tdtertettfem. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en F e e s t d a g e n. A 8 3 U M E NI E N T Dinsdag 23 April 1889. - N°. 95. A D E R T E N TE U Bureel: Sciieepuiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. S ta tl s- It er i c h te ,i Het uur der Vergelding. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leidsche Spaarbank. Vooi Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Summer SO Out. I 1.25. 1,60. 203e Jaargang. Van 16 regelsƒ0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, i contant, zonder rabat, per regel 0.10. Uithoofde van het Paaschfeest zal Maandagavond de Leidsche Courant niet verschijnen. Bij dit Nummer behoort een BIJVOEGSEL. BURGE11EESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art 8, le alinea der Wel van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), lol regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door ben vergunning is verleend aan A. SOMERWIL, G. VERBERG en C. DUSOSWA en rechtverkrijgenden resp. tot liet plaatsen van een gaskrachtmachine in liet pakhuis in de Water- steeg n". 3, van een stoommachine in hel per ceel Levendaal 81 en van een stoommachine en ketel van 2 paardenkracht in het perceel Gortestraat 14a. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST', Secretaris. Eeidek, 18 April 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van C. li. SPEEL, hou dende verzoek om vergunning lot liet houden en mesten van varkens in hel perceel in de Dullebakkerssteeg n°. 3. Gelet op art. 152 der Algemeene Politie verordening van 6 November 1879; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Donderdag, den 25 Apiil a. s. des voormiddags te elf uren, iu een der vertrekken van het Raadhuis gelegenheid zal worden ge geven tot hel inbrengen van bezwaren legen dat verzoek. Rurgemeesler en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 April 1889. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van leiden Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat het Bureau van den Burgerlijken FEUILLETON. 27). De oude dame zag haar verbaasd en verschrikt aan. „Wie moet weg zijn, voor wie moet ik u redden, wat bedoelt ge?" Lilly streek met de band langs het voor hoofd, als ontwaakte zij uit een akeligen droom. „Vergeef mij, dat ik u schrik heb aan gejaagd, ik ben u eeuwig dank verschul digd. Ik was uitgeput en kon niet verder lopen, toen bebt gij mij in uw huis een ustplaats verstrekt. Ik moet u evenwel nog een dienst verzoekenleen mij nw hoed en mantel. Langer hier blijven kan ik niet, ik moet zoodra mogelijk New-York bereikeD. Ik begrijp, dat u dat alles raadselachtig, ja zelfs verdacht moet voor komen, en zooveel te meer spijt het mij, dat ik u nog geen opheldering kan geven maar de hoed en de mantel zal ik u zelf terug komen brengendan zal ik u tege lijkertijd de opheldering geven, die ge het Stand op Maandag den 22en April a. s. (Tweede Paaschdag) zal geopend zijn des namiddags van twaalf tot twee uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, deu 20 April 1889. LEIDEN, 20 April. De commissaris des konings in deze provincie heeft bepaald, dat de aflevering van de bij de nationale militie van dit jaar iu te lijven manschappen zai plaats hebben voor Leiden, in het Invalidenhuis, Donder dag 9 Mei 's morgens 8 uur. Benoemd met 1°. Mei als concierge aan de bewaring van de hypotheken en het kadaster alhier, de heer tl. P. Van der Lelie. Uit de tabellen, door de regeering gevoegd bij haar onderwijswet, blijkt o. a. dat de gemeente 's Gravenhage, naar het daarin voorgedragen stelsel, aan rijksver- goediug zou genieten, berekend naar het totaal aantal leerlingen op 1 Jan. 1838, f54,200, terwijl als voorschol over 1887, naar de bestaande wet,is genoten f 100.338,99 j. Voor Rotterdam zijn de cijfers f 67,650 tegen f 171.312,97, voor Leiden f18.200 tegen f39.010.50, voor Delft f 12.000 tegen f21.445,50, voor Dordrecht f 11.500 tegen f17.649, voor Schiedam f9200 tegen f13.110, voor Gouda f8800 tegen f 15.428,10, Voor Amsterdam f154.000 tegen f 300.441,45. In 's Gravenhage zouden de bijzondere scholen, naar het systeem van het wetsont werp, genieten f 29.650. De afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde hield op Dinsdag 9 April j. 1. eene gewone ledenvergadering. Na lange en levendige discussie werd be- sloteu tot benoeming van eeue commissie, op voorstel van den heer E. Th. Witte, be last met het geregeld bezoeken van en rap porteeren over tuinen en kweekerijen in Leiden en omstreken, welk voorstel in de laatst voorgaande vergadering in beginse, was aangenomen. De commissie zal, indien ze dit noodig oordeelt, zelf haar huishou delijk reglemeut kunnen ontwerpen. Een voorstel tot het houden van een cursus in het tuinbouw teekenonderwijs en de scheikunde, kon, aangezien de voorstel ler zijne plannen nog niet uitgewerkt had, niet in behandeling worden genomen. Gedurende de pauze hadden de leden gelegenheid de schoone verzameling planten te bezichtigen, ingezonden door den heer G. P. Hemerik, waaronder vooral eenige fraai en rijk bloeiende Rhododendrons uit muntten. Na de pauze werd een dertigtal dier planten gratis onder de leden verloot. Hierna leidde de heer H. Witte de vra gen in: Is het een vereischte, dat de boom kweekers en bloemisten botanisch zijn ont wikkeld? en is het wenschelijk dat bloemist knechts worden gediplomeerd. In eene rede van ongeveer drie kwart unr zette de beer Witte zijne ineeuing daaromtrent uiteen. De belangstelling in de zaak was echter te groot dan dat de geheele bespreking in deze vergadering zou kunnen afloopeu waarom dit hoogst belangrijke onderwerp tot eene volgende vergadering werd verdaagd. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 14 April 51 volw. en 9 k., totaal 60. M. 15 63 10 73. D. 16 71 15 86. W. 17 76 17 93. D. 18 78 12 90. V. 19 73 17 90. Z. 20 73 16 89. Aan het Hhl. wordt gemeld, dat het belicht omtrent de gunstige wending in den gezondheidstoestand van Z. M. den koning juist is. Reeds sinds het begin dezer week is de zieke vooruitgegaan en naar omstandigheden is de toestand van Z. M. thans vrij gunstig. Het 4de eskadron van het 3e regi ment huzaren zal 29 April van garnizoen verwisselen van Amsterdam naar 's Graven hage. De le luitenant-kwartiermeester A. A. E. Van Dorth, van het regiment grenadiers en jagers, wordt tot kapitein bevorderd. (Fad.). Voor de vijftien vacante plaatsen voor machinist-leerling der 2e kl. can de oplei ding der marine te HellevoetsluiB hebben zich 68 sollicitanten aangemeld. De afdeeling Woerden der Centrale Kiesvereeniging Burgerplicht te Bodsgrave, hoofddistrict AJphen, heeft tot candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Z-Holland gesteld de drie aftredende leden. Het hoog militair gerechtshof heeft zich niet kunnen vereenigen met de uitspraak van den krijgsraad te 's Hage, waarbij de fourier K., van het regiment grenadiers en jagers, is veroordeeld tot 4 jaren militaire gevangenisstraf, ter zake van ontrouw en kwade administratie. De zaak zal nu opnieuw door het El. M. G. worden behandeld. Eergisterenavond had de stoomboot Krimpen aan de Lek, die den dienst voor de Schoonhoven waarneemt, het ongeluk even beneden Bergstoep op eens krib te vareu, tengevolge van den mist. Groote ontsteltenis bracht de schok te weeg. Per soonlijke ongelukkeu hadden niet plaats, doch sommige der reizigers moesten zich eene wandeling van 1J- uur getroosten, om de plaats der bestemming te bereiken. Zie verder het hijvoegsel.) DE DIJKGRAAF VAN RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden, dat op Zaterdag den 27stel> April e. k. des middags ten 12| uur, eene Ver- eenigde Vergadering zal worden ge houden in het Gemeenlandshuis te Leiden. De Zitting voor het inbrengen en terugbetalen van gelden zal DINSDAG 23 April niet worden gehonden. De Commissaris-Penningmeester, G. F. ALSCHE. recht hebt van mij te vorderen. Neem voorloopig dezen diamanten ring van mij tot pand." De oude vrouw zag haar zonderlinge langen tijd aanmaar ten slotte ging zij naar de kast en nam er een hoed met een dichten sluier, en een langen donkeren mautel nit. „Ik weet niet of ik er goed aan doe," sprak zij, terwijl zij Lilly die kleeding- stukken overhandigde, „maar ik kan uw dringende bede niet weigeren. Ik wil n vertrouwendat ge er geen misdadig doel mee beoogt." Lilly greep verrukt haar band en drukte die aan haar hart. „O! hoe zal ik u danken. Ge weet zelfs niet wat voor onnoemelijk grooten dienst ge mij bewijst, ge redt mij het leven, nog meer dan dat, mijn eer. Neem mijn ring, de eenige kostbaarheid die ik op het oogenblik bezit, maar niets is kostbaar genoeg, om zoo'n dienst te vergelden." „Neenik vertrouw u ook zonder dat. Ge hebt gezegd dat ge zelf terug zoudt komen, welnu, daarop zal ik wachten." Lilly stond op, doch eeist nu gevoelde zijhoe zwak zij was. Maar neenzij mocht niet zwak zijnzij moest volbrengen wat zij begonnen had, zij moest den strijd volhoudentot het einde toe. Met bevende handen sloeg zij den mantel om en hulde haar gelaat in den dichten sluier. Zij was totaal onherkenbaar in die kleeding. Zij reikte haar redster de hand tot afscheid. Nog een dienst moet gij mij bewijzen. Mocht er iemand hier komen en vragen of gij mij gezien hebtdan smeek ik a neen te zeggen." Juist werd buiten het geluid vau een voorbijrollend rijtuig vernomendat wegens de smalte van dit punt van den weg slechts stapvoets rijden kon. Lilly zag uit het venster, en zij herkende in dit rijtuig de dokterskoets van Pratt. Vreeselijke angst greep haar aanen zonder een kreet te slakenzonk zij machteloos op den vloer. Verschrikt knielde de oude dame naast haar, en toen zij zag, dat haar bezoekster weder in een staat van bewusteloosheid verkeerde, sprong zij op en ijlde naar buiten. Ook zij had het rijtuig gezien en terstond daarin een dokterskoets herkend. Haar plan was in een oogenblik genomen. Het meisje moest zwaar ziek zijnwie weet, misschien was zij wel krankzinnig. Haar koortsachtige angst, haar tot tweemaal toe herhaalde bewusteloosheid in zulk een kort tijdsverloop, machtigden ten volle dit ver moeden. Wat kon zij nu beter doen, dan den dokter, die daar voorbij reed, ter hulp te roepen. Inmiddels was zij reeds op den weg aau- gekomen en liep, sneller dan men het van zulk een oude vrouw verwacht zou hebben, de dokterskoets na. Deze had reeds eeu gemakkelijker gedeelte van den weg bereikt en de koetsier legde nu de zweep op het paard, dat zich aanstonds in een flinken draf zette. Daar kon de oude vrouw niet tegen loopenmaar wat haar voeten niet konden bereiken, zou haar stem misschien kunnen. Zij schreeuwde uit alle macht, nu eens aan den koetsier, dau weer aan deu dokter, maar men kon of wilde haar niet hooren, het rijtuig reed voort en was weldra achter een stofwolk geheel ver dwenen. Mismoedig ging de oude dame naar huis terug. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1