m v* jat wsn» ^^2 TSJTSC 4BC3 ~^LJ M«L ^sk. w rar* vertrokken, om de buitenplaats te Oegstgeest, bij Hageveld, die vroeger door mgr. Van Wijckersloot werd bewoond, voor Woluwes ingezetenen in te riekten. Den 28slen en 29sten Mei a. s. aa! op de rijksschietbanen te Katwijk een inter- acade.Kkicaal schietconcours plaats hebben voor Nederlandsche studenten uitgeschreven door de studentenweêrbaarheid-vereeniging yyPro Patria" alhier. Dinsdag zal de corpswedstrijd en de ver welkoming der deelnemers op het schietter- rein plaats hebben, alsook de personeele wedstrijden en de academische wedstrijd. Des avonds heeft een concert op Zomerzorg plaats van de stafmuziek van het 4e regiment infanterie, onder directie van den heer J. G. H. Mann. Woeusdag daarop zullen de wedstrijden worden voortgezet en gesloten door een kameraadschappelijken maaltijd op de eetzaal der sociëteit Minerva en door de prijsuit- deeling. De heeren gebr. Van der Eerden zullen met de zorg van de canline op het schietterreiu zijn belast. Eergisteren waren te Katwijk a/Zee een 15 tal schuilen aan met besommingen van ƒ20 tot f 40. Tengevolge windstilte kunnen de schuiten niet veel visscherij uitoefenen. De prijzen der visch blijven op dezelfde hoogte als gep. week. Tongen doen 20 tot 50 ct. Het hof te's Hage bebaudelde gisteren liet hooger beroep, door het openb. min. zoowel als door den bekl. ingesteld, in de bekende zaak van den klcedermaker, laatste lijk te Delft woonachtig, die door de Haag- sche rechtbank tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, ter zake van het in 1887 en 1888 te Amsterdam en in 1888 en 1889 te Delft namaken van binnenlaudsche munt specie, met bet oogmerk om die voor echt uit te geven. De adv -gen., mr. Telders vorderde be vestiging van het vonnis, met uitzondering voor wat de opgelegde straf betreft, welke hij op 8 jaar wenschte bepaald te zien. Uitspraak op 16 Mei. De rechtbank te 's Hsge veroordeelde gisteren den persoon die verleden week te recht stond wegens diefstal van een kaas tot 3 maanden en den jongeling, die te Sassenheim uit de R. K. kerk eeu offerbusje inet geld wegnam, tot 6 maanden gevange nisstraf. Wederom werden gisteren twaalf per sonen, grootendeels vroegere logeergasten van de rijks werkinrichting, door de arr.-reciit- bank te 's Hage veroordeeld ter zake van bedelen in het openbaar, tot hechtenis met of zonder opzending naar voormelde inrichting. Tegen een juffrouw, wonende aan de oostzijde van het Huijgenspark te 's Hage, die, lastig gevallen door een waschvrouw, deze de deur wilde uitzetten en daarbij de hulp van een politieagent inriep en dezen, toen die hulp niet spoedig genoeg verleend werd, uitschold en in het gezicht spuwde, vorderde bet O. M. bij de lechtbank gis teren 10 dagen gevangenisstraf. Gisterenmiddag is in Den Haag uit het water aan den Zuidwal opgehaald het lijk van een man, vermoedelijk van den persoon, van wien Dinsdag jl. eeu hoed met een naamkaartje aldaar gevonden werd, en naar wien de politie toen gedregd ht eft. Op het naamkaartje zou gestaan hebben een naam beginnende met V., terwijl als plaats van herkomst Schiedam vermeld was. Gisteren is gevankelijk van Rotterdam naar Hellevoetsluis overgebracht de ma troos die 11. Dinsdag zijn kameraad in een twist, op de stoomkanoneerboot de Havik, een messteek toebracht, tengevolge waaraan deze overleed. Hij zal zich voor den krijgsraad hebben te verantwoorden. Verdacht van het vervaardigen en zich doen uitbetalen van valsche postwissels, is te Amsterdam in bewaring gebracht een 84 jarig koopman, wonende Saenredainstraat. De door hem daarbij gebruikte stempels zijn in beslag genomen. De Utrechtsche werklieden-schaakver- eeniging heeft besloten dat eene schaakpartij met levende personen zal plaats hebben in rle maand Juni a. s. in de groote zaal van het park Tivoli aldaar. De medespelenden zullen gecostumeerd, met muziek voorop, door de straten zich naar den strijd begeven. Do.r eenige schaakvrienden uit Warmond zal alsdan aan genoemde vereeniging eene banier worden geschonken. Te Kollum is eene met vlas gevulde schuur, beboorende tot het werkhuis, eene prooi der vlammen geworden. Binnen twee minuten, nadat midden over dag in de dicht bevolkte buurt de brand ontdekt werd, stond het gansche gebouw in lichte laaie. Ook het werkhuis, door ongeveer 40 geali- menteerden bewoond, begon te branden, doch kon gelukkig met hulp van de brand spuiten voor vernieling bewaard blijven. De oorzaak van den brand is nog niet be kend. Het onweer, dat kort te voren in de omstreken woedde, is niet over Kollum gedreven. Met het vlas zijn twee koeien in de schuur verbrand. Naar men meldt, zijn de werkzaam heden in de veenderijen te Bergentheim en Nieuw-Gelderland weder hervat. Liet is aldaar .nu weder rustig. Af eu toe vermiste de ouderdirecteur vau de gasfabriek te Winschoten, de heer J. Adriaans, ten huize vau den heer E. A. Ruibing, aan het Marktplein, eeuig geld en eene coupon, uit eene cassette, zonder dat hij kon te welen komen wie hem dat afban lig maakte. Toen nu echter Zaterdag morgen ook een bankbiljet van 25 verdween, dacht hij zicii niet langer te mogen stilhouden en deed hij eene aanklacht bij deu officiei van justitie. Nadat een onderzoek bij de dienstbo de van den heer R. tot niets leidde, rees er al zeer spoedig naar het schijnt een zwaar vermoeden tegen den mede-commensaal, J. R. H. R.een keunis, een vriend van den heer Adriaaus. Men kon het bijna niet gelooven en toch zou het spoedig blijken, dat het vermoeden, hoe zwaar ook, niet geheel zonder grond was.Wat toch bleek alras? Dat voor eene week of drie de vriend, die zich hier eerst den 2cn of 3eu Aprl als architect had gevestigd, een nieuw pak kleereu had gekocht bij deu heer L. Lutteken alhier, en dat jl. Zaterdag had betaald. Bij dezen deed de substituut officier zelf onderzoek en het vermiste bankbiljet waarvau het nom- rner door den heer Adriaans was opgeteekend werd aldaar in beslag genomen. R. zou dit zelf den heer L. iu betaling geven. Het onderzoek werd thans met allen mogeiijken ijver voortgezet eu na gisteren middag een langdurig verhoor voor den officier vau justitie te hebben ondergaan, is voornoemde R. ter stond 111 voorloopige verzekerde bewaring gesteld. (N. W. Ct.) BBIïENLAKDSCHE BEB10ÜTEN BËLCIË. I11 den afgeloopen winter werd in Belgie eene wijdvertakte samenzwering ont dekt, die niet uiinder ten doel had dan eene algemeene werkstaking uit te lokken in de bekende iiidustrieele districten vau Luik Charleroi, Le Centre en Le Boriuage. De werkstakers zouden worden gewapend en, versterkt niet eene bende anarchisten, op Brussel aanrukken om er een opstaDd te wekkendie den koning zou dwingen de kamer te ontbinden en door middel van het algemeen stemrecht een beroep te doen op het volk. Zeven en twintig personen, beschuldigd van aan deze samenzwering te hebben deel genomen, sla,.11 nu te Bergen, voor het crimineel gerechtshof van Henegouwen, terecht. De hoofdschuldige is Alfred Defuisseaux, die ook bij de vroegere werkstakingen zulk eene groote rol speelde. Ongelukkigerwijze heeft hij met zes andere belhamels bijtijds het land kunnen verlaten, zoodat men hem slechts bij verstek zal kunnen veroordeelen. Veertien raddraaiers bevinden zich echter iu voorloopige hechtenis en onder hen Georges Defuisseaux, de neef van Alfred, en Laloi, die het geheim aan de politie heeft verklapt. Het proces zal vermoedelijk wel een paar weken duren, daar 140 getuigen omgeroepen werden eu negentien advokaten met de ver dediging belast zijn. E .v e; a l, A M De correspondent der Times meldt uit Weenen, dat daar bericht is ontvangen, dat de Britsche regeeriug het aanhangige wetsontwerp betreffende de suikerpremiën zal intrekken en op de conferentie haar leedwezen uitdrukken, dat het plan niet, ge slaagd is. F H ,1 Si 54 84 i.» H. De Paus heeft president Carnot zijne gelukwenschen door tusschenkomst van den Franschen ambassadeur bij het Vaticaau dom toekomen. De lieer Caniot heelt den minister van buitenlandscbe zaken opgedragen den Paus langs diplomatieke!! weg zijnen dank over te brengen. Maarschalk Mac-Mahon is een der eer sten geweest, die zich persoonlijk op het Elysée ingeschreven heeft, na den aanslag van Perrin. De heer Carnot, zeer getroffen door deze beleefdheid, zond onmiddellijk een zijner offi cieren om aan den maarschalk zijn dank te betuigen. De Parit National heeft eene inschrij ving geopend voor een standbeeld van Tuiers te Parijs, en maakt brieven van instemming openbaar van de heeren Jules Simon en Barlliéléiny Sant-Hilaire. Laatstgenoemde deelt mede, dat voor dit doel op zijn naam reeds lang bij de Fransehe bank eene som vau 46.000 fres is belegd, bijna geheel bij eengebracht met giften van 5 centimes, ten- gevolge van eene inschrijving na Thiers' dood door den heer Méuier in de Bien Public geopend. De 9e kamer van correctioneele po litie heeft uitspraak gedaan in zake de laster-processen, door den procureur generaal Quesnay de Beaurepaire ingesteld tegen „l'Autorité, l'Intransigeant, la Presse, la Gazette de France, le Gaulois en le Tri- boulet." De rechtbank verklaarde zich io liet alge meen onbevoegd om uitspraak te doen over de vervolgingen door den lieer Quesnay de Beaurepaire ingesteld. Alleen liet hof' van Assises is bevoegd om kennis te nemen van deze vervolgingen wegens laster tegen den heer Quesnay de Beaurepaire gericht als openbaar persoon en niet als particulier. Evenwel verklaarde de rechtbank zich bevoegd voor twee artikelen v.\n „l'Litran- sigeant" en een artikel van „la Presse" en verdaagde de zaak tot 22- Mei lot nader onderzoek. De twee genoemde bladen zijn in hooger beroep gekomen tegen dit vonnis van bevoegdheid. Cok de heer Quesnay de Beaurepaire is van de andere vonnissen in hooger beroep gekomen. Te Roubaux zijn Zondag in eene samenkomst ter gelegenheid van het eeuw feest der resolutie Boulangisten en auti- Boulangisten handgemeen geworden. liet ging er zoo woest en luidruchtig toe, dat niemand gehoor kon vinden en van de samenkomst niets terechtkwam. ZWITIERLtti 0. De Zwitsersche bondsraad heeft ter zake van de Züricher bommenhistorie aan 13 tot de Russische nihilisten behooreiide personen het verder verblijf iu Zwitserland ontzegd. Zij zijn, op twee Oostenrijksche Polen na, allen, geboren Russen, en onder hen bevinden zich twee meisjes, die te Zurich in de medicijnen studeerden. O SI 1TSC De werkstakiugen in het kolenbekken van Westfalen trekken de bijzondere aan dacht der regeeriug. De ministerraad kwam beden bijeen in bet paleis van den rijksdag en beraadslaagde gedurende twee uren over deze aangelegenheid, onder voorzitterschap van den rijkskanselier. Verscheidene hoog geplaatste ambtenaren bij het mijnwezen woonden de zitting bij. De groote werkstakingen in de West- phaalsclie kolenmijnen trekken vddr alles de aandacht, en te meer omdat het gebrek aan steenkolen reeds de ijzerindustrie belemmert. In eenige der grootste ijzerfabrieken moesten verscheidene hoogovens uitgedoofd worden. Op de Beurs te Berlijn is men er bevreesd om, daar juist mijnondernemingen en ijzer fabrieken in den laatsten tijd voortdurend zijn gestegen. In de districten waar de werkstakingen plaats hebben, neemt de ver, bittering der werklieden van de ijzerfabrieken- die wegens het gebrek aan steenkolen ge dwongen zijn leegteloopen, tegen de mijn arbeiders toe. Eenige gehuwde mijnwerkers hebben den arbeid hervat in de mijnen welke het meest gevaar loopen dat zij bij gelieelen stilstand onder water geraken. Deze lieden kunnen slechts ouder Descberming van sol daten werken. Conservatieve dagbladen beweren, dat de werkstaking aangestookt is door Belgische anarchisten, zonder dat de Westpliaalsche werklieden precies wisten tot welke revolu tionaire oogmerken zij later gebruikt zouden worden. In den laatsten tijd waren uit Bel gie een aantal arbeiders naar de Westphaal- sche kolenmijnen gekomen, en deze zouden de werkstaking hebben aangezet; ook komt er ondersteuning voor de IJuitsche werksta- kenden nit de Belgische steenkoleudislricteD. Daartegen geeft een nationaalliberaal blad, dat in het voornaamste kolendistrict van Westphalen uitkomt, een statistiek, volgens welke de arbeidsloonen werkelijk sedert 1883 gestadig zijn gedaald, zoodat in 1883 voor een „schacht", dat is acht uren voortge- zetten arbeid, 2 mark 72 pfenD. betaald werd, en nu slechts 2 mark 57 pfenn. Om d:e loonsverlagingen iu te winnen moesten de werklieden overwerken met groote inspan ning, daar tevens de prijzen van levensmid delen en woningen aanmerkelijk stegen. In bijna alie gasfabrieken der sledeD in Westhalen beerscht groote bekommering. Het bestuur der staatsspoorwegen heeft bevolen gebruik van steenkolen zooveel mogelijk te beperken, daar de voorraden reed' klein zijn. Bovendien vreest men dat ook in de steen- kolendistricten in België en Engeland werk stakingen ophanden zijn, omdat bet, naar men zegt, eene internationaal beraamde en georganiseerde beweging is. De werklieden blijven eischen 15 percen. verliooging van loon en zeven uren arbeid. (N. R. Ct.) Gisterenavond is te Bochum eene ver gadering van 5000 mijnwerkers gehouden, waarin eenparig besloten is, de bekende eischen te handhaven. De Rheinisc/t- West'falische Zeitiing meldt: De Kruppsche fakriek van gegoten staal heeft zich door eene overeenkomst met Opper Silesië en Engeland volkomen verze kerd van voorziening in haar behoefte aan steenkolen voor twee maanden. De werkstaking heeft zich uitgebreid tot het Essener district. Slechts iu één mijn zijn de arbeiders weder aan het werk. Het gelieele aantal werk takers in Dortmund Witten en Bochum is 70,000, met een dage- lijksche levering van 71,000 ton. Verschei dene fabrieken en hoogovens staan stil. Naar aanleiding van de werkstaking in de steenkolenmijnen is tusscheu de dag bladen der verschillende partijen reeds een levendige polemiek ontstaan over de vraag, wie schuld heeft aan de outevredeuheid van de werklieden. Allen geven toe dat de af zet en de prijzen van verkoop ten gunste der eigenaars van de mijnen werkelijk ge stegen zijn, terwijl de loonen daalden, en hierom pleiten de dagbladen van alle par tijen voor inwilliging van de eischen der werklieden. Het meest staat men verbaasd over de stilte waarmee de werkstaking werd georganiseerd, Siechts enkele socialistische vlugschriften werden in de mijnwerken ge vonden, en na 1869 is de Duitsche berg werknijverheid niet door een ramp van zooveel omvang getroffen. Vergaderingen van werkstakenden zijn verboden op grond der socialistenwet. Morgen willen zij eene deputatie aan den keizer kiezen, die uit Kiel wat spoediger dat het plan was, naar Berlijn terugkeert. Te Berlijn zijn de metselaars begonnen het werk te staken en wel met de taktiek van gedeeltelijke werkstakingen. Ongeveer honderd bouwwerken, waaraan 15,000 met selaars gebruikt werden, staan stil, terwijl alle anderen arbeiden en met bunne verdienste de werkstakenden ondersteunen. Later ver wisselen zij. Tot dusver is de orde nog niet gestoord. De Berlijnsche Kreuzzeitung doet het onzinnige nitkomeu vau het dezer dagen door de Rheinische Kurier gegeven bericht omtrent de Luxemburgsche erfopvolging. Het blad doet opmerken, dat die erfopvol ging wettig geregeld en door niemand be streden is, en dat hetgeen de laatste weken in Luxemburg is geschied eveneens in over eenstemming was met de constitutioneele voorschriften. De Kreuzzeitung gelooft, dat dergelijke berichten als zij nu tegenspreekt niet uit onverdachte bron voortkomen. UOÜTE1KKIJ S. De National Ztg. zegt van eene tot barones Vetsera in nauwe betrekking staande zijde het volgende te vernemenToen keizer Frans Jozef voor eene duurzame verbintenis van zijn zoon met de barones vergunning geweigerd had, besloten de twee geliefden vrijwillig te sterven. Kroonprins Rudolf doodde barones Vetsera met onderscheidene schotenschreef toen brieven aan zijne ouders, aan baron Szegeuyi e. a. en schoot daarop zichzelf dood. De W'eener correspondent van de Stan dard doet het volgende verhaal. Een Gallicisch student met name Dwernicki, de zoon van een hooggeplaatst staatsambte naar, ging eenige weken geleden naar Rusland. Op de grens vond men een in 't Poolsch geschreven geschiedenis van den Poolschen opstand in zijn bezit, waarop hij werd aan gehouden en in een naburige stad gevangen gezet. Hij slaagde er in, zijn vader tijding te geven, maar sedert werd niets van hem vernomen, zoodat zijn ouders gelooven dat hij reeds naar Siberië op weg is. De Ooslenrijksche minister van buitenland- sche zaken verklaarde bij interpellatie, dat eeu onderzoek bij bijzondere personen was ingesteld, 't welk echter niets aan 't licht had gebracht. Officieel waren geene stappen gedaaD, wijl men vreesde dat dar. de student voorgoed verdwijnen zou. Volgens den correspondent zijn in Gallicië meer zulke gevallen geschied. Te Pest hebben 250 handelshuizen verklaard, te zulien ophouden de internatio nale korenbeurs te Weenen te bezoeken, naar aanleiding van den toeuemenden omvang der anti-semietisehe beweging aldaar, Gelijk soortige verklaringen zijn afgelegd door de

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2