NIEUWS- EX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. neie Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIES: Dinsdag 30 April 1839- N". 101. Uitgevers: Gebroeders Muré. che Cour te Vooi Leidenper 3 maanden1.2». Kranco door het geheels rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 1.0 ('rut. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: SeheepHiakerssteeg 6. 203? Jaargang. Sta <|g-Bericii le BURGEMEESTER en VVETUOÜDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van G. R. VAN ALPHEN, houdende verzoek om vergunning lot het plaatsen van een gasmotor van 2 paarden kracht in het perceel Nieuwe Rijn no. 62. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dal op Maandag den I3en Mei a. s. vooriniddags Ie elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in le brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEKBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 Apri! 1889. LUIDEN, 29 April. Het derde en laatste bulletin van liet tweede Nederlandscbe natuur- en genees kundig congres ia verschenen. Dankbaar voor de waardeering die haar geschrijf mocht te beurt vallen neemt de redactie van het bulletin afscheid van bare lezers. Ook de Ephemeriden zegt ze bekieeden eene plaats in den samenhang der natuur; hoe kortstondig ook zijn bestaan, wordt toch aan ons bulletin misschien niet alle beteekenis ontzegd voor de bereiking van het doel dat wij met onze congressen beoogeu: bevorde ring van belangstelling en samenwerking op wetenschappelijk gebied in ons vaderland. Hierna volgen de verslagen van de sectie- en algemeeue vergaderingen van Zaterdag jl. Een plaat is ook wederom bij dit bulletin gevoegd, waarop eene afbeelding van de Stadsgehoorzaal van binnen gezien, met de tafel voor het gemeenschappelijk diner en de portretten van de sprekers van de tweede algemeeue vergadering, de heeren professoreu Van Overbeek de Meijer en Hubrecht, beiden uit Utrecht. Stedelijke Gasfabriek. Zooals door ons in het voorgaand nummer is gemeld ontvingen we het verslag van den toestand en de werking van de Btedelijke gasfabriek alhier over het jaar 1888. Op den 21sten April van dit jaar werd het veertigjarig tijdperk van exploitatie der oudste gemeente-gasfabriek in Nederland afgesloten. Gedurende de gebeele exploitatie in die jaren valt in het gasverbruik geregeld eene gunstige klimming te coiistateeren en vooral later toen de gemeenteraad besloot den gasprijs van 12.5 op 10 cents te brengen (1876) en daarna op 8 cents in 1877 en op 6 cents in 1885. Die klimming bedroeg van einde 18751884 ruim 111 procent en van einde 1884 1888 ruim 24 procent. Daarmede hielden de inkomsten der zooge naamde bijproducten gelijken tred. Blijft de vermeerdering aanhouden zoo lezen we in het verslag dan zal bij een vijftigjarig bestaan der exploitatie wel reeds zijn omgezien naar een nieuw terrein, waar op een nieuwe fabriek van lieverlede zal verrijzen en zullen reeds de noodige maat regelen genomen zijn die waarborgen dat de inrichting gemakkelijk zal kunnen blijven voldoen aan de zeer omvangrijke eischen van een steeds toenemend, meer en meer alge- gemeen wordend gasverbruik. Reeds nu wordt bij hoog noodige vernieuwingen reeds reke ning gehouden met wat in eeue eventueel te stichten nieuwe fabriek eveneens zou kuuueu worden gebruikt. De inrichting der fabriek bleef in 1888 in hoofdzaak onveranderd. In 1889 zullen de laatste drie roostervuien door generatie ovens worden vervangen en zal de fabriek in staat zijn 25000 kub. meter gas per et maal voort te brengen. Hel tegenwoordige condensatieoppervlak dreigt te klein te zullen wurden. Behoefte werd meer en meer gevoeld aan ruimere inrichting van kantoren, maga zijnen, photometerkamer en laboratorium, doch de beschikbare ruimte liet uitbreiding niet toe. Ook aan terrein tot berging van reserve steenkolen is gebrek en het opslaan der kolen aan de overzijde der singelgracht zou de arbeidsloonrekening zeer drukken. De gashouders bleven in voldoenden toestand en bei nieuwe cokesterrein werd in December gebruikt tot opslag van cokes. Voor ie verspreiding van het gas werden andermaal wijzigingen, zoowel uitbreiding als verwijding, van sommige gedeelten van het buizennet uitgevoerd. Het kanalisatie- werk werd wederom geheel door eigen personeel uitgevoerd, onder dagelijkscb toe zicht en leiding van den heer Heuvelink. Het buizennet werd in 1888 met 1575 ineter gegoten buis verlengd. De bediening der nieuw geregelde ver lichting kwam onder de leiding van den benoemden inspecteur van publieke ver lichting tot stand. De lantaarns worden thans bediend door dertien als vaste werk lieden aangestelde personen. Dientengevolge kwamen zeven oudere opstekers buiten dienst die uit het ondersteuningsfonds gedurende hunne overige levensdagen eeue geldelijke uitkeering verkregen. lil de plaats van den opnemer en geld- ophaler J. J. Colin werd benoemd A. H. Hombergen. De cokesveilingen waren zeer willig, zoodat de bruto middeuprijs per 41. L. tot 87,55 cents steeg. De bestellingen aan bel kantoor gedaan werden in de tweede helft van het jaar meer geregeld en vlugger uitgevoerd. Het fitterspersoneel leed een gevoelig verlies toen de litter N. A. Wennekers, na ruim veertigjarige dienstvervulling zich op 15 .Maart genoodzaakt zag zijn pensioen aan te vragen nadat hein op zijn verzoek eervol ontslag was verleend. Ook de fitter en uietervuller VV. Van Oosten moest wegens zwakke gezondheid zijn ontslag nemen. De verkoop in het magazijn verkreeg dit jaar weder bare gewone proportiën en de ijver van den magazijubouder droeg daartoe niet weinig bij. In bet verslag wordt die ijver dan ook zeer geprezen. Op 31 December 1888 waren in huur geplaatst, 58 verschil lende kachels terwijl 53 kachels verkocht werden. Ook de toepassing van kookfor- nuizen verkreeg uitbreiding. Wat de drukking van het gas betreft zegt het verslag o. a. Een paar verbruikers klaag den nu en dan dat zij, op een bepaalden brander, in hunne huizen geen druk genoeg hadden op sommige uren van den avond, terwijl loch de drukkiDg op den meter-in laat ruim voldoende was. Hen werd aange raden, hetzij de b'unenleiding te verbeteren of den bewusten brauder zoo te wijzigen, dat deze bij minder druk geregeld voldoende licht bietf geven; werd die raad opgevolgd, zoo was het gebrek opgehevenbleef men, hiertoe ongeneigd, steeds aandringen voor bun bizonder geval op meer drukking, dan werd eigen fout over 't hoofd gezien en al les op rekening vuu de aan de gasfabriek gegeven drukking gesteld. Wat bet gasverbruik belreft; het aantal ingezetenen bedroeg op 31 December 1888 46,379 inwoners. De prijs bleef 6 cents per kub. meter, zonder restitutie. Het aantal gasmeters welke het verbruik registreerden was op 1 Januari 1888 2748 stuks, In 1888 werd bun aantal met 90 stuks ver meerderd, zoodat op bet einde des jaars 2838 stuks in gebruik waren, welke naar de gruotte der meters gerekend 19447 lich ten vertegenwoordigen. Hiervan waren 75.93 pCt. natte en 24.07 pCt. droge meters. Zij registreerden te zamen 3.004.487 kub. meters, zijnde 208.057 kub. meters meer dan in 1887, of 7.43 pCt. Over de meterlichlen berekend geeft dit een jaarverbruik van 154,47 kub. meter per pit. Het vermeerderde debiet, vergeleken bij 1884, bedraagt thans 24.05 pCt. Het aantal vlammen voor de straatver lichting bedroeg op 31 December 1888 823 vervat in 817 lantaarns, welke vlammen toen verdeeld waren in 344 avondvlammen tn 479 nachtvlammen. De gemeenten Oegst- geest en Soeterwoude gebruikten te zamen 6318 kub. meter. In Oegstgeest werden 8 lantaarns bijgeplaatst. De baten bedroegen in bet afgeloopen jaar ƒ310.927.79, de lasten ƒ239.483.75, zoodat een batig saldo bleef van ƒ71.444.04. Onder de baten komt voor een som vau 26,000 voor vergoeding voor straatver lichting uit de gemeentekas. De cokes Jbracht op ƒ55.226.696, de koolteer 12,912.20, de ammonia ƒ11.908.626. De gasfabriek blijft aau kapitaal nog schul dig 344.116.406. Onderscheidene belangrijke tabellen zijn aan het verslag toegevoegd. Ter naturalisatie is o. m. aan de tweede kamer voorgedragen de heer O. B. Z. Schlatmann alhier. Nader vernemen we dat de voorjaars inspectie eu de uitreiking van het dienst- kruis aan den heer O. N. Van der Koog op Woensdag a. s. eu, bij ongunstig weder op dezen dagop den daaraanvoïgenden Woensdag zal plaats hebben. Bij de heden ten Baadhuize gehouden openbare verhuring van het uitsluitend be- visschen met aal- of palingfuiken der sin gelgrachten, in 7 perceelen, is door burge meester eu wethouders besloten de buur met te gunoen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 10 en 5 beet. waren de hoogste prijzen f 4.50 eu f2.20, de laagste f4.40 en f2.20. Door de Genie werd 24 dezer aanbe steed: het eenjarig ouderhuud der kazerne- gebouwen enz. begr. ƒ8480; inschrijvers waren de lieeren J. Sirag, /8S90; J. B. Hoogeveen, ƒ8821; S. v. Leeuwen, 8800 J. Bcom, ƒ8755; allen alhier. Gisterenmiddag heeft ds. W. J. Pijzei te Leiderdorp, beroepen te Muiderberg, voor zijne gemeente zijne afscheidsrede ge houden. «FFICIEELE DEItlClirEN. Overeenkomstig liet koninklijk besluit vau 9 dezer wordt aan de scliouten-bij-uacbt J. B. A. Ite Jusselin de Jong, directeur en Commandant der marine te Willemsoord, en J. P. Van Rossum, directeur en command int der marine te llellevoetsluis, met ingang van 1 Juni a. s., respectievelijk opgedragen het bevel over de stellingen vau #den Helder" en van ffde monden der Maas eu van het Haringvliet." Bij besluit van den raad van state, krachtens art. 45, 2°., van de Grondwet waarnemende het koninklijk gezag, vau 9 dezer, is aan den beer G. Vair Turnbull, consul der Nederlanden te Leitb, de per soonlijks titel verleend van consul-generaal. Bij kou. besluit is, op groud van de wet betrekkelijk de burgerlijke pensioenen, laatstelijk gewijzigd bij die van 21 Mei 1873 (Stil. n°. 64), pensioen verleend, ten laste van den staat, aan de na te noemen belang hebbenden mr. A. R. Van Bel, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, f 2350 's jaars; Ph. Harmseo, rijksveldwachter, f 367 's jaars; is de heer D. De Bois Jr., arts, met ingang van 6 Mei a. s., benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht. Bij kon bes), zijn benoemd tot adjunct controleur der dir. bel. en van het kadaBter, de surnumerairs bij dat dienstvak J. G. Ten Bokkel te Zwolle, S. Posthumus Jr. te Am sterdam, V. J. De Kruyff te Maastricht. De minister van oorlog zal op 2 Mei geen audiëntie verleenen. BINNENLANDSOHË BERICHTEN. De minister van buitenlaudscbe zaken brengt in de St.-Ct. ter kennis van belang hebbenden, dat de heer mr. J. A. De Vicq, nieuw benoemd cousul-geueraal van Neder land te Melbourne, aan zijn departement zal zijn te spreken op W oensdag, Donderdag en Vrijdag 1, 2 en 3 Mei eerstkomende, des voor middags var. 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uren. Voor de verkiezing van twee leden van de provinciale staten voor het district Katwijk-Leiderdorp zijn door de Katholieke Centrale Kiesvereeniging ^Recht voor Allen" en de antirevolutionaire Kiesvereeniging ^Nederland eu Oranje" in dat district tot candidateu gekozen de heeren S. baron Van Heemstra, van Sassenheim, en A. Op de Laak, van Noordwijk. - Volgens het weekblad De Ingenieur is weldra eene algemeeue wettelijke regeling vau de verzekering van werklieden tegen ongelukken te verwachten. Zaterdagavond laat is generaal Reuther oud-minister van oorlog in het kabinet Van Lijudeii en lid van de tweede kamer der staten-generaal voor Nijmegen, in bijna 70 jarigen ouderdom overleden. Het comité tot waarneming der belangen van de houders van 5 pet. obligatiën der Swedisch and Norwegian Railway Company Limited heeft den heer R. A. J. Snethlage, spoorwegingenieur te 's Graveuhage, opdracht gegeven, op de plaats zelve een onderzoek in te stellen naar den toestand en de ver moedelijke rentabiliteit der onderneming. l)e beer Snethlage was voorheen ingenieur le klasse bij de staatsspoorwegen op Java, was werkzaam bij de opname van den spoorweg naar de Ombiliënvelden op Suma tra's Westkust eu laatstelijk hoofdingenieur bij de Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat schappij. De heer Soethlage zal waarschijnlijk reeds deu 5den Mei a. s. naar Lulea ver trekken. Maandag 11. is te Oudshoorn in het kerkgebouw der Ned. Ger, gem. een ver gadering gehouden, om te komen tot het stichten van een school met den Bijbel aldaar. Tot dit doel werd een vereeniging opgericht, waaraan zieb bereids 52 leden aansloten, terwijl een voorloopige commissie werd gekozen. De vergadering, geleid door deu heer C. Boon van 's Gravezaude, werd door vele belangstellenden bijgewoond. Zaterdag kwamen te Katwijk aan Zee, een 30 tal schuiten aan, die van f 60 tot f70 besomden. De prijzen der visch staan nagenoeg gelijk met Scheveningen, f 3 tot f 8 voor tarbot, 50 tot 80 ct. voor tongen, f2 tot f2.50 voor schol, Zaterdag had te 's Gravenhage onder voorzitterschap van jhr. G. L. Verspijck de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Rijnlandscbe stoomtramwegmaat schappij. Uit bet door heeren commissaris-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1