teï _MJSy fiS** ÜSSl-IÜ 3& .2 K*'Z9» J - j5ö# staart. De heer Oscar Carré heeft den heer S. aangezocht dit dier te verkoopen en daar voor f 700 geboden. De beer S. vroeg echter f 200 meer. De onderhandelingen zijn nog niet afgebroken. Gisteren stond jvoor de rechtbank te Middelburg terecht W. O., 27 j., adsistent op het post- en telegraaf kantoor te lerseke, bekiaagd van opzettelijke verduistering van gelden. Als verdediger was aan den beklaagde ambtshalve toegevoegd mr. K. W. Brevet, advocaat en procureur te Middelburg. In deze zaak werden 16 getuigen ge hoord, alsmede de heer Braakeuburg, com mies der posterijen te Middelburg, als des- kundige. Beklaagde legde eene volledige bekentenis af, alleen ontkende bij dat bij wist dat hij gelden van verrekeuingspakketlen niet had overgedragen, zoodat hij bet geld daarvan zich dus niet opzettelijk had toegeëigend. Het openbaar ministerie, bij monde van den officier van justitie mr. J. A. Van Hoek, begon met hulde te brengen aan de eerlijk heid en trouwe plichtsbetrachting van de ambtenaren der Nederlandsche posterijen om oaardoor neg meer te kunnen aantoonen boe schandelijk deze beklaagde zich vergre pen had; daar naar zijne meeniug het den beklaagde bij dagvaarding ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen was, aar zelde hij niet beklaagdes veroordeeling tot eene gevangenisstraf van twee jaren te vor deren. De heer J. Martin S. Heuckeroth, de talentvolle orkestdirecteor van den Erascati- schouwburg der heereu Prot te Amsterdam, is benoemd tot kapelmeester der schutterij te 's llertogenbosch. De heer Heuckeroth aanvaardt die betrekking. Men oppert het plan om te Breda voor prins Maurits een standbeeld op te richten, omdat het in 1890 300 jaar gele den zal zijn dat Breda door dien prins op de Spanjaarden werd veroverd. VV. J. Ballintijn, een der hoofddaders van den Bredascheu postdiefstal op 28 februari 1881, is naar de Tijd verneemt gisteren in de strafgevangenis te Leeuwarden overleden. - Te Tilburg is weder een geval van pokziekte voorgekomen, thans in het cen trum der stad. Dit is het elfde geval sedert 1 Januari jl. Gisterenmorgen is de gemeente-ont vanger van Andel, de heer C. Van N. door de huisgenooten dood te bed gevonden. liet lijk had een revolver iu de hand. {Pr. N. en 's E. Ct.) BUIÏËNLANDSCHE BELUCÜTE1S BKLCIË. Te Brussel en te Antwerpen loopt het gerucht, dat de dood van den heer ferdinand Van der Taeleu het gevolg zou zijn van een krach, waarbij zijn huis en verscheidene financieele inrichtingen te Antwerpen zijn be trokken. F aft ANK KIJK. De senaat heeft gisteren met 207 tegen 83 stemmen bet wetsontwerp aangenomen, waarbij de senaat gemachtigd wordt in zekere gevallen als hooggerechtshof op te treden. Deze uitslag werd door de linkerzijde met ge juich begroet. De Pransche Regeeriug zal van de kamer 300,000 frc. aanvragen «oor de slacht offers van den brand te Cayennede daarbij geleden schade bedroeg 6 millioen -frs, Het dagblad Paris meldt: In de cou loirs van het paleis Bourbon wordt verzekerd, dat de regeeriug een verzoek tot vervolging zal indienen tegen Boulanger en andere af gevaardigden; zij zouden naar den senaat als hooggerechtshof worden verwezen. Hel parket zal een vervolging instellen tegen de leden van het nationaal comité, onder be schuldiging van samenspanning tegen de veiligheid van den staat. De Prance meldt, dat Boulauger aanstaan den Dinsdag, na afloop der kamerzitting, in hechtenis zal worden genomen met Laguerre, Turquet en Laisant. Niet minder dan 20,000 wijnkoopers waren indertijd wegens knoeierij tot verlies van hunne rechten veroordeeld geworden. Op den 24 Januari bad de Senaat, na de kamer, hen in hunne rechten hersteld. Van de 20,000 knoeiers, die van dezen maatregel voordeel getrokken hadden, was een honderd tal op de gedachte gekomen dit herstel van rechten door een banket te vieren. Dit is gisteren geschied en aan het dessert werd op meer of minder geestige wijze kwaad ge sproken van de regeering. Zooals gemeld is, hebben de nienwbe noemde rechterlijke commissarissen van het Comptoir d'Escompte in hun verslag voor gesteid, den raad van bestuur verantwoordelijk te verklaren. Ten gevolge daarvan beeft de procureur der republiek een rechterlijk onder zoek doen instellen. Wat de aandeelhouders zullen krijgen '.al afhangen van de opbrengst der verschillende bezittingen van het Comptoir, die op 207,000,000 fr. worden geschat. De administrateurs moeten nu het Comp toir van zijne verplichtingen in velband met het kopeisyndicnat outheft'en, die naar hunne meeuing in strijd met de statuten waren aangegaan en dus nietig zijn. Verder moeten zij aangeven, tot welk bedrag ten voordcele van Je aandeelhouders de leden van dt li ouden bestuursraad verantwoorde lijk zijn. Omtrent den directeur en de commissa rissen der Soeiété des rvlétaux heeft de commissie van onderzoek nog geen beslissing genomen. De heer Henri Chevreul, zoon van den beroemden honderdjarigen scheikundige, is op 69 jarigen ouderdom te Parijs over leden. Wegens den zwakken gezondheids toestand van zijn vader heeft men dezen van het sterfgeval onkundig gelaten. De overledene had twee dochters en een zoon, den heer M. E. Chevreul. Diens eeuige zoon lliciitl is dus de stam .ouder van het geslacht. Te Suresnes heeft Woensdag een twee gevecht met den degen plaats gehad tusschc-n twee Parijsche journalisten, Poucher en Lissa garay, waarbij de eerste een diepen steek iu de rechterborst ontving, zoodat uij veel bloed verloor. Le Soleil herinnert aan liet rechterlijk ongeluk dat dit dagblad onlangs overkomen is, „De Elzassers, die veroordeeld werden als verbonden aan de Ligue des Patriotes, be schuldigdeu den commissaris van politie Kuehu ben aau Duitscbland verraden te hebbenLe Soleil herbaalde liet en Knehn had de brutaliteit Le Soleil te vervolgen wegens laster. De correctioneels rechtbank veroordeelde het blad tot boete en schaden en interessen; welnu, zooals gemeld is, heelt de correctioneele rechtbank Kuehu veroor deeld als spion en bijgevolg door baar vouuis bevestigd dat le Soleil niet gelasterd had. Maar de waarheid komt dit blad op 1806 frs. te staan. „Geeft het geld terug 1" roept le Soleil nu deu fiskus toe. De spiou Killiau, onlangs door de rechtbank te Nizza veroordeeld, is iu de gevangenis, te Nirnes waar hij zijne straf o iderging, overleden. M J K. Heeds is kortelijk melding gemaakt van de ontmoeting tussehen de koninginnen Christina en Victoria te San Sebastian op Woensdag 11. eene belaugwekkeude histo rische gebeurtenis, zegt ue berichtgever der Times aldaar. Geen regeeiend Eugelsch vorst had iu den nieuweren tijd den voet gezet op Spaauschen grond. De inrichtingen lieten niets te wenschen over; de stad was rijk versierd eu twee fraaie eerebogeu met Eugeiscbe opschriften waren op den weg van bet station opgericht. Over- aan de balkons zag men hel Eugeiscbe woord „Welcome." Op uitdrukkelijk bevel van koningin Christina had men nergens haar eigen naam of initialen aangebracht. Te Iruu, aan de grens, werd koningin Victoria o. a. daar den minister van buiteniandsche zaken De la Vega de Arinijo opgewacht, li. M. was vergezeld van Prinses Beatrice eu haar ge maal. In liet gevolg trokken twee Schotten en twee Indische bedienden, allen in hunne eigenaardige dracht, zeer de aandacht. Aau het station te Sau Sebastian was koningin Christina zelf met den hertog van Mediua Sidonia, den minister-president Sagasta e. a. zij kuste barer hooge bezoekster en vervol gens de prinses op beide wangen. Er was eene groote menigte op de been, waaronder niet weinige Eugelschen, vooral uit Biarritz. De balkons der huizen waren vol zakdoeken wuivende dames, en de aankomst der kouiu- gin weid met geschut- en geweersalvo s aan gekondigd. Op de villa Ayete gebruikten de vorstinnen een ontbijt en van een balkon zagen zij op het plein waar hut stadhuis gelegen is een nationalen dans aan. Een koor zoog er bet „God save the Queen.'' Bij het vertrek deed koningin Christina, tegen het programma in, haren gasten uit geleide tot Irun, met welke beleefdheid ko uingin Victoria zeer ingenomen was. Aau prinses Beatrice had koningin Christina de Maria-Louise-Orde verleenden de burgemees ter bood koningin Victoria een bijzonder fraai gehouden album aan met gezichten van St. Sebastian en omstreken. DUSTSCMl-AS». De Duitsche keizer en keizerin hebben bij den Eugelschen gezant sir Edward Malet liet middagmaal gebruikt. Onder de 35 gasien bevonden zich ook prius Prederik Leopold, de erfprins en prinses van Saksen- Mciniugen, hertog Güntiier van Sleeswijk- iioisteiu eu vele hooggeplaatste personen, waaronder prins Radolin. De rijks lag behandelde gisteren bij tweede lezing het wetsontwerp op de ver- verzekering van oude en gebrekkige werk lieden. De minister Bötticher achtte liet voorstel van den lieer llitze, om den omvang der ver zekering te beperken tot heo, die iu paragraaf l der wet op verzekering legen ongelukken wuideii genoemd, onaanneembaar, en verzocht paragraaf 1 van het wetsvoorstel naar de redactie der commissie aau te nemen. 11 ij verklaarde tevens dat de onderstelling belee- (ligecd was, als zou de rijkskanselier geen waarde hechten aan liet tot stand komen dezer wet. De rijkskanselier nam daarop zelf het wooid. Hij zei.ie dat alleen drukke bezig heden hem badde-u verhinderd de zittingen der commissie bij te wonen. Men dwaalt, wan neer men gelooft dat hij de gevolgen van deu ouderdom met betrekking tot zijne i werkzaamheden ondervindt; doch de buiteu- landsche politiek neemt hij voorkeur zijn lijd j ui beslag. Bovendien wist bij, dat de lc-idiug Vllu den tubeid in den boezem der commissie aan den hee-r Bötticiier zeer goed was toe- i vertrouwd, i 1 ij (Bismarck) zal eene wet, i die vau hem is uitgegaan en waarin keizer Wilhelm groot belang stelde, niet in den j steek laten. Ten slotte verzoekt de rijkskan- selier, dat het voorstel met eene zoo groot I mogelijke meerderheid zou worden aange- f nomen. lieden voortzetting, j In de diplomatieke kringen te Berlijn j ueeft liet lot dusver aau elke vertrouwbare j bevestiging ontbroken vau de opzienwekken- !de berichten iu bladen van Londen en Weenen, omtrent eene wijdvertakte samenzwering tegen I de familie van den Czaar, welke de Russische politie dezer dagen op het spoor gekomen zou zijn. Men is te Berlijn niet vreemd aau het vermoeden, dat deze berichten iu verbin ding gebracht moeten worden met beurs- manneuvres ter gelegenheid van de uitgifte der Russisshe conversieleeniug. W oensdag heeft voor tiet Kritninaigo- riclit een verhoer plaats gehad van de vij redacteurs der Volkszeilungten einde te weten te komen wie de schrijver is geweest van de artikelen vau 15 Pebruari en 19 Maart jl. in genoemd blad, naar aanleiding waarvan eener vervolging wegens majesteit schennis is ingesteld. Twee der gedagvaarden weigerden getui genis af te leggen en zijn deswege veroordeeld lot 100 mark boete, met bedreiging van gevangenisstraf, iudieu zij bij liet volgend verboor, op 4 April, iu hunne weigering blijven volharden. De hertog van Nassau is gisterenmid dag te Prankforta/Main aangekomen eu heelt zijn intrek genomen op zijn villa. Eene dame te Hagen, lid vau de Duitsche Vereenigiug tegen het misbruik van sterken drank, is door de rechtbank aldaar tot 1000 mark boete veroordeeld, omdat zij een inwoner van die stad meer dan eens schriftelijk vermaand had, zich niet langer aan deu drauk te buiten te gaan. ie burger vau Hagen nad daarop eene aanklacht tegen de dame ingediend eu te vergeefs be riep deze zich op hare goede bedoelingen, op bare verplichtingen als lid van genoemde vereeuiging. Zelfs hare verklaring, dat zij het bewijs der waarheid van haar beweren kou leveren eu dit alleen naliet om baren aan klager niet iu slechten naam te brengen, kon noch deu klager, noch de rechters vermur wen zij werd wegens „eenvoudige beleedi- giug" veroordeeld. O US IK IUIJ tt. Het buis der heeren beeft goedge keurd de overeenkomst vau 12 l)ec. 1888, lot aanvulling van het tussehen Oostenrijk en Nederland gesloten handelsverdrag be treffende de wederzijdsche bepalingen ten opzichte van de monsters van koopwaren, door handelsreizigers ingevoerd. De toestand van keizerin Elisabeth is onveranderd en blijft zorgwekkend. Alle berichten omtrent 's keizers bezoek te Berlijn zijn daarom twijfelachtig. De Beriijnsche Kreuzzeitung verneemt uit Weenen, dat de geruchten als zou de gezondheidstoestand der keizerin van Oos tenrijk tot bezorgdheid aanleiding geven ongegrond zijn. Het vertrek der keizerin naar Wiesbaden, om zich daar weder ouder behandeling van dr. Mezger te stellen, is altijd volgens de inlichtingen van genoemd blad niet opgegeven, maar alleen tot na Paschen uitgesteld, omdat de keizerin, die zich nu nog met keizer Prans Josef te Bu dapest bevindt, het Paaschfeest in alle stilte met haren gemaal te Ischl wil vieren. Volgens eene dépêche uit Budapest aan Le Temps hebben te Klausenburg mani- festaiiëu plaats gehad tegen art. 25 der leger- wet, De politie werd met revolverschoten eu steeuen ontvangen en vijf compagnieën voetvolk moesten een charge matsen om de orde te herstellen De „ware geschiedenis'' van kroonprins Rudolf's dood wordt in de Aprit-aflevering van het Engeische tijdschrift Temple Bat verhaalt. Zij komt in 't kort hierop neer, dat de kroonprins reeds geruimen tijd aanvallen van krankzinnigheid had, waarin hij al wat onder zijn bereik kwam stuk smeet, hevig tegen de hem omgevende bedienden uitvoer en volkomen onhandelbaar was. Hij had twee idéés fixes; dat hij evenals wijlen zijn bloed verwant deu koning van Beieren krankzinnig zou sterven en dat hij zich van zijne gemalin moest laten scheiden en dan wellicht nog te redden was. De gedachte aan zelfmoord was toen ongetwijfeld reeds in zijn brein gerijpt. Den Zondag voér zijn dood had de kroon- prns een hevigen woordentwist met zijne eclitgenoote en daarrid met zijn vader, die hein beval zijne betrekking lot baronesse Mary Vetscra af te breken. Dinsdag daarop begaf Rudolf zich met prins Philip van Coburg naar Meyprling, wasr hij Mary Vet- sera aantrof, die de woning hater moeder te Weenen ontvlucht was en hem smeekte liaur niet te veriaten. De kroonprins verhaalde toen aan de barones wat tussehen hein eo zijn vader was voorgevallen, waarop Mary zich verwij derde en strychnine nam. Een half nur later bezweek zij ouder hevige pijnen. Men legde haar op hel bed in het vertrek van den kroonprins, die hevig ontsteld was en zijue droefheid op luide wijze te kennen gaf. Later werd de prins kalmer en gebruikte met graaf Joseph Hoyos bet middagmaal doch at weinig, dronk zeer veel en verliet herhaaldelijk het vertrek om naar het lijk van baronnes Mary te gaan zien. Des avonds was de koetsier, die deu prins naar Meyerling gereden had, ontboden om komieke liedjes te komen zingen. De kroonprins j was echter te opgewonden om te blijven zitten en klaagde over hoofdpijn. Den vol genden morgen kwam prins Philip van Coburg terug en gaf de kroonprins bevel dat men de geweren voor de jacht in gereedheid zou brengen. Toen de bediende omstreeks 20 miuuten later terugkeerde, hoorde hij een schot en vond de deur der kamer vau den prins gesloten. Men riep prins Philip en graaf Hoyos, de deur werd opengebroken en men vond den kroonprins dood op lie; bed, naast bet ontzielde lichaam van Mar; Vetsera. Omstreeks 12 uur nadat de barones zicll bad vergiftigj, had ook kroonprins Rudolf zich van het leven beroofd. RUSLAND. De ontploffing der bom op deu Zuri- cherberg heeft grootere gevolgen dan mei eerst dacht. Men is volgens den correspoi' dent der Daily News te Petersburg es samenzwering op het spoor, die een nieur reeks van aanslagen op den czaar en opk, leven van hooggeplaatste personen ten dk had. In verband daarmede ziju in de Rut sische hoofdstad en te Moskou, Kiew Khai koff, Odessa en andere steden, vooral 3 Zuid Rusland, tal van personen in hechter genomen. l)e student Birnstein, die bij ontploffing gedood werd, was een van voornaamste leiders van het complot o. a. de raddraaier bij den mislukten ai slag op den czaar van 13 Maart 1887 Toen den czaar deze mededeelingen gedi werden, bewaarde hij de meest volinaal kalmte. SERVIË. Koningin Nathalie heeft beloofd, vo» loopig niet naar Servië terug te zullen keelt' Milan is onmiddellijk daarop naar Koiistt' tinopel vertrokken. Zijn afreis geeft regeering de handen vrij, daar zij nu 4 geen gevoel van beleefdheid wordt trit houden, de staatkunde te volgen eu tie dieale hervoimingen in te voeren, d't haar programma staan. TURKME. De Tarkscbe minister van finam heeft der keizerlijke bank een wissel haar agentschap te Parijs overhandigd n een bedrag van 5,500,000 fr., ten behoeq van de Russische staatsbank en op a'"'j ning van de achterstallige aan Rusland rq schuldigle oorlogsschatting. 1*Eli TELEGRAAF. KAïRO, 30 Maart. Volgens de St* courant heeft de minister van financiën® openbare kennis gebracht, dat de Egypk regeering baar volstrekt recht handba»'1" de obligaties der gepriveligeerde schuld'^ pari te rembourseeren. De regeering bruik maken van dit recht met t JL

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2