BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ra VS V K5» SB «C3 toch kalme slrateu te wandelen, de oude kerk binnen te loopen of stil te staan voor een oud, oud Hollandsch huis, met gebeeld houwde voordeur en massive gevels, te drentelen langs den Vijverberg of door de merkwaardige vischmarkt, waar roodpootige ooievaars bij wijlen bij den achter-ingang binnen kijken o.n te iuformeeren naar den prijs van de afgekeurde visch. Ook Scheveningen, waarvan „the sight is unique", wordt door den reiziger bezocht en geprezen, doch den hoogsten lof ontvan gen do omstreken van Haarlem, dien „oceaan van bloesems," welke den vreemdeling schier in verrukking brengen. Nergens ontwaarde hij een landschap als dit, waar „de voeten treden in een konink rijk van bloemen, wier geur u omwik kelt'' Doch genoeg over het bollenland en zijn dichterlijken beschrijver, die zijne Britsche landgeuooten aanspoort toch vooral zijn voorbeeld te volgen en zich de Paasch- dagen ten nutte te maken tot een luchtbad in de Hollaudsche duinstreek. Nog slechts deze vraag: Wordt, terwij! men vreemden aanraadt de zee over te steken ter wille van eene bezichtiging van onze tulpen- en bya- cinthenveldeu, de onmiddellijke nabijheid van deze wel altijd genoeg op prijs gesteld door de Hollaudsche stedebev, oners? v. Z.-H. en 'i Gr.) Blijkens een telegram van den gou verneur generaal van Nederlandsch-Indië van 17 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 580,480 pikols. Volgens een telegram uit New-York aan de Financial News zijn mr. S. Van Houten en zijn reisgenoolen, begeleid door den heer Martinsen den 16n dezer uit New-York vertrokken, om het geheele Mis souri Kansas Texas-uet persoonlijk in oogenschouw te nemen. Het Berliner Tageblatl deelt mede, dat de Shah van Perzië op zijn reis door Europa ook Nederland zal bezoeken. Uit het verslag der handelingen van de broederschap van candidaat-notarissen blijkt, dat de broederschap telt 772 leden, waaronder 35 buitengewone leden. Voor de arrondissemeuts-rechtbank te 's Graveuhage stond gisteren terecht een boerenarbeider, aan wien ten laste werd ge legd dat hij uit een schuur op een erf te Hazerswoude een pantalon had weggenomen en aangetrokkende dader had zijn eigen pantalon achtergelaten. Beklaagde ontkende den in judicio aan wezigen pantalon, welke door den eersten getuige als de zijne werd erkend, te hebben gestolen. Hij had die volgens zijne per tinente verklaring 's ochtends vd<5r Je vermissing, voor 75 cents gekocht en achtte het mogelijk dat een gelijksoortige pantalon daar, door eersten getuige vermist, door scharenslijpers welke zich zooals de ge meente-veldwachter van Hazerswoude aan beklaagde zou hebben meegedeeld aldaar hadden opgehouden, kon zijn gestolen. Substituut-officier van justitie mr. Ort. achtte het ten laste gelegde feit voldoende bewezen en requireerde 1 maand gevange nisstraf. De toegevoegde verdediger mr. W. L. Verschoor meende dat, nu de dief zijn ouden pantalon bij wijze van visite-kaartje had achter gelaten, in de plaats de vraag gold; „Wiens broek is dit?" en er dus, alvorens recht te spreken, noodzakelijk een nieuw onderzoek in deze Izaak behoorde plaats te hebben. Een Duitsch oud-strijder, van beroep clie- miker en uitvinder en vervaardiger van een onfeilbaar middel tegen likdoorns, had zich daarop te verantwoorden voor het wegnemen van een stuk rookvleesch in een spekslagers winkel op de Haarlemmerstraat te Leiden. Beklaagde ontkende het feit niet, maar be weerde tijdens het plegen da irvan onder den invloed van sterken drank te zijn geweest. Substituut officier van justitie tnr. Ort vorderde voor het zijns inziens bewezen feit 1 maand gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. J. J. Bar net Lyon leverde een zeer interessante levens schets van den beklaagde, welke ruimen stof voor een roman kon opleveren. Hieruit bleek dat beklaagde, indertijd zijn vaderland ont vlucht was, omdat hij in een schotschrift lucht had gegeven aan zijne ontevredenheid over eene rechterlijke uitspraak, waarbij hij verplicht was geworden zijue echtgenoote, die er voor een geruimen tijd met zijn be diende was van doorgegaan, weder in huis te nemen, en dientengevolge de regeeriug en wijlen den „grijzen Monarch" beleedigd had. Bij de onlangs afgekondigde amnestie wegens Staatsverbrechen kreeg beklaagde Sehnsucht nach der Heimath en was, toen hij te Leiden gearresteerd werd, op reis daarheen. Pleiter hoopte dat de rechtbank dezen avontuur lijken reiziger, die bij eene ontmoeting van een oud medestrijder te veel op de vreugde en het wederzien had gedronken en zich, in een oogenblik van absence d'esprit, toen hij in den winkel te vergeefs „volk" had geroepen, met den voor de hand liggenden ham verwijderd had, niet te lang in zijn reisplan zou ophouden De uitspraak is bepaald op a. s. Donderdag. In een vorig nomm?r komt het be richt voor, dat het hoofd der school te Oude-Weteritlg zich over het gedrag van een zijner leerlingen zód driftig zou gemaakt hebben, dat hij dood uederviel. Dit bericht is, naar men ons meldt, niet juist. De be doelde onderwijzer leed aan eene hartkwaal. Vrijdag 12 Apiil des voormiddags in zijne school zijnde, werd hij door een zijner leer lingen gebrutaliseerd, waarop hij den jongen uit de bank nam en hem in bet portaal buiten het lokaal zette, en daarna voortging met de les. Even daarna krijgt hij eene benauwdneid, hij valt achterover op eene bank, en toen zijne echtgenoote terstond daarna op het hulpgeroep der kinderen was toegesneld, gaf hij in hare armen den geest. (TV. B. Cl.) In de Maandag 11. te Delft gehouden vergadering vau den Provincialen Bond van R. K. kiesvereenigingen iu Zuid- en Noord- Holland zijn de volgende besluiten genomen 1°. Door den Provincialen Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid-en Noord-Holland zullen bij de aanstaande verkieziugen slechts die candidaten gesteund worden, welke zich bereid verklaren: a. tot het kiezen vun anti-liberale leden voor het lidmaatschap der eerste kamer en der gedeputeerde staten; i. te waken tegen het streven om het bestuur te veel te ceutraliseeren; c. mede te werken tot uitbreiding en be vordering van het bijzonder onderwijs. 2°. Door den Boud zal al het mogelijke gedaan worden tot samenwerking met de antirevolutionaire par.ij bij de aanstaande verkiezingen, maar met vasthouding aan de bescheiden en rechtmatige eischeu ten op zichte van het aantal katholieke candidaten, welke bij deze gelegenheid door de R. K. kiesvereenigingen zullen gesteld worden. 3°. Namens den Boud zullen op 2 Mei te Delft voor alle R. K. kiesvereenigingen iu Zuid-Holland en op 24 April te Amsterdam voor alle R. K. kiesvereenigingen in Noord- Holland afzonderlijke vergaderingen worden gehouden, zoo mogelijk tot definitieve vast stelling der lijst van candidaten; welke door den Boud zuilen gesteund worden. Tot die vergaderingen zullen alle gedele geerden der afzonderlijke kiesvereenigingen worden uitgenoodigd. Door de liberale kiesvereeniging te Puttershoek zijn de heeren mr. A. v. Weel, notaris te Oud-Beierland, en M. W. De Kat, burgemeester te Hillegom, tot candidaten gesteld voor de aanstaande verkiezing der provinciale staten. Laatstgenoemde heeft ech ter verzocht niet meer in aanmerking te komen. Gistermiddag is door burg. en welii. van Schiedam ten raadhuize aanbesteed de levering van bouwmaterialen voor 1889. Voor perceel VI, VVezelsch eiken ribhout en gerechtkante Rijnsche eiken delen, was minste inschrijver voor f 188,60, de heer C. Van Hoeken, te Soeterwoude, aan wien de levering is gegund. Men schreef uit Wiesbaden aan het N. v. d. D. De rijzige, fraaie gestalte van den in ons laud welbekenden prins A Ibrecht van Pruisen kou men hier onlangs bewonderen; de prins toefde op zijn niet ver van den Rijn, nabij Erbacb, gelegen slot Reiuhaitshausen, nadat hij te Dresden eene massagekuur had onder gaan. Het verdient opmerking dat juist deze vorst, die met ons vaderland toch nauwe betrekkingen heeft, de voorkeur aan een an- oeren geneesheer boven dr. Mezgergaf. Het slot Reiuhartshausen heeft betere dagen ge kend. Prinses Marianne der Nederlanden toch woonde er doorgaans en heeft aldaar eene fraaie verzameling schilderijen en standbeel den bijeengebracht. De herinnering aan de prinses leeft bij de bevolking iu de omtrek voort. Geen wonder, want in weldoen had zij het ver gebracht, en haar dood was voor de armen een groot verlies. De fraaie kerk te Erbacb, die reeds opvalt wanneer men voorbij het dorp stoomt, is een geschenk dier Vorstin. Velen benijden prins Albrecbt om het bezit van Reinhartshauseu, want daartoe behooren vele wijnbergen, die mede het edelste nat opleveren. Eene bewoonster der Zandstraat te Amsterdam heeft aan de politie medege deeld, dat eergisteren in de St. Pietersteeg een onbekende man haar heeft aangegrepen en beroofd van een taschje, dat f 700 in hield. Gisterennamiddag werd van wege de „Nedtrlandsche Dierkundige Vereeuiging", in het Ilotel den Burg te Helder, aanbesteed het bouwen van een z( ölogisch station met bovenwoning voor den directeur, aan de Buitenhaven te Helder. Door 19 gegadigden werd ingeschreven. Het laagst door den heer J. Schuitemaker te Dordrecht, voor f 16,600. De gunning zal nader worden bekend gesteld. Men meldt van Terschelling aan de Leeuw. Cl. Is de verwachting op de millioenen der Luline niet meer zoo gespannen als vódr drie jaren bij den aanvang van het werk, toch schijnen de ondernemers van plan het visschen te hervatten. Zoo ooit dan is ook op de thans onder nomene wijze hel doel te bereiken opzichlens de kosten. Wanneer toch de stoomschelpzui gers tengevolge van ongunstige weersgesteld heid niet kunnen werken op de Lutine, dan gaan zij binnengaats schelpenzuigeu, zoodat alleen die dagen welke men naar builen gaat den ondernemers eeuige moeite en steenkolen kosten. Naast deze ouderneming schijnt eene tweede te zullen opstaan, om te trachten de zilver- en kopc-rertaeu uit het kort bij de Lutine gezonken schip De Eldorado op te visschen. Naar wij vernemen, is door de bemoeiingen van den notaris C. C. Ledeboer te Makkum met den Hamburger Vereiu Assecuradeure een contract afgesloten, gevende het recht tot opvisschen. Daar de merken om de ligging van het wrak te bepalen bekend zijn, mag op goede gronden succes voor deze onderneming wordeu verwacht. Naar men verneemt, zal van R.-Kath. zijde in het hoofddistrict Ueerenveen als vijfde candidaat worden geproclameerd de heer mr. -J. Verwer, van Wateren (Dr.) Men schrijft uit Eindhoven, dd. 17 April, aan het Hbl. „De werkstakers der fabriek van de Vereenigde Nederlandsche Lucifeisfabrikanten hebben er niet op gerekend, toen zij bij zooveel particulieren en fabrikanten de ruiten inwierpen, dat zij zich zeiven het meest benadeelden zij hebben daardoor de burgerij tegen zich in het harnas gejaagd, en het zal hun onder deze omstandigheden moeilijk vallen, elders werk te krijgen. „De loonsvermindering komt voornamelijk hierop neer: Het doosjesvullen is eigenlijk een kinderarbeid. Vroeger werd verzuimd, tijdig dit werk aan de gruolere arbeiders te ontnemen en daarvoor kinderen in de plaats te stellen. Het gevolg is geweest, dat thans verscheideu vullers zijn gehuwd en groot.e gezinnen hebben, die, natuurlijk, voor het mindere loon niet kunnen werken, te meer daar hun levenswijze nog altijd op een loon van f 12 tot 1 18 gebaseerd is, terwijl dit thans nog f 5 ft f 7 kan bedragen. De nieuwe directie zag in, op deze wijze de concurrentie met het buitenland niet te kunnen volhouden, en heeft nu het loon zoodanig bepaald, dat meisjes of kinderen nog een genoegzaam weekgeld kunnen verdienen met vullen, zoodat de manueu uitvallen. Het zijn dezen, die aan de politie iu de laatste dagen zooveel moeite gaven, terwijl eeuige werkstakers daarvan nog wel eeuige weken de gevoelige herinnering zullen behouden. Thans is men begonnen nieuwe werkkrachten te scheppen, en bezigt men daarvoor kinderen die gaarne 30 40 cent daags willen ver- dienen en hetzelfde werk verrichten als de mannen. „De orde is bijna niet meer gestoord. Dinsdagmiddag had een klein opstootje plaats doordien de werkstakers eeuige meisjes niet wilden door laten naar de fabriek, doch het was spoedig bedwongen." In de Meier. Cl. vinden wij betref fende dezer beweging de volgendo lezing van het gebeurde: „Zonder eenige aauleidende oorzaak de vermindering van 't werkloon toch was bekend, en met de keunis diarvan toegerust, was enkele weken geleden het werk hervat ontstond Vrijdagnamiddag in een der lokalen van de fabriek, op een gegeven leeken een waar oproer; tafels en banken werden om vergesmeten en alles wat men grijpen kon werd gebruikt om de ruiten stuk te slaan en te werpen, terwijl anderen weer materieel en fabrikaat vernielden. De sterke arm der politie was noodig om het werkvolk de fabriek te doen verlaten, welke schier ge heel leJigliep, daar arbeiders en arbeidsters uit de overige lokalen ook meestal werden naar huis gezonden. „lil grooten getale trok rneu zingend en tierend de stad door, het publiek vergastend op het onverkwikkelijk tooneel van een woelige menigte, waarvan de meesteu wel licht toen reeds spijt gevoelden over hetgeen geschied was, vooral de meisjes, wie 't wel was aau te zien, dat het haar niet naar den zin ging. Bij een der klerken van de fa briek werden de ruiten ingesmeten. Overi gens bleef 't bedaard dien dag. Zaterdag konden de meisjes weer 't werk hervatten, hetgeen den arbeiders blijkbaar een doorn in 't oog was. „Na des morgens in 't naburige Woensel baldadigheden te hebben gepleegd bij een sigarenfabrikant, vereenigden de werklieden zich weer des middags en begaven zich naar de fabriek, om daar één véér één, onder toezicht van rijks- en gemeente politie, het werkloon te ontvangen. Dit schonk pieuwen moed, doch een treurigeu moed, die daarin bestond, dat men bij een uitstapje naar Tongelre op verscheiden plaatsen glasruiten verbrijzelde, o. a. bij een der vroegere fir manten onzer lucifersfabrieken en bij tal van industrieeleu en particulieren, die met de zaak niets te maken hebben, waardoor de woestaards, natuurlijk, het laatste beentje sympathie verbeurden, dat enkelen nog voor hen kouden koesteren. Des avonds werd het nog erger, toen de bende, van Gestel komende, waar ook al ruiten gebroken werden, de stad wilde binnen trekken. Doch de rijks politie, bijgestaan door die der gemeente, was op haar post. Een paar maréchaussées te paard waren vol doende om de baan schoon te vegen. Een werkman kreeg een met kracht aangebrachten sabelhouw op den arm, en een kind werd aan het hoofd gewond. De belhamels dropen af, en in korten tijd was de gewone stilte in de stad teruggekeerd. Zondag bleef alles rustig. „Doch zou nu Maandag het lieve leventje nog eens beginnen? Yisschers in troebel water, raddraaiers van ouds reeds bekend, hielden de gemoederen warm en de menigte bijeenmen had zich iu 't hoofd gezet de meisjes den toegang tot de fabriek te ver sperren vroeger reeds waren bedreigingen geuit. Doch ook thans was een enkele charge meer dan voldoende om den een rechts, den ander links, dezen over eeu heining, genen over een diepe sloot te jagen. „Dit alles ware in een oogwenk afge- loopen, indieu het niet juist de tijd was geweest, dat het werkvolk zich naar de fabrieken begeeft. Eeu der gevaarlijkste sujetten, die zich verstoutte werkelijk verzet te plegen tegen de politie, en daarbij ge vaarlijke wapenen droeg, kreeg een sabel houw, werd daarna ingerekend en is gisteren ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Overigens is nog tegen enkele personen geverbaliseerd. Gisteren iu 't mid daguur was het optreden der politie nog eventjes noodig, en daarmede is thans alles afgeloopen. „Kon men nu maar weer aan 't werk komen I Dit zal velen niet meevallen. Een goede leer, die wellicht vruchten zal dragen. „Wij hebben de handelingen nagegaan. Over de pijnlijke klachten van huisvaders, die beweren dat zij met het tegenwoordige loon den kost niet kunnen verdienen, zijn wij niet in staat te oordeelen." GStetSLASflI. De Times meldt dat de hh. Lemaitre en Felix d'Egville, vrienden van generaal Boulanger, te Londen zijn aangekomen, met het doel eene Boulangistische bijeenkomst voor te bereideu. Ingeval die vergadering plaats heeft, is het, volgens het Cilyblad, waarschijnlijk, dat de geueraal binnenkort zich naar Londen zal begeven. VitAXKltlJ H. De stad Parijs zal den llden%lei ten Stadhuize een banket geven van 700 couverts, waaraan de president der republiek, de ministers en het corps-diplomatique zullen aanzitten. Andricux geeft in zijn blad la Pelile République Jranqaise eeu verhaal van het gebeurde in „den historischen nacht." (Zoo worJt thans de nacht genoemd, waarin ten huize van Laguerre den 2 December 1887 eene geheime vergadering is gehouden om de verkiezing van Jules Ferry als president der republiek te verhindeten.) Tot het bijwonen dier vergadering werd namelijk Andrieux onverwachts, terwijl hij te bed lag, geroepen, zoodat hij is opgestaan en plaats genomen heeft iu het rijtuig, dat gezonden was om hem naar de vergadering te brengen. Daar nu, aldus verhaalt hij, is over niets gehan deld dat onwettig kon heeten. Men wilde, om de verkiezing van Jules F'erry te belet ten, bij Grevy pogingen aanwenden om pre sident der republiek te blijven en hem met dat doel een ander ministerie aanbieden, waarin Andrieux de portefeuille van financiën zou krijgen. Maar deze weigerde. Toen bood men hem het voorzitterschap van den mini sterraad aan; doch hij weigerde opnieuw, vooral omdat tot voorwaarde gesleid was, dat Boulanger de portefeuille van oorlog zou

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2