BINNENLANDSOHE BERICHTEN. BÜITENLANDSCHE BERICHTEN van 825 'sjaars, voor werkelijk verblijf iu militairen dienst in 'a rijks overzeesche be zittingen en koloniën cn tusschen de keer kringen, De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 13 dezer geen audiëntie verleeuen. De minister van binnenlandsclie zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de heer L. Van Riet, consul der Neder landen te Buenos-Ayres (Argentijnsche repu bliek), aan zijn departement zal zijn te spreken op Woensdag den 17den, Donderdag den 18den, Vrijdag den 19den en Zaterdag den 20sten April e. k. alsmede op Woeos- dag den 24sten, Donderdag den 25sten, Vrijdag den 2fisten en Zaterdag den 27sten April daaraanvolgende, telkens des voor- middags van 9 12 en des namiddags van 2—4 uren. Men schrijft aan de Uaarl. Ct. uit 's GravenhageSedert en naarmate bij den raad van state, waarnemende het koninklijk gezag, van het kabinet des konings de sedert Februari li. onafgedane regeringszaken inko men, is dat collegie dagelijks, uitgenomen den Zondag, veelal van elf tot vijf uren, zoowel in de afdeelingen als in den vollen raad, met de afdoeniug dier zaken bezig. Dat daarbij de noodige voortvarendheid wordt in acht genomen, getuigt reeds aanvankelijk de Staatscourant der laatste dagen ge zwegen van de vele zaken, die uit haren aard niet, of eerst later, daarin worden afgekondigd. Diegene, welke eerlang tot bet regent schap zal worden geroepen, zal, door de voorafgaande opruiming van dien aanzien lijken achterstand van zaken, belangrijk worden tegemoetgekomen in het vervullen eener taak, welke anders wellicht te zwaar zou blijken te zijn. De commissaris des konings in deze provincie heeft de opheffing van de bescher mende bepaling der vogelenwet voor de ge meenten Waddingsveen, Moerkapelle en Bleiswijk, verlengd tot 31 December 1889. In de laatste dagen van Maart had aan 's Rijks Munt een muntslag plaats van ruim 500,000 aan gouden 10-guldenstuk- k"P^die, te beginnen met Maandag 15 April, zal worden gevolgd door de aanmunting van f 50,000 van 25-centstukken en ƒ280,000 aan 10-centstukken ter vervanging van ge sleten zilveren pasmunt, die uit den omloop is genomen. (JtrDbl Mej. Catbarina Alberdingk Thijm zal met 1 Juli e. k. de hoofdredactie van De llollandsche Lelie nederleggen. Naar de N. R. Ct. verneemt, is bij de Nieuwe Afrikaansche Handelsvennoot schap het bericht ontvangen, dat de uitvoer van wapenen en kruit naar de Westkust van Alrika voorshauds niet zal worden verboden. Voor den hoogen raad werd gisteren behandeld de zaak van een 19-jarig persoon te Leiden, door het hof te 's-Hage tot 3 maanden veroordeeld wegens diefstal van eene portemonnaie met geld ten nadeele van een militair, in eene herberg te Leiden. Mr. L. W. Van Gigch, uit Amsterdam, als verdediger optredende, wees er op, dat het hof uit de getuigenverklaringen geen direct bewijs beeft kunnen patten voor het ten laste gelegde, maar dit alleen uit aanwijzin gen heeft kunnen opmaken, hetgeen vol gens pleiter met het oog op beklaagde's pertinente outkentenis niet voldoende was. Voorts meende Z. E. G. dat het oogmerk van wederrechtelijke toeëigemng, een der elementen voor het misdrijf van diefstal, outbrak, omdat dit niet door de zintuigen kan worden waargenomen, maar alieen ge concludeerd kan worden uit de verklaringen der getuigen, die, in casu, de wegnemingen niet hebben waargenomen. Ook ten aanzien van het voornaamste bewijspunt de her kenning van het geld meende pl. dat niet was uitgemaakt dat het bij beklaagdo be vonden geld hetzelfde was dat vermist werd. Daarvoor hadden de gestolen voorwerpen aan bekl. moeten vertoond worden, en hier van blijkt niets. De conclusie van bet O. M. is bepaald op 23 April. Op de gister te Schiedam gehouden tentoonstelling der Hollatidsche Maatschappij van landbouw, afdeeling Rotterdam, zijn o. a. bekroondvoor de fijnste en zwaarste koe, de heer W. Dorrepaal te Koudekerk, 3e prijs; de heer A. Dorrepaal te Koudekerk, 4e prijs en de heer P Rijnsburger te Lei derdorp, 5e prijs. De koe moest uitsluitend nu t hard voeder gemest zijn. Voor de fijnste e i zwaarste vette schapen, onverschillig van welk ras, werd bekroond met den Ie prijs de heer E. Zirkzee, te Koudekerk. -MS. m es s: «C2 n» s: Voor de beste melkkoe verwierf den twee den prijs de heer A. Van den Akker, te Ilazerswuude; de eerste prijs voor dit num mer werd niet toegekend. Voor de beste kalfdragende koe, miustens zeven maanden drachtig, werd de le prijs toegekend aan den heer A. Van der Lee, te Koudekeik. Iu de commissie van beoorJteliug had o. a. zitting de heer P. Rijnsburg-.r, te Lei- de. dorp. De Rotterdamsche rechtbank heeft, wegens den moord te Stolwijk gepleegd, veroordeeld Bergen en Quik tot levenslangen en Lebben tot twintig jaar gevangenis. De bolgewassen op de verschillende bollenvelden in en bij Haarlem beginnen reeds bier en daar hun knoppen te ont plooien. Bij gunstig weder is het te verwach ten, dat de bloemenvelden in al hun kleuren piacht over een achttal dagen te aanschou wen zullen zijn. Hbl Te Haarlem zijn eergisteren aan een 3jarig meisje, dat op straat wandelde, de gouden belletjes u;t de uoren gestolen. Van deze berouving woidt ver iaclit een meid van omstreeks 2U jaren, gekleed met don keren mantel en hoed. Zondagavond heeft een bediende uit een danshuis te Haarlem, z.-kere J. K., die belast was met de entreegelden te ontvangen, zich daarmede, zijnde ren bedrag van ruim 15 gulden, uit de voeten gemaakt naar Am sterdam. Maandag is hij echter van daar teruggekeerd eu in beschonken toestand door de politie aangehouden, nog slechts in het bezit van eeuige centen. Te Zwaagdijk is een weduwe van 87 jaar overleden, nalatende 9 kii.deren, 49 kleinkinderen en 32 achterkleinkindereu. Een 40 tal mannen en jongens, wer kende op de lucifers-fabriek te Apeldoorn, vroegen hoogcr loon, en hebben, toen dit geweigerd werd, eergisteren hel werk ge staakt. Vacl.) Uit Apeldoorn wordt aangaande de werkstakers aan de Haarl. Ct. dd. 8 dezer gemeld: Voor het eerst werd gistermorgen in deze gemeente eene strike gemaakt. Een ploeg der werklieden van de Apeldoornsche Lucifers fabriek, bestaande uit 30 man, eischte hedenmorgen van den directeur aieer geld, hetgeen hun geweigerd werd, waarop zij onmiddellijk vertrokken, en onder het zingen van vaderlaudsche liederen trokken zij de gemeente door, onder scherp opzicht der politie, zonder eeuige baldadigheden te plegen. Later hebben de werkstakers echter het werk hervat. In de legerplaats bij Oldebroek zijn gisteren de detachementen tot het in gereed heid brengen der legerplaats aangekomen. Van het vaste personeel der art-schietschool een detachement, ouder bevel vau den 1ste luitenant J. E. Fabius, en van het 2de reg. veld-art. een detachement treiusoidateii met de noodige paarden, ouder bevel van een wachtmeester. Te Hollandscheveid is iemand wonende te Zwinderscheveld, in beschonken toestand te water geraakt. Hij werd gered eu in een boot naar ziju woning gebracht, waar men te twee uur in den nacht aankwam. Eerst toen kon men hem de natte kleeren uittrekken. Eeuige uren later overleed de man. Te Eindhoven is reel valsche munt in omloop. Tusschen de politie en eenige zout- smokkelaars werd eergisteravond te Tilburg een waar gevecht geleverd, waarbij de politie van de blanke sabel gebruik maakte. Twee der beruchte belhamels werden, sterk geboeid, in verzekerde bewaring gebracht. Te Alfen bij Tilburg heeft de vol gende ontzettende gebeurtenis plaatsgegrepen. Reeds langen tijd had de zoon 'an een ge zin aldaar den wenscb geuit de kat die hem hinderde uit den weg te ruimen, doch zijn vader verzette zich daartegen. Toen men nu eergisteren aan tafel zat greep de zoon plotseling eeD geladen geweer, dat in zijne nabijheid stond, en schoot in plaats vau op de kat, zijo vader de volle lading in de borst. Of hier aan een ongeluk of aan opzet gedacht moet worden, zal nader moe ten blijken. De politie en de pastoor waren zeer spoe dig aanwezig. Een geneesheer woonde ech ter niet in het dorpje eu in de naburige plaatsen was er geen te vinden, zoodat het genezingswerk zeer vertraagd werd. 's Mans toestand moet zeer hachelijk zijn. liet gebeurde te Alfeu bij Tilburg heeft zich aldus toegedragen i De zoon van zekeren B. wilde met een geweer op eene kat schieten, doch werd hierin door zijnen vader verhinderd. Hierdoor ontstond eene worsteling, waarbij het geweer afging en het schot den vader doodelijk wondde. Men vreest voor zijn behoud. MZ3 *.J 1SM. M. -MtS TC*- LUXEMBURG. Burgemeester en schepenen van Luxem burg hebben in eene proclamatie de bevol king uitgenoodigd, naar aanleiding der be noeming van den hertog van Nassau tot regent, de Luxemburgsche vlag en die van Otanje-Nassau vau hunne woningen uit te steken; zij achten eene luidruchtige liling ongepast. Evenwel zal door particulieren Dot- derdagavond een optocht met fakkellicht worden gehouden. DELCIE. Tot dusver heeft de Fransche regee ring geenerlei aanvraag gedaau om aan generaal Boulauger het verder verblijf in België te verbieden, noch eenig ander ver toog, van welken aard ook, tot de Belgische regeering gericht. Deze laatste heeft geen besluit genomen omtrent de uitzetting, maar den generaal doen weten dit indien hij op de welwillendheid wil rekenen, welke de Belgische regeeriug altijd jegens staatkundige uitgewekenen heeft betoond, hij daartoe moest medewerken door zich te onthouden van elke openbare handeling, welke het Bel gische kabinet onvermijdelijk zou leiden tot het uilvaardigen vau het besluit waarbij hem het verblijf op Belgisch grondgebied wordt outzegt. De regeering zou dit doen uit eigen beweging eu zuiuier eeuig vertoog van Frankrijk af te wachten. Het bericht der Indèpendance omtrent het geheimzinnig onderhoud van prins Victor en generaal Boulauger in het karae- renbosch, van verschillende kanten tegenge sproken, wordt door genoemd blad in allen deele staande gehouden. Zij voegt er bij dat hij de bezoekers niemand werd toege laten dan een arme gebochelde stamelaar voor de bediening en dat de generaal reeds vroeger verscheidene malen, zonder iemands voorkennis, te Brussel is geweest. Mis schien was liet Zaterdag ook niet voor liet eerst dat hij er prins Victor ontmoette merkt liet blad aan. Generaal Boulanger onttrekt zich te Brussel aan aller nieuwsgierigheid. Alleen vertrouwde vrienden hebben toegang tot hem, en de dagbladcorrespondenten worden niet toegelaten. Uit belet niet, dat de slimme reporters toch wel te weten komen, was zij willen en misschien beter nog dan de talrijke Fransche en Duitiche regeeringsspionnen, die zijn hotel omringen. Een dier repor ters heeft bemerkt, dat Boulauger herhaal delijk samenkomsten heeft met prins Victor Bonaparte, dan eens in diens paleis, dan in een of andere stadswoning, dan weder iu een klein dorpsherbergje buiten de stad. Een ander verslaggever is naar den mi- nister-presiJent gegaan en heeft van dezeo vernomen, dat tusschen bet ministerie en den beer Boulauger eene wisseling van visite-kaartjes heeft plaatsgehad. De regee riug zal den Franschen oud generaal rustig iu het genot der Belgische gastvrijheid laten iudieu hij zich derwijze gedraagt, dat het land niet in moeielijkheden met Frankrijk komt. Dit wil zeggenindien er geene mani festaties plaats hebben, en daarom heeft de regeeriug volgens den nitstekend inge- lichten correspondent van het Hbl. v. Antw. maatregelen genomen, om alle manifestaties, Boulangislische of anti-Boulaugistischc, te beletten. Tengevolge van een wenk van lioogerhand heeft de burgemeester van Brussel weder alle samenscholingen van meer dan vijf personen op de openbare straat verboden, eu worden bijzonder de auti-Boulangistische studenten der hoogescbool bewaakt. De koning, door den heer Beernaert dienaan gaande geraadpleegd, moet als zijn gevoelen te kennen hebben gegeven, dat eene strikte onzijdigheid het best was. België moet den generaal niet begunstigen, om niet met Frankrijk in gespannen verhouding te komen maar het moet ook zorgen, dat de man, die morgen misschien meester van Frankrijk zal zij,ii, geen reden tot ongenoegen tegen België hebbe. Luidens een telegram uit Zanzibar aan de Indèpendance, van gisteren, is het ge rucht omtrent het optrekken van Stanley en Emiu naar Zanzibar geheel ongegiond. Tot dusver is er van eene beweging van Stanley naar de kust geene aanduiding te Zanzibar ontvangen, zoomin als berichten omtrent hem, goede, of kwade. E Bf G E L A X De oude hertogin van Cambridge, tante van koningin Victoria, wier overlijden op 91 jarigen leeftijd we meldde, was eene dochter van den landgraaf vail Hessen Cassel. Op 25 Juli a. s. zou zij 92 jaar geworden zijn. Zij werd in 1818 de gemalin van den hertog vau Cambridge, den zevenden zoon van koning George lil. Het daaropvolgen de jaar werd uit dat huwelijk de tegenwoor dige hertog van Cambridge geboren, wiens 70sten geboortedag de oude hertogin eeuige weken geleden nag met opgewektheid mede- vierde. Sedert 1850 was zij weduwe. Zij leed aan geene gebreken des ouderdoms; hare geestvermogens bleven helder; hare zintuigen goed en hare belangstelling in hetgeen haar in engeren en ruimeren kring omgaf, ver minderde niet. /Iare lichaamskrachten namen in den laatsten tijd merkbaar af en zonder aan eeue bepaalde ongesteldheid geleden te hebben is zij bij dat gestadig afnemen harer krachten eindelijk bezweken. Zij was algemeen bemind en een rein en achtenswaardig leven geeft haar, zegt de Times, ten volle aan spraak op de buide die men aan hare nage dachtenis brengt. Op uitdrukkelijkeu wensch der overledene zal zij op het kerkhof te Kew begraven worden. Lord Granville heeft in de gisteren gehouden zitting van het hoogerhuis medege deeld, dat de Paaschvacantie aanstaanden Donderdag zal aanvangen en tot 30 dezer duren. De heer Rice, kommaudant van het ooilogschip Sultan, 't welk nabij Malta op een rots liep en totaal verloren is gegaan, werd voor eene administratieve rechtbank geroepen ten einde zich te verantwoorden voor eventueel verzuim zijnerzijds. E A tt# K ï.t U. De kamer heeft gisteren het ontwerp betreffende de regeling der procedure van den senaat als hoogste gerechtshof urgend verklaard. De inkomsten in de maanden Februari en Maart bedragen 373,000 fres. minder dan de raming en 7,215,900 fres. meer dan in dezelfde maanden vau het vorige jaar. De verdere beraadslaging over het wetsontwerp iu de kamer van afgevaardigden betreffende de regeling van den werkkring van den senaat als hooggerechtshof was weder zeer oDstuimig. Te midden van protest en geschreeuw, waaronder men de woorden „schande" eu „bedriegerij" opmerkte en ook de kreet: leve de commune werd vernomen, werd de sluiting der algemeene beraadsla- giugeu met 253 tegen 242 stemmen bepaald. De heer Andrieux zeide, dat hij aan deze stemming de eer niet wil aandoen, zijn naam er bij te voegen. Met 321 tegen 222 stemmen werd besloten tot de behandeling der artikelen over te gaau. Art 1. werd daarop aangenomen met 375 tegen 194 stemmen. De artt. 2 tot en met 4 zijn zonder debat goedgekeurd. De artt. 5 en 6 werden aangenomen met 315 tegen 192 stemmen. Verworpen werd met 304 tegen 197 stemmen een amendement van den heer Leroy, waarin wordt voorgesteld dat een of meer rechterlijke ambtenaren door de com missie van het hooggerechtshof zullen worden aangewezen en met de instructie belast. Nadat vervolgens al de andere artikelen waren aangenomen, werd het ontwerp in zijn geheel met 318 tegen 205 stemmen goedgexeurd, waarop eenige bravokreten weerklonken. De zitting werd te 10 uur opgeheven. Men gelooft, dat de kamer aanstaanden Donderdag zal uiteengaan. In een der brandpunten waar de hoogere kringen te Parijs samenkomen, het hotel van den graaf De Kersairit, zal voortaan de zwarte rok niet meer toegelaten zijn. Andere toonge vers der groote wereld zullet), naar men zegt, dit voorbeeld volgen. Alle kleuren voor rok ken zullen verooi loofd zijn, behalve het zwart. Thans maakt dit vooruitzicht een zonder lingen indruk, maar men zal er wel spoedig aan gewennen en in de toekomjtige jaren zich verwonderen dat er een tijd was toen het staatsiekleed der aanzienlijken hetzelfde was als dat van tafeldieuaars en dragers, bij begrafenissen. Toch zal die toekomst niet zoo spoedig aanbreken. Men heriunere zich hoe vele jaren er strijd is gevoerd tegen den boogen hoed, waarop allerlei aardigheden gemaakt werden. In het tlagelijksch leven is dan ook de hoed langzamerhand verdwenen, maar bij officieele gebeurtenissen handhaaft hij zijn vroeger recht. Wie een hoogen hoed opheeft verkoudigt op zwijgende, maar duidelijke wijze, dat hij iets plechtigs verricht heeft of gaat verrich ten, al is het ook maar met zijn vrouw een visite voor den vorm gaat afleggen. [Arn. Ct.) Het overlijden van zijn zoon schijnt op den ouden geleerde Chevreuil een ver pletterenden indruk gemaakt te hebben. De grijsaard neemt geen voedsel meer en lijdt sedert eenige dagen aan verlieB van krachten, dat een spoedig einde doet voorzien. ITALIË. De aanvoer van vee uit Rumenië is verboden, omdat aldaar besmettelijke veeziek te heerscht.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2