dooveIjT ADVERTENTIE N. Leidsche Bouwvereeniging. BUITEN LANDSUHË BERICHTEN Bekwame Scheepsbouwers, Vuurwerkers en twee Machinebankwerkers OT^^SrïciiiiiMii Kracht-Elixer. W-a 3BS3 m S) c n: «a a» m a. i«r r«>«. uitgebracht, daaruit bleek, dat het saldo der exploitatie-rekening f 30 099 heeft bedragen en de winst na uitloting van 4 obügatiën (f4000) f22.387, waaruit de vergadering besloot een dividend van 6^ pet. uit te keeren. De heer C. Dyseriuck, die als lid van het bestuur moest aftreden, werd her kozen en in de plaats van wijlen den heer P. J. Loman de heer I. C. Loman benoemd. Uit Bloemendaal wordt gemeld: Bloemendaal is in zijn voorjaarsdos. Het is de bloeitijd der hyacinten, en een bekoor lijke aanblik schenken die uitgestrekte hya- cintenvelden, wier geur men van verre inademt die houderde schakeeringen van blauw en lila en rose en geel en oranje, ineensmei- lende met helder wit, die bevallige kelken zich verheffende uit het zachte groen. Nog prijken de zedige krokussen in haar levendig paars en oranje. Weldra zullen de tulpen hare kelken openen en het oog boeien door haar hellen gloed en bonten kleurenrijkdom die zoo schoon afwisselt met de zachte tinten der hyacinten. Het dichterlijk gemoed ver meit zich in het zuivere natuurschoon, dat op dit uitverkoren plekje bloeithel vader- landsch hart verheugt zich in de vlijt en de zorgvuldige cultuur der kweekers die een schouwspel en eene bion van rijkdom schiepen, welke in Nederland alleen worden gevonden. Komt een bezoek brengen aan Bloemen daal, gij die klaagt dat de Hollandsche na tuur prozaïsch is en dat de vaderlandsche industrie zich niet kan handhaven op de wereldmarkt 1 Het is bedroevend, terwijl zoo veel bollen naar het buitenland worden uit gevoerd, dat in ons laud de eigenaars van tuinen en buitenplaatsen nog zoo onverschillig zijn voor ons schoonste sieraad. Reeds bloeien de Paaschbloemen, straks komen de narcissen, de anemonen, de ranon kels. Door wijlen den hoogleeraar Donders is naar men mededeelt, aan het gasthuis voor ooglijders te Utrecht 2000 vermaakt. Men meldt uit Eindhoven aan de Avondpost: Gisterenmiddag brak onder de werklieden der lucifersfabriek alhier eeu ernstig oproer uit, wegens de nu toegepaste loonsverlaging. Alles werd vernieid. De politie ontruimde de fabriek, die voorloopig gesloten is. De menigte trekt joelende de stad door. Verdere ongeregeldheden zijn te wachten. De bevolking verkeert in groote spanning. Vele huizen zijn gesloten. De politie neemt zooveel mogelijke maatregelenwaarschijnlijk zal versterking worden aangevraagd. LtlIEMBVKC. Aan het eergisteren te Luxemburg ge houden feestmaal stelde hertog Adolf een dronk in op het welzijn van den koning van Nederland, die door een langdurige ziekte wordt bezocht. „Terwijl wij samen een glas op zijn wel zijn ledigen" zeide de hertog spreken wij tevens den wensch uit, dat de voorzie nigheid den koning de kracht geve om met berusting het pijnlijke lijdeü, dat hem is opgelegd, te dragen en dat zrj zijn dagen nog geruimen tijd moge verlengeD. Leve de koning! Nadat deze dronk met warme toejnichingen was begroet, ging de hertog voort: „Nu is het 23 jaren geleden, dat ik mijn vaderland verloor, maar nu heb ik bij u een nieuw vaderland teruggevonden. Ik drink op den voorspoed en de welvaart van dit land en bid God, dat Hij mij het inzicht eu de kracht geve om den weg te vinden en nimmer te verlaten, welke liet land tot wel vaart zal brengen. Ik ledig mijn glas tot den laatsteu droppel en herbaal de woorden, welke, naar ik hoop, weerklank zullen vinden en de harten van u en van alle Luxemburgers mir willen bleuven wat mir sin. (Wij willen blijven, wie wij zijn.) Deze dronk werd met onbeschrijfelijke geestdrift toegejuicht. Van den Duitscben keizer ontving hertog Adolf een telegram van gelekwensching. Kei zer Wilhelm betuigt zijn leedwezen over de ziekte van deu groothertog, ten gevolge van welke de hertog als de naaste bloedverwant geroepen is bet gezag in bet groothertogdom uit te oefenen. Terwijl de keizer den wensch uitspreekt dat de kouiug weldra weer in staat zal zijn de regeering te aanvaarden, verklaart hij, dat het hem een behoefte is den hertog te doen weten, dat de goede betrekkingen tus- 8chen Duitschland en Luxemburg ook tijdens het regentschap zullen voortduren. De koning van Saksen zond den hertog een telegram van den volgenden inhoud :„Op dezen dag, waarop gij feitelijk da plaats in neemt, welke u toekomt, zendt eeu getrouw vriend u zijn welgemeende gelukwenschen, zoowel voor het tegenwoordige als voor de toekomst. De aanvaarding van het bewind door den regent werd eergisteren door de regeering ter kennis gebracht van de mogendheden, welke het tractaa! van Londen hebben onderteekend. Antwoorden op deze mededeeliog begeleid door gelukwenschen, zijn reeds ontvangen van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Spulier en van graaf Herbert Von Bismarck, den Duitschen onder-secretaris voor buiten landsche zaken. Uok de keizer van Oostenrijk zond den hertog een telegram. Daarin wenscht keizer Frans Jozef deu hertog geluk met de aanvaardiug van het regentschap en spreekt de hoop uit, dat daardoor de wel vaart des lands zal worden bevorderd. „De getrouwe vriendschap" zegt de keizer „welke gij mij steeds hebt toegedragen, zal door mij steeds op dezelfde wijze worden beantwoord." kngelaauk. Het lagerhuis is tot 29 dezer uit eengegaan. De heer Russell, advocaat van den heer Paruell, besloot gisteren na acht dagen te hebben gesproken, zijn pleidooi met de verklaring, dat hij alle beschuldigingen tegen Parnell, diens ambtgenooten en de Landligne volkomen had ontzenuwd. Hij verzocht het gerechtshof, het zwakke der geluigeuissen tegen zijne cliënten te stellen tegenover het ernstige eu afschuwelijke der iugebrachte beschuldigingen. De eer der Iersche staat kundige hoofden en der Iersche natie, bij zoo onrechtvaardige aanklacht, is naar zijne meening dus ten volle hersteld. De commissie heeft hare zitting tot 30 April a. s. verdaagd. lilAHIHltUK. Gisterennamiddag te 2 uur is de zit ting van het Hooggerechtshof (senaat) ge opend met de voorlezing van het besluit van president Carnot, houdende instelling van dat college. De procureur-generaal en gevolg traden daarop in rood ambtsgewaad binnen en namen op de bank der ministers plaats. De procursur-generaal las toen het requisitoir voor tegen Boulanger, Dillon eu Rochefort. Voordat het hooggerechtshof in raadkamer bijeenkwam, gelastte de voorzitter dat de tribunes zouden ontruimd worden. Daarop werd door den senaat de quaestie van zijne bevoegdheid als hooggerechtshof behandeld, naar aanleiding van eenige opmerkingen der rechteizijde. De volgende bijzonderheden over deze ge heime zitting zijn bekend geworden. De voorzitter las brieven voor, waarin ver schillende senatoren zich verontschuldigen, dat zij de zitting niet kunnen bijwonen. Deze verontschuldigingen werden echter niet aan genomen. De heer Oscar Vallée vroeg mededeeling van stukken, opdat de senaat zich kunne verklaren omtrent zijne bevoegdheid. Nog een paar sprekers voerden het woord, en over liet geheel bleek, dat de rechterzijde de instructie eerst zou willen aanvangen na de mededeeling van stukken, omdat daardoor allicht de onbevoegdheid kon blijken. Naar hare meening kon wel sprake zijn van com plot, maar niet van aanslag. Twee leden der rechterzijde dienden daarop het volgende voorstel in: „Aangezien het requisitoir zich bepaalt tot de verzekering, dat de misdaad van aanslag is gepleegd, zon der dat eenig feit wordt bijgebracht waardoor het hooggerechtshof tot heoordeeling in staat wordt gesteld, verklaart het hooggerechtshof dat er geen aanleiding bestaat om een instruc tie te bevelen." Dit voorstel werd met 209 tegen 55 stem men verworpen. Te 6 uur werd de openbare zitting hervat. De heer Leroy las een arrest van het in raadkamer vereenigd hooggerechtshof voor, waarhij het hof gelast dat zal worden over gegaan tot de instructie door de commissie, welke daarvoor zal worden benoemd. De zitting is daarna opgeheven. ZWITkEKliAÏI». Uit Bern wordt gemeld, dat de bonds raad een vertrouwelijk rondschrijven tot de kantons heeft gericht, waarin hun verzocht wordt, de handelingen der Russische uitge wekenen scherp te bewaken. De huiseige naars te Zurich hebben besloten geen Russen meer als huurders in huis te nemen, uit vrees dat hun eigendom door ontploffingen schade zou lijden. OIIITtCHi-AV». De bondsraad heeft gisteren met 22 tegen 18 stemmen, de tusschenkomst der bondsregeering in Tessino goedgekeurd. De rijksdag heeft zijn zittingen uitge steld tot 7 Mei. DOB T JK »l!t «.8 M. Op de benrs te VVeenen en te Berlijn liep dezer dagen het gerucht, dat verleden Zondag te Qatchiiia een aanslag beproefd was op het leven van czaar Alexander en zijne gemalin. Een officier der lijfwacht zou nl. een hom geworpen hebben naar den keizer, waardoor deze gewond werd. Het gerucht komt echter over Bucharest cd is nog uiet bevestigd. PEK TELEGRAAF. PEST, 13 April. Keizer Frans Jozef ver trekt met de keizerin en aarts-hertogin Va leria morgen naar Ischl. BUCHAREST, 13 April. De minister van buitenlandsche zaken Lahovary, bevestigde in de kamer, dat de regeeiiug besloten heeft onzijdig te blijven. In antwoord op de rede, gisteren door den heer Carp gehouden, zeide de minister president Catargi„Het tijdperk der mis leiding is voorbij. De regeering zal eene strikte onzijdigheid in acht nemen," BREMEN, 13 April. Volgens een tele gram uit Sydney, door de directeuren der Lloyd alhier ontvangen, is de corvet „Olga" (welke bij de Samoa Btrandde) begeleid door de stoomboot der Lloyd, Lubeck, hedenmid- middag daar aangekomen. LUXEMBURG, 13 April. De koningin van Engeland, antwoordde op de mededee ling van hertog Adolf, dat hij het regent schap over Luxemburg heeft aanvaard, zegt deu hertog dank voor de kennisgeving en uit de beste wenschen voor deu hertog en zijn huis. TER MARKT TE LELDEN AANGEVOERD. IS April. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste j Hoogste 4 H. L. 8.50 7.50 Nieuwe Tarwe Gerst (zomer) Chevalicr-Gerst Zware Haver - Lichte h Is 2 4. 5.50 - 3.50 3. 6. 4.75 6.— 4. 3.50 6.75 Paardenboonen Boter1 equal. 4 vat). (2e 4 - (io per kil.) (2e Turf haardbr. Ie soort (grauwe) Lange zwarte 64'0 kilog. dubb.hectol. m 4 E 'S6. - 1.15 v 0.90 0.22 56.— 44.— 1.40 1.10 0.25 LElliEK, 1» April. Bij de Nederlandsche spoorwegbesturen bestaat het voornemenook de leerlingen van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden tegen militair tarief te vervoeren, mits zij in uniform gekleed zijn. Wij vernemen, dat ZExc. de minister van biunenl. zaken, Donderdag een bezoek op liet Loo heeft gebracht eu bij H. M. de koningin ten gehoore is toegelaten. [Stand.) In de Maandag jl. te üodsgrave ge houden vergadering der kiesvereeniging Burgerplicht zijn tot candidaten voor de provinciale staten gekozen de heer W. Bruut, aldaar, en de heer Van den Akker te Ilazerswoude. Door de Rotterdamsehe politie werd gisteren aan de Vischmarkt een jongen ge arresteerd, hetgeen van de zijde der visch- vrouwen zooveel verzet uitlokte, dat de po litie genuodzaakt was van de sabel gebruik te maken. Op liet zien van de blanke wa penen stoven de vrouwen terug, en behiel den de agenten huuiien arrestant. Eeu uur later wareu de gemoedereu nog niet tot bedaren gekomen. Hedenmorgen zijn de meisjes der Eindhovensche lucifersfabriek wederom aan liet werk gegaan. Ongeveer 150 jongens hebben den arbeid gestaakt wegens ver mindering van hun loon. Alles is echter rustig. Men leest in de New York-Herald (Parijsche editie) van 9 April, onder het opschrift: „Oproer aan boord van het stoom schip Noor.lland" en onder dagteekening Southampton 8 April liet volgende: Zestien landverhuizers van liet stoomschip Noordland, hier binnen, vluchtten heden van het schip, na eene worsteling met enkelen der bemanning, die hun het heengaan wilden beletten, en kwamen aan wal. Drie van hen legden eene verklaring af, waarbij zij zich beklagen over de behande ling aan boord, en omdat men had geweigerd, hen van boord te laten gaan. Ten opzichte der aanvaring verklaarden zij, dat een onvoldoende uitkijk aan boord werd gehouden, en dat de Schoener door de passagiers werd gezien toen zij nog 100 meter verwijderd was. Zij stellen de officieren der Noordland voor de aanvaring verantwoordelijk. Het duurde 20 minuten vóórdat er eene boot te water was, om den schoener te helpen. De Noordland wordt te Southampton door scheepsbouwmeesters gerepareerd, daar de ma chinist en de bemanning niet in staat waren het werk te voltooien. Wij maken hiermede onze geëerde lezers opmerkzaam op de advertentie der welbe kende firma VALENTIN C0., Hamburg, betreffende de Hamburgsch geld loterij. Deze boezemt 't publiek zonder twijfel belang in, en biedt iedereen gelegenheid, voor eene geringe uitgave zijn geluk te beproeven. Iemand, die door een eenvoudig inidde van 23-jarige doofheid en van geruisch in de ooren genezen is, zal de beschrijving van dat middel in het Hollandsch gratis een ieder op aanvraag toezenden J. 11. NICHOLSON, 4, rue Drouot, Parijs. Allen, die iets te vorderen Hij®*»1 hebben van of verschuldigd zijn aan de Nalatenschap van Mejuffrouw ARIAANTJE VAN EES, Weduwe van den Heer BAST1AAN LEENDERTSE VAN DEN BERGgewoond hebbende onder Zoeteriioude en aldaar op den 26sten Maart 1889 overleden, worden verzocht daarvan vóór den lsten Mei 1889 opgaaf of be taling te doen ten Kantore van A. VAN LEEUWEN, Notaris te Leiden. WÊÊ&** directie ^er Nedcr- landsche Bank maakt be kend dat het te Leiden gevestigde Sub agentschap van 1 Mei 1889 af op iederen werkdag zrl zijn geopend van halfiien tot halfdrie uur en dat met genoemden datum het Correspondentschap aldaar is opgeheven. Tevens bericht de Directie voornoemd, dat tot Subageilt der Bank te Leiden is be noemd de Heer J. GRAF en tot Kassier de Heer II. E. SCHOUTEN; en dat aan de Heeren LEZWIJN EIGEMAN op de meest eervolle wijze ontslag als Corres pondent der Bank is verleend. De Directie der Nederlandsche Bank, N. G. PIERSONPresident. J. G. N. DE H OOP SC H EFFER Amsterdam, 12 April 1889. Secretaris. ALGEMEENE VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS op 11 April, des namiddags ten halfvier ure, in het NUTS- GEBOUW. De Balans ligt ter visie van 10 tot 17 April van 102 ure bij den Penningmees ter, den Heer AUG. L. REIMERINGER, Breêstraat 123. Het Bestuur, C. J. LEEMBRUGGEN, Voorzitter. W. PLEYTE, Secretaris. kunnen GEPLAATST worden aan de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden. fejfsëhutzmarkelSggy prof. nr. I.leherw Onovertrefbaar tegen zenuw- L^^s^i^/ziekten als: zwakheidstoestanden, ft°°TDpijnen,hartkloppingen,benauwd- |#pwneden, moedeloosheid, gebrek aan eetlust, spijsverteerings en andere onge- steldlieden enz. Nader omschreven in pFcle bij iedere flesch gevoegde prospectus. ^Verkrijgbaar in bijna alle Apotheken en drogisterijen in Fl. a tl. 2.—, tl. 3,50, fl. 6,50, Proefflesehjes fl. 1,—. Het boek „Ziekentroost" wordt op aanvrage gratis en franco aan ieder adres gezonden. Men wordt verzocht hetzelve per briefkaart of direct of bij een der onder st staande depothouders e bestellen. Centraal-Depot Dr. Bödiker Co., Emmerik. LeidenJ. W. H. ROTTEVEEL in Dro- gerijen, N. K. SWEMER in Drogerijen Mare 64; Den Haag: F. HAPPEL, Dro gist; Botterdam: C. J. W. SNABILIÉ; Alfen adBijn: L. VAROSSIEAU Zn.; Amsterdam: M. CLÉBAN C°.Heilige- weg 42.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 3