BINNENBANÜSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCKE BEUICIITEN Aan de rijks universiteit alhier i9 het candidaats-exainen in de godgeleerdheid, 2de gedeelte, afgelegd door den Leer ld. P. Plan- teuga. Men leest in de Staatscourant: De koning heeft den oudergeteekende op gedragen orn, door middel van de Neder- landsche Staatscourant, Zijner Majesleits ineest hartelijken dank te betuigen voor de zoo algeuieene blijken van hulde en gehecht heid van het Nederlandsche volk ontvangen, ter gelegenheid van Zijner Majesteils herstel en van de herinnering aan Hoogst Deszelfs veertigjarige regeering. 's Gravenhage, 14 Mei 1889. De directeur van het kabinet des koniugs, Alewijn. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op il dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank.f 11,819,539,48' en bij de betaalmeesters. 1,754,210,10' Te zamen f 13,578,749,59 Omtrent de vijandelijkheden in het landschap Edi, ter oostkust van Atjeh (ver meld iu de Staatscourant van 10 dezer), is den 14den dezer het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië bij het departement van koloniën ont vangen. fin Edi zijn op 8 dezer de troepen tegen deu vijand opgerukt. Na hardnekkigen te genstand, werd de vijand geslagen met groot verlies zijnerzijds, dat geschat wordt op hon derd doodeu. Onzerzijds gesneuveld de 1ste- luilenant der infanterie J. J. A. Gaade en vier mindere militairen; ge.iond zeventien mindere militairen." Bij de verkiezing te Rotterdam van 6 leden voor de prov. staten hebben van de 7662 kiezers 3799 gestemd. Te 's Gravenhage hebben van de 7343 kiezers 5216 gestemd. Men schrijft aan de N. 3. Ct. uit Sche- veningen Het getal kiezers alhier bedraagt 671. De strijd schijnt buitengewoon fel te zijn. Reeds ten 4 ure hadden circa 500 personen hunnen kiezersplicht vervuld. (Een 90-tal schippers zijn mede kiesgerechtigden, doch door afwezigheid konden zij aan de stemming geen deelnemen. Zij zijn iu zee.) Aan het stembureau werden opgemerkt de leiders of voorzitters van kiezersvereenigingen, o. a. de heeren De Savoruin Lobman, J. J. Vau Kerkwijk, dr. Zaayer, enz., terwijl vele le den van die verschillende vereenigingen queu voor het verkooplokaal makenande ren teekenen de opkomende kiezers op weer anderen snorren de nalatigen op. Het is een heen en weer loopen dat het een aard heeft, elk voor zijne partij, en de bevol king is met al die drukte toch zoo kalm mogelijk. In bet hoofdkiesdistrict Dordrecht zijn uitgebracht 1796 stemmen, verdeeld als volgt: le onderkiesdistrict Dordrecht 925; 2e ouderkiesdistrict Dordrecht 695; onder kiesdistrict Dubbeldam 176. liet aantal kiezers bedraagt respectievelijk 1082, 834, 212, te zamen 2128. Te Oud-Beierland hebben van de 349 ingeschreven kiezers 331 van hun stemrecht gebruik gemaakt; de ontbrekende!) waren óf ziek óf overleden. Een kiezer, die thans te Amsterdam woont, en een te St. Kruis in Zeeland, lijn overgekomen om hier van hun stemrecht gebruik te maken. Schiedam, 1226 kiezers, gestemd 1161. Overscbie, 336 kiezers, gestemd 284. Kethel, 154 kiezers, gestemd 142. Delft 1755 kiezers, gestemd 1433; Hof van Delft 209 kiezers, gestemd 139; Vrij enban 194 kiezers, gestemd 140; Schiplui den 117 kiezers, gestemd 104. Totaal 2275 kiezers, gestemd 1816. Zwijndrecht 433 kiezers, gestemd 388. Ouderkerk a/d. IJsel, 192 kiezers, ge stemd 156. Lekkerkerk, 267 kiezers, gestemd 249. IJselmonde, 161 kiezers, gestemd 150. Amsterdam, 19397 kiezers, gestemd 8102. Utrecht 8531 kiezers, gestemd 2641. Amersfoort 757 kiezers, gestemd 515. Zwolle 1584 kiezers, gestemd 1348. Deventer 1152 kiezers, gestemd 823. Deutichem 307 kiezers, gestemd 304. Kampen, 1009 kiezers, gestemd 921. Renkurn, 157 kiezers, gestemd 131. Middelburg, 1360 kiezers, gestemd 1123. Goes, 686 kiezers, gestemd 502. Vlissingen 896 kiezers, gestemd 518. Haarlem, 2785 kiezers, gestemd 1910. Assen gestemd 231. Het eigenaardige geval doet zich voor dat van onze verdienstelijke laudgenooten die met ridderorden van den Nederlandschen Leeuw werden begiftigd bij gelegenheid van 's konings regeeringsjubilée reeds eenigen lang te voren die onderscheiding hadden genoten, lil bedoeld geval verkeeren o. a. de heeren S W. E. Kionenborg, directeur der Deventersche tapijtfabriek, J. II. P. E. Kniphor.-tgepens. kapt.-luitenant ter zee, voorzitter der com missie tot het afnemen der examens voor het diploma van stuurman aan boord vau koopvaardijschepen en J. Van den Bosch burgemeester van Kallen iijke. De commissie, belast met het geleed- mak cd der herziening van liet militaire strafwetboek, heeft Vrijdag ill het ministe rie haar werk bijna ten einde gebracht. Het ontwerp zal nog in den loop van de tegenwoordige zitting worden ter tafel ge legd. {Fad.) Sedert eenigen tijd werden nu en dan aan het hoofdkantoor en de bijkainoren der posterijen te Amsterdam postwissels ter incas- seering aangeboden en uitbetaald, die later bleken valsch te zijn. Zaterdagmiddag trok het de aandacht van een ambtenaar aan het bijkantoor op de Prins Hendrikkade, dat de stempels op een postwissel, aangeboden door een kruiersvrouw, niet op de gewone wijze waren aangebracht, doch door een kunst vaardige hand op het papier waren getee- kend met een soort potlood, in kleur over eenkomende met den gebruikelijken stempel inkt, De brengster verklaarde haar lastgever niet te kennen, die 's avonds hel ontvangen geld bij haar aan huis wel zou komen halen. De ambtenaren waren met deze verklaring wel tevreden, maar toch begaven een paar liunner zich de straat op en zagen iemand die hun verdacht voorkwam, doch wien zijzclve ook zoo \erdaeht voorkwamen, dat hij ijlings de Foeliestraat invluchtte, waar hij spoedig daarna met een veranderd uiter lijk weder uitkwam. Nu begon een wedloop, die weldra ein digde door het optreden van een politie agent, waarna de jonkman naar den politie post in den Montelbaaustoren werd overge bracht. Daar verklaarde de kluister, dat men den rechten man niet had, zoodat de pas gevangene weder werd vrijgelaten. Dit raad sel werd later opgehelderd, doordien de ar restant op zijn vlucht gelegenheid had gehad, een baard af te rukken en een bril op te zetten. Nadere inlichtingen hadden dan ook tengevolge, dat de politie nog dienzelfden avond den man, zekeren F. aan zijne wo ning in de Saenredamstraat opzocht en daar een in bewerking zijnden valschen postwissel vond. flij heeft ook reeds dadelijk eeuige gewichtige bekentenissen afgelegd. [Stand.) Op de veemarkt te Leeuwarden waren Vrijdag niet minder dan 5000 stuks vee aangevoerd. Deze groote aanvoer is een gevolg van de omstandigheid, dat in Friesland op 12 Mei door de landbouwers de halfjarige pacht moet worden betaald en velen hunner, om aan' geld te komen, tegen dien tijd een deel van hun vee ter markt breugen. Te Leende (N.-B.) heeft het zoo hevig gehageld, dat ongeveer de helft der te veld staande rogge vernield is; ook le den het gras, de klaver en de vruchtboo- meu veel. De schade wordt begroot op minstens f 40,000. U l'A .VJk. In tegenspraak met de daarover ver spreide geruchten, wordt gemeld, dat de minister van financiën er iu 't geheel niet aan denkt een leening te sluiten. Het wordt bevestigd, dat de Spaauscbe bank geen enkel bezwaar heeft gemaakt, zich met de conversie der aflosbare schuld te belasten. Voor 1 Juli zal de begrooting in be handeling komen, maar naar het schijnt, zullen daardoor geen bijzonder heftige dis cussie worden uitgelokt. De kamer zal niet uiteengaan alvorens over het wetsontwerp tot invoering van iiet algemeen stemrecht te hebben beraad slaagd. Nader over deze hervorming is beslist en zal het ministerie-Sagasta zich met de hervormingen, betreffende het leger en de stoffelijke belangen des lauds bezin houden, teil einde zoodoende alle partijeg tevreden te stellen. DIHV8CIUAB. De keizer heelt aan de deputatie der werkstakers geantwoord, dat hij een willig oor had voor al zijne onderdanenvóór alles echter moesleu de arbeiders inzien dat eene contractbreuk was begaan en dat het ver keerd was, hen die den arbeid wilden her vatten, daarvan terug te houden. In zijne waarschuwing tegen de sociaal democraten zeide de keizer, dat hij welwillend gezind was jegens de arbeiders, evenals je gens al zijne onderdanen, maar dat ieder sociaal-democraat voor hem gelijk stond met een vijan 1 van het rijk, van hel vaderland. Ten slotte zeide hij: „Kei-rt huiswaarts en overweegt wat ik u gezegd heb; tracht uwe makkers over te halen het wetk te hervatten. Ma.ir in geen geval mogen zij, die weder aan het werk willen gaan, daarvan door hunne makkers worden teruggehouden." Eergistermiddag werd een ministerraad gehouden, waar weer over de werkstaking werd beraadslaagd. Het vouruitzicht, dat du werkstaking zal eindigen, wordt steeds geringer, daar de werkgevers, ondanks den aandrang der re geering, blijven eischen, dal de werklieden eerst weer den arbeid zullen hervatten. Eerder willen de mijneigenaars niet met du werklie den in overleg treden over de toegezegde loonsverhooging. De deputatie der werkstakers had gistereu in den rijksdag gedurende verschei dene uren een onderhoud met de vrijzinnige afgi vaardigden, die ten slotte den afgevaar digde Hauuiackei', voorzitter van de West faalsche inijnvereeniging, verzochten aan de gedachtenwisseling deel te nemen, die daaraan bereidvaardig voldeed. Wellicht dat hierin het uitgangspunt voor eene schikking ligt. Uit Beilijn wordt aan het Hbl. gemeld De werkstaking der arbeideis in de steen koolmijnen verkrijgt steeds grooteren omvang en geeft tot de ernstigste economische be schouwingen aanleiding. Het aantal werkstakers iu het Rijnsch- Westfaalsche district bedraagt thans over de 100,000, en uit Stlezië komt heden het bericht, dat in het Waldenburger district reeds 10,000 man den arbeid hebben gestaakt. De rustige houding der arbeiders wordt algemeen, ook in de officieele dépêches, erkend. De werkstakers zijn echter besloten den arbeid niet te hervatten, voordat de mijn eigenaars toegestemd hebben iu al hunne eischen, niet slechts wat de loonsverhooging betreft, maar ook wat de verkorting vau deu arbeidstijd aangaat. Dit vetklaarde ook de uit drie man bestaande deputatie der werkstakers, welke gisteren hij den keizer nerd toegelaten. De keizer ontving haar in het bijzijn van een adjudant en een stenograaf le 3 uur. Het hoofd der deputatie gaf den keizer kortelijk een heschiijviug van deu toestand, verzocht hem om bescherming en bet aanwenden van zijn invloed op de werk gevers. De keizer antwoordde, dat hij aan de zaak de grootste belangstelling wijdde en zijner regtering had opgedragen haar nauwgezet te onderzoeken. Hij, van zijn kant, eischte van de werkstakers, dat zij zich binnen de wette lijke perken zouden houden;, dat zij alle staatkundig partijdrijven zouden vermijden, en zich vooral verre zouden houden van de sociaaldemocraten. Deden zij dit niet, dan zou hij hun zijne macht toouen, en die macht was groot. Bij het minste verzet tegen de wet, zou bij de militaire macht ontbieden en van de vuurwapenen gebruik laten maken. De audiëntie duurde ongeveer 16 minuten. De Schlesisc/ie Zeitung meldt uit Kö- uigshiitte des voormiddags, dat een aantal mijnwerkers een poging deden om in de Köuigsgrube, tot het staatsdomein behoorend, eene werkstaking uit te lokken, doch dat de nauwelijks neergelegde arbeid spoedig weder werd opgevat. Sb i<: IC tl 4 K K E De kouiug vau Denemarken is naar Wiesbaden, de koningin naar Weenen ver trokken. De koningin zal daar een maand blijven. K li S. A A IS. Gisteren is de keizerlijke ukase open baar gemaakt betreffende de uitgifte der 4 pCts. geconsolideerde spoorwegobligaties ten behoeve van de conversie. De rente der uieuwe obligaties begint te loopen van i April (nieuwen stijl). Het bedrag der lee ning is 3; 6,498,060 Rb. goud. De Czaar wordt einde Mei te War schau verwacht. Eene bekendmaking van den minister van financiën kondigt de afiossiug aan der 5 pCts. geconsolideerde spoorwegleeniug van 1884 per 15 Augustus 1889, met welken datum het rentegenot ophoudt. Deze oblig. zoowel als de 5 pCts. spoorwegconsois van 1870, 1872 eu 1873 kuuueu ook bij in schrijving op de nieuwe 4 pCts. consols in betaling wordeu gegeven. De Snah van Perzië is bij Djoulfa de Russische grens overgetrokken; hij werd door de Russische autoriteiten eu een eere- wacht vau 150 Kozakken begroet. Te Pe tersburg zijn groote toebereidselen gemaakt, om hem luisterrijk te ontvangen. BULGA KIJ Ut. Te Burgas hebben groote feesten plaats gehad ter gelegenheid van de opening der spoorweglijn JamboliBurgas. De bisschop, vergezeld door de geestelijk heid, ging prins Ferdinand geluk wenschen met dit feit. De prins betuigde zijn dank hiervoor en wees er op, dat vrede en rust in het land heerschen, terwijl hij als zijn overtuiging uitsprak, dat de geheele beschaafde wereld de pogingen van Bulgarije tot bevor dering van ontwikkeling en vooruitgang, op prijs zal stellen. Aan het feestmaal, dat toen volgde, zette de minister van financiën den geldeiijkeu toe- sttnd des lauds uiteen, waarna de menigte een geestdriftige betooging hield voor het gebouw waarin de prins en de minister Stam- buloff zich bevonden. SKHTIG. Le Temps verneemt uit Belgrado, dat Jaukof eene proclamatie tot de Bulgaren richtte, waarin hij hen uitnoodigd zich te voegen bij diegenen,, die besloten zijn den overweldiger te verjagen. Den officieren wordt daarbij toegezegd, dat hun toestand ouder de verandering van regeeringsstelsel niet zal lijden. AMERIKA. De verslagen betreffende den toestand van deu landbouw blijven gunstig. De met graan bebouwde oppervlakte is 25 pCt. grooter dan in het vorige jaar. In Jowa en Kansas belooft de wintertarwe den besten oogst, die in de laatste 6 jaren gekend is, en in de westelijke staten zal de oogst voortreffelijk zijn. OFFICIEELE BEIIltllTEtV. Btj kon. besluit is benoemd tot lid van den raad van state mr. IIJ. Brouwers, lid van de tweede kamer der staten-geueraal; zijn benoemd tot burgemeester: der gemeen te: Sloten G. N. De Witt; van Terheyden G. J. Loonen; van Oestgeest H. D. Ter wee, secretaris dier gemeente; van Houten J. Waller, secretaris dier gemeente; van Dinther A. Kerkhof, secretaris dier gemeente, van Slochteren J. H. Kolk; van Barwouts- waarder, van Waarder eu van Rietveld, A. Knijtf llz.; vau Alfcu A. P. Zaalberg, van Koudekerk M. Crommelin. is, mr. P. M. J. E. Bloemaerts, te Breda, opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrond. Oirschot; is met ingang van 1 Juli: 1°. de schout bij nacht titulair jhr. H. P. De Koek, inspec teur generaal over het loodswezen, enz. en Nederlandseh permanent-commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de be- tonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensteii op de Schelde, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor zijne vele gewichtige en langdurige aan deu lande bewezen diensten, en onder toe kenning van den titulairen rang van vice- admiraal, van een pensioen van ƒ2100, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, van eene ver hooging van pensioen van 375; 2°. de betrekking van inspecteur-generaal over het loodswezen enz-, alsmede van Nederlandseh permanent-commissaris voor het gemeenschap pelijk toezicht over de betonning en beba kening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde, opgedragen aan den kapt. ter zee titulair J. Spanjaard, thans inspecteur over het loodswezen enz. in het 6e district te Vlissingen en Nederlandseh permanent- commissaris voor het gemeenschappelijk toe zicht over de betouning en bebakening, mits gaders over de loodsdiensten op de Schelde, en zulks onder toekenning van den titulairen rang van schout bij nacht; 3°. de kap. ter zee titulair F. J. P. M. Mulder, thansl iusp. over het loodswezen enz. in het eerste dis trict te Delfzijl, iu gelijke betrekking over geplaatst naar het zesde district te Vlissin gen, eu tevens belast met de betrekking van Nederlandseh permanent-commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de be- tonuing en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde; 4°. de betrek king van insp. over het loodswezen enz. in bet eerste district te Delfzijl opgedragen aan den luit. ter zee der 1ste kl. L. Haremaker, onder eervolle afvoering op zijn daartoe ge daan verzoek uit het korps zeeofficieren der Nederlandsche zeemacht. is de adjunct administrateur G. A. Daeij Ouwens bevorderd tot officier van adminis tratie 2e kl.; is de kapitein F. Van Thiel, laatst ad ministrateur van een militair hospitaal, thaus op non-activiteit, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaalt op 1440; is aan de na te noemeD personen verlot verleend tot het aannemen eu dragen van het kruis Pro Ecclesia et Pontifice hun door Z. H. den Paus geschonkenmr. C. M. Blaukenheym, lid der provinciale staten van Utrecht, te Utrecht; F. P. Van de Burgt, pres. van het Beminarie Rijsenburg, te Drie bergen; dr. H. Schacpman, lid van de tweede kamer der staten-generaal, te 's-Gravenhage G. Mes, hoofd eener openbare school, te

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2