brengen. Bij de mijn „Vooccart" is de gen darmerie versterkt, omdat spanning bestaat tusschen de Duitsche en de Hollaudsche mijnwerkers. PRAAG, 19 Mei. Tengevolge van het hier gehouden landbouwcougres hebben 1500 boeren besloten eene laudbouwvereeniging op te richten, ten einde op uitbreiding hunner politieke rechten aan te dringen Er werden redevoeringen uitgesproken, waarin het groote grondbezit werd afgekeurd. AUCKLAND, 20 Mei. Uit Tahiti wordt gemeld, dat het beschermheerschap 'aa Frankrijk is afgekondigd over de eilanden Rurutu en Rimatara, in den Toeboeai-at' chipel.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2