NiKÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. exe o si ra fit verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Prijs per SiuiMiner 10 Cent. AOVERTEHTIEN: Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Woensdag 3 April 1889* N°, 79. Uitgevers: Gebroeders Muré. Jacht en Visscherij. BIMENLANDSOHE BERICHTEN. Het uur der Vergelding. A88IIEBEËT: Vooi Leiden, per 3 maanden>.25. Franco door het geheele rijk, per S maanden 1.(30. Van 16 regels0.90. Elke regel meer5 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. 203e Jaargang. Stads- B e r i c li t e 53 I) it 4 4 li W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen ter algemcene kennis dat door ALE1DA BEKNARDINA VAN DER VOORT, Huisvrouw van PIETER DE JONG, een ver zoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in hel klein in het perceel Beschuitsteeg n". 9. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 April 1889. Ite BURGEMEESTER van LEIDEN herin nert aan hendie zich voor hel aanslaande seizoen 1889/90 in liet bezit wenschert te zien van .laclit- en Vischakten, oi wel van eene lioslelooze vergunning tol uitoefening der Visscherij, dat de'blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan a.atis verki'4 gbaar zip) ter Gemeente-Secretariealwaar zij. behoor lijk ingevuld en onderteekend, vóór «Ion 15en April a. s. moeten terugbezorgd zijnten einde aan den Commissaris des Ko- nings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herin nerd, dal blanco verzoekschriften tol het be komen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, het schieten van konijnen en ander schadelyk gedierte en hel vissollen als hel wa ter met ijs bedekt is, mede gratis ter Ge meente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 30 Maart 1889. LEIDEN, 3 April. Na kennisneming van het in hare handen gesteld voorstel van burg, en weth. tot verlaging van de weterhuur en van den prijs van het gas, overeenkomstig de over gelegde rapporten van commissarissen der gasfabriek, deelt de commissie van financiën den gemeenteraad mede dat bij haar in geener lei opzicht bezwaar bestaat aan te raden zich met beide voorstellen te vereenigen. Met genoegen heeft de commissie ontwaard dat sedert de prijs van het gas met April 1885 van 8 tot 6 cents werd verlaagd, het gasverbruik belangrijk is toegenomen, terwijl ook het aantal gasverbruikers aanzienlijk is vermeerderd. Ook heeft de winst thans een cijfer bereikt, hooger dan ooit vóór de prijs verlaging verkregen. De commissie stelt zich voor dat betzelfde wederom het geval zal zijn eenige jaren na de nu voorgestelde prijsverlaging. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging aan P. M. Van Sermondt, cipier in het huis van bewaring 's Gravenstein alhier, restitutie vau betaald schoolgeld te verleenen voor zijne twee zoons, leerlingen der jongensschool 2e klasse over de maand Januar' 1889, tot een bedrag van twee gul den, en wel wegens vestiging in de gemeente met 1 Februari j. 1. Burg. en weth. hebben aan den gemeente raad overgelegd een rapport van de commis sie van fabricage omtrent de noodige her stellingen aan gemeentegebonweu wegens stormschade, alsmede omtrent een verzoek van C. Koldermau om een plankijs te maken in de Zijlsingelgracht vóór zijne woning onder Leiderdorp i° 232, en betrekkelijk het maken van eenige herstellingen in een der lokalen van de Leerschool. Burg. en weth. geven dienovereenkomstig in overweging 1°. aan C. Koldermau de gevraagde ver gunning onder de voorgestelde voorwaarden te verleenen, en 2°. burg. en weth. te machtigen tot de bovenbedoelde herstellingen aan de Leerschool, zullende later een voorstel worden ingediend tot- verhooging van den betrekkelijken post der begrooting. Aan het postkantoor Leiden en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende het le kwartaal 1889 bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 45,023,33s, terugbetaald f 29,502,70, het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 460U. Te Wassenaar werd ingelegd f 1523,94, terugbetaald f307,33, het laatste nummer was 201; te Warmond werd in gelegd f 1857,93, terugbetaald f 1065, het laatste nummer was 135; te Noordwijk werd ingelegd f 789,03 terugbetaald f 600,75 het laatste nummer was 104. De timmerman die onlangs bij het stellen van een telefoonpaal op de Beesten markt alhier uit een boom viel en zich daarbij deerlijk aan het hoofd verwondde is tengevolge daarvan heden op het Academisch Ziekenhuis overleden, Hedenmiddag ten IJ- uur, is een 15 jaiige jongen genaamd M. B. wonende te Oegstgeest bij het rangeeren der Noord- Zuid-Hollaudsche stoomtram nabij het Terwee- park, op een der wagens gesprongen, met het ongelukkig gevolg dat hij er afviel en den laatsten wagen over zijn lichaam kreeg. Hij is onmiddellijk naar het Academisch Ziekenhuis alhier vervoerd, waar slechts de dood kon worden geconstateerd. De politie doet onderzoek. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Leiden van 30 Maart: Dat de Leidenaars niet ten onrechte als vurige vischbeminnaars bekend staan, en dat deze hartstocht door Verhuell's teekenstift herhaaldelijk reeds op zoo geestige wijze op de kaak gestéld er nog altijd heerscht, werd heden middag wederom door een merk waardig voorbeeld bewezen. I11 de heelkun dige kliniek van het academisch ziekenhuis werd een man binnengebracht, die vol schuld besef zelf, en niet ten onrechte, de hevige pijnen, waaraan hij leed, aan het overmatig offeren aan dezen afgod toeschreef. Acht dagen geleden was hem het voor een Leide- naar onovertrefbare geluk ten deel gevallen, zich naar hartelust tegoed te kunnen doen aan een heerlijk schollenmaal, en onze vriend, niet bekend met de eerste regelen der epicuris- tische wetenschap, die eene volkomene doch bedachtzame toewijding voorschrijven, had in een uiterst korten tijd eene verbazende hoe veelheid met vel en graat verzwolgen. De straf was niet uitgebleven. Na dit feestmaal heeft hij geen rustig oogenblik gehad. Ook de maag van een Leidenaar is niet op den aanval van eene goede dosis vischgraten be rekend. Zij kwelden den liefhebber geducht; zoodat hij, in uitersten nood, heden middag de hulp der heelkundige wetenschap moest inroepen. Aan haar gelukte het, zij het niet zonder inspanning, eeu bal visch graten, ter grootte van wel eene vuist, langs den regelmatigen weg uit 's mans lichaam te verwijderen. Alle hoop bestaat nu, dat onze patiënt den slag weer te boven zal komen. Of hij deze les in de toekomst ter harte zal nemen? Wij wanhopen. Zulk een Leidenaar verliest bij de visch zijn ver stand en het is reeds te vaak gebleken, dat de hartstocht doof is, zelfs voor de lessen der ervaring, op hoe gevoelige wijze ook gegeven. R1ITZIEK, EETTEHENÏ Eftf KUNST. Inhoud van Af lev. 4—5 van hel Tijd schrift van het Koninklijk Eederlandsch Aardrijkskundig Genootschap verslagen en mededeelingen). Antwoord aan dr. I. Lorié van K. Martin. Eenige geologische waarnemingen in de omstreken van Baarn, door dr. H. Van Cap- pelle Jr. Schokland en de Schokkers. Naar de Talaut-eilanden door F. A. Eb- binge Wnbben. Mededeelingen aangaande het wetenschap, pelijk onderzoek van het eiland Flores. Eeüige mededeelingen JSjlrent de Her- nenway expeditie, door dr. H. F. C. Ten Kate Jr. De Argentijnsche Republiek, hare beteeke- nis van emigratie en handel, door W. F. Andriessen. De invloed der wouden op den waterstand der rivieren en beken van Midden-Europa, door F. E. L. Veeren. Schrijven van de commissarissen van het geographisch congres te Parijs, aan den voorzitter des Qenootschaps. Necrologie en boekbespreking door J. A. C. A. Timmerman. De minister van financiën maakt be kend dat bet saldo van '"s rijks schatkist op 30 Maart bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 15,773,980,12 en bij de betaalmeesters. 2,105,570,86s Te zamenf 17,879,550,98s Aan Eet N. v. d. D. wordt gemeld, dat H. M, de koningin hare aanvanke lijk geopperde bezwaren vervallen zijnde FEUILLETON. 16). «Dat heb ik, maar dat kan ook niet anders, zij was zoo goed, zoo edel, zoo rein," en de huichelares hield haar zak doek weer voor de oogenom deze te verbergen, want zij vreesde dat Robert uit haar blikken zou lezen dat zij loog. Deze liet zich evenwel om den tuin leiden on sprak «Bedaar, mrs. Bance, en zeg mij hoe het de arme Ada gaat." «Helaas, niets beter. Ondanks alle zorgen en den bekwameu arts wil de koorts met van haar wijken. Ik «rees, dat nog een tweede slag ons treffen zalnu wij reeds zoo diep gebukt gaan onder den slag van Lilly's plotselingen zelfmoort." ffZefmoord, zelfmoord," steunde Robert, »o! dat ik toch maar een puntje van den sluier, die dat vreeBelijke geheim bedekt, vermocht op te lichtenmaar alles is in de diepste duisternis gehuld. Een zelf moord, op het oogenblik dat haar een hemel op aarde wachtte aan de zijde van een man, die haar beminde, zooals nog nooit een meisje is bemind. Neen, ik kan het niet gelooveu, het is onmogelijk, of zij moet geheel van haar verstand beroc fd zijn geweest." Robert, ik bezweer u, denk aan u zelve, wind u niet te veel op," riep de sclioone vrouw, en greep zijn hand om hem naar de sofa te geleiden. «Vergeef mij, dat ik mijn smart een oogenblik den vrijen teugel heb gelaten." «Bedwing uw smart niet, Robert, wie kan er beter deel aan nemen dan ik, die er zelf zoo onder gebukt ga. Kom dagelijks bij mij en laat ons te zamen de lieve doode beweenen." De jonge man was blijkbaar geroerd door zooveel hartelijke deelneming. Hij ant woordde dan ook met een treurigen blik «Ik beloof het u." De sirene wist haar rol uitmuntend te spelen. Terwijl zij met gehuichelde troost woorden den jongen man tot zich trachtte te trekken, wist zij hem zoodoende in haar netten te verschalken om eenmaal de plaats in te nemen van haar, die zij door een misdaad had weten te verdringen. «Mr. Lawrence trad binnen, en het diner werd opgediend. Aan tafel werd bijna geen woord gesproken, en zeer weinig gegeten, hoewel de uitmuntende gerechten en de vurige wijn anders wel geschikt zouden zijn oin den eetlust op te wekken, maar de smart der beide mannen ontnam hun den eetlust, en mrs. Bance begreep dat zijom haar valsch spel volkomen te makende schotels onaangeroerd moest laten. Het was baar dan ook een w ire verpliehtingtoen men van tafel opstond. «Ik ga naar Ada," sprak zij en dacht: «Hoe meer zorg ik voor deze draag, hoe hooger ik in Robert's achting stijgen zal, en achting is het begin van liefde." Zij beklom de b'eede met tapijten belegde trappen naar de ziekenkamer, tiaar angst, ontstaan door het bezoek van de kanthan- delaarster, was nu geheel geweken, en reeds lachte haar van verre de overwinning toe, die zij op het hart van den beminden man zou behalen. Geen zweem van berouw over haar misdaad kwam in haar op, zij zou tot alles in staat zijn om haar doel te bereiken. ZEVENDE HOOFDSTUK. de vlucht. De doodelijke angst, ontstaan uit het volle bewustzijn van baar vreeselijken toe stand, had ten gevolge, dat Lilly gevaarlijk ziek werd, en wel zoo gevaarlijk, dat de groote geleerdheid van dokter Pratt haar ter nauwernood vermocht te redden. Na drie weken tusschen leven en dood gedob berd te hebbenwas Lilly in zooverre herstelddat zij het bed moebt verlaten. De oude Molly was gedurende dien tijd een trouwe, zorgvuldige verpleegster geweest. Nu zij weder in zooverre hersteld was, dat zij geregeld denken kon, smeekte zij de oude voortdurend om nog eens naar haar vader te gaan, maar tevergeefs, Molly bleef onverbiddelijk weigerenen Lilly geraakte daardoor in een toestand van volslagen wanhoop. Toen zij zoo in haar grooten ziekenstoel voor het raam zat, smeedde zij een plan om te vluchten, zonder behulp van de oude Molly. Een vlucht was evenwel zoo gemakkelijk niet. Het venster was stevig voorzien met ijzeren tralies, die alle pogin gen zouden weerstaan. Gelijk een schip breukeling zich aan een stroohalm vast klampt, in de hoop zich nog te kunnen redden, tuurde Lilly onophoudelijk naar de dikke, ijzeren staven. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1