NIEUWS- ADVERTENTIEBLAI) VOOR LEIBEN EN OMSTREKEN. A 3 0 H H E !S E f J T AÖVF.RTEMTIEH: Bureel: Kcheepiitakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BIJVOEGSEL BUITENLANDSCHE BERICHTEN A V hlN 8> e l e o ii r a ii t ver sc'li if n t d a e 1 ij k sbehalve op Zon- e n Feest<la<re i». Vooi Leidenper 3 maanden1.25. Franco door liet geheele-rijkper i maanden 1.00. Prijs per Nummer 10 Ont, Van 16 regelsƒ0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Maandag 13 Mei 1S89, W, 112, Mï' Jaargang. behoorende bij de leidsclie Courant van 13 Mei 1889. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Medemblik: De met goede verwachting aan gevangen ansjovisvangst begon heden met een vreeselijk ongeluk. De boot, bevaren door de zwagers Jb. Vos en P. Brouwer en gisterenmorgen te 3 uren uitgegaan zijnde om de netten in te balen, sloeg om, met het treurig gevolg dat beide personen in zee geraakten. Vos, welke op de netten dreef, werd gered «oor een Marker visscher, doch van Brouwer was geen spoor te ontdekken. Zijn lijk is nog niet gevonden. De ongelukkige, sedert kort gehuwd, laat een bedroefde vrouw met kind na, [n Friesland worden tegenwoordig on gehoorde sommen geboden voor weiden, zeker ten gevolge van den voorraad gras, die nu reeds op de landen staat. Ouden van dagen herinneren zich niet, om dezen tijd van t jaar ooit de landen zoo schoon gezien te hebben. BELGIË. Ter eere van 12 Mei zal Zondag te Brussel in de Hollaudsche kerk een plech tige dienst gehouden worden en zal onze gezant des avonds receptie houden. De iu Brussel aanwezige Hollanders zullen een felicitatie-adres aan Z. M. den koning richten. E X ffi E A. A ai u Het lagerhuis beeft gisteren bij eerste lezing het wetsontwerp aangenomen, waar bij de wet op de nationale schuld wordt ge wijzigd. Er is door drie leden van het lager huis van verschillende richting een ontwerp tot bescherming van kindereu ingediend. Het stelt o. a. voor de bepalingen der fabrieks- wet toepasselijk te maken op het verkoopen op straat, zoodat ouders niet meer bevoegd zouden zijn hunne kinderen den ganschen dag tol laat in den nacht met koopwaar op de straat te laten rondloopen. In geval van bedelarij zullen niet de kinderen, maar de ouders die hen uitzonden gestraft worden. Bij mishandeling zal de straf verdubbeld worden, zoodra bewezen is dat de ouders geldelijk belang hebben bij den dood van het kind. Fit AHHK1JH. De opbrengst der belastingen en indirecte inkomsten voor April jl. is 2^ millioen, en voor de eerste vier maanden van 1889 6 millioen boven de raming. De Javaansche kampong op de ten toonstelling trekt zeer de aandacht. Met lof wordt gewaagd van de welwillendheid van den heer J. H. Bernard, gedelegeerde van het comité van Neêrlandsch Indie, die steeds bereid gevonden wordt de noodige inlichtingen te verschaffen. De heer Bernard bracht 17 jaren onder de Javanen door en kent hunne taal en gebruiken volkomen. Omtrent het proces-Boulanger ver neemt men, uit een onderhoud met een van de leden der commissie van het hoog gerechtshof, dat de instrnctie nog niet aan Let licht heeft gebracht het feit van een beraamden aanslag op de veiligheid van den staat. Niettemin wordt van vertrouwbare zijde de bewering tegengesprokeu als zoude instructie kunnen eindigen met een verdict van niet-ontvankelijkheid. Reeds nu is met zekerheid aan te nemen, dat de inbeschul digingstelling met algemeene stemmen zal worden aangenomen. Gelijk thans gemeld wordt, beeft te Nimes tijdens de feestviering voor het eeuwfeest van de eerste zitting der Staten- Geueraal een onbekend gebleven persoon eene dynainiet-patroon midden op het cen trale plein neergeworpen. De ontploffing was zoo hevig, dat een deel der illuminatie werd uitgedoofd, verscheidene vensterruiten sprongen en twee steenen ter grootte van eene vuist in eene bovenkamer werden ge slingerd, waardoor een jong meisje aan den arm werd gekwetst. De commandeerende generaal te Tours heelt verscheidene soldaten der bezetting lateu gevangen nemen, omdat zij 's avonds vdér het eeuwfeest bij het taptoeslaan Boulan- gistische liederen gezongen en met burgers kreten ter eere vau Boulanger aangeheven hebben. Den koning en de koningin van W ur- temberg zijn van Nizza naar hun land terug gekeerd. De prefect, de maire e. a. deden HH. MM. aan het slation uitgeleide. ITALIË. De minister-president Crispi heeft gis teren op eene interpellatie geantwoord, dat de regeering meent haren plicht te hebben gedaan door het bondgenootschap met de centrale mogendheden te begunstigen, omdat dit iu het belang van Italië is. BlHTICIlLAt». Op vele plaatsen in de Westfaalsche steenkooldi8tricteu is sinds de jongste opga ven de arbeid neergelegd. Daartoe bebooren de mijnwerken „Eiberg" en „Eintracht" te Essen, „Tiefbau" te Stede en mijn n°. 3 van den „Zollverein" bij Cateruberg. Op g Matthias Stinnes" bij Caruap is volgens de Rheinuch Westf. Ztg. (het orgaan der werkgevers) de arbeid hervat. De kermis te Steele is gesloten. De hoogovens van Schalke en verscheidene ijzerwerken bij Dort mund staan stil. Te Steele heeft het bestuur van het mijnwerk ,Johann Deimelsberg" om eene werkstaking te voorkomen, de eischen der arbeiders ingewilligd. Op de „Hiberuia" te Geisenkirchen besloten de werkstakers niet aan den arbeid te gaan, vdér alle vor- deringeu waren ingewilligd. Omtrent het oproer op het mijnwerk //Graf Mollke" berichten Westfaalsche bladen, dat duizenden arbeiders zich geheel in 't geheim verzameld hadden om het zoog. Kesselhaus te vernielen. Eenigen tijd lang slaagde het kleine aantal beambten er in, de menigte met den revolver in de haud terug te houden, en seinde inmiddels om hulp uit Geisenkirchen, van waar weldra troepen kwamen. Het was hoog tijd. Op het oogenblik dat een soort van bestorming zou beginnen, verschenen eensklaps de blin kende helmen der Boldateu. De menigte begroette hen met een hagelbui van steenen, zoodat eenige soldaten ernstig gekwetst werden. Na herhaalde aanmaning, uiteen te gaan, volgde het bevel te schieten. Een geweersalvo daverde, en drie mannen vielen doodelijk getroffen ter aarde, terwijl vier anderen gewond waren, waarvan er een kort daarna bezweek. Eenige oogenblikken beerschto stomme ontzetting, toen echter brak de menigte iu een onbeschrijflijkeu kreet vol vertwijfeling los, terwijl een voor- waartsche beweging gr maakt werd. Doch de soldaten stonden met gevelde bajonet in gesloten gelid in dan weg; de menigte weifelde, deinsde terug en stoof uiteen. Het Kesselhaus en de beambten, die in levensge vaar hadden verkeerd, waren gered. Van de geKwetsteu ziju nog twee gestorven, terwijl 5 in het ziekenhuis te Burer verpleegd worden. Van de troepen zijn een onder officier en 8 man door steenworpen ernstig gekwetst. Volgens een later bericht was in Geisen kirchen de orde teruggekeerd. Door zeven kooplieden en mijnwerkers is een Werk stakingcommissie" benoemd, waarvoor een der kooplieden 10000 M. zou hebben ge geven. Na de vergadering te Bochum van Don derdag, waarop de arbeiders eenparig besloten de werkstaking voort te zetten, had des avonds in de straten een groote oploop plaats die echter geen beschadiging van eigendom ten gevolge had. De soldaten werden uit gescholden, waarop alle troepen opgeroepen en de straten gezuiverd werden. Bij de aankomst van een treiu uit Bochum mengden zich de onruststokers onder de reizigers, die van het station stadwaarts stroomden. Er werd met steenen geworpen, waarop de sol daten op de menigte ingingen. Twee per sonen werden gedood en drie gewond. Dit vooral heeft groote opgewondenheid teweeg gebracht. De Konigssteelo trokken jongelieden met dolk en revolver door de stad. Vier per sonen werden gevangen genomen. Te Dortmund staan de mijnwerken der rDoitmunder Union" en van den »Hörder Bergwerks- und Hüttenvereiu" stil. Daaren tegen is een deel van het werkvolk der rWestpbalia" gistermorgen weder aan den arbeid getogen. Vele staalgieterijen en de meeste bierbrouwerijen kunnen niet werken. Men verwacht nu spoedig de aankomst van buitenlandscne kolen, en ziet met groote spanning tegemoet of de werkstakingen zich, zooals door sommigen gevreesd werd, in andere, meer bepaald de Silesische kolen bekkens zouden voordoen. Vele gasfabrieken en waterleidingen worden thans van steen kool uit Saarbrückeu voorzien. De koninklijke landraad heeft de gerust stellende verzekering gegeven, dat de mili tairen alleen geroepen zijn om de aibeiders, die aan het werk willen blijven, te bescher men, doch niet om tegen de werkstakers op te treden zoolang deze de openbare rust niet verstoren. Te Geisenkirchen werd eene vergadering der werkstakers geopend met Leve de Keizer! en gesloten met Leve de landraad, de burgemeester en de keizer! Ook vermaande de voorzitter tot het be waren der rust. Verder ia gebleken dat de salvo's met scherp der soldaten te Bochum, waardoor gisteren twee personen gedood en vijf ge wond zijn, het gevolg zijn geweest van een betreurenswaardig misverstand van den be velvoerenden jongen en onervaren luitenant. Dien avond waren eenige oploopen vau rumoerige halfwas knapeu door de soldaten de stad uit en in de richting van eet sta tion gedrongen. Op dat oogenblik kwamen juist twee volle personentreinen aan, de reizigers kwamen zonder iets kwaads te vermoeden den gewapenden troep te gemoet de officier dacht iu de duisternis dat hij eene sterke bende werkstakers tegenover zich bad en kominaudeerde: vuur! Van deze verschrikkelijke dwaling werden geheel onschuldige reizigers en spoorwegarbeiders het slachtoffer. Ongunstiger zag het er uit bij de mijn Moltke te Geisenkirchen. Hier wil Je een talrijke hoop arbeiders het groote Ketelhuis vernielen, dat door de mijnbeambten met revolvers verdedigd werd. De per tele- phoon te hulp geroepen soldaten kwamen op het oogenblik dat duizenden woedende arbeiders tegen het ketelhuis storm liepen. De soldaten, met steenworpen begroet, scho ten met los kruit en vervolgens met scherp, waardoor drie mannen gedood en vier zwaar gewood werden. Ook eenige soldaten wer den gewond. Eenige op zich zelf staande vechtpartijen tusschen politieagenten en mijnwerkers zijn gebleken het gevolg te zijn geweest van persoonlijke veeten zonder andere betee- kenia. Zeer opmerkelijk is het dat noch te Bo chum noch te Dortmund, noch ergens an ders de burgerij militairen tot hare bescher ming weuschte te zien komen. De burge meesters vreeaden geene ongeregeldheden. Zelfs wordt van vele zijden beweerd dat juist door het militaire machtsvertoon het uitbreken der werkstakingen op vele plaat sen verhaast en verergerd is. Daarentegen werd gisteren in den minis terraad de vraag behandeld of de werksta- kende districten niet in staat van beleg moesten worden verklaard. Er is echter besloten eerst nog de meening der bezitters van mijnen en der hoogste regeeringsbeamb- ten in Westfalen te vernemen. Het aantal werkstakers wordt thans op honderdduizend geschat, daaronder begrepen de tegen hun nen zin werkelooze metaal-arbeiders. In het district Essen wordt nog gewerkt. Daar schijneD de patroons zich met hunne werk lieden op vriendschappehjken voet te ver staan. Aanstaanden Woensdag zal de eind beslissing volgen. Zoover thans bekend is, zijn er in het geheel twaalf personen gedood, waaronder eene vrouw, en drieentwintig zwaar gewond. Vele goederentreinen ziju gestaakt. De prij zen der levensmiddelen rijzen. Uit Essen meldt men De werkstaking duurt voort in het geheel opper-mijn-districtook de mijnen aan de Ruhr worden er grooteudeels door getroffen. De werklieden aan de mijn „Königio Elisa beth" te Esseu hebben in de beide schachten den arbeid gestaakt. De besturen willen eene percentsgewijze verhooging van loon niet toestaan, doch stellen eene loonsver- hooging in het vooruitzicht, wanneer de ar beiders uit eigen beweging het werk her vatten. Hiertoe is wel een deel hnuner geneigd, doch zij worden daarvan terugge houden uit vrees voor gewelddadigheden van de zijde der overigen. Uit Witten wordt bericht: De werkstaking ueemt steeds in omvang toe. Men schat het getal dergenen die den arbeiders in de mijnen hebben gestaakt op 70,000, wat ongeveer gelijk staat met 70 pereent der aan de mijueD verbonden werk lieden. De toestand is derhalve zeer ernstig en wat dien nog hachlijker maakt is de tal rijkheid der oproerige bewegingen (vielfach Tamulte). Dit maakt de tusschenkomst der militaire macht noodig, welke in dit district thans overal de handen vol heeft (Militair überall). Op eene aanvrage van de vereeuiging tot lijkverbranding te Berlijn om aldaar een crematieoven ta mogen oprichten is door de regeering afwijzend beschikt. RIISLASI. Bij de nadering van het bezoek van den shach van Perzië te Petersburg, vestigt de Russische pers vooral aandacht op het feit, dat deze reis voor Rusland van groot staatkundig belang is. Uit een Russisch oog-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1