so» jps acj ZJ *E(ffc Jm. zich bereid heeft verklaard ais regentes op te treden. Volgens te 's Hage ontvangen tele grafisch bericht is de heer M. J. Van Bosse hoofdingenieur van den waterstaat, benoemd tot directeur van het departement van bur gerlijke openbare werken in Nederlandscli- Indië. (Facl.) Als commissaris van het D. v. Z. E. en 's Gr. is opgetreden mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave. Gisteren stond voor de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage terecht een stoker van de IJselstoomtram-Maatschappij, ver dacht van het afleggen van eene valsche verklaring onder eede voor den kantonrechter aldaar. In den avond van 8 December jongstleden hadden twee politiemannen te Voorburg, die zich in de Fransche Kerklaan aldaar verdekt hadden opgesteld, meenen waar te nemen, dat voor de stoomiram, die, komende van De equipage begaf zich des morgens ten 10 ure in de booten en was voortdurend in levensgevaar door de zeer hooge en wilde zee, totdat zij des avonds leD circa 9 uur door de Nederland werd ontdekt en opge nomen. De Lindheim, thuis bekoorende te Brevig, was geladen met kolen van Firth of Forth naar Frederikshaven en zonk het schip ongeveer twee uur. Gisteren had te Dordrecht een zeer eenvoudige doch plechtige gebeurtenis plaats wii i -i, n n op krukken vau 9 jaar bij hem de woning ingeduwd door een persoon, die zich daarop spoedig verwijderde. De politie heeft het jongetje naar Arnhem overgebracht. Voor het station Voorst van den Oosterspoorweg is Vrijdagavond de perso nentrein van Amsterdam in volle vaart op een afgebroken gedeelte van den goederen trein gereden, welke daar op den weg stond. Door den iievigen schok werden de reizi gers door de waggons geworpen en de lich Het stoffelijk overschot van den heer D. D. j ten gedeeltelijk uitgedoofd, maar gelukkig tt r i i' f J.. i ...1 „oUtoq., Tor.... heeft niemand ernstig letsel gekregen. Twee wagens met steenkolen werden verbrijzeld. Uit Appelscha, hel bekende veendorp wordt ons geschreven, dat daar Zaterdag de heer Domela Nieuwenhuis een redevoering heeft gehouden. Een 5 h öOO tal personen waren op de been. lil de keuken van de herberg, waar de rede werd gehouden, zat de burgemeester van Ooststellingwerf met den secretaris en twee veldwachters De toe spraak handelde vooral over het nut der werkstakingen, waarbij werd gewaarschuwd Veth werd in het familiegraf op de alge meeue begraafplaats aldaar bijgezet. Per stoomboot Africaan te Rotterdam aangebracht, werd het per as herwaarts vervoerd en aan de laatste rustplaats opgewacht door een aantal familieleden en eeuige vrienden, ouder wie zich de heer Snelleman bevond. Een krans van den heer Goddefroy dekte de kist. lil het café „Ponsen" te Dordrecht werd Vrijdag de jaarlijksche algeneene ver den Leidecbendam, omstreeks half één in den gadering van aandeelhouders der Levensver nacht den achterweg passeert, ter hoogte van i zekering Mij. „Dordrecht' gehouden, onur de Protestantsche kerk, niet, gelijk de ver- leiding van mr. H. A. Nebbens Sterling, i om geen baldadigheden te plegen eu geen ordening dit voorschrijft, op vijf meter af- commissaris voorzitter. sterken drank te gebruiken, omdat men stands een man met eene brandende lantaarn j Veriegenwoordigd waren 835 aandeelen, j anders in de kaart der regeering speeld. waarvoor 57 stemmen konden worden uil- De spreker klaagde ook dat zijn ontwerp gebracht. op de winkelnering nog niet was in belian- Uit het verslag van directeuren blijkt, j deling genomen, dat de venuoolsciiap zich in toenemenden i Eeltige aanhangers der antirevolutionaire bloei verheugt. Er werden nieuwe veize- t pailij voerden nog het woord om hun stand keringen aangenomen tot een bedrag van punt ie verdedigen. Een sociaal-democraat ruim 2 millio u kapitaal en f7300.reuk-, j bracht dank aan de antires. pers over den terwijl de zuivere vooruitgang dien vau hel tuuu waarop dezr over de soc. dein. schrijft, voorgaand jaar met ruim f 400,000.ka- Alles liep zonder ongeregeldheden af. pitaal eu f4800. rente overtreft. De „Uit een giBprek met arbeiders bleek sterfte en dientengevolge ook de uitkeering uiij, zoo schrijft onze correspondent, dat de bleef belangrijk lager dan verwacht werd en veenarbeiders thans volstrekt niet aan eene bedroeg voor de afdeeling Levensverzekerin. werkstaking denken. Het turfgraven is 63.9 pCi. voor de arbeidersverzekering 95.9 begonnen, iie looi en zijn gelijk aan die in pCt. en voor de kiudcrverzekering 71.69 't vorige jaar, na de werkstaking lil. gewoon pCt. van de uitkeering volgens de sterfte lurtgiuver f 8, tweeionds f 10, postgraver sloten het ontwerp der regeering in behande ling te nemen. in de hand uitliep. Dientengevolge was de machinist van bot voertuig bekeurd en ter terechtzitting van het kantongerecht van 24 Januari jongstleden gedagvaard en ver schenen. Beklaagden had toen, als getuige A décharge, verklaard dat de machinist onschuldig was, want dat hij, de thans beklaagde, zelf het geheele bij de verordening aangeduide traject met eene brandende lantaarn in de hand voor de stoomtram bad geloopen en eerst ter p-aa'se, waar de agenten stonden, weer op de locomotiif was gestegen. De mededeeling van de, volgens bunne verklaring, op bekeuring loereode agenten, dat beklaagden even te voren met een loopje tusschen den aldaar staaudeu muur en de steeds in beweging zijnde tram uit was ge komen en zich eerst toen voor den wagen had geplaatst, zou, volgens beklaagde, bij een onderzoek van bet terrein, blijken eene tastbare onwaerheid te bevatten. Hij zou zich wel gewacht hebben bij zulk een tour de force de bijna zekere kans te loopeii om tegen den muur te werden verpletterd. Drie getuigen h décharge bevestigden de waarheid van hetgeen beklaagde omtrent het opvolgen van de verordening voor het kantongeiecht en ook gisteren ter terecht zitting had gezegd. I e eerste, de lantaarn opsteker van Voorburg, verklaarde dat hij den thans beklaagde met een brandende lantaarn in de hand voor de stoomtram bad zien uitloopen. De tweede, de machinist, ver klaarde dat Ilij ter plaatse waar zulks voor geschreven was gestopt had, om beklaagde te laten afstappen, die zich gewapend met de verlichte lantaarn onmiddellijk voor den train had begeven en door hem geen oogen- blik daarnaast was gezien, waaruit bleek dat bij er zoolang dit vereieclit werd vóór moest zijn gebleven. De derde beklaagde, de conducteur van de tram, verklaarde ongeveer betzelfde; ook deze getuigen hield het voor onmogelijk dat de verordening niet was nageleefd. Jlir. mr. De la Bassecour G'aan deed nog eenige vragen aan de getuigen, welke beant woording deed uitkomen dat beklaagde geen enkele reden kon hebben om in deze zijn plicht niet te vervullen. De beide politiedienaren bleven stijf en strak volhouden dat zij goed uit de oogen hadden gekeken en zich onmogelijk vergist konden hebben. Door deze amblseedige verklaringen, die ook op andere punten in lijnrechten strijd waren met die van de getuigen A décharge eu de stellige verzekering van den beklaagde dat hij zijn plicht getrouw vervuld en dus voor het kantongerecht een waarachtige ver klaring afgelegd had, achtte substituut officier van justitie mr. baron De Vos van Steenwijk ten volle bewezen, dat beklaagde zich op 24 Januari jongstleden aan meineed had schuldig gemaakt en requireerde eene gevangenisstraf van 8 maanden. De uitspraak is bepaald op Maandag aan slaande. Nadat gisteren door de politie een Duitscher aan de justitie te 's Gravenhage was overgeleverd, omdat hij bij een winkelier een stuk rookvleescb had ontvreemd, hield zij gisteravond weder een niet alhier te huis behoorenden man aan, die een worst onder Leiderdorp had weggenomen. Ook deze man, een oude bekende der justitie, is naar de gevangenis te 's Hage overgebracht. Door de logger Nederland, schipper Jan Neelemaat, wc-rd gisteren te Vlaardingen overgebracht de gebecle equipage van het Noorsclie brikschip Lindheim, kapt. N. Nielsen, welk schip op 27 Maart in zin kenden toestand in de Noordzee werd verlaten. tafel. De premie-reserve, die jaarlijks op dezelfde wijze wordt opgemaakt als de sta tute i slechts eens in de vijf jaren voor schrijven te doen, en die door den wiskun digen commissaris wordt nagezien, wijst eeu lager bedrag aan dan daarvoor aanwezig is, zoodat, indien de maatecb. ook dit jaar vau buitengewone rampen verschoond biljft, aan het eind van bet ingetreden boekjaar, dat tevens ten vij(jarige periode sluit, na vol doende afschrijving op de verschillende hooi den nog eeuig extra-dividend zal kunnen uitgekeerd worden. De rekening en balans werden overeen komstig het praeadvies van commissarissen met algemtene stemmen goedgekeurd en tot uitkeering van een voorloopig dividend ad 5 pCt. over het bedrag der storting be- sloteu. De aftredende commissarissen Jhr. J. G. C. P. Vrijthof! en prof. dr. W. Kapteiju, werden met 53 en 54 vau de 57 uitge brachte stemmen herkozen en aanvaardden de benoeming. Aan het eind der vergadering weuschte de voorzitter nog te releveren dat, gaven ook de uitkomsten van een vorig jaar reden tot tevredenheid, de nu behaalde resultaten deze belangrijk overtroffen hebben. Bewijst dit succes de reden van bestaan der ven nootschap, haar toenemende bloei is voor zeker te danken aan den ijver eu de toe wijding van directeuren, aan wien hij hier openlijk hulde brengt voor de wijze, waarop zij de zaak beheereu, en haar steeds hooger trachten op te voeren. Hij weuscht hun daarmee geluk en hoopt, dat hunne pogin gen als tot heden bij vo rtduring met den- zelfden uitslag zullen bekroond worden, ten voordeele van alle belanghebbenden bij de Mij. „Dordrecht." Tot opluistering der op 9 April a. s. te openen poppen tentoonstelling te Utrecht zal tegelijkertijd een fancy-fair gehouden worden. Tot de curiositeiten dier tentoonstelling behoort ook een afzonderlijk kraampje, dat een compleete kraamkamer vooistelt en slechts tegen betaling van bijzouderen toegangsprijs te bezichtigen is. Men zai daar de jong- geborene-bakerpop op baar kussen zien liggen in een sierlijke doopjurk. De fraaie wieg zal naast baar prijken, en in en naast het welgevulde kindermandje de keurige luier mand uitgespreid liggen. Van elk artikel zijn 6 of meer stuks als met toovervingertjes genaaid. Een echt bakertje in kornet en zwartzijden japon zal echte kandeel in miniatuur kopje schenken. Deze prachtpop met baar luiermand is reeds voor f 190 verkocht. Volgens de regenmeter der rijks land/ bouwscboo! te Wagtningeu is over de maand Maart gevallen 4Ü£ mM, regen tegen 1181 inM. over dezelfde maand van 1888. Te Wageningeu beeft men Vrijdag avond een der welgestelde ingezetenen aar dig verrast. Nadat er bij hem hevig ge scheld en opengedaan was, werd een knaapje 112 per dagwerk. „De politie patrouilleert des daags in de veuc-n. lien schipper die Zaterdag turf- laden moest, kon niet Je volle vracht krijgen; wijl de arbeiders vertrokken waren om 1). N. te hooien. De politiemacht staat thans onder hevel van den brigade-commandant der maréchaussée Keizer. Voor zoover ons bekend is Zaterdagavond geen enkel proces verbaal opgemaakt of ongeiegeldbtdeii voor gevallen, dank zij 't optreden der politie, die overal waakte. Op de vergadering werd geen sterke drank verkocht." Ebl Onder de passagiers der van Queen- boro' gisterenochleud te Vlissingen aange komen mailboot Prins Hendrik, der maat schappij Zeeland, bevonden zich prins Chris- tiaau van Sleeswijk-Holstein met gevolg, alsmede graaf Herbert Von Bismarck, die beide hunne reis van Londen naar Duitsch- land met den aausluitenden exprestrein te 7 u. 16. m. voortzetten. Bij vele begrafenissen is bet te Ze venbergen de gewoonte, om, alvorens men met het lijk het sterfhuis verlaat, eerst een hartversterking te nemen; wat echter tot de zeldzaamheden behoort is dat Zaterdag toen de kist, inhoudende het lijk van een 18-jarig jongeling, op de baar was geplaatst eu men gereed stond te vertrekken, de dragers op eeu presenteerblad glaasjes bitter eu klare jenever werden gepreseuteerd. Dat dit niet lot stichting diende der vele omstanders kan men licht begrijpen. (Pr. N. en 's E. Ct Zondagavond hadden bij gelegenheid van het halfvasten feest te Eindhoven en aangrenzende dorpen erge baldadigheden plaats, zooals vechtpartijen eu het verbrijze len van spiegelruiten van onderscheidene winkels en woningen van particulieren. Uit Brunssuin zullen na Pasehen 70 huisgezinnen, teliende 280 personen, naar de steenbakkerijen in Pruisen vertrekken. PER TE LEG 15 A A F. MADRID, 2 April. Een aantal senatoren en generaals, die lot de conservatieve partij behooren, dienden een ontwerp in tot her vorming van het leger, hetwelk afwijkt van het voorstel der regeering en dat heden in de Cortez zal worden behandeld. CaEN, 2 April. Heden werd hier een feestmaal gehouden ter eere van den heer Antoine, die daarbij eeu redevoering hield, waarin hij de republikeinen tot eendracht aanspoorde. Er viel niets bijzonders voor. LONDEN, 2 Aprii. In het lagerhuis wer den de algemeene beraadslagingen over bet ontwerp tot uitbreiding dei vloot met 235 tegen 117 stemmen voor gesloten verklaard. Het amendement vau hen beer Crener (Gladstouiaan), waarin de versterking der vloot voor onnoodig werd verklaard, op grond van Eugelands vredelievende betrekkingen met de andere mogendheden, werd m<rt 256 tegen 85 stemmen verworpen. Vervol gens werd met 250 tegen 75 stemmen Re- L.EIDEN 2 April Regentschap. In de vereenigde zitting der eerste en tweede kamer las heden de minister van biunenlaudsche zaken baron Mackay alle brieven voor welke door de minister met de geneeslieeren en den raad van state over den toestand des koniugs waren gewisseld. De slotsom was, dat de staatsraad, zich vereenigde met de meening van den minis terraad, dat de toestand des koniugs de in stelling van een regentschap noodig maakte. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten de rede van den minister van biunen laudsche zaken en de door hem medege deelde stukken te laten drukken en morgen een besluit te nemen. Daarna ging de kamer tot morgen 2 uur uiteen. Naar de Haagsche berichtgever van de Midd. Ct. meldt, berust het advies van den raad van state over het ouderwijs-ont- werp van den minister Mackay nog steeds in liet kabinet des konings. Zelfs voor deze stukken is de officieele weg niet verlaten en blijft alles liggen in afwachting eener beschikking van Z. M. Gelukkig is hier een zijpaadje te vinden. De raad van state gaf n.l. den minister een afschrift van 't adres, zoodat bet werk aan het kabinet kan worden voortgezet. Zoodra het advies officieel bij de regeering inkomt, kan dus het nieuwe ontwerp de kamer bereiken. Door bestuursleden van het algem. Ned. Werkliedenverbond, van de sociaal democraten en van Patrimonium is besloten te Rotterdam, geen meeting te honden naar aanleiding van de wet op den kinderen- eu vrouwenarbeid, en dat wel met het oog op de reeds vergevorderde behandeling daarvan in de tweede kamer der stateu-generaal. De le luitenant A. J. P. Metelerkamp van de Rijschool te Amersfoort, die in Febr. jl. het plan opgevat had om, na daartoe gemachtigd te zijn door den minister van oorlog, den cursus aan de Rijschool te Han nover bij te wonen kan dat voornemen niet teu uitvoer brengen, wijl de Pruisische regee ring voormelde bijwoning niet toestaat. GEMENGDE BERICHTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben stoute dieven een café-concert in de Avenue Löwendal te Parijs uitgeplunderd. Banken, tafels enz. werden uit de zaal, welke zij door den tuin waren binnengedrongen, in een grooteu verhuiswagen gedragen. Zij maak ten daarbij echter zooveel gedruisch, dat de eigeuaar wakker werd en uit het venster op de booswichten een revolver afschoot toen zij op het punt waren weg te rijder». De dieven zetten het op een loopen, den vollen wagen iu den steek latende. Men heeft spo ren van bloed gevonden. Hoe vroeg ook in het seizoen, toch heeft eene Alpenbeklimming dit jaar reeds weder bet leven aan een toerist gekost. Een jong advocaat uit Weenen, dr. Robert Kanitz, ondernam eene bestijging van den Raxalp met een vriend en een gids, die hem, toen zij op zekere hoogte gekomen waren, bepaald ontrieden verder te gaan. Hij wilde niet luisteren, zich ook niet met een louw aan de twee anderen verbinden; een oogenblik later gieed hij nit en viel in een kloof, waar men hem levenloos ge vonden heeft. Uit Clermont Ferrand wordt gemeld dat door hevige sneeuwbuien alle gemeen schap verbroken is. De bewoners der om streken moeten hier en daar ware tnnnels graven om van het eene huis naar het andere te komen, daar de sneeuw in som mige dorpen tot de daken der huizen ligt opgestapeld. Een trein met pleizierreizigers is Zater dagmorgen nabij Penistone, op weg naai Londen, ontspoord. Verscheidene rijtuigen werden op en over elkaar geworpen, eeu man verloor bet leven en een aantal reizigers wel den gekwetst. Een eigenaardig middel om aandacht op zich te vestigen, gebruikte dezer dagen eene oude dame in het paleis van justitie te Parijs. Toen de zaak waarin zij als eieeheres optrad, niet snel genoeg naar haar zin be handeld werd, loste zij zes revolverschoten in de lucht. Men zette haar dadelijk ge- vangen. Te Presburg en omtrek zijn twee sterke aardschokken waargenomen, gevolgd dooreen hevigen storm. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Tot onderwijzer aan de o, school te Zwammerdam is benoemd de beer J. J. Vrolib, te Biervliet,

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2