NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I>exe Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOMÜEMEHT: Vrijdag 10 Mei 1889. N°, 110. ADVERTENTIES: Bureel: Sctieepinakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het uur der Vergelding. Vooi Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 'i maanden 1.60. Prijs per luutmer 10 Out. 203» Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. St» tls-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres A. F. P. HEUSCHEN, houdende verzoek om vergunning lol plaat sing van een droogkast van lakwerk in hel perceel Van der Werfslraat no. 36. Gelet op de arll. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven hij deze kennis aan hel publiek dal genoemd verzoekmei de bijlagenop de Secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dal op Donderdag den 23en Mei a. s. voormiddags le elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 Mei 1889. GEMEENTERAAD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 9 Mei 1889, des namid dags, te twee uren ten raadhuize der gemeente. De voorzitter opent de vergadering. Aan wezig zijn de heeren Le Poole, Van Masijk Hnyser van Reenen, Focketna Andreae, Schneither, Alma, Vau Hamel, Zaayer, Zillesen, Van Buttingha Wichers, Knappert, Was, Kaiser, De Goeje, Hasselbach, Zaal berg, Nijkamp, Koetser, Tielemnn, Cock, Van der Hoeven, De Sturler, Verster van Wulverhorst en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren Bool en Du Rieu. Véér de werkzaamheden aan le vangen neemt de voorzitter het woord. Toeu iu de zitting van de kamers van 3 April de verklaring werd afgelegd dat de ongunstige gezondheidstoestand van onzen geëerbiedigden koning hem verhinderde zijne werkzaamheden voort te zetten, heeft de mare, hoewel ieder op den slag was voorbereid, een droeven wêerklank gevonden en werd de wensch bij ons levendig dat die toestand kort zou voor! duren. Tocb durfde niemand eenige hoop koesteren. Doch boven bidden en wenschen is in den toestand eene gunstige wending geko men en juist eene maand later was onze geëerbiedigde vorst gelukkig wederom in staat zijne werkzaamheden op zich te nemen. Even droevig als ons eerst de treurmare had aangedaan, even groot was de vreugde bij net bericht van zijn herstel. Uit alle oorden van ons land worden hem blijken van belangstelling toegezondeu. Het komt mij voor dat bet voor onze gemeente passend is uitdrukking te geven aan de vreugde die ons bezielt over den verbeterden toestand en ik heb de eer U voor te stellen aan Z. M. een telegram te zenden waarin de gemeenteraad zijne vreugde te keuneu geeft over zijne beterschap. De vergadering gaf door applaus hare instemming met dit voorstel te kennen. Hierna nam de voorzitter wederom ongeveer aldus het woord. Zooals u allen bekend is zal den 12den Mei onze vorst veertig jaren over Neder land hebben geregeerd, en de verbetering in zijn gezondheidstoestand heeft aanleiding ge- geveu dat die dag feestelijk zal worden ge vierd. Ook Leiden is niet achtergebleven en eene feestcommissie heeft zich ook bier gevormd en een plan van feestvieren ge maakt. Dezen ochtend is san de huizen door haar eene schaalcollecie gehouden, zoo dat reeds voor een deel de gelden ter be strijding der onkosten aanwezig zijn. Het is mijne overtuiging dat ook de gemeente niet mag achterblijven. Ik stel dus voor uit de gemeentekas een crediet te verleeneu van ƒ1000. Plannen kan ik omtrent de bestemming nog niet geven. Alleen kan ik zeggen dat 't in ons plan ligt het raadhuis te illumineeren en het crediet iu hoofdzaak te doen strekken als tegemoetkoming in de kosten van wat door de feestcommissie wordt voorbereid. Niemaud verlangt over dit voorstel dis cussie of hoofdelijke stemming; het voorstel werd daarop met applaus goedgekeurd. De notulen van de vorige vergadering worden nu door den secretaris gelezen en door den raad goedgekeurd. Hierna gaf de voorzitter kenuis o. a. van de volgende ingekomen stukken. 1°. Verzoek van H. J. Visser, te Leider dorp, om den eigendom van een gedeelte gemeentegrond bij de Haarlemmertrekvaart voor zijne woning hoek Maresingel. 2°. Verzoek van H. Sasse, om eene stoep te leggen voor het perceel Van der-Werfstraat n°. 54. 3". Verzoeken van de Wed. Krulder-Poptie, W. Schipper en J. E. Vlaanderen, om resti tutie van betaald schoolgeld, lager onderwijs, wegens woonplaatsverandering. Nog wordt medegedeeld. Dat bij de Leidsche Bank nog in prolon gatie belegd is f 40000. Achtereenvolgens worden nu benoemd 1°. tot hoofd der school 4de klasse u°. 1 de heer P. G. Hoeks, onderwijzer te Lei derdorp met 16 stemmen, 5 stemmen wareu uitgebracht op den heer Delfgauw te Maas tricht en 2 op den heer Vreeburg te 's Gravenhage. 2°, tot tweede onderwijzeres aan de meisjesschool 2e klasse mej. J. M. Janssen,met 22 stemmen, één briefje was in blanco. 3°. tot derden onderwijzer, aan de school 3e klasse n°. 2, de heer A. J. Van den Berg, met 22 stemmen; één briefje was in blanco. 4°. tot leden van het bestuur der Prac- lische Ambachtsschool de heeren prof. Dr, J. M. Van Bemmelen en J. Brevée. 5°. werd op zijn verzoek voor den tijd van drie jaren in de betrekking van atads- genees- en heelkundige gecontinueerd de beer Dr. A. Van Iperen. Achtereenvolgens werden nu nog zonder discussie of hoofdelijke stemming goedge keurd 6°. de suppletoire staat van begrooting, dienst 1888 van de stedelijke werkimiebting. 7°. het verzoek van de wed. H. K. Beu- zemaker, geb. Wubbe, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor haren zoon, leerling der hoogere burgerschool, en 8°. het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1889, tot een zuivere opbrengst van f 140,844,81 en eeue heffing van 2.6°/0 van het inkomen. Daar nu niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. LKIDEN, Hel. Meeting van Mr. W. Van der Kaay. Voor leden van de Vrijzinnige Kies- vereeniging en andere belangstellenden, de toegang was u. 1. vrij, trad gisteravond in FEUILLETON. de Stads-Gehoorzaal alhier als spreker op de heer mr. W. Van der Kaay, kantonrechter alhier, lid der tweede kamer. De vice-voor- zitter der kiesvereeniging, de heer Van der Hoeven, opende de bijeenkomst; bij stipte aan hoe ons volk, maar hoe vooral Leiden in_ de politiek véél te koel was. En zonder nu voor allen, zelfs voor velen, heil gelegen te zien in de politiek acht spreker het eigen schuld indien men daarna meent slecht gere geerd te worden. Immers komen in onze gemeente gewoonlijk ten hoogste 50 ft 60 pCt. van de kiezers op. We worden wel eens warm een enkele maal; o. a. toen we verleden jaar in deze zaal den heer Bool hebben verwelkomd en in hem den triomf hebben gehuldigd van de liberale partij. Dat had zoo moeten blijven; maar koelheid trad er wederom voor in de plaat9 en dat wel met de meest belangrijke gebeurtenissen in 't vizier. De kiesvereeniging bevreesd dat die kalmte ons ook bij die ge- beurtenisseu niet zou verlaten heeft naar een kundig man omgezien om bier de belangrijk heid van de aanstaande verkiezing uiteen te zetten en ze is zoo gelukkig geweest den heer Van der Kaay daartoe bereid te vinden. De heer Van der Kaay nam nu de plaats van den spreker van zooeven in en begon, na zijn welkom, er op te wijzen hoe op den 14en Mei e. k. voor de eerste maal de pro vinciale staten zouden worden gekozen naar bet door de grondwetsherziening zoozeer uit gebreide kiesrecht. De Standaard heeft eenige weken geleden gezegd dat van liberale zijde zou ziju beweerd dat de nieuwe kiezers dezen keer nog niet zouden mogen meêstemmen, en dat die bewering zou ten doel hebben een doen achterblijven van lichtgeloovige andersdenkenden, terwijl zij wel zouden zor gen dat de jongeren van hunne zijden intijds zouden worden ingelicht. Spreker noemde dit vertelsel van De Standaard eeu sprookje zooals dit blad er zoo gaarne vertelt, doch waarvan wij wel geen woord zullen gelooven. Dat allen, ook de nieuwe kiezers zullen mogen meê stemmen, nam spreker dus als voldoende bekend aan. Niet 3 pCt. maar 7| pCt. van de bevolking zal dus meêstemmen; geen 1300 kiezers in onze gemeente, maar meer dan 2300. En het aantal nieuwe kiezer9 is dérmate overwegend dat van hen de uit- 39). Leveret was evenwel niet van plan, zich te laten afschepen en nu hij zag, dat zij om zijn bevelen lachte, greep hij haar met ruwe baud in baar hala en poogde haar met geweld de mand te ontwringen. Dat ging evenwel zoo gemakkelijk niet; Molly deed haar vuist met volle kracht op zijn gelaat neerkomen en wilde de kamer verlaten, om haar schat in veiligheid te brengen. Dat gelukte ditmaal niet; Leveret duizelde wel een oogenbiik van den slag, maar kwam nu met vernieuwde woede op haar af. In een hoek der kamer worstelden zij een poos en daarna kwam Peter als overwinnaar uit den strijd terug, met de mand in zijn handen. Hij keek er in en haalde er triomfeerend de broche en den armband uit. „Dacht ik het niet," riep hij uit. „Je hebt die dame haar geld reeds ontstolen, en nu begin je aan haar juweelen. Waar heb je dat geld verborgen? Spreek, of ik dood je." Een luid kloppen op de voordeur ver hinderde Molly te autwoorden. Zij spoedde zich naar de deur, opende en liet dokter Pratt binnen, door Harold Colville gevolgd. „Wat valt hier voor?" vroeg de dokter. „Is dat me eeu leven maken, men kan bet op het midden van den weg wel hooren. Wat beteek ent dat?" ,01 wij hadden een kleinen twist onder ling," antwoordde Molly, lerwijl zij haar man een dreigenden blik toewierp. Deze deed evenwel alsof hij het niet merkte en sprak „Wij waren in twist over een dame, die een geheim heeft met Molly, waar zij mij buiten wil laten, om al het geld, dat zij baar afzet, alleen te houden." „Wie is die dame en wat is dat voor een geheim, Molly?" „Dat is mijn zaak, dokter." „Wat dat voor eeD geheim is, weet ik ook niet," sprak Leveret, met een triomfee renden blik op zijn vrouw, „maar die dame heet mrs. Bance." „Alle duivels," bulderde de dokter, „je hebt mij du9 beluisterd, toen ik met mr. Colville korten tijd geleden over die dame sprak." Molly bleef het antwoord schuldig, maar haar man sprak voor haar; „Hoe zij er achter is gekomen, dat die dame een geheim te verbergen heeft, weet ik niet, maar zooveel is zeker, dat baar medeweten van dat geheim haar geen nadeel is, want zij beeft het geld voor die dame al opgestoken en nu is zij ook nog haar juweelen meester geworden. Zie maar eens, dokter, voorname dames doen niet gemak kelijk afstand van zulke dingen, dus moet het geheim nog al belangrijk wezen." Met deze woorden opende Levtret de sluitmand en hield de dokter de broche en den armband voor. „Hij liegt, de schurk!" riep Molly. „Zij heeft mij maar eens geld gegeven, want zij is zelf niet rijk en bezit nu in het geheel niets meer." „Hoe weet je dat alles, Leveret?" vroeg de dokter, zonder op de woorden van Molly te letten. „Je hebt toch gezegd, dat je vrouw niet meer met je deelen wil?" „Die dame heeft haar lot hierheen ge volgd, zij wilde weten waar Molly woonde. Tot dusver is mijn vrouw onder de vermom ming eener kanthandelaarster tot baar door gedrongen, maar zij vreesde dat de andere huisgenooten achterdocht zouden krijgen, daarom wilde zij voorlaan hier komen en zelf het geld brengen." Het gelaat van den dokter werd hoe langer hoe somberder en dreigender. Met nauwelijks onderdrukte woede sprak hij: „Ik wil niet, dat die dame hier meer aan huis komt, en zoo je waagt mijn ver bod te overtreden, Molly, dan zal het je leven kosten. Heb je mij begrepen?" „Ja, sir." „En je belooft mij te zullen gehoor zamen „Ja, sir." „Goed, ik raad je in je eigen belang om woord te houden, en ook jij, Leveret, denk aan mijn waarschuwing. Wie van jelui beiden het waagt, mrs. Bance hier nogmaals binnen te laten, zal er zwaar voor boeten, vergeet dat niet." „Is de gevangene goed bewaakt?" vroeg thans Colville, die deze geheele scène met ongeduld had aangezien. „Zeker, sir." „Geef dan den sleutel, wij moeten haar zien." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1