NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 20 Mei 1889» M°. 118. Uitgevers: Gebroeders Muré. eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vooi Leidenper 8 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 'i maanden l.fiO. Prijs per Nummer 10 Oat. 203= Jaargang. ADVERTEHTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meerj 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. ïïureel: Scheeputakerssteeg 6, Stads-Bericlite n. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de Wet van 28 Juni 1881 Stbl n°. 102) tot herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der gemeentewet; Brengen ter kennis dat hel kohier der plaatselijke directe belastingdiensl 18S9, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente (Bnancieele afdee- ling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van hel aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen derlig dagen na de inededeeling van 's Iiaads beslissing bij de Gedeputeerde Stalen dezer provincie in beroep kan komen, wordende te vens de verplichting lol hel belalen van den aanslag door hel indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. linrgemeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secrelaris. Leiden, 18 Mei 1889. Inschrijving Schutterij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, noodigen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Ge meentebestuur bepaalde dagen ter inschrij ving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe als nog te vervoegen ten raadhuize op Dinsdag den 21 Mei e. k., des vooriuiddags tusschen 10 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden dat de registers van inschrijving op den len Juni aanst. worden gesloten en dat zij die zich niet vódr dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambts halve ingeschreven en door den Schuttersraad tot een geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1889. LEIBEN, 18 Mei. Bij kon. besluit van 15 dezer is de luitenant-kolonel H. H. J. baron Van Haer- solte van den Doorn, van het 2de regiment veld-artillerie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1800 's-jaars en aan genoemden luitenant-kolonel, ge rekend van den dag waarop zijn pensioen ingaat, de rang verleend van kolonel. Hedenochtend toen de letterzetter J. Couvée iels later dan gewoonlijk de werk plaats van de firma E. J. Brill op den Ouden Rijn alhier betrad was die werkplaats feestelijk versierd en zag die jubilaris ter stond dat van dezen dag met bizonder veel belangstelling door zijne kameraden nota werd genomen. Couvée, die juist heden dertig jaren gehuwd is, sluit tevens op den zelfden dag een tijdperk van 40 jaren af waarin hij onafgebroken bij de firma Brill is werkzaam geweest. De kameraden badden dezen dag lang niet onopgemerkt voorbij willen doen gaan, ge tuige de versiering. Maar bovendien werden den jubilaris bij zijne komst namens hen door den oudsten op den winkel, den be jaarden Terdn die reeds 66 jnren bij het vak is, kostbare blijken van vriendschap en be langstelling in het feest aangeboden, ver gezeld van een hartelijk woord vau den chef van den winkel Van Dunren. Van de patroons ontving Couvée later op den ochteud evenzeer stoffelijke blijken van belangstelling. Het geschenk van de kame raden bestond in een prachtigen gemakke lijke» stoel en pendule met coupes. Deze feestdag zal jubilaris en makkers zeker niet spoedig uit het geheugen gaan. Door de politie alhier is proces-verbBal opgemaakt tegen een ingezetene, die zich voor een auder persoon uitgevende, van diens recht tot kiezen heeft gebruik gemaakt bij de gehouden verkiezing voor leden van de provinciale staten waaromtrent eene be paling voorkomt in artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht. De Ned. Slaattcourant van heden be vat de statuten van de vereeniging „de Leid- sche IJsclub" alhier. Een vierjarig zoontje van S. is op de Zijdgiacbt alhier door een tweewielige wagen hedenochtend aangereden en daarbij aan een der beentjes vrij ernstig gekneusd. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 12 Mei 38 volw. en 8 k., totaal 46. iO. 76. 73. 77. 80. 79. a 13 r G «i e r ii v M. 10 01 D. 14 63 W. 15 62 D. 16 65 V. 17 65 Z. 18 65 14 Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 256 zwembaden door heereu en 39 door dames. De temperatuur van het water is 18° Celsius. UNlVEltSITEir. Aan de rijks-universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer W. Sonnevela. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Programma der muziekuitvoering op Musis Sacrum, Zondag 19 Mei, te twee uren, door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur: de heer J. G. H. Mann. 1ste afd.N°. 1. t Vierde", Marsch (1ste Uitv.), Mann; 2. Ouverture zu „Athalia", Mendelssohn; 3. „See-Saw", Waizer, Crowe; 4. Potpourri aas der Operette; „Die Afrika-retze", Suppé. 2de afd. N°. 5. „Feestklanken", Intermezzo, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Leidsch Studentencorps (1 Maart 1889), Mann6. Entr' Act N°. 2 zuin Dratna „Rosamunde", Schubert; 7 Fautaisie et Variations sur des motifs de „Préciosa," Opéra de Weber, Dunkier; 8. Yedda- Polka, Mann. OEEICIËELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is bij het wapen der artillerie, en wel bij den staf van het wapen, benoemd tot luit.-kolonel, de majoor L. J. Risseeuw, van dien staf, hoofd der geschut gieterij is aan den kapitein C. J. H. Wieling, van het 7de regiment infanterie, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst en is in zijnen rang overgeplaatst bij bet regiment grenadiers en jagers, de le lnit. jhr. C. L. Van Suchtelen van de flaere, van het 8ste regiment infanterie. BINNENLANDSÜHE BERICHTEN. van de Oranje-Nassau's. De eerste kolom wijst den daar der regeering, de tweede den bereikten leeftijd aan. Prins Willem I 25 jaren 51 jaren. Maurits 39 57 'i t r r Naar aanleiding van het regeerings- jubileum van onzen koning, geven wij het volgende lijstje der regeerings- en levensjareu Fred. Hendrik 22 63 Willem II 3 24 III 30 52 „IV 4 40 V 29 58 Koning Willem I 27 71 II 8 56 III 40 72 De leiddraad door de commissie van rapporteurs voor het afdeelingsouderzoek van het ontwerp tot herziening der schoolwet vastgesteld, luidt als volgt: I. Is herzieniug der wet tot regeling van het lager onderwijs wenschelijk? II. Kan deze herziening tot minder pun ten, dan in het ontwerp zijn aangeroerd, be perkt blijven? III. Behoort aan deze herziening eene meerdere uitbreiding gegeven te worden Zoo ja, op welke punten? (Leerplicht, vrije examens, toezicht enz.) Iv. is net voorstel eter regeeriug uiei, bn. trekking tot de aan de bijzondere school te verleenen bijdrage overeen te brengen met de grondwet? V. Is het voorstel te verdedigen op grond van de staatsrechtelijke gelijkheid van de openbare met de bijzondere school, in de memorie van toelichting aangenomen? VI. Is het voorstel om andere redenen wenschelijk of aanbevelingswaardig? VII. Zal bet voorstel der regeeiing leiden tot beëindiging van den schoolstrijd? VIII. Beoordeeling van de waarde van het ontwerp: in het algemeen, met betrekking tot den grondwettige» plicht der regeering, dat het openbaar onderwijs zij een voorwerp van hare aanhoudende zorg; in het bijzonder, met betrekking tot: A. het onderwijs: a. opleiding van ouderwijzers (zie art. 12); b, getal ouderwijzers (zie art. 24); e. kweekelinge» (zie art. 8) d. vergelijkende examens, benoeming, ont slag van onderwijzers (zie artt. 23, 28, 29, 19,7); e' sehoolgeidheffiug (zie art. 46 en 48); besluit van den gemeenteraad betreffende leeftijd der kinderen (zie art. 19/); g. kosten en gewijzigde omvang der examens (zie art. 56v. en 65 ter) B. de financiën a. werking vau artt. 12, 45, 45bis voor het rijk b. werking van art. 45 voor de gemeenten ook met het oog op de niet gelijktijdige herziening van het gemeentelijke belas tingstelsel; c. is het nieuwe stelselhet vaste gelijke bedrag voor alle gemeenten naar den maatstaf van het wettelijk gevorderd aantal onderwijzers, overeen te brengen met de uiteenloopende eischen en be hoeften in de verschillende gemeenten? C. regeling ten aanzien van de bijzondere scholen. o. Zijn de waarborgen, dat de bijdragen aan het bijzonder onderwijs slechts aan degelijk onderwijs zullen ten goede komen, voldoende? b. Moet de gelijkstelling van openbaar en bijzonder ouderwijs voldoende worde geaehl IX. Zijn de gegevens verstrekt ter be oordeeling van het ontwerp voldoende, of in welke opzichten behooren zij alsnog te worden aangevuld? X. Overgangsbepalingen a, billijkheid der regeling voorgedragen in art. 4, 3de lid; b. termijn van acht jaren, gesteld in art. 4, 4de lid. Als nota van toelichting zegt de comm. van rapprs. daarbij De bedoeling der commissie van voorbe reiding is geenszins een leiddraad te geven voor meer dan de algemeene beschouwingen. Zij meent dit te mogen opmerken met het oog op redactie van punt VIII, De bijzonderheden, die hier onder de let ters a, b, c enz. worden aangegeven, strekken alleen tot toelichting der vraag, welke waarde het ontwerp heeft met betrekking tot het gehalte, de meerdere verspreiding, de alge- meene bereikbaarheid van het onderwijs. Het is daarom niet het doel de hier aangehaalde artikelen als zoodanig te trekken binnen den kriug der algemeene beschouwingen, maar alleen om eene ordelijke groepeering te ver krijgen der voorbeelden en toelichtingen bij het beantwoorden der boven aangeduide vraag. Na de hier aangegeven beschouwingen volgt mitsdien de behandeling der artikelen. In ons nummer van Dinsdag deelden wy meile. ilafc van tie tpitpn rtpr l.v/esdfi ka mer van de staten-generaal, tegenwoordig geweest bij de inhuldiging van Z. M. den koning den 12n Mei 1849 te Amsterdam, nog slechts zeven in leven zijn. Het Vaderland kan daaraan toevoegen, dat van de negen ministers, toen in functie nog slechts éen in leven is, ril. de hono raire staatsraad G. L. Baud, destijds minis ter van koloniën, terwijl, zijn wij wel on derricht, niet alleen al de leden van de eerste kamer van de staten-generaal, maar ook de leden van den raad van state van 1849 door overlijden aan het staatsbestuur zijn ontvallen. Men leest in Le Kampioen, orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond „Zoo is dan onze eerste beroemde kam pioen E. Kiderlen, de eenige niet-Engelschman, die ooit een Engelsch kampioenschap ver overde, uit onze gelederen verdwenen. „Hij is n.l. benoemd tot Directeur tech nique de la distellerie de la Gironde A Bor deaux. Wij wenschen hem alles goeds in het Franscbe land en hopen, dat hij de vereeniging, waarvan hij eens de voorvechter was, met sympathie zal blijven gedenken, „Ook spreken wij den wenseh uit, dat Pim in het land van beroepsrijders zijn amateurschap ongeschonden moge bewaren." Door ingelanden en bestuur van den Veenderpolder te Woubrugge zijn vastge steld 1. de rekening des polders over 1888, aan: ontvaugste'n f 1898,88, uitgaven f 1577,56, batig slot f321,32; 2. de be grooting 1889: inkoniBten f 1977,75, uit gaven f 1977,75, batig slot nihil; en 3. de omslag voor 1889, op f 3 per hectare of f 1 minder dan in 1888. Men schrijft uit Seheveniugen Gisteren eerst is vast bepaald, dat het Knrbaus met 1 Juni a. s. zal worden ge opend, terwijl tegelijkertijd voor die maand een programma van de vermakelijkheden is vastgesteld. Zoo zullen op 2, 7, 9 en 13 Juni matinées en avond-concerten, of de laatste alleen, gegeven worden door het muziekkoips der Haagsehe schutterij, onder leiding van den heer F. Bolten. Op 5 en 11 Juni zal zich op avondconcerten doen hooren het orkest van het concertgebouw te Amsterdam, directeur de heer Kes, terwijl op 10 Juni eene afwisseling wordt aange boden door het doen optreden van de stafmuziek van het koninklijk scherpschut terskorps van Rotterdam.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1