«TI Den löen Juni vangen de ochtend- en avond concerten aan van het philharmonisch orkest. Voorts vernemen wij nog enkele bijzonderheden omtrent bet seizoen. Zoo zullen in September in concerten optreden de tenor Autou Van Dijck en de bassist Conrad Behrens, terwijl in den loop van het seizoen de heer Mannstadt, als badgast te Scheveningen vertoevende, een paar piano concerten in de Kurzaal zal geven. Behalve onderscheidene andere vermake lijkheden, welke nog in staat van voorbe reiding zijn, hoort men dat de Montagues- Russes, welke verleden jaar op eene afgelegen plek achter het Kurhaus waren, thans, maar in beteren slaat, met toeslemming van het zeebad Scheveningen, naar het strand nabij het Karbaas zullen worden overgebracht, indien de vereischte vergunning daartoe wordt verkregen. Het badseizoen opent 15 Juni. Een meer dan 80jarige oude vrouw in de Katerstaat te 's Gravenhage wonende, die sedert eenige dagen door de buren niet was gezien, werd van middag bij onderzoek dood op den grond van haar kamertje lig gende gevonden. Een 25jarig varensgezel, A. R., te huis behoorende te Mijdrecht, maakte eer gisteren van de gelegenheid, dat het aak schip, waarop hij diende, in de Kalkhaven te Dordrecht gemeerd lag, gebruik om eenige zijner familieleden aldaar te bezoeken. On der degenen met wie hij de kennismaking ging vernieuwen, was ook een oude tante aan de Vriezestraat, die haren neef op brood en koffie onthaalde. Zeker om eene blij vende herinnering aan die goedheid te be zitten, nam R. een oogenbltk dal zijne tante zich verwijderde waar, om een nikke len horloge van haren zoon, dat voor de hand lag, weg te nemen. De goede vrouw, die nog onbewust was welk een scheim haar neef was, nam hartelijk van hem afscheid en gaf hem nog enkele inlichtingen betref fende de woning van een oud-oom aan de Hellingen. Toen de eigenaar van het hor loge 's avonds thuis kwam en hij dit in den zak wilde steken, was het uurwerk verdwe nen. Wie de dief moest zijn, viel ligt te gissen; terstond werd van het gebeurde dan ook kennis gegeven aan de politie, die den dader in de woning zijns ooms aantrof, nog in het bezit van het gestolene. Natuurlijk werd heui dit ontnomen en hem verzekerd, spoedig in staat gesteld te zullen worden om opnieuw zijne milde tante te ontmoeten. (D. Cl.) In 67-jarigen ouderdom is te Am sterdam overleden de heer dr. Ph. R. Hu- genhollz, vroeger predikant bij de Ned. Herv. gemeente, en met zijn jongeren broe der, P. H. Hugenholtz Jr., een der eerste stichters van de Vrije Gemeente aldaar. Het doctoraat in de theologie werd hem bij de Leidsche academiefeesten van 1875 honoris eausa toegekend. Behalve aan den directeur en den secretaris, zal aan alle ambtenaren der Kou. Nederl. Locaalspoorwegmaatscbappij, die door de Holl. Spoorweg-Mij. zal geëxploiteerd worden, op 1 Juli aanst. eervol ontslag wor den verleend. VtrDbl.) BU1TENLANDSCHE BEJiKlUTKH ËMKGIi/lltlD. Het lagerhuis heeft gisteren de staats- begrooting goedgekeurd, voor zooveel de ontvangsten betreft. De derde lezing zal aanstaanden Maandag worden gehouden. De heer Howell heeft voorgesteld het wetsoDtwerp tot versterking der vloot bij de derde lezing te verwerpen. F4AKHHIJK. Tengevolge van klachten, ingekomen bij het hoofdbestuur der Parijsche tentoon stelling, zijn de Marokkaansche, Algerijnsche Tunesische en andere bazaars aldaar aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en daar bij is gebleken dat een groot gedeelte van de tentoongestelde en verkrijgbare snuiste rijen, tapijten, wapens enz. geenszins uit Marokko, Algerië, Tunis, maar uit eene fa briek in de Rue du Temple afkomstig waren. Den belanghebbenden werd 24 uur lijd ge laten om al dit fraais te verwijderen, onder bedreiging van definitieve sluiting hunner bazaars in geval van recidive. De bovenbe doelde fabriek schijnt vrijwel alles te leveren wat te Parijs als Noord-Afrikaansche waren verkocht wordt, ja niet weinig naar Noord- Afrika zelf uit te voeren, daar zij alles veel fraaier en daarbij goedkooper leveren kan dan de inlanders. De klachten gingeu natuur lijk van de inzenders der echte waren uit. De toren van den ingenieur Eiffel is Woens dag te half twaalf, doch voorshands alleen tot de tweede verdieping, eindelijk voor het publiek opengesteld. Deze verdieping moest men bereiken langs 649 trappen, daar de elevators nog niet gereed waren. Een Span jaard en drie Eugelscke» met eene ilame, die van 7 uren af aan de deuren hadden staan wachten, waren de eersten. Zij wisten niet dat de top vooralsnog ontoegankelijk bleef en brieschten van woede tot hun dit op de tweede verdieping werd aangezegd. Voor hen was de afmattende tocht en het eindeloos wachten geheel vruchteloos geweest. In het geheel hebben den eersten dag 1000 personen den toren beklommen en de buffethouders op de eerste verdieping deden goede zaken. ei I Tif HI At». In de officieuse Berliner Politische Nachrichten worot naar aankidiug van het verslag der staatscommissie tot voorbercidiug der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht in Nederland, gezegd dat het ontwerp ongetwijfeld in het parlement eenen langen lijdensweg zal hebben af te leggen, lntusscheu is Nederland een continentale staat, in welken niet de vloot, maar uit den aard der zaak het landleger de kern moet uitmaken van de verdediging. Neder land verheugt zich bovendien niet, gelijk liet naburige België, in het volkenrechte lijke privilegie der onzijdigheid, maar moet zelf opkomen voor alle eischen, die ten be hoeve zijner politieke onafhankelijkheid aan de vaderlandsliefde der bevolking worden gesteld. De werkstaking in de mijnen van het district Esctiweiler is als geëindigd te be schouwen. In het district Wurm duurt zij voort, doch zonder dat eenige ongeregeld heid is voorgekomen. De werkstakiug in het Ruhrbekken vermindert; die in het Dortmunder district is reeds als geëindigd te beschouwen en in het Gelsenkirclieu district is de toestand eveneens zeer gunstig. Algemeen heeft de toespraak van den keizer tot de deputatie der mijneigenaars, alsook over 't geheel zijne houding in deze zaak, een bijzonder goeden indruk gemaakt en do keizer beeft zich daardoor eene populariteit verworven, die hij ouder andere omstandigheden moeilijk in veel laugereu tijd had kuouen winnen. Volgens de Duitsclie Post is het bestuur der vereeuiging voor mijubuuwbelangen in Dortmund ook door den rijkskanselier ten gèboore ontvangen. Zoo doet in VVest-Duit8chland alles een "spoeaig einite aer werkstaking verwachten. Op het mijnwerk ^Centrum" te Watten- scheid zijn 120 arbeiders weer aan 't werk gegaan; op Holland" 78; op yFröhliche Morgeusonne" 15 man. Ten gevolge van den gnustigen indruk, dien de onderhande lingen te Berlijn en 's keizers woorden ge maakt hebben (meldt de Köln. Ztg.), zijn op vele mijnwerken in Gelsenkircheu de werklieden grootendeels weder goedsmoeds en in opgewekte stemming aan den arbeid getogen. tiet bestuur der 22000 leden tellende Evangelische arbeidersvereeniging in West- falen heeft eene oproeping gericht tot hare leden, die tot werkstakers behooren, waarin zij ben, hoewel het rechtmatige van hun eisch om hoogcr loon erkennende, met het oog op het groote nadeel, dat zij het land toebrengen, aanspoort, het werk te hervatten. In bet district Aken schijnt voorloopig nog geen gunstiger wending van den toe stand te wachten. Wat de beweging in Neder-Silezië betreft komt nu uit, dat deze werkstaking reeds lang geleden voorbereid was en eerst op 2 Juni had moeten beginnen. De Westfaaische werkstaking is schuld dat zij reeds nu is uitgebroken. Het is er de eerste dagen ruw toegegaan. Op de ^Glück- hilfsgrube" werden alle vensters, deuren, trappen, haardsteden stukgeslagen cu de beambten gruwelijk mishandeld, zoodat 3 hunner in levensgevaarlijken toestand verkee- reu. Iets dergelijks had plaats op de #Schwes- ternsehachle". De Waldenburger mijnwerkers hebben nu alien het werk neergelegd, ten getale van omstreeks 4000 man, die de hun aangeboden loonsverhooging van 10 pCt. van de hand hebben gewezen. Ook in Saksen neemt de crisis baar gewoon verloop. Op twee mijnwerken te Zwickau hebben de arbeiders hooger loon gevraagd en in verscheidene mijnen is het werk hebben de woedende arbeiders de ingangen van de mijn dicht gemaakt, om degenen dte zich nog daarin bevonden van honger te doen omkomen. Alies wat zij ouder handen konden krijgen, werd ver nield, de kantoren werden bestormd cu de boeken verscheurd, werktuigen en machine- riën stuk geslagen. In één mijnwerk alleen werden tweeduizend veiligheidslampen stuk geslagen, en de ventilatie-toestellen bedreigd, waardoor alleu die nog onder de aarde werkten aan het gevaar van verstikking werden bloot gesteld. BeambteD, die het volk niet lijden mocht, werden op de ruwste wijze behandeld, evenals hunne vrouwen, die om erbarming smeekten. Er is reeds voor een millijen mark aan waarde verwoest. In het bijzonder ging het hard toe bij de mijn Friedeushoff- nung, eene bezitting van de katholieke geestelijkheid. Er zijn verscheiden extra- treinen met soldaten aangekomen. Er is uog niet veel vooruitzicht dat in Opper- Silezië de orde spoedig hersteld zal zijn. ZIVEDEN. De kroonprinses van Zweden is vrij ernstig ongesteld. De prinses is plotseling door een longontsteking aangetast. Ten gevolge van het onlangs te Stock holm gehouden soeialislen-coiigres heeft de regeering een ontwerp ingediend, waarbij in het strafwetboek bepalingen worden op genomen om tegen de socialisten met meer kracht op te treden. De eerste kamer heeft dit ontwerp goedgekeurd met 83 tegen 25 stemmen. «OiT-ISDIE Batavia, 20 April. De gouv.-gen. heeft van de 25 ter dood veroordeelden in het eerste Tjilcgonsche strafproces er 18 naar Amboina en andere eilanden verbannen. Aan de 7 overigen, onder welke njai Kamsidah, zal de doodstraf worden voltrokken. De Atjeh-correspondent vau De Locomo tief meldt, dat den 21 Maart eene locomo tief verbrijzeld werd door het spiingen van eene mijn bij Lampermei, dat een andere dergelijke aanslag verijdeld wtrd, doordat de commandant van eene hinderlaag, kapt. Hoogstraten, den granaatdragendeii Atjeher doodde, eu dat een dwangarbeider eenige aan elkaar verbonden granaten door drie Europeanen en eenige Atjeiiers onder de trambaan zag begraven, de plek merkte en er xenms van gar, zuuuai lier prujectiel kun worden verwijderd. Om politieke redenen is het onderzoek naar de beereudiensten iu de residentie Ban tam voorloopig uitgesteld. Naar de Loc. uit goede bron verneemt, is bij de regeering in overweging het denk beeld om de verboden kringen voor opium, vóór de aanstaande verpachtingen, weer uit te breiden. In streken waar geen of slechts een paar wettige kitten en geen of weinig verkoopers worden aangetroffen, zou voor taan weer de invoer, vervoer, verkoop en bezit van opium worden verboden. Hierover moet het advies der residenten zijn ge vraagd. Het eiudeder werkstakiug in Rijnland en Westfalen is nu nog slechts de quaestie van weinige dagen. Daarentegen breidt zich de werkstaking in liet Waldenburger district uit, en daaraan nemen ongeveer 14,000 lieden deel; maar de ongeregeldheden, welke den aanvang daar van kenmerkten, zijn niet meer voorgekomen. Overal heerscht rust. Terwijl thans de werkstakingen in Westfalen worden geacht zoo goed als geëin digd te zijn, begint het met die in Opper- Silezië er steeds ernstiger uit te zien. In het Waldenburgsche steenkolen-district GEMENGDE BERICHTEN Een gedeelte van het hertogdom Brui)9wijk is gisteren door een onweder ge teisterd, gepaard inei hagel en zoo hevigen regen, dat het spoorwegverkeer tusschen Berlijn en Saksen gestaakt moest worden; «e neergestorte watermassa's hadden hier eu daar dp spoorwegdijken weggeslagen of on dermijnd. Dat de veld- en boomvruchten daarbij ontzaglijk geleden hebben, spreekt vanzelf. Ook uil het noorden van Duitscblaud eu uit Oostenrijk komen dergelijke berichten. Ten gevolge van een vreeselij ken wolk breuk is van de mijnonderneming Louise bij Brunswijk een groot gedeelte der eigendom men vernield. Het machinebuis, het ketel huis, het kantoor, kortom alle boven den beganen grond staande gebouwen zijn inge stort, en onder water gezet. Er zijn geen inenschen bij omgekomen. Even merkwaardig gelukkig is de gisteren reeds vermelde ont ploffing in de bekende vesting Königsteiu afgeloopen. De bliksem sloeg des nachts in een met geladen bommen, granaten enz. dicht gevuld magazijn. Vier uren lang duur den de ontploffingen, met een zoo vreeselijk geweld, als had er een groot bombardement plaats. In de omliggende dorpen werden vele gebouwen beschadigd. Geen mensch echter weid gedood. Op vijfhonderd meter afstand van het magazijn waar de ontploffing plaats had, lag een reusachtig kruitmagazijn, dat intusschen geheel ongedeerd bleef. Nabij Graz is op de rivier Mur een stoomboot met 21 menschen verongelukt. Het roer werd plotseling onklaar, zoodat de boot tegen een brug liep en geheel vernield werd. Twee vrouwen, 3 mannen en 2 kinderen verdronken. Een pachter van Santes Creus, bij Barcelona, had eene groote som gelds ont vangen in banknoten. Thuis gekomen, was hij onvoorzichtig genoeg die op de tafel te laten liggen, in de plaats waar zijn eenig dochtertje aan het spelen was, terwijl hij boven eens naar zijne zieke vrouw ging zien. Terwijl de vader weg was nam het meisje, zonder te weten wat zij deed, de briefjes en sneed deze in kleine stukjes. Toen de vader nu beneden kwam en zag wat er gebeurd was, werd hij zoo woedend, daar hij niet wist dat hij voor de kleine stukjes, zorg vuldig bijeengehouden, op de bank de waarde kon terugkrijgen, dat hij zijn kind opnam tn het zoo hevig tegen den muur sloeg, dat het bijna terstond dood was. Ziende wat hij gedaan had liep hij naar boven en vertelde al weenende het gebeurde aan zijne vrouw. De zieke werd bij het vernemen van dit ongeluk zoo wanhopig, dat zij in eenen aanval van zinneloosheid uit haar bed en uit het venster op de straat sprong. Ook zij was terstond dood. Nu kende de smart van den vader geene palen meer en, een geweer grijpende, schoot hij zich door het hoofd. Maandagochtend vonden politieagen ten bij de poort van Montreuil (Parijs) iemand op den weg liggen, die blijkbaar deerlijk mishandeld was geworden. Zij na men hem mee en al spoedig bleek, dat men een allergevaarlijksten booswicht in handen had, zekeren Corbeau, 45 jaren oud, die reeds 30 veroordeeliugen wegens gewa penderhand gepleegde diefstallen, mishande lingen, aanrandingen der eerbaarheid enz. te zijnen laste had. Hij was herhaalde malen ontsnapt, eens door uit een trein in volle vaart te springen en eens door den bodem van een gevangenwagen op te breken en zich er door te laten vallen. Hengelen met electriciteit. Zeker liefhebber van een waterzoodje heeft een uitvinding gedaan, waardoor hij alle minnaars der edele hengelkunst aan zich heeft verplicht. Het lange, vervelende blindstaren op den hobbelenden dobber behoeft niet meer. De hengelaar kan een kaartje gaan leggen, hij kan hengelen in pikdonkere nachten, hengelen zal zelfs de blinde kunnen in 't vervolg. Een rilling van genoegen vaart door de harten der visschers bij deze gewichtige vondst, die zooals alle dito's heel eenvoudig is. Door de zijden sim loopen twee ragfijne geïsoleerde koperdraden, van den dobber tot in het handvat van den dobber. Hierin bevind zich een klein inductie toestelletje met een klein celletje. Zoolang nu de dobber stil op 't water drijft, gebeurt er niets, maar krijgt de visscher beet dan zijn de beide uiteindeu verbonden en een zacbte tinteling in de hand waarschuwt den romanlezende of blinden hengelaar. Eene kleine verbete ring, en bij kan de hengelroede op den oever leggen en zich doen waarschuwen door een electrisch schelletje. De politie-agenten in het negende arrond. vanParijs hebben van iemand als bewijs van erkentelijkheid voor de hem bij zijn leven verschafte veiligheid, bij testament ieder 600 francs, te zamen 170.000 francs, ontvangen. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 18 Mei. Verkochte Prijzen. .1 - i - Laagste Hoogste :i2 •i5 Oude Tarwe - Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zware Haver - Lichte J Maïs 3 Paardenboonen Boter(1 equal. vat). (2e (lo per kil.) H. L. Turf haardbr. Ie soort - (grauwe) Lange zwarte 230 kilog. dubb.hectol. 12000 - J 5.5C 4.50 4. 5.SO 8.50 3. «46. «36. 1.15 r 0.90 6. - - 5.— - 4.75 - 6.— - 4. 8.50 - 6.75 -54.— -44.— - 1.85 1.10 0.23 PER TELEGRAAF. LONDEN, 18 Mei. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de regeering besloten heeft, het wetsontwerp betreffende de suiker- premies terug te nemen. In het lagerhuis deed de heer Laboucbère het voorstel te besluiten, dat de erfelijkheid der zetels in het hoogerhuis in strijd is met de beginselen van volksvertegenwoor diging en daarom moet worden afgeschaft. Dit voorstel werd met 201 tegen 160 stemmen verworpen. PARIJS, 18 Mei. Het Journal Officii bevat een ministerieel besluit waarhij de invoer van vee in de departementen Nord, Aisne, Ardennes en Meuze verboden wordt.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2