NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. B e 14* V o ii 8' a si v ers«ii i| ut d a s e 1 ij k s behalve op Zo «- en Fees t d a g e ?i. Prijs per lunimer 10 Cent. Bureel: ScEieepiiiakerssteeg 6. I 11 A j 0 B i E 1 E U T Vooi Leiden, per 3 maanden J 1.2.4. Franco door bet geheele rijk, per 3 maanden i 1.60. AOVERTEMTIEB: Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Maandag 8 April 1889. - W. 83. 203c Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Passage Sclirjjversbrug. Passage Boomgaardsteeg. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Leiden brengen ter algemeene keunis, dat op Maandag 8, Dinsdag 9 en Woensdag 10 April e. k, de PAS SAGE voor BU- en Voertuigen over de Schrijversbrug in den Zijlsiugel over de Haven w'egens herstelling zal zijn afgesloten en dat de PASSAGE door de Boom gaardsteeg, aan de zijde van de Lange- brug, gedurende eenigen tijd zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 April 1889. i> U 4 14 W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat duur M. W. VAN H.ATTEM, Wed. A. 'T HART, Wed. H. A. HE RUYTER, geb. BOVENKERK, en J. J. VAN WELL verzoekschriften zijn ingediend otn vergunning voor den verkoop van slerken drank in liet klein, resp. in tie perceelen Vrouwensteeg (Wijk IV) no. li, Breeslraal no. 104 en Sint Jorissleeg no. 27. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lr u hel ui Courant. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 April 1889. LEIOEV, April. Maandag a. s. te 12 uur zal op de Papengracht alhier door het garnizoen eene parade, worden gehouden, ter gelegenheid van den 65stsn verjaardag van H. K. H. Wilhelmiua Maria Sophia Louisa, zuster des kouings. Bedankt voor het beroep naar de Oud-Ger. Gem. alhier door da. J. De Vries te Grafhorst. Door den heer L. K. Harmsen, lector aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van O.-L ambtenaren alhier, zijn aan 's rijks Ethuographisch Museum alhier geschonken de drie hieronder nader omschreven voor werpen Nu. I. Sarong, van twee aaneengensaide banen, uit vezels geweven stof, roodbruin gekleurd met vele overdwarsche banen van afwisselend witte, zwarte of gele strepen en lij nen, lengte 64.5, omvang 84 cM., Dayaks, Borneo. Nos. 2 en 3. Overtrekken van rolkussens zonder sluitstukken, rechthoekig en disgonaal vlechtwerk van smalle, zwarte, roode of on gekleurde rotaureepjes in ruitvormig patroon en met eenige ingevlochten meanderlij n nabij beide einden, lang 84, breed 31 cM. Dayaks, Borneo. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. In de Woensdag gehouden algemeene vergadering van het Zeeuwse!) Genootschap der wetenschappen te Middelburg zijn o. in. tot leden vau het Genootschap benoemd de heeren dr. C. Snouck Hurgronje, lector aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren; dr. F. A. Jen tink, directeur van het Rijks Museum fan natuurlijke historie en dr. W. Pleyte, conservator van het Rijks Museum van oudheden alhier. De le luitenant T. E. M. Van Li- laar van het 3e regiment huzaren in gar nizoen alhier, wordt met 1 Mei e. k. over geplaatst bij het 3e eskadron te Amsterdam. Hedenmiddag zijn 6 jongens, betrapt, op 't werpen van steunen bij de jongste ongeregeldheden, naar Den Haag overge bracht. Voor hedenavond zijn naar we ver nemen infanterie en artillerie in de kazerne geconsigneerd. Bij gunstig weder zullen Dinsdag en Woensdag des namiddags te 4 uren de oefeningen van de schutterij wederom een aanvang neruen. In de buitengewone vergadering met dames van de afdeeliug Leiden en Omstre ken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en plantkunde trad 26 Maart jl. als spreker op de heer mr. H. J. Van Heyst te Wijk-bij-Duurstede. Als onderwerp had spreker gekozen „Kleine liefhebbers", daaronder begrijpende ben die met kleine middelen hunne liefde tot het plantenrijk zooveel mogelijs toouen en wier liethebberij dan ook eigenlijk het grootst was, tegenover een langzamerhand verdwijnen van de groote liefhebbers, eigenaars van groote buitenplaat sen. Eenige groote kweekers hebben dan ook hunne prijslijsten voornamelijk op debiet aan kleine liefhebbers ingericht. Spreker wees er op hoe de toename van kleine liefhebbers zouveel mogelijk moet worden aangewakkerd en hij ziet daartoe een voortreffelijk middel in de tentoonstel lingen, mits Je programma's daarvan aan merkelijk worden gewijzigd; en spreker gaf in 't kort aan hoe die programma's naar zijne meeniug 't best konden worden inge richt. Als een uitstekend middel om de kleine liefhebberij aan te moedigen noemde spre ker de door de maatschappij ingestelde vaste commissieën, daar nu ook enkele planten wanneer deze werkelijk fraai zijn, beoordeeld en bekroond kunnen worden. Sterk raadt spreker aan liet zich toeleggen van de kleine liefhebbers op de een of andere plantengroep, waardoor meer verscheidenheid in de ver schillende verzamelingen onderling zou wor den gtzien; en in 't bizonder beveelt spre ker aan de cultuur van Kaapsche bolge wassen, die weinig ruimte behoeven en het gebeele jaar bloem geven. Bovendien is de cultuur eene echt vaderlaiulsche, omdat elke soort in ons land kan worden betrok ken. In 't kort ging nu spreker de ge schiedenis der Kaapsche bolgewassen na. In de pauze was gelegenheid tot het be zichtigen van eeü prachtige Pbaloenopsis Schilleriana, prijkende met 61 geopende hloemen en ingezonden door den Hortus alhier. Het coucepl-reglement van de ver- eeniging „Het Nederlandsch Natuur en Geneeskundig Congres" is aan de leden rondgestuurd, om op het aanstaande congres te worden behandeld. Volgens dit stuk stelt de vereeniging zich ten doel bevordering van den bloei der na tuur- eu geneeskundige wetenschappen in Nederland, hetwelk zij tracht te bereiken door het houden van congressen en het be vorderen van wetenschappelijke onderzoe kingen. De cougressen worden om de 2 jaar den eersten Vrijdag en Zaterdag na Paschen gehouden. Zij zijn verdeeld in vier secties, resp. voor natuur- en scheikunde, natuur lijke historie en biologie, geneeskuutle, geo logie en physische geographic: elke van deze kan zoo noodig subsecties vormen. In de algemeene vergadering wordt over wetenschappelijke voordrachten niet gedis cussieerd. Binnen vier maanden na affoop van een congres worden de handelingen aan de leden rondgezonden, waarin slechts mede- deelingen worden opgenomen, die voor de bijeenkomst van het congres niet elders in druk zijn verschenen. Het tweede Nederlandsch Natuur- en Ge neeskundig Congres zal den 26sten en27sten April a. e. alhier worden gehouden. Het be stuur is samengesteld uit de heeren prof. ar. W. F. R. Suringar, voorzitter, prof. dr. 11. G. Van de Sande Bakhuyzen, vice-voor- zitter, dr. P. P. C. Hoek, prof. dr. I. E. Van Iterson, prof. dr. II. A. Lorentz, prof, dr. Martin, prof. dr. S. S. Rosenstein. dr. A. VV. Kroon Jr. le secretaris en prof. dr. H. Treub, 2e secretaris-penningmeester. De huishoudelijke commissie wordtgevormd door de heeren dr. P. P. C. Hoek, dr. A. VV. Kroon Jr., dr. Tb. W. Van Lith de Jeude en prof. dr. H. Treub. Het bureau tot het geven van inlichtingen wordt gehouden in de buiten-societeit „Ainicitia" op den Stationsweg en is geopend Donderdag 25 April, des avonds na zeven uren, Vrijdag 26 April, van negen uren 's morgens tot half- vijf 's namiddags en Zaterdag 27 April van 's morgens tien tot 's namiddags twee uren. De bijeenkomst van de deeluetners en leden zal plaats hebben des avonds te negen uren in de buitensocieteit „Amicitia" daar toe welwillend afgestaan door het bestuur. De eetsl.e algemeene vergadering heeft plaats op Vrijdag 26 April des voortniddags te halftien uren in de Slads-Gehoorzaal. Openingsrede van den voorzitter van het congres, verslag vau den secretaris, voor dracht van prof. dr. J. W. Gunning, te Amsterdam behandeling van het concept reglement (zie boven), indienen van voor stellen omtrent de gemeente waar het derde congres zal worden gehouden volgen elkaar hierbij op. Te twee uren zullen de vergaderingen der secties worden gehouden. De eerste sectie „Natuur- en Scheikunde" wordt bestuurd door de heeren prof. dr. J. Bosscha, voor zitter, prof. dr. 11. A. Lorentz, vice-voor- zitter en dr. P. Van Rouiburgh, secretaris. Vergaderplaats auditorium van prof. Lorentz, op de Kleine Ru'nie. Da tweede sectie staat onder bestuur vau prof. dr. Hugo De Vries, voorzitter, dr. P. P. C. Hoek, vice-voorzitter en dr. R. Horst, secretaris, behandelt Natuurlijke Historie en Biologie en heeft hare vergaderplaats in het auditorium van prof. Zaaijer op de Kleine Ruïne. Het bestuur van de derde sectie, „Ge neeskunde" bestaat uit de heeren prof. dr. S. Talma, voorzitter, prof. dr. S. S. Rosen stein, vice-voorzitter, dr. C. L. Rümke en dr. VV. J. Van Stockum, secretarissen. De sectie vergadert in het auditorium vau prof. VV. Einthoven, in de Zonneveldsteeg. De vierde sectie, „Geologie en Physische Geographie" staat onder bestuur van prof. dr. C. M. Kann, voorzitter, prof. dr. K. Martin, vice-voorzitter en C. J. Leenderlz, secretaris, ze vergadert in de zaal van de anatomie, naast het auditorium van prof. Zaayer, op de Kleine Ruïne. Des namiddags te halfvijf zullen deleden en deelnemers van het congres door het gemeentebestuur van Leiden op het stadhuis worden ontvangen. Des avonds te acht uren zal het franscbe operagezelschap uit Den Haag in den Stadsschouwburg alhier optredendeze voorstelling wordt door eenige inwoners van Leideu aan de leden cn deelnemers van het congres aangeboden. Na afloop der voorstelling bijeenkomst in de buitensocieteit „Amicitia". Zaterdag den 27sten April vergaderen de secties des voormiddags te halftien. Des namiddags te twee uren wordt de tweede algemeene vergadering gehouden in het ge bouw van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen. Keuze van de gemeente waar het volgende congres zal bijeenkomen. Be noeming van twee leden van het bestuur, woonachtig in de voor het derde congres aangewezen plaats, verdere werkzaamheden, keuze van den algemeenen penningmeester en sluiting van het congres. Des namiddags te zes uren zal in de Stadsgehoorzaal een gemeenschappelijke maaltijd plaats hebben. De Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen heeft zich bereid verklaard den leden, op vertoon van hun bewijs van lid maatschap, speciale retourkaarten te ver strekken tegen den prijs der enkele reis, geldig van den 25sten tot en met den 28sten April. j Daar bij eenigszins trouwe opkomst in de logementen geen ruimte genoeg beschikbaar zal zijn hebben zich reeds een vijftigtal studenten bereid verklaard elders wonende congresleden als gast te huisvesten of hunne kamers voor dat deel af te staan. Leden en deelnemers hebben op vertoon hunner kaart kosteloos toegang tot den Burg en tot het Stedelijk Museum. Gedurende de congresdagen zullen de Rijksmusea tot 's namiddags 4 uren ge opend zijn. Tot bezichtiging der verschillende acade mische inrichtingen onder leiding der be trokken hoogleeraren zal gelegenheid gegeven worden aan hen die zich vóór 25 April bij den secretaris aanmelden. Do sociëteit „Amicitia" is voor de leden en deelnemers van het congres opengesteld. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Febr. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 127 kinderen, waaronder 4 levenloos aangegeven, overleden 85 personen, en wel: beneden 1 jaar 18, 15 jaren 20, 514 jaren 2, 1420 jaren 1, 2050 jaren 13, 5065 jaren 12, 6580 jaren 10, boven 80 jaren 5op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling lichaamszwakte, tering 8, klierziekte, rhachitissyphilis 2absc. ulc. gangr. pyaem. liaem. kanker 5, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen 1, huidziekten 1, stui pen, trismus, epilepsie apoplexie 3, hersenziekten, krankzinnigheid 5rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 10, croup kinkhoest 3, acute ziekten der ademhalingsorganen 9 chron. ziekten der ademhalingsorganen 9, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit 3, organ, hartgebrekenaneurysma 4, angina, diphtheriua 1, diarrhoea, dysenterie 7, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 2, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 2, ziekten d. organa urogenitalia 3, ziekten van het kraambed gewelddadige dood 1, verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 2. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 'L. 31 Maart 53 volw. en 10 k., totaal 63. M. 1 April 66 „12 78. D. 2 75 13 88. W. 3 D. 4 V. 5 Z. 6 82 83 75 10 92. 13 11 96.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1