NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 15 April 1889, W'. 89. Uitgevers: Gebroeders Muré. flete t)oiira:it verschijnt dagelijks, behalve op Zon- e» Feestdagen. A S 9 ti ti 88 E ïi T yooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 5 maanden 1.60. Prijs per Klimmer 10 tVnt, 203" Jaargang. ADVERTESTIIM: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Sta ds- II er icli tea. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der gemeente Leiden; Gelet op art. 201 der Algemeene Politie verordening van den 6en November 1879, waarbij wordt bepaald, dat ten minste twee maal iu het jaar, en wel eeus in voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, Schoorsteenen en Stookplaatsen gereinigd moeten worden. Noodigen de ingezetenen uit aan de bedoelde reiniging van Schoorsteenen en Stookplaatsen gevolg te geven. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, deu 9 April 1889. K Sv W ill T. BIJ li GEM LESTE 11 en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen ter algemeeno kennis dal door MARGARETHA WILHELMINA NEUTEBOOM een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van slerken drank in liet klein, in hel perceel Zandslraal no. 25. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaalsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester, E. KIST, Secrelaris. Leiden, 13 April 1S89. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 18 April a. s. waarin o. a. aan de orde zal worden gesteld liet voorstel betrekkelijk de prijsverlaging van het gas en het amendement van den heer Du Rieu. L.EIUETV, 13 April. Toestand des Konings. De Stel. bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den koning: Volgens verklaring van prof. Rosenstein en de geneesheeren des konings, is, doordat Zijne Majesteit in de laatste dagen meer natuurlijken slaap heeft kunnen genieten, hoogstderzelver toestand eenigszins gunstiger. Bij grootere kalmte gevoelt zich de hooge lijder in het algemeen aangenamer, ofschoon zeer zwak. Mathesis Scieiitiarum Genitrix. In de boveuvoorzaal der Stads-Geuoor- zaal alhier had gisteravond de 104de alge meene vergadering plaats van leden van het genootschap Mathesis Scieniiarum Genitrix. Te zeven uur waren daartoe bestuur eu le den bijeengekomen; onze geachte burgerva der, de weihouders de beeren mr. N. L. J. Vau Buttingea Wichers en S. C. M. Knappert, afgevaardigden van verschillende vereenigiu- gen, directeur en leeraren van het Genoot schap waren ter vergadering opgekomen. De voorzitter, de heer W, Kok opende de vergadering, de heer P. J. Groen las als secretaris de notulen van de vorige. De commissie tot nazien van het beheer, de heeren P. Marks en L. Maas, bracht bij monde van den eerste rapport over haar onderzoek uit en wel een zeer gunstig rap port voor het finantieel beheer. De drie aftredende bestuursleden de heeren O. Bon ger, E. C. Knuttel eu professor dr. D. Bierens de Haan werden wederom terstond herkozen. Daar niemand na de gewone werkzaam heden het woord verlangde sloot de voor zitter de huishoudelijke vergadering eu werd aan de leerlingen, die buiten reeds den tijd verdreven hadden met zingen eu stoeieu in afwachting dat ook voor hen de poorten zouden worden geopend, gelegenheid gegeven binnen te stormen in de zaal en zich eene zitplaats te veroveren onder het gehoor van den heer Kok. En 't was aldus dat de voorzitter van af zijn spreekgestoelte de aanwezigen begon toe te sprekeo Geachte toehoorders I Wanneer wij de geschiedkundige aanteekeningeu van M. S. G. van vóór bijna 40 jaren geleden opslaan, dan vinden we daarin mijn naam als leei- ling van dat Genootschap opgeteekend. Toen kou ik niet denken dat eenmaal aan mij de eervolle taak zou worden opgedragen om U Mijue Heeren Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente, afgevaardigden van verschillende vereenigingen, medebestuurders en leden, directeur, leeraren en leerlingen van ons Genootschap, welkom op dit feest te mogen heeten. Ik noem het een feest, en met recht; want blijken van overwin ning, verkregen in een eerlijken stiijd, te zieu uitgereikt; loftuitingen te hooren over welbcsteden arbeid, geeft vreugde aan allen hier tegenwoordig. Hierna gaf spreker een kort verslag over den afgeloopen cursus 1888/89. Het aan tal leden uam steeds toe; dat de bevolking der school eene kleine vermindering onder ging vindt hare verklaring in het feit, dat op audere wijze ruimer voor onderwijs ge zorgd wordt. Voor den aanstaanden cursus echter zijn wederom 29 leerlingen toegela ten, zoodat met minstens 168 leerlingen de nieuwe cursus kan worden geopend. In liet personeel der leeraren had geene verandering plaats. De beer dr. R. Sissingh, benoemd tot leeraar aan de lioogere bur gerschool te Delft, werd door de liefde tot de school gedreven met moed en volharding de lessen aan de inrichting te blijven geven en zelfs zijn onderwijs nog wêer iu gunsti gen zin te wijzigen. De ongesteldheid van de heeren Enders eu Van den Berge werd voor de school gelukkig voor een deel van hare nadeelige gevolgen ontbloot door de welwillendheid van eenige leeraars en van den heer J. Verwey de Winter, in w;eu een alleszins bekwaam leeraar werd gevonden. De heer J. Petri, sinds 80 jaren eau de school verbonden, werd op zijn verzoek we geus geschokte gezondheid in September j. 1. eervol ontslagen. Do welverdiende rust heeft hij niet lang mogen smaken; op den vierden Maart reeds moest hij den tol der natuur betalen. Een hartelijk, opwekkend en tevens waar- deerend woord sprak de heer Kok nu tot de aardige leeraren aan de schooleen woord van bizondere erkentelijkheid werd gebracht aan den ijverigen directeur, den heer Dikshoom voor zijne onverflauwde toe wijding. Spreker sprak deu wensch uit dat bet Genootschap zich nog lang in zulk een directeur zal mogen verblijden. Door de zooeven gedane herbenoemingen is het bestuur in dezelfde handen gebleven. Het bestuur is steeds bedacht den weg van vooruitgang te bewandelen; het programma der wiskunde onderging dit jaar eene ge- wenschte verbetering. Zij het ook aanvan kelijk op bescheiden wijze, toch zal het na rijpe en lange voorbereiding mógen gelukken de bouwkundige afdeeling met de vakken waterbouwkunde eu machineteekenen uit te breiden. Dat ook dit spruitje eenmaal een boom worde. In verband hiermede zal het bouwkundig rekenen eenige inkrimping on dergaan. Thans was spreker na door zijne woor den onderscheidene malen een luid applaus te hebben verwekt genaderd tot de ver melding van de uitkomsten der eind-examens en wedstrijden. De leerlingen van het vijfde jaar, aan wie voor wis- en natuurkunde een diploma werd toegekend naren naar volgorde: A. Blom, C. H. H. Laugezaal, M. H. M. Van Noort, J. Verhoog, H. L. G. A. Heinrich, J. Mijs, G. J. C. Metselaar, J. Verwer, J. Van der Wiel, H. P. Boom, J. B. Van der Burg en W. L. Harmeen. Aan het schriftelijk wis- en natuurkundig eindexamen hebben 13 leerlingen deelgeno men waarvan zich na 't schriftelijk werk óéu terugtrok. De leerlingen van het zesde jaar, die na een voldoend schriftelijk en mondeling exa men in beschrijvende meetkunde en perspec tief een diploma verwierven waren: J. C. Marks, C. C. P. Huyg, J. Fles, J. Valk, H. Van Zanten, A. W. De Graaf, P. W. P. Dikshoorn, G. J. C. Metselaar, A. P. Brittijn, G. Kouw en R. Van Oosten. Aan het examen in biuwkunde hadden deelgenomen vier leerlingen, waarvan zich na het schriftelijk werk twee terugtrokken. De geslaagden waren J. Hengeveld eu F. L. Th. Van Oosten. Wegens ijver, goed gedrag en vorderingen kunnen vermeld worden in de: lste klasse A: A. Van Akkeren, M. J. Dee, U. Th. Van der Krogt, H. G. Van Loon, J. Piket, J. B. Riel, A. Schaft, P. Schophuizen, VV. F. Van der Steen, L. L. Wijteuburg en C. A. Backer. lste klasse B: G. Van den Ameele, N. Van den Ameele, W. Boot, W. Van dm Broek, J. J. Brok- kaar, A. Duk, F. Duk, H. A. Van logen Schenau, D. Kersten, C. Wagemans en A. L. Verhoog. 2de klasse A F. K. H. Blaukwaardt, P. J. Bomli, J. J. Boom, C. G. Brune, A. Van Buuren, A. D. G, Cats, G. J. M. Uogenkump, H. J. D. Van der Horst en A. Vau Houten. 2de klasse B: W. C. Japikse, H. Kettenis, 11. De Ko ning, A. C. Niemeijer, J. J. Nieuwenburg, J. Van Rijn, J. Schouten, J. Sieval, J. J. Warners eu F. Strathmann. 3de klasse A A. J. Bey, H. Bouter, M. Carton, G. H. Cunaeus, J. Van Gelder, H. S. Fles, J. Van Gelderen en M. Splinter. 3de klasse B L. C. A. K. Harinsen, J. liouthoff, C, R. Lin, 11. Lek, A. Raar, J. Van Rossum, H. J. Schouten, W. Thomassen, N. Vallent- goed, P. J. Verhoog, 11. P. A. De Vrind en L. I). J. Van Vugt. 4de klasse: P. Van Amersfoort, P. Brittijn, H. W. Brouwer, J. Van Brussel, J. A. Van Iter- sou, J. Koene, D. Van Litb, J. G. Meer burg, C. A. E. Neeh, J. Oosterlce, C. F. J. Sijpesleiu, J. Tasseron en B. Vervark. 5de klasse: li. A. Blom, VV. De Bolster, H. P. Booin, J. B. Van der Burg, W. L. llatm sen, H. L. G. Heinrich, II. H. Lange- zaal, G. J. C. Metselaar, J. Mijs, M. H. N. Van Noort, 3. Verhoog, J. Verwer, J. Van der Wiel eu J. Van der Linde. 6de klasse: A. P. Brittijn, P. W. P. Dikshoorn, J. Fles, C. C. P. Huyg, G. Kouw, J. C. Marks, R. Van Oosten, J. Valk, H. Van Zanten en J. Vijlbrief. En voorts nog: M. Van den Brandó, J. H. M. Brummel- kamp, J. Goddijn, C. Goddijn,' J. Henge veld, F. L. Th. Van Oosten, H. H. Ver hulst, P. Verschragen en A. W. De Graaff. Een woord tot aansporing eu opwekking ging met de vermelding dezer namen ver gezeld. Veel hebt ge jeleerd, zei spreker maar nog veel nieer blijf- te leeren er. Laat dit met inspannendea arbeid vtrkrr <?ec document u dierbaar zijn eu dat het ai- tijd herinneren mag aan de gouden spreuk „arbeid adelt". Een veertiental medailles werden nu ook uitgereikt, en wel voor: Het ontwerpen van een winkelpui, be stemd voor den boekhandel, breedte 7 me ters, verdiepinghoogte onder het plafond 4 meters. Kleine zilveren medaille J. Henge veld; groote bronzen medaille F. L. Th. Van Oosten. Het opmeten en in teekening brengen van twee poortjes van het Stadhuis te Lei den. KI. Z. Med. H. H. Verbuist en F. L. Th. Van Oosten beiden, wegens het ge ringe verschil in de werkstukken. Het vervaardigen van een gedeelte eener spiltrap op der ware grootte. Gr. Br. Med. M. Van den Brandó, KI. Br. Med. P. Verschragen. Het vervaardigen van een gedeelte eener Engelsche trap op 5- der ware grootte. KI. Z. Med. Niet ingezonden. Het vervaardigen van een hoek en kilke- per op der ware grootte. KI. Br. Med. C. C. P. Huyg, Boekgeschenk, J. Valk. Het vervaardigen van een gedeelte ijzeren drijfstang met spijen volgens gegeven tee kening. Gr. Br. Med. R. Van Oosten, KL Br. Med. G. Kouw. Eene paneelvulling in den Italiaanschen Renaissancestijl. KI. Z. Med. M. Van den Brandó; Gr. Br. Med. C. C. P. Huyg en J. Fles, beiden. Fragment van eeue pilasterversiering in Italiaanschen Renaissancestijl. KI. Z. Med. J. Fles; Gr. Br. Med. J. C. Marks. Uit handen van den secretaris ontvingen de bekroonden hunne onderscheidingen, eer lijk verdiend, zonder eenige voorspraak bij strenge meesters verdiend. Ook tot de uiet-bekroonden sprak de voorzitter een op wekkend woord. Aan het einde der toe spraak gekomen noodigde de voorzitter allen uit om de tentoonstelling te bezichtigen van den arbeid der jongens van het Genootschap en van de jongere zuster, de Practische Ambachtsschool. Ik open thans de tentoonstelling van beide inrichtingen besloot spreker wier ge meenschappelijk streven is om hare leerlingen op te leiden tot nuttige leden der Maat schappij en verzoek u allen, maar in de eerste plaats onze genoodigdeu, mij te ver gezellen. De deuren der zalen werden geopend en onder de tonen der muziek van ons stedelijk muziekcorps werd de tocht langs den schat van werkstukken door de onderscheidene autoriteiten aanvaard. Daarna werd ook voor het publiek de tentoonstelling geopend. Zeer veel en zeer veel goeds is daar ten toongesteldde bewijzen liggen daar dat ei door de leeraren der beide inrichtingen uit muntend wordt onderwezen, maar ook dat er door de leerlingen kloek wordt gewerkt. Eene omschrijving van het ontzettend groot aantal werkstukken zou hier uit den aard der zaak niet op hare plaats zijn; en ge lukkig. Gelukkig, omdat uu ieder die be langstelt iu wat hier ten bate van onze maatschappij geschied is, daarin eene aan sporing moge vinden om zélf te gaan zien een gang dien we ieder aanraden en die niemand zal ondernemen zonder met de beste wenschen voor dergelijke instellingen de zalen

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1