NIEUWS- EX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. UitgeversGebroeders Muré. Het uur der Vergelding. Courant verschijnt da gelijks* behalve 05) 'L 011- eis Feestdagen. A SOiBSEfêEST: V001 Leitien per 3 maanden1.25. Franco door liet geiieele rijk, per maanden i 1.(50. Prijs per Saniuiier SO Posit. k DVE8ÏE18TIEH: Van 1ij regels 0.90. Elke regel meers> 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. Bareel: Mclieepmakerssteeg 6, Dinsdag 7 Mei 1889. - B\ 107. 203e Jaargang. S t. u <1 s - 11 e r v. h t scauTTEnrj. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algcmcene kennisdalter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 (Staatsbl. n°..17), een aanvang zal worden gemaakt niet de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzon derlijke registers, mei dien verstande, dat de per sonen, geboren in 1855 tot 1863 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waar onder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen worden in geschreven achler-in de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1864 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1889 en liet tiende, of dat der geborenen in 1854, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of nitgeslotenen te behoorenen dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben hekomen. Dat dc registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 Staatsblad n'. 6), zullen worden geopend op Woensdag den 15 Mei aanstaande, en op Zaterdag den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd heb bende vreemdelingen, alsmede de militairen, welke hun finaal ontslag hebben hekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog ach ter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenhoven dadelijk, zonder lotinghij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien heston den; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse ge bracht te worden: alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, nit krach te der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n°. 67), op hen moch ten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afha len ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voormiddags 9 tot 'snamiddags 4 urenterwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgenwanneer hijbij gemis zijner ge boorte-akte, door eene verkeerde opgave van het ge boortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt her innerd, dat zij hij de inschrijving levens /uilen moe ten opgeven hunne woonplaatsbenevens hel straat- nomvter hunner tooninghun beroep en dat hun ner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschre venen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende dc gehuwden aangemaand om zich van een extract nit het huwelijksregislcr te voor zien, om daarop door den Buurl-commissaris in wiens gebuurte zij wonen, hel getal hunner kinderen te doen ccrtificeeren, ten einde daarvan hij de inschrij ving te doen blijken, zullende almede lot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden geva ceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burger lijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een ieder, daartoe in de termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der ver trekken van het Raadhuis, en wel: Op Woensdag den 15 Mei 1889, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Donderdag den 16 Mei 188.9, de bewoners van Wijk IV en V Op Vrijdag den 17 Mei 1889 de bewoner? van Wijk V', beneven. d bewoners van de buitenwijk; Op Zaterdag den 18 Mei 1889, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voorrniddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hchhe de gevolgen, welke uit hel achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens dc wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopcn, nader worden hekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopcn jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden vuri hunne vrouwen of kin deren de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse le verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rjl geplaatst moeten wordenom van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te gevenof zich daartoe ter secretarie aan te melden des voormiddags lusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijvingen dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisge ving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ngelijfd, door Rurgemeester en AVethouders proces verbaal togen hem moeien worden opgemaakt, eu aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op dc nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 Staatsbln°. 12), en art. 22 der wet van 15 April 1886 Stbln°. 64), hou dende hechtenis van een lot veertien dagen of geld boete van vijftig cents tot honderd gulden. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd? DE KANTER, Burgemeester* Leiden, 1 Mei 1889. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het adres van DE DIRECTIE DER KONINKL. NEDERL. GROFSMEDERIJ alhier, houdende verzoek om vergunning lol oprich ting van eene ijzer- en metaalgieterij op een terrein aan den Zijlsingel, kadastraal bekend onder sectie A. no. 617. Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni I87ö Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dal op Maandag den 20en Mei a. s. voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 Mei 1889. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 9 Mei 1889, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een Hoofd der school 4e klasse n°. I. (72) 2°. Idem van eene tweede onderwijzeres aan de Meisjesschool 2e klasse. (74) 3°. Idem van een derden onderwijzer aan de school 3e klasse n°. 2. (77) 4°. Idem van twee leden van het Bestuur der Praclische Ambachtsschool. (76) 5°. Verzoek van Dr. A. Van Iperen, om con tinuatie als stads genees- en heelkundige. (81)') O'. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1888, van de Stedelijke Werkinrichting. (73) 7". Verzoek van de Wed. II. K. lïcuzemaker, geb. Wubbe, om vrijstelling van de be taling van schoolgeld voor haren zoon, leerling der Hoogere Burgerschool (75) 8°. Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1889. (82)') Dit stuk is nog niet opgenomen onder de Inge komen Stukken. LKlUüSC.V, 6 Hei. De bij het 4e reg. inf. tot len luit. benoemden 2e luit. C. A. Den Beer Poor- tugael Barendrecht wordt ingedeeld bij de 3e coinp. 4e bat. alhier. In de alhier gehouden vergadering van de centrale kiesvereeniging Volksbelang waren tot candidaten voor de prov. staten in het kiesdistrict Leiderdorp gesteld de heeren M. W. De Kat te Hilïegom, M. Cromraelin te Koudekerk, T. A. O. De Rid der te Katwijk, mr. M. P. H. Wiercx te 's-Hage. De heer De Ridder had beslist te kennen gegeven, niet in aanmerking te willen komen. Tot candidaten werden daarop geprocla- uioerd de heeren, Crommelin en Wierex. Door de R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Delft is candidaat gesteld voor lid voor de provinciale staten het af tredend lid de heer mr. S. Le Pcole alhier. In de zitting van den gemeenteraad van 7 Mei 1864 werd tot onderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse voor jongens be noemd de heer J, P. F. Kosters. Morgeu zal die benoeming dus 25 jaren geleden zijn en naar we vernemen zal die dag niet onopgemerkt voorbijgaan. De heer Kosters mag dan ongetwijfeld terugzien op een tijdperk van groote werkzaamheid; niet alleen op de school waar hij was aangesteld doch ook in onderscheidene andere vakken in eenige waarvan we de gelegenheid hadden hem te zien uitmunten. Morgen zal het 25 jaren geleden zijn dat door den gemeenteraad alhier werd be noemd tot studsvroedvrouw mej. B. Omvlée geb. Van Velzeu en tot buitengewone stadsvroedvrouw mej. S. M. Veldhuyzen geb. Van Iperen. De onderofficiersvereeniging „Door Vriendschap vereenigd" alhier hield Zal er- dagavond in het lokaal Vondelhoven op den FEUILLETON. 36). - „Ada," verbrak de weduwe het stilzwij gen, „boe oud ben je nu eigenlijk?" „Zestien jaar," was het antwoord. „Dan ben je al oud genoeg om in de gezelschapskringen te worden ingeleid. Je mag daarom wel wat gang achter je stadiën zetten, want je moet natuurlijk eerst je eindexamen aan de kostschool hebben afge legd. Wanneer ga je er weer heen?" „Nooit meer." „Nooit meer?" herhaalde mrs. Bance verschrikt. „Neen. Nu Lilly dood is, blijf ik bij papa. Hij zou het anders zoo eenzaam hebben." „Maar mijn kind, je bent nog te jong om reeds alle ouderwijs te laten steken. Volg mijn raad en bezoek het instituut nog minstens voor een jaar." Verwonderd zag Ada haar aan. „Maar mrs. Bance," sprak zij, „weet ge wei, dat gij niet lauger in dit huis zoudt kunnen blijven als ik vertrok?" „Waarom niet?" Ada kon haar vraag niet beantwoorden, want er werd aan de deur geklopt en een lakei kwam b'ftinen. „Er is beneden een oude vrouw met kant, die al eens vroeger hier geweest is, mrs. Bance. Zij vraagt naar u." Ada, die de weduwe nauwlettend gade sloeg, bemerkte dat zij doodsbleek werd. „Ik kom," stamelde zij, eu verliet het vertrek, door den lakei op den voet ge volgd. In den gang slond de oude Molly weer, met een mandje aan den arm. „Ga mee naar iniju kamer en laat mij de kanten zien," gebood de weduwe op trolschen toon, maar nauwelijks was zij met haar bezoekster daar aangekomen, of zij greep de gewaande koopvrouw woedend bij den arm. „Heb ik je niet verboden, mij ooit weer onder de oogen te k men?" sprak zij woe dend. „Ik kan je nu niets meer geven." „Ach mevrouw," teemde de oude, „zeg dat niet. Als ik niet zoo arm was, zou ik zeker niet gekomen zijn, maar het geld, dat ge mij laatst gegeven hebt, is op." „Dat lieg je, het was genoeg oru een geheel jaar van te leven." „Maar ik heb een ziekelijkeu man en een huis vol kinderen, mevrouw. Aan geneesmiddelen, voeding en kieediug moet zooveel geld worden uitgegeven, Mijn geld smolt weg als sneeuw voor de zon. Nu dacht ik zoo bij mij zelve: „ik moet naar die grootmoedige dame gaan en haar mijn armoede afschilderen, dan zal zij zeker medelijden met mij hebben en mij opnieuw geld geven." „Ik heb je toch gezegd dat ik je alles gaf wat ik bezat. Ik bezit nu niets meer en kan je dus ook niets, absoluut niets geven." „Niet. Kom, kom, schoone dame, ge vergist u," sprak de oude sarkastisch. „Als ge geen baar geld meer hebt, geef mij dan maar een of ander kostbaar sieraad van juweeleu of iets dergelijks." Mrs. Bance stiet een woedenden kreet uit. „Wou je mij zeifs van mijn kostbaarheden berooven, ellendig wijf?" „Nood breekt wet. Ik moet hulp hebben voor mijn zieken man eu miju hongerige kinderen. Als gij mij niet helpen kunt of wilt, dan moet ik, legen mijn zin, wel naar mr. Lawrence of mr. Walton gaan." De siiui overlegde woorden misten hunne uitwerking niet, want dat de oude meende wat zij zeide, en haar bedreiging ten uit voer brengen zou, stond duidelijk op haar gelaat te lezen. Zij ging dus gemelijk naar haar bureau en zocht een tijdlang in een lade, waar zij haar kostbaarheden bewaarde. Zij kwam met een broche terug, maar Molly had met haar loerenden blik ontdekt, dat er heel wat kostbaarder voorwerpeD in die lade lagen. Zij nam de broche met een treurig hoofdschudden aan. „Ik krijg voor deze broche niet meer dan een vierde van de waarde en daarmee kan ik mij nog niet van het noodzakelijkste voorzien. Doe er nog dezen armband bij, schoone dame, en ik zal tevreden zijn." De bedoelde armband, die mrs. Bance op dit oogenblik droeg, was buitengewoon mooi en gaf opmerkelijk juist het evenbeeld van de bezitster weder: een slang. De slang was van het duurste goud eu had smaragden oogen. Zuchtend legde mrs. Bance dit sieraad in de handen van haar plunderaarster. „Ik begrijp waar je heen wil. Je wil mij uitpersen zoolang ik nog maar iets bezit, en als ik geheel en al uitgeput ben, dan zal je mij aan mijn vijanden verraden, natuurlijk ook om de belooning, die zij je geven zullen." 1 Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1