openbare verpachting van de fsecale stoffen ver zameld volgens bet Liernurstelsel en van de mestspeciëu afkomstig uit de riolen is de pacht toegewezen, van de faecale stoffen aan den heer J. Van Uldeu voor 0.0235 per 100 kilogram en van de rioolstoffen aan den heer 11. Filippo Hzn. voor ƒ0.18 per kub. meter. Bij de op heden gehouden opeubaie verkoopiug van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f42.f21.50, f4.40, f 2.20. Zaterdag is aan de werf der Kon. Nederl. Grofsmederij de kiel gelegd van een ijzeren schip, groot 200 last, voor schipper \V. De Boer te Rotterdam. Door het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie alhier, kapelmeester de heer J. G. H. Mann, zullen dit jaar in den Rotterdamschen diergaarde twee namiddag concerten worden gegeven en wel op Maan dag 10 Juni en Zondag 14 Juli. Door den raad der gemeente Zoeter- woude is vastgesteld eene verordening op het bouwen, sloopeu en herstellen van bouw vallige huizen. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de Godgeleerdheid aan de rijks-universiteit alhier, de heer C. J. Niemeijer, geb. te Vier huizen, na verdediging in het openbaar van zijn academisch proefschrift, getiteld: De strijd over de leer der praedestinatie in de IXde eauw. Aan de rijks universiteit alhier ziju Zaterdag de volgende examens afgelegd doc toraal examen in de geneeskunde door den heer E. W. Melchior; theoretisch genees kundig examen door de heeren J. VV. C. Kern en P. Loefftandheelkundig examen door den heer C. Meusink. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besl. is goedgekeurd, dat de bur gemeester van Schermerhorn, H. Van Aken, is benoemd tot secretaris dier gemeente; zijn benoemd: tot adspirant-ingeuieur der marine L. J. L. Van Waveren, scheeps bouwkundig en werktuigkundig ingenieur; tot leeraar aan de inrichting tot op leiding van machinist-leerlingen de hoofd onderwijzer W. Valkhof!', thans tijdelijk in die betrekking werkzaam, en tot bewaarder bij 's rijkswerf te Amsterdam T. Schuurmans; zijn de tijdelijke onderwijzers bij de op leiding van jongens aan boord van een Zr. Ms. oorlogsschepen, J. Van Tuil en W. Van Ouwerkerk, eervol uit die betrekking ont slagen is de luit.-kol. van het korps mariniers P. Spanjaard, op verzoek, Ier zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van 1800) en eene verhooging van dat pensi oen met (ƒ450) 's jaars, voor werkelijk ver blijf in mil. dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusscheu de keer kringen is benoemd tot bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Eindhoven, J. Van Blarkom, thans ont vanger der registratie en domeinen te Venloo; is aan de gepens. luit.-kol.-titulair der inf. van de landmacht in West-Indie J. VV. O. Van Dijck, vergunning verleend tot het aannemeu van het ordeteeken 8de kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken; is A. H. Vorstman, arts, benoemd en aan gesteld tot offic'er van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indie; is op pensioen gesteld, de kapt.-magazijn- meester bij 's-rijks centr. mag. van mil. kleeding, uitrusting enz. te Delft, P. J. Beausar, ten bedrage van 1560, en be noemd bij het wapen der cav. en wel bij zijn tegenwoordig korps, lot ritmeester, de eerste-luit: L. G. baron Van Boetzelaer; van het 2de reg. huzaren. BÏMENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het groot ambtenaars-examen voor den ludischen dienst, bedoeld bij het koninklijk besluit dd. 29 Augustus 1883 n°. 25 {Nederlandsch Staatsblad n°. 133 en Indisch Staatsblad u''. 249), hare eerste vergadering zal houden te 's Gravenhage op 17 Juni 1889. Zij, die verlangen dat examen (waarvan het reglement met programma is vastgesteld bij resolutie van den minister van koloniën van 30 Augustus 1883 n°. 48, opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 1 September 1883 n°. 205) af te leggen, be et® «ca m as hooren zich uiterlijk op 14 Mm 1889 bij een op zegel geschreven request, aan te mei den bij Int departement van koloniën, on der nauwkeurige vermelding van naam, voornamen, woonplaats, co dag en plaats van geboorte, en met vermelding van de inlandsche taal of talen waarin zij verlangen geëxamineerd te worden. Alleen zij worden tot het afleggen van het examen toegelaten, die het bewijs ovtr leggen dat zij aan een der examens, in ar tikel 2 van het koninklijk besluit van 29 Augustus 1883 n°. 25 bovengenoemd, vol daan hebben, dan wel op 4 September 1871 bij het burgerlijk bestuur in Nederl&ndsch- Indië in dienst waren op eene bezoldiging van ƒ150 's maande of meer. Zij, die zich vroeger tot eenigen dienst bij de marine of bij het leger in Nederland of in Oost- of West-lndië verbonden heb ben, behooren tevens aan te toonen dat hun dienstverband is verstreken, of wel een be wijs van verkregen eervol ontslag over te leggen. Doen zij dit niet, dan wordt op hun verzoek om het examen af te leggen geen acht geslagen. Evenzoo wordt gehandeld ten aanzien van de verzoeken van hen, die uithoofde van hun landaard niet in aanmerking kunnen komen voor eene benoeming bij deu bur gerlijken dienst in Ntderlandsch-Indië. Aan de belanghebbenden zal schriftelijk worden kennis gegeven van de plaats waar en de dagen waarop hun het examen zal worden afgenomen. Van het Loo wordt aan liet Rbl. ge seind, dat H. M. de koningin Zondag de godsdienstoefening heeft bijgewoond onder gehoor van de. Hattiuk, en deelgenomen heeft aan het Heilig Avondmaal. Jhr. mr II. A. Steengracht te Voor schoten heeft verzocht bij de periodieke ver kiezing van leden voor de provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Leiderdorp niet meer in aanj erking te komen. De heer Steengracht vervulde die betrek king sedert 1871 en had gedurende enkele jaren zitting in het college van gedeputeerde stateu. Door de Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeniging te Alfen tot verkiezing vaule den provinciale stateu in het hoofdkiesdis trict Alfen zijn lot candidaten bij de a. s. verkiezing gesteld de beide aftredende leden der staten, de heere.i 8. Van Velzen en J. J. Duynstee. Het congres van werklieden, door het centraal bestuur van jhet Alg. Ned. Werk lieden-Verbond tegen 21 en 22 April uitge schreven, en dat die dagen te Amsterdam zou bijeenkomen, is uitgesteld tot 9 Juni (1 Pinksterdag). Naar men verneemt zal de groote divisie-manoeuvre dit jaar in September in oostelijk No'ordbrabant gehouden worden. In de legerplaats bij Oldebroek werd Zaterdag het detachement trein van het 2e reg. veld-artillerie op eene grooter sterkte gebracht en het bevel over het geheele de tachement aanvaard door den le-luit., Jhr. W. C. Röell. Onder bevel vau den 2e luit. H. J. A. Leber kwamen Zaterdag aan deta chementen van het le, 2e en 3e reg. vest.- artwelke moeten dienen om de batterijen op bet schietterrein op te bouwen of te herstellen. Vrijdagavond ontspoorde op het station Vlake door het defect worden eener as de machine van trein 26, zonder evenwel eenig ongeluk te veroorzaken. Een hulpmachine met werklieden werd uit Vlissingen ontboden. De reizigers konden hunne reis voortzetten met trein 7 en ondervonden dus ongeveer IJ- uur vertraging. Trein 26 kwam bijna 7 uur te laat te Vlissingen aan. Men schrijft aan het Ubl. uit Eindho ven dd. 14 April: Nadat gisteren alles rus tig was gebleven, kwam gisterenavond te 9 uur ongeveer een bende werkstakers uit Gestel' waarbij zich een troep andere werklieden, die met de werkstaking niets te maken had den, had aangesloten. Klaarblijkelijk waren zij opgehitst. Te Gestel hadden zij bij eeuige ingezetenen de ruiten verbrijzeld en kwamen waarschijnlijk met hetzelfde doel naar hier. De politie was echter van hun voornemen verwittigd en had de straten, die toegang verschaffen, afgesloten. Toen de bende na herbaalde aanmaning om rustig uiteen te gaan toch bleef doordringen, was de politie genood zaakt van de blanke sabel gebruik te maken. Er werd een charge gemaakt, die ten gevolge had, dat de hoop uiteen werd gedreven. Verschillende personen ontvingen letsel of verwondinghet is jammer dat een kind, hetwelk waarschijnlijk tusschen het gedrang was geraakt, een sabelhouw ontving, waardoor het ernstig gekwetst werd. De werkstakers zijn van plan te blijven volharden en hebben de meisjes gedreigd, haar van de fabriek te zullen halen, indien ze «13 «tr» TBCJT SSAfc «L INMT Maandag wtêr gaan werken voordat het loon weêr op den ouden voet is gezet; de ver mindering van het loon komt voornamelijk ten nndeele de- doosjcsvallers. Deze ont vingen voor een plaat, dat is 200 doosjes, 6 cent en nu slechts 5 cent voor de 206 doosjes, dit moet een aauzienlijke vermindering van 't weekloon voor hen zijn. De werkstakers hebben eenigen hunner naar Apeldoorn gezondzn (na onderling het reis geld bij elkander te hebben gebracht) om te ouderzoekeu hoe het daar gesteld is; daar kwamen zij tot de ontdekking, dat de werk lieden voor het oude loon mogen door werken, terwijl ze hier verplicht zijn voor het verlaagde tarief te werken. Hierover waren zij het meest verbitterd en dit moet dan ook de voornaamste reden der werkstaking zijn. lil de villa van een Her fabrikanten bleef geen enkele ruit heel en ook bij anderen hebben zij deerlijk huis gehouden. Men ver wacht hedenavond weer ongeregeldheden. Het blijkt thans dat het schot, door den zoon op zijn vader te Alfen bij Tilburg gelost, aan een ongeluk is te wijten, daar het bewijs geleverd is, dat hieibij aan geen boosaardig opzet is te denken. De dader bevindt zich dan ook reeds op vrije voeten. De getroffene is aan de beterende hand, zoodal men alle hoop heeft hem in het leven te behouden. BUITENLANDSCMK BERICHTEN LIIXHDIUlIt G. De hertog van Nassau ontvangt bij voortduring telegrammen van gelukwensching. De czaar uit de hoop, dat de hertog steeds moge slagen in de vervulling zijner gewich tige taak. De koning der Belgen betuigt in de eerste plaats zijn innige droefheid over de ziekte van den koning-groothertog, en geeft daarna zijn levendige begeerte te kennen, met den heitog goede betrekkingen van nabuurschap te onderhouden, terwijl hij tevens aan het grootberiogdum allen voorspoed toewenscht. Ook de groothertog en de grootbeitogiu van Saxen-Weimar zonden eene dépêche. E Af (i E S. .tl Si Woensdag 11. vierde de bekende heer Booth, generaal van het „Leger des Heils" tc Londen, ziju zestigsten verjaardag. Hij hield op eene groote vergadering in de Clapton Congress Hall eene toespraak, waarin hij het een en ander uit de ervaringen, door hem in ziine 45jarige „krijgsmans-loopbaan" opgedaan, verhaalde. Hij heeft een groot aantal „birthday cards" doen verspreiden, waarop elk die hem gelukwenscht een cijfer kan invullen, het bedrag in geld vertegen woordigende, dat hij bereid is ten bate van bet Heilsleger ter beschikking van den gene raal te stellen. FilAklIiUMH. De senaat beeft Zaterdag bet krediet voor de eeuwfeesten toegestaan. De minister Rouvier deelde mede, dat de finnncieele toestand van Frankrijk beter is dan in 1887. De senaat is lot 14 Mei uiteengegaan. Zaterdagnamiddag is aan den senaat als hooggerechtshof, door de commissie mede- deeling gedaan van deu tekst van bet protest der Union de la droite, tegen de instelling van dat bof. De rechterzijde verklaart de bijzondere rechtsmacht van dat lichaam niet te herkennenzij ziet er in eene bedreiging der vrije uiting van den nationalen wil, en komt derhalve op tegen hetgeen zij eene parodie van het recht noemt. Dit protest is door al de leden der Union eeuparig goedgekeurd. Volgens de Liberté zal de eerstvolgende zitting van het hooggerechtshof na den af loop der instructie worden gehouden, dus eerst over een dertigtal dagen. Het volgende is de korto inhoud der redevoering, welke generaal Bonlanger zou hebben gehouden, indien bij aanwezig ware geweest op het gisteren te Versailles ge houden feestmaal, en die door den heer Laguerre werd voorgelezen. In de eerste plaats werd herinnerd dat het nn eene eeuw geleden is, dat Versailles op het punt stond de staten-generaal te ont vangen, waarnit de groote revolutie voort sproot. Na eeu breedvoerige uiteenzetting van den oorsprong en de gevolgen der revolutie wordt in de rede gewezen op de verschillende staatkundige stelsels, die er uit voortkwamen en de verdeeldheid, welke er op volgde. Daarna zegt Brulanger. „Iudieu deze toestand voortduurt, zal het land weldra ter prooi zijn aan eene menigte onderling verdeelde secten, die er slechts op nit zijn elkander te bevechten, en daarbij verzuimen het oog gericht te houden op den eeuwenouden vijand aan gene zijde der Vogeezen, die niet zal nalaten opnieuw van onze inwendige verdeeldheid gebruik te maken om ons aan te vallen. Er moet dua een eind komen aan die worsteling; er moet in Frankrijk zelf vrede beerschen, want zonder dezen zullen wij noch vruchtbare hervormingen in het buitenland, noch kracht en waardigheid naar buiten kannen hebben. Het jaar 1889 moet ons den onbestreden regeeringsvurm brengen, waarnaar wij sedert eene eeuw zoeken; het jaar 1889 moeteen tijdkring van nieuwe maatschappelijke ont wikkeling openen, en een eind maken aan de maatschappelijke en staatkundige revo lutie. Het einde van de 19e en het begin van de 20e eeuw moeten besteed worden aan de verwezenlijking vau de hervormingen, waarop het volk wacht en waardoor de democratie inderdaad eene werkelijkheid zal worden. „Hoe zullen wij dit doel bereiken? Door het tot stand brengen der hervormingen, waarnaar wij bij alle veranderingen op staat kundig gebied steeds bebben gestreefd. Doch zoolang wij geene regeering hebben, die zich daartoe leent, zal het onmogelijk zijn, die hervormingen te verkrijgen. De regeenngs- vorm kan alleen de republikeinsche zijn, want hij alleen is in staat de partijen bijeen te brengen, welke door de dynastieën van elkander worden verwijderd. De toestand van het land is van dien aard, dat eene monarchie noch rust, noch eensgezindheid en veiligheid kan geven. Maar de republiek moet niet parlementair zijn. Het parlemen tarisme kan slechts onmacht baren. Het is niet tusschen monarchisten en republi keinen dat de aanstaande kiezersstrijd zal plaats hebben, maar tusschen de parlemen taire oligarchen en de democraten. „Daar Frankrijk in den grond der zaak democratisch gezind is, kan de uitslag der worsteling niet twijfelachtig zijn. „De lieden, die thans in Frankrijk aan het bestuur ziju en zich republikeinen noemen, verwerpen smadelijk de denkbeelden, welke onze vaderen verwezenlijkten. Doch het volk, zal niet gedoogen, dat zij in hun opzet slagen." Na den afloop van het feestmaal te Ver sailles had het volgende voorval plaats: Toen het rijtuig, waarin Laguere, Le Hérissé en Mitchell gezeten waren, naar Parijs terug keerde, hoorde men den kreetleve Bou- langerl waarop het gefluit der woelende menigte volgde. De post aan de centrale maire kruiste de bajonet tegen het volk en hield tevens het rijtuig aan. Bij het onder vragen der gearresteerde personen door den commissaris van politie beriep Le Hérissé zich op zijne hoedanigheid van afgevaar digde, eischte invrijheidstelling en ontkende eenigen kreet te hebben aangeheven. De commissaris gaf aan den eisch gehoor, en de tocht naar Parijs werd daarop zonder eenig nieuw incident voortgezet. De werkstaking te Marseille is geëin digd. ITALIË. De Palrie bevat eene dépêche uit Rome, waarin gemeld wordt dat de minister raad besloten heeft Asmara en Kerruba te doen bezetten. Een versterking van 3000 man zal tegen het einde der maand worden afgezonden. Het aan te vragen krediet gaat 11 millioen niet te boven. DCITICHLAWD. De keizer is Zaterdagavond te 11 uur naar Orenburg vertrokken. De keizerin Friedrich vertrok te 9^ unr met bare dochters naar Homburg. HONGARM E. De officieele fViener Zeitung bevat in baar Nr van Zaterdag de nieuwe legerwet, KI18LA9III. Te Petersburg zijn weer 28 perso nen, die verdacht worden nihilisten te zijn, gevangen genomen. Onder hen bevindt zich een politiebeambte, die aan de nihilisten politiegeheimen zou hebben geopenbaard. SER VIE. Het bericht der terugkomst van den metropolitaan Michel te Belgrado wordt bevestigd. EGTPTE. Volgens de opgemaakte rekening over Maart bedraagt de waarde der flnancieele reserve van Egypte thans 978,000. PEK TELEGRAAF. PARIJS, 15 April. Gisteren hadden eenige verkiezingen plaats voor leden der arrondissements-raden. Te Charenton ver kreeg Boulanger 1784 stemmen, terwijl de andere candidaat 1536 stemmen op zich vereenigde en te Vigan (dep. du Gard) werden 400 stemmen op den generaal uitge bracht. Te Sainte-Foix (in het dep. du

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2