XIKUWS- EX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ezi* Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOHMEMENT: Donderdag 2 Mei 1889. N°. 103, AOVEHTEKTIEM: moreel: Scheeptoakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. f, a a s - 55 e i i c is t e d. Het our der Vergelding. Vooi Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.80. Prijs per Nummer 10 IVnt. 203= Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. svniTn.ni.1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeone kennis, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 {Staatsbl. n°. 17), een aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzon derlijke registers, mei dien verstande, dat de per sonen, geboren in 1855 tot 1863 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waar onder ook zijn begrepen de militairendie sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen worden in geschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1864 zullen worden geplaatst in een nienw register, te weten: het eerste van den jarc 1889 en het tiende, of dat der geborenen in 1854, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al \ermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotcncn te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijving, iugevo'ge art. R van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 Staatsblad n'. 6), zullen worden geopend op Woensdag den 15 Mei aanstaande, en op Zaterdag den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, uelke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd heb bende vreemdelingen, alsmede de militairen, welke hnn finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog ach ter de teekening lot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zander lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te bunnen aanzien beston den; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun cok geene aanspraak geeft om in de tweede klasse ge bracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, nit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n°. 67), op hen moch ten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afha len ter secretarie dezer gemeente (afdceling burgerlijke stand), van heden af, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 urenterwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeien aanschaffenzullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgenwanneer hijbij gemis zijner ge- boorle-akte, door eene verkeerde opgave van het ge boortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt her innerd, dat zij bij de inschrijving tevens zullen moe ten opgeven hunne woonplaats benevens het straat- stommer hunner woninghun beroep en dat hun ner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschre venen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand om zich van een extract uit het huwelijksregister te voor zien, om daarop door den heer der gebuurte, in wiens gebuurte zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeeren, ten einde daarvan bij de inschrij ving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracien van beden af worden geva ceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burger lijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der ver trekken van bet Raadhuis, en wel: Op Woensdag den 15 Mei 1889, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Donderdag den 16 Mei 1889, de bewoners van Wijk IV en V Op Vrijdag den 17 Mei 1889 de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Zaterdag den 18 Mei 1889, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren met uitnoodigingoin op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebhe de gevolgenwelke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten tijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M8. besluit van den 7 September 1828 {Staatsbl. n°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, oin uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeenc rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedertdien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kin deren de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeenc Schutters- rjl geplaatst moeten wordenom van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te gevenof zich daartoe Ier secretarie aan te melden des voormiddags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisge ving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces verbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezondenten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 {Staatsbl. n°. 12), en art. 22 der wet van 15 April 1886 {Stbl. n°. 64), hou dende hechtenis van een lol veertien dagen of geld boete van vijftig cents tol honderd gulden. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester er. Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1889. E. KIST, Secretaris. LEfiïSSSltf, 1 Wei. Hedenmiddag t-gen één uur trad op de Papengracht alhier het bataljon d. d. schutterij aan. Toen alle compagniën in orde waren opgesteld trok de troep met de mu ziek vooraan naar het Schuttersveld waar door den kapitein W. C. Zuurdeeg het com mando werd overgenomen van den kapitein G. N. Van der Koog die bij deze gelegen heid zijn 15 jarig dieustkruis bij de d. d. schutterij uit handen van den majoor com mandant VV. L. Van Kaathoven ontving en door genoemden commandant hartelijk werd toegesproken. Hierna werd het bataljon geïnspecteerd en defileerde het voor den staf, waarbij nu ook de heer Van der Koog. Nu werd de terugtocht naar de stad aangenomen, op de Breêstraat tusschen Minerva en Amicitia werd halt gehouden en afgedankt, waarna het muziekcorps vóór laatstgenoemde socië teit nog een paar nummers maakte. Alles werd gelukkig door het beste weder be gunstigd. Bij beschikking van den minister van binneulaudsche zaken is aan den heer T. Hooi berg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van amanuensis bij het rijks museum van oudheden en benoemd tot amanuensis bij voornoemd museum den heer J. Bijtel. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen een paar veld-artille- risten, die quaestie met burgers hebbende, hunne sabels getrokken en daarmede ver wondingen aan die burgers hebben toegebracht. Bij het gisteren te 's Gravenhage ge houden acte-examen, lager onderwijs zijn geslaagd cte dames S. M. Prins, S. C. Privé en A. C. B. Ten Siethoff alhier. Gisteren is aan 's rijks centraal maga zijn van militaire kleeding, uitrusting enz., te Amsterdam aanbesteed: de levering van 900 wollen dekens laagste inschrijvers de firma Gebr. Van Wijk Co. alhier voor ƒ4.95 per stuk, 1200 halsdoeken de Leidsche Katoenmaatschappij, k 0.2752000 zakdoe ken dezelfde ƒ0.18 per stuk. De 112 algemeene vergadering en het 32e congres der jNed. Maatschappij ter bevorderiug van Nijverheid'' zullen op Dins dag 9 Juli e. k. en volgende dagen plaats hebben in de Stads-Gehoorzaal te Leiden. De eerste zitting der algemeene vergadering wordt 's morgens te 9 uur geopend. Be halve de gewone werkzaamheden van meer huishoudclijken aard, zullen in die vergaderiug mededeelingen worden gedaan omtrent de uitvoering van de besluiten der vorige alge meene vergadering betreffende: Staatsinmen ging op sociaal gebied (aanvulling wet van 19 Sept. 1874); proefstation voor bouwma terialen; rookvrije verbranding en steenkolen- gas tot verwarming; wet op de fabrieks merken invoering van het onderwijs in handenarbeid op de lagere school en op de kweek- eu normaalscholen; huisvlijt ais middel tot volkswelvaart; veredeling van het ambacht. Verder komen o. a. in behandeling de volgende voorstellen: van het Dept. 's Gravenhage verplicht teekenonderwijs op ds gymnasia; afwijzend praeadvies van directeuren; van het dept. Deventer: f100 subsidie voor de jVereeniging van nijveren"; direc teuren adviseeren gunstig; van hetzelfde dept.alg. vergadering voortaan op den Sn Dinsdag van Juli te houden (art. 70 der wet te wijzigen)direc teuren ontraden de aaunemiug; van het dept. Groningenbeperking der bijdragen voor de museums tot hoogstens 25 pCt. van de stortingen der departementen in de algemeene kasdirecteuren stellen eenparig verwerping voor. De tweede zitting der algemeeue vergade ring heeft op Donderdag 11 Juli na de sluiting van het congres plaats. In die zitting wordt o. a. de begrooting van 1890 vast gesteld. In ontvangst is zij op f 12.830 geraamd, in uitgaaf) waaronder f2775 voor de musea en f3000 voor het Tijdschrift) met inbegrip van f 836.43 tot dekking van FEUILLETON'. 33). TWAALFDE HOOFDSTUK. de ontdekking. Keeren wij thans weer tot Molly terug. Haar woede, toen zij zich door Lilly zag opgeslotenkende geen palenmaar ai haar pogingen, om de deur met geweld te openen, waren vruchteloos, en ook het venster bood haar geen uitweg aan; de voorzorgen die zij tegen haar gevangene genomen had, keerden zich nu tot haar zelve. Op znlk een list was zij dan ook niet voorbereid geweest. Nu zat zij hier als een vos in de klem, en in dien tijd had Lilly alle gelegenheid om te ontsnap pen en kon reeds in veiligheid zijn, voordat de oude Leveret terug kwam om haar te vervolgen. Haar eenige hoop was nog maar dat de krachten Lilly zouden begeven en dat Leveret haar op den weg zou vinden. Een folterende angst greep het oude wijf aan; niet alleen dat haar de belooning zou ontgaan, die Harold Colville haar voor de zekere bewaring van Lilly had toegezegd, maar wanneer deze haar familie te New-York bereikte, zon zij zeker niet in gebreke blijven, de politie naar het .Roode huis" te zendenen dan zou er menige misdaad aan het licht komen en wachtte haar zeker de gestrengste straf. Eensklaps herinnerde zij zich de zoo goed als levend, begravene Fanny Colville. Deze had den geheelen dag in groote spanning naar elk geluid geluisterd en haar hart was van vreugde opgesprongen, toen zij aan de woedende kreten van Molly kon hoorendat de list van Lilly gelukt wns. Haar vreugde verkeerde even wel in ang9t, toen zij Molly de trap af hoorde komen en de deur van den kelder hoorde openen. .Wat, leef jij nog?" riep Molly ver baasd uit. .Wil je dit ellendig bestaan dan zoolang voortslepen, tot ik je eigen handig moet dooden?" .Heb medelijden," riep de arme vrouw, .dood mij niet, ik hecht nog zooveel waarde aan mijn leven." .Die hecht nog waarde aan haar leven," spotte de onde, .nu, leef dan voor mijn part, wat zou ik er eigenlijk aan hebben je te dooden? Wees maar niet bang, zoo lang ik hier ben, zal jij je water en brood hebben." Met deze woorden verliet Molly het arme slachtoffer weer, en deze weende tranen van vreugdewant zoolang er leven isis er hoop, te meer nu haar beschermster in vrijheid was. Arme Fanny I Intusschen was de oude Molly weer in de kamer, die tot gevangenis van Lilly had gediend, teruggekomen, waar zij in vreeselijk ongeduld de terugkomst van haar man verbeidde. Het liep reeds tegen den avond, toen de dokterskoets voor de deur stilhield. Met verwondering zagen de beide aan- gekomeueu de deur van het huis open staan, de kamers leeg en den sleutel van de kamer van Lilly buiten op het slot steken, maar hun verwondering ging weldra in woede over, toen zij van Molly het verhaal van de vlucht hoorden. Nauwelijks had dokter Pratt het geval vernomen, of hij ijlde naar zijn rijtuig terug en gebood den koetsier in vliegenden galop naar de stail terug te rennen. Toch verliep er heel wat tijd voor dat dokter Pratt de kamer j van Harold Colville binnenstoof en hem met een paar woorden vertelde wat er gebeurd was. Deze sprong verschrikt overeind. .Vervloekt," bralde hij, .Lilly ont snapt, dan is voor ons alles verloren, en er blijft ons niets over dan zoo spoedig mogelijk te maken dat wij weg komen." Alles is nog niet verloren," antwoordde Pratt op zijn bedaarden toon. .Zij is zoo zwak dat zijzoo ze al niet op den weg is blijven liggen, toch bepaald moet op gehouden zijn. .Kan ons dat iets baten?" .Wel natuurlijk. Wij vatten post aan het huis van den bankier, want daar gaat zij natuurlijk heen. Wij wachten baar daar op en dragen haar, zoodra zij zich ver toont naar ons rijtuig, dat wij in de nabijheid laten wachten. Met een sponsje met chloroform maken wij haar bewus teloos opdat zij ons niet door schreeuwen zal kunnen verraden, en al9 zij ontwaakt, ligt zij weer in haar oude gevangenis, alsof er niets gebeurd was." .Maar de koetsier zon ons kunnen verraden." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1