BÜITENLANDSCHE BERICHTEN. - Ht-c aa w» as «6T3 mm ks «n .-?» et sew. a :cwir -**» Zaterdag zijn een 10 tal schuiten aan, te Katwijk aan Zee, met zeer ongelijke besommingen van f 10 tot f 25 en van f 40 tot f 80. Vrijdag had te Hillegoin de eerste crccosveiliug in dit seizoen plaats. De 'dualiteit van het gewas is bevredigend, ook de lust tot koopen was opgewekt. De prij zen waren dieutengevolge niet minder dan het vorige jaar, waardoor de kweekers ver wachten, dat op de vele hiaciulen- en tul penveilingen die in den loop dezer maand gehouden zullen worden, in den prijs ver betering zal komen. Door het vallen van de door de vereeni- ging van bloembollencultuur genomen maat regelen om het verzenden van de afgesneden bloemen zooveel mogelijk te belemmeren, zal de verzending in dit artikei hoogst be langrijk worden; het late Paschen werkt dit bovendien nog bijzonder in de haud. In deu afgeloopen nacht had er op de Vest te Botterdam een vechtpartij plaats tuescheu twee personen. De politie die de vechtenden wilden scheiden, ondervond daarbij van het publiek zulk een hevig verzet dat op last van den inspecteur van politie de sabel getrokkeu, ten einde de menigte, waarvan er verscheiden in staat van dronkenschap verkeerden, uit elkander te jagen. De politie had spoedig het ter rein vrij. (Ah li. Ct.) Donderdagmiddag is in het Spaarue bij Spaarndam eene schuit met grind gezonken; twee der opvarenden wisten zich door zwem- meu te redden, doch de derde, de arbeider J. Van Dijk, verdronk. De Amerikaanscbe luchtreiziger, die Zaterdag te Amsterdam, na per ballon te zijn opgestegen, met een parachute zou dalen, stelde een paar duizend Amsterdam mers te leur. Nadat de toeschouwers 3 uren hadden ge wacht, zag hij van de luchtvaart af, omdat het een weinig regende. Uit een 63tal sollicitanten benoemde de gemeenteraad van Velsen Zaterdag op aan beveling van burgemeester en wethouders, den heer J. C. A. Weerts, thans gemeente secretaris van Haarleoimerliede en Spaarn- woude, tot gemeente-secretaris van Velsen. Met genoemden heer Weerts werd aanbevo len jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, gemeente secretaris van Anna Paulowna. De landbouwer O. te Tuil en Waal, is Zalerdag door de Utrechlsche rechtbank vrij gesproken van doodslag zijner vrouw, doch wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, veroordeeld tot acht jaar tucht huisstraf. De eisch was vijftien jaar. Donderdagnamiddag hoorde de land bouwer J. H. Beverborg te Enschede, zijne werkzaamheden op het veld verrichtende, een schot vallen. In een nabijzijnd dennen bosch vond bij daarop een net gekleed jongmensch, die aan het rechter voorhoofd eene gapende wonde had, badende in zijn bloed; op eenigen afsland lag een revolver. De gewonde werd toen bij genoemden land bouwer in huis gebracht, terwijl genees kundige hulp werd ontboden. Niettegenstaande alle vragen, kon men geen woord uit den ongelukkige krijgen. In den daaropvolgenden nacht gelukte het B. echter van hem te vernemen, dat hij Paulus SchlÖ8sering heette, 26 jaren oud was en afkomstig nit Bremen. Zijn vader is timmerman te Stettin. Hoewel hij thans nog leeft, is er echter zeer weinig hoop op zijn behoud. Een kogel, diep in zijn hoefd gedrongen, kan er niet anders dan met zware moeite uit ver wijderd worden. Beverborg had genoemden persoon reeds eenigen lijd wandelende op den Hengeloschen straatweg gezien. {Ensch. Cl.) Te Weerdingermond hebben nu ook de verveners eene samenkomst gehad, en is be paald geworden dat de werkloouen in geenen deele hooger zullen gaan dan verleden jaar, met deze ééue uitzondering, dat voor het „turfdijken," dat is het omhoog brengen, om door wind en zon droog te worden, in plaats van f 1.10. dit seizoen 1.25 zal worden belaald. In het begin der volgende week worden de vreemde arbeiders verwacht, met de mees- ten waarvan reeds vooraf accoord is ge maakt. De heer W. A. Scholten, te Groningen, die te Vierverlaten begonnen was met den bouw van eene fabriek voor f 700,000, heeft dat werk moeten staken, dewijl het gemeentebestuur geen verlof wilde verleenen tot uitloozing van het fabriekswater in het iloofddiep. Men schrijft aan de Tijd uit Breda: In de vorige week bevatten tal van bladen een verhaal over verscbalking van rijks ambtenaren door een troepje zuulsmokkelaars, terwijl later bleek dat dit verhaal een bloot verdichtsel was. Uit den loon van het stukje kon men dit trouwens ook wel afleiden. Intusschen is het een feit, dat hier de zoutsmokkelhandel op groote schaal gedreven wordt. De sluikers gaan gewoonlijk 's avonds uit en komen in den nacht, met hun buit beladen, de gemeente biunen. In ploegeu verdeeld, gebruikt de eene ploeg een hart versterking in een bekende water- en vuur- nering van tijd tot tijd ook wel eens door kommiezen bezocht terwijl de andere ploeg de waar aan den man brengt. Gewoonlijk wordt het zout bij bakkers gebracht. Men verhaalt zelfs dat er brood bakkers zijn, die p. m. 1000 kilo gesmokkeld zout per week slijten. Niet dat zij dit alleen verbruiken, want dit zou, natuurlijk, een onmogelijkheid zijn, maar zij bezorgen bet met hun broodwagen bij andere confraters, en zoodoende komt liet in de derde en vierde hand. Hieruit blijkt dat èu consument èn sluiker er wel bij varen, want terwijl men van aanhoudingen slechts hoogst zeiden hoort, verdient de smokkelaar wekelijks een aardigen duit, wat menigeu armen drommel in dit seizoen goed te stade komt, zoodat de af schaffing der zoutbelasting voor hem een ware ramp zou zijn. Uit Tilburg wordt ons gemeld De feestcommissie en directie der hur- monie Orpheus alhier heeft aan verschillende harmonie- en fanfaregezelschappen eene uit- noodiging gezonden om aan het muziekfeest, bij gelegenheid van haar 25 jarig bestaan, deel te nemen. Die feestviering is bepaald op 25 Augustus, den eersten Zondag der Tilburgsche kermis. Alle bezwaren zijn oveikomeü door den steun van de ingezetenen, die op de iuteekenlijsteu voor een aanzienlijk bedrag geteekend hebbeD. Het gemeente bestuur heeft van de gedeputeerde staten goedkeuring ontvangen om eene subsiuie van f 50 J te verleenen De vereeniging is reeds verzekerd van de deelneming van vele gezelschappen in deze provincie. Van het feest zal een prachtige optocht het hoofdbestanddeel uitmaken. Eenige fraaie praalwagens, betrekking hebbende op kunst en wetenschap zijn in plan en tee- kening gereed. Na den middag zal het festival gehouden worden, bestaande in eene uitvoering dei deelnemende harmonieën van twee stukken naar eigen keuze. Na afloop zal eene cornet h piston en een dirigeerstok verloot worden, terwijl elk gezelschap eene zilveren herinue- ringsmedaille zal outvangen. De heer Kroes directeur der harmonie, heeft voor deze ge legenheid een feestmarsch gecomponeerd, die zoo het mogelijk is, door alle gezelschappen gezamenlijk zal uitgevoerd worden. Het feest zal besloten worden door een grooten fakkeloptocht. (N. li. Ct.) In den nacht van Donderdag op Vrij dag jl. is een dief ingebroken bij deu win kelier Gustaaf Alberts, te Gulpen. Hijstak zich in een nieuw pak cn liet de versleten plunje in den winkel achter. Men vond tevens een bijltje en een linnen zakje, welk laatste gemerkt was met den naam/, Joseph Reutersch". Het geld uit de winkellade naai bij ook mee. Een Pruis, die den dag te voren langs de huizen een aalmoes vroeg, wordt van dezen brutalen diefstal verdacht. Wonder mag het beeteu dat de bewoners niet het minste onraad in huis hebben gehoord. PER TEL EG HAAF. BUDAPEST, 7 April. Tot ministers zijn benoemd: Szilagyi voor justitie, Szapary voor Koophandel, Weckerle voor financiën, Baross voor binneulandsche zaken. LONDEN, 8 April. De Times verneemt uit Philadelphia dat het grootste gedeelte van Savannah door een brand is verwoest. De schade bedraagt 1,500,000 dollar. NEW-YORK, 8 April. Blijkens het landbouwverslag is in de afgeloopen week overvloedig regen gevallen op de winter tarwe, waardoor de streek, welke last had van droogte, aanmerkelijk geringer is ge worden. De oogst is in uilmuntenden toe stand in Zuid-Minnesota, Dakota, Noord- Iowa en Nebraska. In Indiana, Missouri en Illinois is het koren reeds 6 duim bo ven deu grond. ROUAAN, 7 April. Een tweeduizendtal personen woonde de bijeenkomst bij, welke te Coudebec ouder leiding van den heer Laguerre is gehouden. Laguerre werd zeer toegejuicht. Na afloop der bijeenkomst troKkeu de Boulangisteu naar Rouaan, waar zij een betoogiug bielden, welke tot een vechtpartij aanleiding gaf. PARIJS, 7 April. In een brief aan den heer Millevoye verontschuldigd generaal Bou- langer zich, dat hij niet heeft kunnen deel nemen aan het feestmaal, dat te Vincennes ter eere van de leiders der Ligue des pa- triotes is aangericht. In dezen brief zegt Boulauger o. a. Zoodra Frankrijk over weinige maanden wordt bevrijd, zal het algemeen stemrecht, door mij terug te roepen, de politieke afzetters en gauwdieven straffen. Ik behoor niet lichaam en ziel aan het volk, dat ik als unjn eenigen rechter beschouwd." LËIiWN, 8 April. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek heeft zich met een adres tot den minister van binneulandsche zaken gewend, daariu verzoekende, om een streng toezicht te doen houden op de verschillende binneulandsche veemarkten en een zoo streng mogelijke keuring te doen plaats hebben van het vee, dat naar Engeland vervoerd wordt. De deputateuvergadering der antirev. kiesvereenigingen zal niet, zooals eerst ge meld is worden gehouden op den tweeden, maar op deu derden Mei a. s. {Stand.) De minister van oorlog Bergansius en de generaal majoor Alewijn, commandant der bereden artillerie, zullen met de remonte commissie deze week bij de paarden aan- koopen in Noord-Brabant tegenwoordig zijn. De heer Van Riet, Nederlandsch consul te Buenos-Ayres is heden te 's Hage aangekomen, en in het hotel Paulez alge- stapt. Te Zuidbroek zijn twee oudstrijders overleden. »Ca«»li. JKN KiiRK.<iUlDWI. Z. D. Hoogw. de bisschop van Haarlem heeft benoemdtot plebaan der kathedrale kerk van Haarlem den weleerw. heer B. Dankslman; tot pastoor der St Josephs- parochie te Rotterdam den weleerw. heer P. L, Poels; tot pastoor te Brieile den weleerw. heer O. Van der Meertot kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart) den wel eerw. heer H. J. M. Pichot; tot pastoor te Rijswijk den weleerw. heer H. A. Th. A. De Kruyff; tot pastoor te Bergschenhoek den weleerw. heer C. P. Verbraak; tot pastoor te Oud-Vossemeer den weleerw. heer A. J. VVillemse; tot kapelaan te Schipluiden den weleerw. heer N. A. De Groot, die kapelaan was le Nes en Zwaluwebuurt; tot kapelaan te Egmonden den weleerw. heer A. Th. Ammeriaan; tot kapelaan te Uitgeest den weleerw. heer J. A. Nienwenhuys; lot assistent te Zoeterwoude, den weleerw. heer J. S. Van Buchem (Junr,); tot kapelaan te Haarlemmermeer (H. Franciscus van Sales) den weleerw. heer H. N. Bollinger; tot kapelaan te Beverwijk den weleerw. heer A. A. J. Vermeulen; tot assistent te Kra- lingen den weleerw. heer D. F. VV. Pichot, en tot kapelaan te Beemstnr den weleerw. heer J. F. M. Lagerweij. Gisteren herdacht de zeereerw. heer C. J. Van de Laar pastoor aau den Rijndijk den dag waarop zijneerw. vóór vijf-en-twintig jaren lot pastoor dier parochie werd be noemd. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Geref. gemeente te Bodegrave, door den heer K. Boon, te 's Gravezande. GEMENGDE BERICHTEN. De stoomboot Kaikaura, die uit Nienw- Zeeland te Plymouth is aangekomen, heeft bericht, dat zij Rio de Janeiro in een pa niek had aangetroffen. Er waren bijna 4000 personen door de gele koorts aange tast en eiken dag maakte deze ziekte gemid deld 120 slachtoffers.. Het grootste aantal op één dag was 160. De hitte was ver schrikkelijk, en er was zulk een gebrek aan handen, dat de bemanning der Kaikaura zelf zijn voorraad steenkool moest inladen. Het stoomschip „Noordland", behoo- rende tot de Red Star Line van Antwerpen naar New-York, kwam gisterenavond te Southampton aan, nadat het te 8 uur des avonds in botsing was geweest met de goelet „Carrie Dingle" thuis behoorende te Liver pool. De „Noordland" heeft zware schade bekomen en de „Carrie Dingle" is gezonken, doch de bemanning gered. In het verkooplokaal l'bötel Drouot te Parijs werden Dinsdag eenige voorwerpen verkocht, welke de kamer van mevrouw Pelouze, de zuster van den heer Wilson, versierd hadden. Eene kleine buste van terra cotta van deD ex-president Grévy, in gezet voor 100 franken, werd afgemijnd op 10 lranken. Men wilde het borstbeeldje ophouden, toen de afslager op het denkbeeld kwam eene tweede buste, die van Thiers, er bij te voegen. Deze nieuwe kaveling bracht 20 franken op. Te Corni), bij Tulle (Frankrijk), is een stoomketel gesprongen in eene fabriek vaD ontplofbare stoffen. Dientengevolge hebben 4 personen het leven verloren en werden 4 gekwetst, van wie één doodelijk. LltXElUHIRC. In een schrijven, door deu staats minister Eyschen gericht tot den voorzitter der kamer, wordt den voorzitter opgedragen in de kamer mededeeling te doen, dat de hertog van Nassau overeenkomstig de Grond wet en het Nassausche familietraetaat bereid is liet regentschap te aanvaarden. De Luxemburger Eeilung heet den regent welkom en wijdt te gelijkertijd een warm artikel aan de regeeriug van den koning van Nederland als groothertog, welke nu een einde neemt. BELCilE. De commissie van onderzoek in zake de aanvaring der Comtesse de Flandre heeft haar verslag bij den heer Vandenpeerebootn, Belgischen minister van verkeer, ingeleverd. De opstellers komen lot de gevolgtrekking, dat aan niemand eenige nalatigheid te ver wijten valt., maar dat daarentegen de kapitein en de bemanning der Princesse Henriette voor hunne hulpvaardigheid tegenover de schipbreukelingen den grootsten lof ver dienen. De afkondiging van een nieuw mani fest van generaal Boulanger heeft in de re- geeringskringen te Brussel vrij grooten indruk gemaakt. Men ziet daarin het bewijs, dat de generaal en zijne vrienden Brussel willen kiezen voor het centraal punt eener Boulangis- tische propaganda. Is dit zoo, daD zou de regeering zulk eene handeling niet langer kunnen gedoogen. Tot dusver is echter door de Fransche regeering nog geen ver toog aan het Belgische kabinet gezonden. Alle geruchten, welke het tegendeel beweren zijn van grond ontbloot. De familie van deu koerier van Jeróme Napoleon, die bij de botsing der twee stoomschepen in de Noordzee verdronk vraagt het bagatel van 200.000 frs. schade loosstelling, EI«KEL(4». De hertogin van Cambridge, tante der koningin, is in den ouderdom van 91 jaren overleden. De koningin is Zaterdag middag van Windsor-Castle naar Londen vertrokken. De vereenigingen voor landbouw drin gen bij de regeering sterk aan op intrekking van haar besluit, waarbij levende Hollaudsche runderen worden toegelaten. Eeuo bcJangiijke conferentie dienaangaande vindt heden plaats; parlementsleden, die zich bijzonder bezig houden met landbouwzaken, zullen haar bij- woDen. Fill AN Kit IJ H. Op een Zaterdagavoud in de zaal Saint Fargeou te Parijs gehouden feestmaal is eene redevoering van generaal Boulanger door deu heer Naquet voorgelezen. De generaal herinnert aan het bewijs van ver trouwen, hem door de Parijsche bevolking gegeven bij de verkiezing van 27 Januari jl. Hij bestrijdt het parlementisme en komt op tegen de beschuldiging dat hij naar de dictatuur streeft. Alleen door de eensge zindheid van alle FraDschen zal de republiek op hechten grondslag worden gevestigd. Zoodra de nationale partij overwint zal hij voorstellen de afschaffing der verbannings- wet en het uitvaardigen eener algemeeue amnestie. Hij komt ten slotte op tegen den rol, welke men den heer Antoine doet spelen. Men zegt dat Jules Ferry kooper is geworden van l'Estafette, waarvan hij zelf de staatkundige leiding op zich zal nemen. Henri Rochefort heeft, nu Thiébaud zich los heeft gemaakt van Boulanger en van het comité der „nationale republikeinsche partij," verklaard, dat hij maandelijks eene toelage van 1000 fr. van graaf Dillon heeft ontvangen, en dat hij een handlanger der politie is, en al sinds lang niet meer te ver trouwen. Thiébaud heeft deswege Rochefort tot een tweegevecht uitgedaagd. Er is nog geen verandering gekomen in de werkstaking der arbeiders in de haven van Marseille. Zij hebben zich tot den ge meenteraad gewend met verzoek om onder steuning. Doch de raad heeft, op voorstel van den maire, daarop afwijzend beslist. De raad, zoo adviseerde de maire, mag het geld van alle belastingschuldigen niet aanwenden tot het steunen van zekere klasse van werk lieden, die zeer ten nadeele der belangen van de stad, in oneeuigheid geraakt zijn met hanne patroons. Het laatste nummer der Nouvelle Revue behelst een artikel van den heer De Nimal, een Belg, ter aanprijzing vaD een herstel der vereenigiDg van België en Neder land, zoowel in het belang van de ontwik keling als van de veiligheid der twee landen, die elkander, betoogt hij, bewonderenswaardig aanvullen. De vereeniging zou moeten zijn van dezelfden aard als die van Oostenrijk- Hongarije, die twee onderscheidene staten

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2