NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ADVERTENTIE N: Zaterdag 11 Mei 1889. - N'. 111. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het uur der Vergelding. e i e C «i r a ei t v e r s c is ij n t ilageIijksbehalve op Aon- en Feestdagen. A 8 0 ia H E M E N T Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per dunner 10 Out. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheeptnakerssteeg 6. '203 Jaargang. LGIBEIt, ÏO Kei. Op liet door den gemeenteraad alhier gister aan Z. M. onzen geëerbiedigden koning verzonden telegram van gelukwen- aching met hoogstdeszelfs herstel is het volgende telegram ontvangen Burgemeester De Kantek, Leiden. Zijne Majesteit de koning draagt mij op den gemeenteraad 's konings bizonderen dank over te brengen voor de hoogstdeszelven aangeboden gelukwenschen. (get.) adjudant van dienst Van de Poll. De lijst der hoogstaangeslagenen, be noembaar tot leden van de eerste kamer der staten generaal, bevat voor Zuidholland 535 namen; hieronder komen voor de heeren J. Van der Breggen Az., alhier met f908.14; A. N, J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar met f9265.43; A. Van der Burg, te Hazersvroude met f 671 12'; nar. C. Cock, alhier met f 1871.56'; J. Dorrepaal, te Zoeterwoude met f746.71; Jhr. J. H. Gevers, teNoordwijk met f2089.37; A. Hartevelt Jz., alhier met f739.78; J.J. Hasselbacb, alhier met f709.01; S. baron Van Heemstra, te Sassenbeim met f 598.29'; J. A. Jongerbloed, te Veur met f 1567.03s; J. J. Koning, te Leiderdorp met f 873.81C. J. Leembruggen, alhier met f 889.41W. Leem bruggen, te Lisse met f 637.01 P. A. G. graaf Van Limburg Stirum Noordwijk, te Noord ijk met f 3310.31L. graaf Van Limburg Stirum van Warmond, te Warmond met f 2549.II6; M. graaf Van Limburg Stirum, te Wassenaar met f 1516.44; mr. M. 11. A. Lisman, alhier met f636.64'; mr. H. L. A. Obreen, alhier met f860.15; C. J. Van der Ouderuieulen, te Wassenaar met f6621.17; C. H. baron Van Pallahdt, te Wassenaar met f 5212.10'mr. P. J. baron Van Pallandt, te WAssenaar met f 3634.28'; J. Piek, te Oudshoorn met f 1476.18; Jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde, te Voorschoten met f 5593.94'; A. Straathof, te Alkemade met f 725.58; K. Van der Torren Kz., te Waddiugsveen met f 1586.48'; Jhr. P. E. Vegeliu van Claerber- gen, te Wassenaar met 899.20'T. P. Viruly, alhier met f 2195.14'; J. H. Willink, te Oegstgeest met f 1669.92'; J. Zaalberg, al hier met f878.05'. De hoogste aanslag be draagt f9265.43 de laagste f587.62'. Door de commissie voor de artsexa mens zijn in hare heden gehouden zitting tot arts bevorderd de heeren M. Van der Weerd en M. C. A. Bijleveld, en voor het eerste gedeelte toegelaten de heer J. H. P. Van Kerckhoff. Tot bestuursleden van de debating- society voor het volgend jaar zijn gekozen de heeren mr. J. T. Buys, praesesJ. Lim burg, vice-praeses en J. Kruseman, secre taris. De heer H. J. Coster is gekozen om zitting te nemen in het bestuur der 3 Octo- ber-vereeniging. Tot commissaris van „Njord" is verkozen de heer II, Formijne. Ter gelegenheid van de feestviering te Haarlem zal op Zondagavond een concert worden gegeven door de Leidsche schutterij onder directie van den heer A. Van Leeuwen. U M IV EK SIT KIT. Aan de rijksuniversiteit alhier is het examen voor den Iudischen dienst afgelegd door mr. H. K. J. Van Deinse. I1UZ1EH, LETTISHES ES KUNST. Het aangekondigde concert van den heer Johan Schmier, le bas van de Hol- landsche opera, met medewerking van de eerste artisten van die opera en den heerJ, M. Snoek als pianist had gisterenavond in de groote zaal van de Stads-Gehoorzaal plaats. De zaal was vrij goed bezet en het concert voldeed over 't algemeen zeer. Wel hadden we enkele nummers gaarne wat minder sterk gehoord, doch wie gewoon is deze concerten te bezoeken vond er zich terstond wederom thuis. De dames M. Van Ophemert-Schwencke, M. Albcrs-Jahn en A. Orelio-Van Zant en de heeren Eug. Van den Kerck hoven, Henri Albers, F. Derickx en S. Poons droegen achtereenvolgens onderscheidene schoone num mers voor. Mevrouw Albers-Jahu mocht na het derde nummer een prachtigeu bloemruiker ontvangen. De cavatine uit Faust werd door den heer v. d. Kerckhoven bizonder schoon gezongen, evenals de groote aria uit de ^Hu zaren in 't dorp" door mevr. Orelio-Van Zant. Na de pauze mogen zeer genoemd worden het duo uit Traviata, het quartet uit Fide- lio eu de aria uitLaJuive; hel laatste werd echter door den heer v. d. Kerckhoven hier en daar wel wat vlug gezongeu. Na dit alles genoten we van deu heer Schmier zijne be kende grappige voordrachten, die voort durend nieuw blijven bij zijne wijze van voordragen. Hel concert gaf dus ongetwij feld veel genot en zeer velen met ons zullen het gezelschap gaarne nog spoedig wêer eens terugzien. OFFICIEELE 1IE1UCHTEN. Bij Kou. beslait is, met ingaug van 1 Juni 1889, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Schoonhoven, J. A. A. Schwan, thans in gelijke betrek king te Sliedrecht; is benoemd tot vice-president van den raad van Nederlandsch-Indië, de heer jhr. C. H. A. Van der Wijck, thans lid in dien raad. De heer C. F. L. H. Von Gohren, na machtiging des Konings benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Shieldsboro (Mississippi), is in die hoedanigheid door de regeering der Vereenigde Staten van Amerika erkend. De minister van justitie zal op 14 dezer geen audiëntie verleenen. De kapiteiii-luitenaul ter zee J. R. Eek, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. De eerstvolgende verzending naar Curapao in aansluiting te New-York op het vertrek op 29 Mei a. s, van de stoomsche pen van de Red „D" line naar Curapao, zal plaats vinden op 17 Mei a. s. met den trein van 7.22 a. van Rotterdam (Beurs) naar Vlissingen. BINNENLANLiSCilE BERICHTEK Het hoogst belangrijke feest van 's konings veertigjarige regeering, van Dog hoogere beteekenis geworden door het ge lukkig herstel van Z. M., zal bij het leger, volgens de bevelen van den minister van oorlog en met machtiging des konings op luisterrijke wijze worden gevierd. Maandag, 13 Mei, zal in alle garnizoe nen van de landmacht eene groote parade worden gehouden, waaruan alle troepen zul len deelnemen. Een geldelijk bedrag zal evenals bij de viering van 's koningB verjaardag ter beschik king worden gesteld van de commandeerende officieren der onderscheidene korpsen, ten einde hun gelegenheid te geven, maatrege len te nemen om deu feestdag door hunne onderhoorige militairen op gepaste wijze te doen vieren. Blijkens telegrafische berichten van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, dd. 7 en 9 dezer, is onze bezetting te Edi den 30sten April jl. en den 2den dezer slaags geweest met eene vijandige bende, door welke zij werd aangevallen. Bij die gelegenheid sneuvelde één mindere mi litair, en werden er zes gewond. Daar de gemeenschap van onze versterking met de reede bedreigd werd, zond de gouverneur van Atjeh een half bataljon infanterie en eene sectie artillerie naar Edi. Deze troe pen landden den 6den dezer te Edi, en tastten bij den opmarsch naar onze ver sterking de vijandelijke stelling nabij den hoofdweg aan, waarbij aan onze zijde zes mindere militairen gewond werden, terwijl de vijand ongeveer zestig dooden had. {Staats. Ct.) De commissie uit de tweede kamer, tot voorbereiding van het onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs, heeft den heer Lohman tot haren voorzitter gekozen. Door de Fransche regeering is aan de onze het verzoek gericht de a. s. na jaarsmanoeuvres door één of meer officieren van het Fransche leger te mogen doen bijwonen. Aan een particulier schrijven uit Algiers ontleent de Maasbode de mededee- ling, dat het gesticht „Woluwe St. Lambert" naar Nederland wordt verplaatst. Er is een broeder van St. Eug&ne naar Nederland FEUILLETON. 40). Lilly Lawrence had na haar tweede vlucht weder de kamer betrokken, die haar het eerst was aangewezen. Leveret had de zwakke ijzeren tralies vernieuwd, en den dag na haar tweede poging tot ontvluchten was zij er weer heen gebracht. Van Fanny Colville wist zij niets meer, of zij nog leefde dan of zij in dien treurigen nacht van teleurstelling gestorven was. Toen zij na baar laatste bezoek de wenteltrap weder wilde bestijgen, had zij een geluid verno men, dat niets menschelijks had. Een oogen- blik was zij doodelijk verschrikt blijven staan, uiaar daarna had zij zich weder ver mand en was in haar kamer teruggegaan. In haar kamer was evenwel geen verandering te bespeuren geweest. Lang had zij scherp staan luisteren, of het geluid zich niet zou herhalen, maar de stilte was door niets afgebroken geworden, en Lilly vreesde, dat het misschien de laatste snik van de arme Fanny was geweest. Juist zat zij over het raadselachtige van bet geluid na te denken, toen een zacht tikje op haar kamerdeur haar deed opschrik ken. Haar gelaat nam een verachtelijke uitdrukking aan, toen zij Harold Colville zag binnenkomen. „Ik hoop dat ge u nu iets beter zult gevoelen, miss Lawrence," begon hij. „Zoo, hoopt ge dal," antwoordde Lilly ironisch, „ge doet ook wel uw best om mij het leven aangenaam te maken." „Vergeef mij, Lilly, maar daar dwingt ge mij toe. Het zou mijn liefste wensch bevredigen zijn, indien ge mij toestondt u, en tegelijkertijd ook mij zelve, tot de ge lukkigste aller stervelingen te maken." Hij trachtte haar hand te grijpen, maar zij trok die terug, alsof zij een giftige adder had aangeraakt. Dokter Pratt, die Colville gevolgd was, ging aan het venster staan, en bekommerde zich niet om hetgeen er in de kamer voorviel. Nu Colville zag, dat hij haar hand niet machtig kon worden, sprak hij „Lilly, ik geef u nog een maand den tijd om te overleggen, of ge mijn vrouw wilt worden, ja of neen." „Mr. Colville, niets ter wereld is instaat mij van besluit te doen veranderen. Ik bemin n niet, ik zal u nooit beminnen en alle middelen, die ge aanwendt om mij te dwingen, doen mij u slechts des te dieper haten. Geef mij mijn vrijheid terug, laat mij naar het ouderlijk huis terugkeeren eu ik zal niets van hetgeen er tusschen ons is voorgevallen verraden. Ik zal het een of ander verzinnen, dat ter opheldering van dit duistere geheim kan dienen, ik beloof u plechtig, dat de waarheid niet aan het licht zal komen, maar geef mij dan ook mijn vrijheid terug, dan zal alles tusschen ons vergeven en vergeten zijn." „Uw smeeken is tevergeefs, Lilly, vraag mij maar niet verder, uw vrijheid krijgt ge nooit terug, slechts op een voorwaarde en die is u bekend," „Welnu, dood mij dan, liever dan mij tot zulk een leven te veroordeelen. Ik smeek u, dood mij of laat mij vrij." Onbewegelijk stond Colville voor de smee- kende. Met overelkaar geslagen armen zag hij haar doordringend aan, en sprak ten slotte hoonend „Ge kunt smeeken zooveel ge wilt, maar noch gebeden, noch bedreigingen kunnen u helpen, mijn beslait staat ouwrikbaar vast. Nog laat ik u eeu maand tijd, hebt ge u in dien tijd niet onderworpen aan mijn eisch, dan zal zoowaar ik leef het u bitter berouwen mij getrotseerd te hebben." „Schurkriep zij, terwijl zij woedend opsprong, „ellendige lafaard, ge ontziet n niet een weerloos meisje te dreigen. Een maal zult ge de straf voor nw laaghartige misdaden niet ontgaan." „Miss Lawrence," mengde Pratt zich in het gesprek, „ge overschat uwe krachten. Volg mijn welgemeenden raad en doe wat meester Colville van u verlangt. Ge kunt het niet langer dan eenige maanden hier volhonden en dan zoudt ge sterven, zonder ooit uw familie weer gezien te hebben. Een woord is genoeg om u weer in haar schoot terug te voeren." „Ik wil uw raad niet, dokter, het zou mij aangenamer zijn als de dood uit zichzelf kwam, dun dat ik hem met geweld moest ter hulp roepen." Colvi le antwoordde nog met een paar hoonende woorden, maar Lilly verstond hem niet; zij lag onbewegelijk in haar stoel, uitgeput van aandoening. Eerst toen de beide schurken vertrokken waren stond zij op. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1