a BIJVOEGSEL pi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. g>1»le C o 11 rmil ver se a if n t dadelijks, behalve op Zo ii- en I1 ees t <1 aesi. ADVERTESTlESï: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers; Gebroeders Muré. (au.) BUITENLANÜSOHE BEHIOJITEN. BH ASSOfJRIEfiiERm Voor Leiden, per 8 maanden1.8». franco door het geheele rijk, per 8 maanden 1.90. Prijs per %mmncr 10 IViu. Van 6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Dinsdag 23 April 1889. iV\ 95, 203e Jaargang. behoorende bij de Leidsche Courant van 23 April 1889. üe heir Q. II. F. De Haas, direc teur der Martha-stichting te Alfen aan den Rijn, ontving, behalve een aantal kleediug- slukken, met inbegrip vau twee giften, elk groot f200, de som van f 1224.11£ voor genoemd gesticht. Voorts werd nog f 158.60 als opbrengst van eeue brochure oulvangen, terwijl X. uit Utrecht nog bovendien f 300 heeft geschonken voor den bouw van een nieuwe school aldaar. Gisterenmiddag, te ongeveer halfdrie uur, ontstond door eene onbekende oor;aak een hevige brand in de suikerwerk fabriek van de heereu Bensdorp C°.Amstel 144 tc Amsterdam. De brand begon op een werkplaats, waar nimmer vuur gebruikt wordt, zoodat het ge heel onbegrijpelijk is hoe de brand daar kon ontstaan, te meer daar de meeste werk lieden juist aan het schaften waren. In een oogetiblik tijds stond het geheele achterge bouw in lichtelaaie en greep hei vuur, door de groote hoeveelheden suiker, welke het iu zijne nabijheid vond, snel om zich heen. De eigenlijke fabriek komt uit iu een door loopenden gang, maar is omgeven door de perceelen aan den Amstel en belendt de ach terzijde van het Grand ïhéatre der heeren Van Lier. Er was dus heel wat moeite om met het blusehmateriaal het vuur te bereiken. De vele werksters, die aan de fabriek arbeiden, zochten in het eerste oogeublik van schrik een goed heenkomen en toen spoedig daarna de brandweer kwam, vond zij een groot deel van het perceel reeds aangetast. Oogeublik- kelijk toog zij met alle kracht aan het werk. Vier stoomspuiten, de Jan Van der Heyde met vier slangen, de Vechtwaterleiding werdeD spoedig na elkander in het werk gesteld tot bestrijding van het vuur en dat met zoo goed gevolg, dat men dra den brand meester was, en zich geheel kon wyden aan de be scherming der belendende perceelen. Een zware en dikke rook steeg toen uit het brandende perceel op, dat nog steeds met dikke waterstralen werd nat gehouden, en waarvan het bovengedeelte is uitgebrand. Evenwel, gevaar was niet meer te duchten en de brandweer kou gemakkelijk bet smeu lende vuur verder bestokeD. Er is waterschade, ook in de kleedkamer van bet Grand Tbéatre, welks brandschel het eerste eein gaf. De burgemeester nam het tooneel vau den brand in oogenschouw. Met het oog op de mislukte parachute- geschiedenis, waardoor duizenden ingezetenen en vreemdelingen Zaterdag 6 dezer te Am sterdam werden teleurgesteld, brengt het N. v. d. I). de volgende historische anecdote in herinnering. Bejaarde Utrechtenaren, schrijft het Nieuws, zullen zich zeker nog wel herinneren, dat jaren geleden ('t was 1 April 1825), door dagbladen, aanplak biljetten, ja zelfs door den omroeper bij bekkenslag, werd bekend gemaakt, dat een man met een valscherm van den tweeden omgang van den Domtoren zou afspringen. Dit prikkelde de algemeene nieuwsgierigheid. De meeste meuscben waren van oordeel, dat die roekelooze zeker mors dood op de straat zou terechtkomen. Het was iets ongehoords, en toch op den dag, dat de salto-mortale zou plaats hebben, stroomden duizenden met schuiten en allerlei voertuig naar Utrecht. Het was een jagen en dringen om een goed plaatsje te krijgen, en men kon ten laatste in den omtrek van den Dom letterlijk over de hoofden loopen. Geen zoldervenster was oubezet en tot zelfs op de uokken der daken zat 't vol toeschouwers. Intusschen werd ren uiassa stroo aan den voet van den toren uitgespreid, nu en dan vertoonden zich eenige heeren, in groote drukte, op den omgaug, eu enkelen waagden zich zelfs op de balus trade. u Daar hè j'em!" klonk het uit dui zenden monden. Eindelijk, op't vastgestelde uur, werd de luchtreiziger, onder een groot regenscherm, een besteedster", door eenige heeren, geholpen, op de balustrade gezet, uien gaf hem een klein zetje, en de aëronaut daalde omlaag, tot dat hij iu het uitgespreide stroo neerviel. Als een doorgebroken dam stormde nu alles toe, om den waaghals, dien men minstens zwaar verminkt achtte, te helpen. Maar hoe groot was de verbazing en de teleurstelling, toen men ouder de parapluie een ledepop ontdekte. De straatjeugd maakte er zich meester van en de pop werd met luid gejuich rondgedragen. Er waren er wel, die mopperden, maar rui ten werden toch nergens ingeworpen, en men eindigde in het algemeen met lachen toen men vernaai, dat enkele studenten, die iu die Jagen nog wel een potje mochten breken, een goed geslaagde Aprilgrap hauden uitgehaald, die winkeliers, bakkers en koffie- huishouders een zeer voordeeligen dag had bezorgd. Deze week is het te Den Helder al bijzonder ongelukkig geweest voor onze torpedobooten zegt de Ueldersche Ct, De Ardjoeno liep Maandag met groote vaart tegen de sluis en bekwam daardoor zeer belangrijke averijde boeg is als het ware geheel verpletterd en in elkander gedrukt. De Cycloop, op weg naar Amsterdam, brak in het Noord-Hollandsch kanaal ue stoomschuif en moest naar hier teruggesleept worden. Nog een andere boot brak de zuigpomp en werd daardoor voorloopig ook onbruik baar. Het droevigste ongeval had gisterenmid dag plaats met de torpedoboot XV, die op de reede manoeuvres maakte. Toen deze boot, nadat zij eerst stii lag, volle kracht achteruit begon te werken, kregen tivee van de vier torpedisten, die het roer hielden, een hevigen slag van den helmstok en geraak ten overboord. Een van hen wist zwem mende de boi t weder te bereiken, doch de andere was door den slag bewusteloos ge worden en zou dan ook zeker in de diepte zijn verdwenen, indien niet de sergeant Hellendoorn in het water was gesprongen. Deze moedige man had het geluk den zin kenden drenkeling uit de diepte op te dui ken en aan boord terug te brengen. De ongelukkige is ter verpleging in het marine- hcspitaal opgenomen. Donderdagmiddag is, te Arnhem in allen eenvoud, begraven de gepensiouneerde schout-bij-nacht De Gelder, wiens leveu ver bonden was aan een roemrijk tijdperk uit onze geschiedenis. Hij behoorde tot de jonge en aankomende zeeofficieren, die bijna 60 jaar geleden dienst deden op de Schelde, en daar, bij zeer moeilijken dienst in een stormachtigeu winter, met eene vijandelijke stad als lagen wal, blakende van vuur en geestdrift, zich hadden voorgenomen waardige telgen te zijn van het voorgeslacht. Als adelborst op de kanonneerboot bij VauSpeijk dienende, had hij het aan eene dienstver richting te danken, dat hij afwezig was toen Van Speijk de onderlinge afspraak gestand deed, om liever den brand in het kruit te steken, dan zich over te geven. Dat hij een waardige opvolger was van Van Speijk eu eenzelfde geest hem bezielde, getuigde de Militaire Willemsorde, die wel dra zijne jeugdige borst versierde; dat hij op dat tooueei werkzaam bleef, het eereme- iaal van de Citadel. Na eene eervolle loopbaan in opvolgende rangen te hebben doorloopen, mocht hij nog vele jaren een welverdiende rust genieten. (Arnh. Ct) Als een bijzonderheid meldt men aan de Arnh. Ct., dat de familie De Waal, te lleteren en Randwijk, 1 broeder en 3 zusters, te zarneu 335 jaren tellendeze oudjes zijn nog zeer kras en leggen zelfs wandelingen af van 2 uur. De sociaal-democraat Van der Stadt is in hooger beroep gekomen van het ver- oordeeleud vonnis der rechtbank te Hee ren veen. Voor de rechtbank te Breda stond eergisteren terecht C. V., huisvrouw van J. K., oud 26 jaar, wonende te Prinsen- hage, beschuldigd van op 16 Maart haar driejarig stiefzoontje zoodanig mishandeld te hebben, dat het aan de gevolgen is bezweken. Uit de verklaring der gereehtsdocloren bleek echter dat volgens ben dit niet bet geval was, daar het kind, zooals uit de lijk schouwing was gebleken, aan bloedarmoede is overleden. Da ontaarde stiefmoeder erkende ten volle haar misdrijf: zij bekende bet arme wicht mishandeld te hebben, door het met een pook tegen de liezen en den onderbuik te slaan en vervolgens met kracht tegen een stoel te werpen, /.ij begreep dat door deze barbaarsche en onmeDScbelijke behan deling hel leven van het kind verkort was. Zij verklaarde ten slotte, dit gedaan te hebben omdat de vader en ook zij veel last van het arme schepseltje hadden, omdat het niet zindelijk was. Het O. M., waargenomen door den sub stituut-officier mr. Mathon, eischte tegen dit onmen8ch een gevangenisstraf vau 12 jaren, terwijl de toegevoegde verdediger, advocaat Mathon, uit de verklaringen der getuigen afleidde, dat het monster zich slechts aan mishandeling had schuldig gemaakt eu dus tot een gevangenisstraf van hoogstens 2 jaar kon veroordeeld worden. Uitspraak Donderdag 25 April a. s. Uit Waalwijk wordt gemeld dat de schoenfabrieken in «lie streek op't oogenblik volop werk hebben. Waalwijksch en Lang- straatsch fabrikaat staat tegenwoordig hoog aangeschreven en de fabrikanten breiden hun betrekkingen sterk uit. Men schrijft aan de N. R. Ct, uit Tilburg Naar aanleiding van hel feit, dat op 18 April 1889 de gemeente Tilburg tachtig jaren als stad bestaat, kan nog het volgende worden medegedeeld. Tilburg heeft zijnen naam te danken aan het bestaan van drie kasteeleu of burchten, waarvan er één iu bouwvalligen toestand nog bestaat, nl. in de wijk Heike. Een tweede, Muerenberg genaamd, iu de nabijheid van de Lei, is in eene bouwhoeve herschapen, en het derde, tusschen de Velthoven en het Goirke gelegen, is eerst een veertigtal jaren geleden geheel afgebroken. Het heeft het langt den naam van kasteel gehandhaafd. Naar aanleiding van deze drie kasteeleu draagt Tilburg in haar wapen ook drie torens. Zeker is het dus dat Tilburg oorspronkelijk Drieburg, later Drilburg en toen Trilburg, geweest is, waaruit haar tegenwoordige naam is ontstaau. Er is wel eens beweerd dat Tilburg haren naam dankt aan den ouden liiulenboom op het Heuvelpleiu, Tilia Burges genaamd, doch deze bewering vindt minder grond dan de vorige. In 1796 had Tilburg 8532, in 1822 10,337, in 1860 15,583, in 1876 25,397 en thans 32,000 inwoners, wel een bewijs dat de bevolking sterk toeneemt. Deze woont op eene uitgestrektheid van ongeveer 7950 bunders. Ofschoon reeds sedert de helft der zestiende eeuw alhier lakenweverijen be stonden, bleef tot 1809, dus juist de vesti ging als stad, de machinale wolspinnerij onbekend. Toen richtte de firma Van Dooreu en Dams de eerste machinale spinnerij op, die door paarden gedreven werd. Eerst in 1827 werd de stoomkiacbt te hulp geroepen, In 1845 waren er te Tilburg 8 stoomwerk tuigen, die in 1874 tot 89 waren vermeer derd, en thaus tot ver over de honderd ge stegen zijn. Aan de gemeente Tilburg zijn de volgende historische herinneringen verbondende schenking van het landgoed Alfen door den Salischen Frank Engelbert aan den geloofs- prediker Willebrord, den 21sten Juni 712; de plundering door Maarten van Rossum, in 1543; de verovering van den bnrg door den Staatschen kolonel De la Guarda in 1581; de plunderingen der Staatsolie troepen in 1586; de plunderingen door de Franschen in 1672 en 1702; de schermut selingen tnsschen de Franschen en de bond- genooten in September 1794; het vestigen alhier van het hoofdkwartier der Neder- landsche troepen door den pri is van Oranje in 1830; 's koniugs intocht den 29 April 1841; het overlijden van koning Willem II den 17 Maart 1849.- Uit Valkenburg (L.) schrijft men aan het D. v. Z. H en 's Gr.De kluis op den Schaefsberg zal in de Paaschweek weder bewoond worden. De begevers dier fondatie, jhr. üe Villers- Masbourg te Kasteel Schalven en de weleerw. heer pastoor Voncken te Schin-op-Geul, hebben tot heremiet benoemd Nicolas Laurent, oud 67 jaren, geb. te Villers-sous-Cousances (Frankrijk). De man woont echter reeds 37 jaren te Margraten (L). Ook daar leidde bij tot dusver eeu afgezonderd leven. Men meldt aan het I), v. Z. en 's Gr. Bit Heerlen: Verleden week Woensdag werden inge volge bevel der Rechtbank te Aken door den plaatselijken rechter te Geilekirchen bij alle graanhandelaars aldaar, zoomede te Bornchem, Bergerhof en Gilrath, de handels- boeken in beslag genomen. De twee vol- geude dagen werd een gerechtelijk onderzoek in de woningen ingesteld. Eindelijk werd Zaterdag al de gevonden rogge in beslag genomen. Zelfs bet reeds op wagons geladen graan aan 't station werd verbeurd verklaard. Het graan werd in zoo groote hoeveelheid in beslag genomen, dat het niet gewogen maar bij hoopen gemeten werd. Het in beslag genomene wordt op 150.000 kg. berekend. De uitspraak van den rechter wordt met belangstelling te gernoet gezien. BB S3 Ej Cw I E. Het bestuur der NederlaDdsche Club te Brussel is gewijzigd en bestaat nu uit de volgende ledenee.revoorzitter, baron Ge- ricke van Herwijuen, gezant vau Z. M. den koning der Nederlanden; voorzitter, G. De Jager; onder-voorzitter, L. Von Ende; se cretaris, J. W. Swarth; penningmeester, R. Stuffken; A. De Koning, J. C. A. Smits, 11. De la Mar. Do Vereenigiug telt nu 87 gewone leden, 4 buitengewone leden en 21 elders wonende buitenleden. In tegenspraak met de bewering van Parijsche dagbladen, dat aan generaal Bou- I langer het verder verblijf in België zal wor-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1