SBB? «£3 JSBSÜ .SSiï ies «r» m.J ttt-A. ^<sw betalen. De voorzitter ziet in den maatregel niets dan een d e verwarring zal stichten. Wat betreft de beschuldiging van den heer Juta dat de schoolcommissie partijdig zou bibbeu gerapporteerd, moet spreker doen opmerken dat hij zich niet herinnert ooit partijdige rapporten van de schoolcommissie onder de oogen te hebben gehadhij acht ook dit rapport weêr uitgebracht met de zorg die men van de commissie gewoon is. Den heer Zillesen is de zaak nog niet heel duidelijkmaar hij acbt 't onbillijk dat 't aan ineergegoeden vrij staat hunne kinderen te zenden naar eeue school van eene andere klasse dan waarin ze zouden thuis behooren; spreker kan t met den heer De Goeje betreuren dat de beer Juta geen tegenvoorstel heeft gefoimuleerd. tl ij acht 't niet raadzaam tot de voorgestelde classi ficatie over te gaan. De heer Juta meent dat men hem te ve 1 bestrijdt ir.et uitzonderingen. Hij geiooft gaarne b. v. dat enkele ouders van leerlingen die de hoogere burgerschool zuilen gaan bezoeken moeten krom liggen voor hel schoolgeld, doch dit zijn uitzonderingen en hij blijft meeneu dat die ouders ook te voren een hooger schoolgeld lager onderwijs hadden kunnen betalen. Tot het formuleeren van een bepaald tegenvoorstel heeft spreker, na al zijne onderzoekingen, geen tijd gebad. De heer Fockema Andreae verlaat de vergadering. De heer Juta stelt voor eerst te stemmen ovvr het voorstel van borg. en weth. geen verandering te brengen in de schoolgeld heffing voor de scholen 1ste en 2de klasse. Aangenomen met 17 legen 4 stemmen. Tegen stemden de heereu Zillesen, Van der Hoeven, Cock en Juta. Nu wordt in stemming gebracht het amendement van den heer De Qoeje luidende aldus: Vau de scholen 3de klasse zijn er twee met schoolgeld 15 cents per week voor één kind, 20 cents voor 2, 25 cents voor 3, 30 cents voor 4 kinderen uit een gezin. Burg. en weth. kunnen op die scholen toelaten kindereu van de beide andere icho- len 3e klasse met het daargeheven school geld, zoo voor dezen op deze scholen geen plaats is. Het amendement wordt verworpen met 14 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de hceren Cock, Kaiser, De Goeje, Was, De Sturler, Juta en Hasselbacb. Het voorstel om ook nog op de school van jufvrouw Winkler \oor de hoogste drie klassen een schoolgeld van 24 gulden te heffen wordt met algcmeene stemmen aan genomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt nu aangenomen het voorstel van burg. en weth. luidende De raad der gemeente Leiden heeft be sloten de vierde zinsnede van art. 1. van het raadsbesluit van 11 November 1880 goedgekeurd bij Kon. besluit van 24 Janu ari 1882 en gewijzigd bij raadsbesluit van 13 October 1887, goedgekeurd bij Kon. besluit van 1 December 1887 n° 29, met ingang van 1 Juli 1889 te wijzigen als volgt De voorbereidende school der tweede klasse, de laagste afJeeliug, bestaande uit de laag ste drie klasse der meisjesschool van de 2e klasse en de laagste afdeeling, bestaande uit de laagste dris klassen, der jongensschool van de 2e klasse, vier gulden per drie maanden. Op de hoogste afdeeling, bestaairde uit de hoogste drie klassen der jongensschool en op de hoogste afdeeling, bestaande uit de de hoogste drie klassen der meisjesschool van de 2e klasse, zes gulden per drie maanden. Ten slotte werden nog toegestaan of goedgekeurd de volgen ie verzoeken of voor stellen, als 3°. Verzoek van O. P. Wallet- Zeper, om vrijstelling van de betaling van school geld, Hoogere Burgerschool voor Jon gens. 4°. Voorstel tot aankoop van bet huis Brec- slraal n°. CO. 5°. Verzoek van 1. Irnans, betrekkelijk eene demping van een gedeelte der Rijnsbur- gersingelsloot. Idem als voren van J. 1). Kiek. 7°. Bezwaarschriften tegen de kiezerslijs ten. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. voorstelling ten voordeele van de behoeftige gepensionneerde onderofficieren en minderen vair bet Nederl&ndsche leger, te geven door de onderofficieren van bet 4de regimeut in fanterie alhier, met welwillende medew erking van het strijkorkest van genoemd regiment, onder leiding van den directeur den heer J. G. H. Maan. Na de ouverture „Le Ciieval de bronze' van Auber, doorliet orkest, was aan de beurt het bekende aardige tooneclspel in dén be drijf „Een partij piket". De vertoouers hebben zich hier uitmuntend van hunne taak gekweten; de vertolkster van Rosa, de dochter vail Mercier, eene Rolterdamsche dame, heeft den bloemruiker die baar werd aangeboden ten volie verdiend. Mercier jverd voorgesteld door den beer Peverelli de ridder de la Rocheferrier door den heer Spaans en diens zoon Raimond door den heer Rees; en allen hadden flink genoeg gestudeerd om liet stukje het gewenschte succes te doen behahn. Het derde nummer, gymnastiek aan rin gen en rek, werd uitmuntend afgewerkt. We weten wat deze ploeg doen ka en voor dezen avond hadden de medewerkers er zich nog eens bijzonder voor gezet. Na du pauze „der Lustige Kring' (ouver ture) van Strauss, door het orkest en nu het blijspel in één bedrijf „Huwelijksgeluk", eene famaisie uit de Mikado van Sullivan, begeleiding bij de plastische standen en Finale, zoodat het orkest waarlijk een be langrijk deel van den avond heeft gewerkt. Doch iu Huwelijksgeluk bewezen de heeren Ansirrgb als Karei Van Berkum, Van Dorp als Victor Bouwens en de bovengenoemde ciame als Ltura, dat ook bun aandeel in den gezelligen avond hoogst belangrijk mocht worden genoemd. „Huwelijksgeluk" werd even fliuk afge speeld als „Een partij piket" en de plasti sche standen daarna, een nummer dat thans zeer de aaudacht trekt, gaven bewijzen van veel studie en smaak. De voorstelling mag als uitmuntend ge slaagd worden beschouwd en alle medewer kers mogen zich een deel van den lof toe- eigenen die ongetwijfeld door ieuer zal worden gebracht aan lien die zóóveel moeite zich hebben willen getroosten om iu de kas van de vereeniging van behoeftige gepen sionneerde onderofficieren eu minderen van het Nederland8che leger een fliuk saldo te storten en zoodoende die kas te versterken. Die som zal naar we vernamen niet veel minder dan ruim 350 gulden bedragen. De medewerkers zullen voor zich zonder twijfel de belooning voor bun streven vinden in den uitnemenden uitslag daarvan. Iu bet daartoe toepasselijk versierde oefeniugslokaal op de Pieterskerkgracht al hier werd hedeu het universiteitscoocours gehouden, uitgeschreven door de studenten Gymnastiek- en Scher-nvereeniging Arena I alhier. Het concours duurde van 10 tot ongeveer 6 uur. Deelgenomen werd door Amsterdam, Dr ift en Leiden aan alle wed strijden en door Douar van Groningen alleen aan de personeels wedstrijden. Utrecht kwam ditmaal niet op. Na afloop gingen de deelnemers aan de wedstrijden met de rnutiek van het 4e re giment voorop, in optocht met hunne vaan dels naar de studenten-societeit waar ze zich aan een gemeenschappelijke:! maaltijd zouden vereenigen Hedenavond kroegjool op tie sociëteit Minerva en morgen voortzetting der concoursfeesten. Ter zake van bedelarij is door de po litie alhier aangehouden de persoon vair F. W. L. die naar de givangems te 's Gmven- hage is overgebracht. Hedenochtend is bij liet stellen van eene der telefoonpalen op de Beestenmarkt, de timmerman Th. A., wonende op het Levendaal alhier, van eeue aanmerkelijke hoogte naar beneden gestort. Ernstig, vooral j aan het hoofd, bezeerd is de man naar het j akademisch ziekenhuis vervoerd waar zijne kwetsuren voor niet levensgevaarlijk zijn j verklaard. Ml'ZIKK, LKTTtlHEX KAi HCWtST. LEI1MSN, as Maart. Van het 4e regiment infanterie zullen de luitenants Klerk de Reus, Copes van Hasselt, baron Mulert, Frevel en Groenveld deel nemen aan het toelatingsexamen tot de krijgsschool. Tegen balfacht gisteravond had zich de Schouwburg alhier gevuld zooals we dal zelden zagen; ongewoon vol op alle rangen. Heel enkelen moesten zelfs ongetroost te ruggaan. Het gold hier de aangekondigde Leidens Mannenkoor gaf gisteravond in de redelijk bezette Stads-Gehoorzaal hare twintigste huishoudelijke uitvoering on der leiding van baren directeur den lieer B. H. Taylor. Als solisten traden op de heeren B. J. De Goeij (tenor) en W. J. v. U. (tenor), van bier en Ueuri De Louw, van Delft (bariton). De eerste blik in het programma deed reeds zien dat er veel te genieten zou zijn; en zoo was 't ook. In de eerste afdeeling was 't het Requiem («oor mannenstemmen) met begeleiding van strijkkwartet, van Che- rubini, na de pauze waren 't „DerKönings- solin, ballade voor soli eu mannenkoor, van Willem De Haan en Te Deum laudamus van Joh. Verhuist voor soli en koor, met begeleiding van strijkkwartet, die de aan dacht vroegen. Van deze schoone toonwerken is het eerste voor velen geen onbekende. Naar we meenen wurd het vóór Jrie jaren door 't Mannenkoor voor 't eetst gemaakt. Op waar lijk verdienstelijke wijze werden de nummers ten geboete gebracht en de verschillende soli uitmuntend weêrgegeven. Vooral komt voor de solt den heer De Goeij veel lof toe, die nog op het laatste oogeublik de taak heeft overgenomen vau den heer J. F. M die ougesleld was geworden. Niet weinig werd de belangrijkheid van de uitvoering verhoogd door de begeleiding van het strijkkwartet dat het vocale ge -jeelte zeer goed aanvulde. De ijverige di recteur en het bestuur mogen met voldoening op dezen avond terugzien, ovenals de exe cutanten, en allen hebben liet gehoor zeer aan zich verplicht. Eene welverdiende buide mag ten slotte niet worden onthouden aan hen die op zoo stipte en bijna onberispe lijke wijze de pianopartij hebben vervuld. In de gisteren namiddag gehouden buitengewone vergadering van net Zeeuwsch genootschap der wetenschap is besloten tol eene wetswijziging iu dien geest dat in liet vervolg ook dames lot lid benoemd kunnen worden. S3 Ai 1 V E It S I E1 Aan de rijks universiteit alhier heeft de heer J. Veder bet candijaatscxamen in de rechtswetenschap afgelegd. Bil ,'LASÜSCIIE BERICHTE;! De minister van oorlog bezocht giste ren Amersfoort. Hij bezichtigde o. a. liet militaire hospitaal. Door de algemeene rekenkamer is tot eerste klerk benoemd de heer A. Ossewaarde, thans tweede-klerk bij dat college. De le luitenant A. J. C. De Bruin van het 3e regiment infanterie is op ver zoek overgeplaatst bij liet 4e regiment van het wapen. De luitenants ter zee 2de kl. jhr. H. L. Quarles van Ufford, J. H. Ketjen, P. Te Veltrup en C. A. Fock, worden met den löden April a. s. geplaatst in de rol Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer en gedetacheerd, de heide eersteu aan boord Zr. Ms. instructiebrik Pollux, de beide laatsten aan boord Zr. Ms. iustructiebrik Castor. De luit. ter zee le kl. J. 11. Mijer, uit Oost-Iudië iu Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. liet onlangs door een der dagbladen medegedeelde bericht van eeue tijdelijke vestiging ter voltooiing zijner studtiën van den oudsten zoon van prins Albert van Pruisen, te 's Graveuhage, in het nieuw hotel van het keizerlijk Dnitsche gezantschap, wordt van goed ingelichte zijde ten stelligste tegengesproken. De heer Knobel, Nederlaudsch vice- consul te Petersburg, is te 's-Gravenhage aangekomen. Binnenkort wordt een belangrijke mutatie in het personeel onzer consulaire vertegen woordiging in het Oosten verwacht. De heer mr. i e Vicq, consul te Djeddah, zou benoemd worden tot consul op den nieuw ingestelden post te Melbourne en te Djeddnh opgevolgd worden door den heer Spakler, vice-consul te Konstantinopel. De heer Doinela Nieuw-anhuis, leerling consul, werkzaam aan het dept. van buiteu- landscbe zaken, wordt gedetacheerd bij het consulaat generaal te Singapore. Gisteren ochtend 8 uur is op den Bleekerssingel te Gouda, iu het huis bewoond door den heer Spruyt, eeue hevige brand uitgebroken, waarschijnlijk tengevolge van het omvallen van een petroleum-kooktoestel. De bovenkamers zijn geheel uitgebrand. De vruuw des huizes, die eergisteren be vallen was, is met moeite het huis uitge dragen eu bij een buurman overgebracht. De baker is te lang in de brandende kamer ge bleven, werd later waarschijnlijk door rook en vlammen belet naar beneden te gaan, en blies, kort nadat zij uit hare netelige positie bevrijd was, den laatsten adem uit. De brandweer was spoedig aanwezig, de spuit der militairen gaf het eerst water. Hunne houding en activiteit werdeu zeer geroemd. Alles was tegen brandschade ver zekerd. In zake den moord van Sijgje Van Vliet, te Stolwijk, werd tegen de beschul digden: Van Bergen, Lebbe en Quik, voor de rechtbank te Rotterdam, levenslange gevangenisstraf geëisebt. Tot buitengewoon hoogleeraar iu de hisliologie aau de gemeente-universiteit te Amsterdam is benoemd dr. I. Van Rees lector in genoemd vak. Eergisteren werd door de rechtbank te Amsterdam (4de kamer) uitspraak gedaan in de zaak van W. VV. S., te Hoogeveen. Veertien dagen geleden reeds stond bij te recht, aangeklaagd het cijfer 2 op een post wissel in 250 te hebben veranderd. De uit betaling werd echter niet gedaan door de oplettendheid van den hoofdcommies Van Dijk te Amsterdam. Beschuldigde werd veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf. Door den commissaris van politie te Helder is ontdekt en in verzekerde bewaring genomen de schrijver van den brief aan den schildwacht van het koepelfort op de Hars- suis. Het blijkt dat de kanonnier v. G., de schildwacht, zelf de schrijver was; ook nog twee zijner kameraden zijn in arrest ge nomen. Zooals men weet, werd er beweerd dat die schildwacht verradelijk was aangevallen door drie mannen, die 's nachts op dat pantserfort zonden gekomen zijn. Te Nieuwediep zijn twee matrozen, wegens het verspreiden van socialistische geschriften, 'met een briefje van ontslag uit den zeedienst weggejaagd. Een reiziger met den locaalspoorweg Apeldoorn Deventer, die aangevraagd had op de halte Daislervoorde (Twelloo) uit te stappen, verzuimde dit toen de trein stilstond. Een oogeublik later, toen de trein in bewe ging was, sprong hij er uit. Hij kwam met het gelaat op een der kilometerpaaltjes langs den spoorweg terecht en werd geheel be bloed opgenomen. Gisterenochtend is van Zutfen een wachtmeester met vijf huzaren naar Assen vertrokken. Heden vertrekt wederom van daar een detachement huzaren, onder commando van luitenant Van Diepenbrugge, derwaarts. Men schrijft aan de Haart. Ct. uit AssenVerleden jaar werden de in de veenstreken gedetacheerde soldaten op de gebruikelijke wijze bij de boeren ingekwar tierd. Het bleek toen echter bezwaarlijk, op ieder gewenscht oogeublik de manschappen bij elkander te krijgen. Daarom worden zij thans in scholen, gemeentehuizen of anders ruime gebouwen zooveel mogelijk bij elkander gekazerneerd. Om de geschiktste gelegenheid daartoe uit te zoeken of te beoordeelen be zocht gisteren de generaal majoor Van dei Beek uit Arnhem de plaatsen waar troepen gestationeerd zijn. Ongeregeldheden zijn gelukkig nog niel voorgevallen en zullen door de genomei voorzorgsmaatregelen nu zeker wel uitblijvei Ook werkstaking heeft tot hiertoe nog nie plaats gehad. Naar men verneemt, hebben eenig verveners in den Oldeouwster polder bs> sloten, het loon met 10 cent te verbooget ten einde werkstaking te voorkomen, De rechtbank van Heerenveeu heef beden in zake de vervolging tegen den het J. A. Fortuyn wegens opruiende woordc ingesteld, de dagvaarding nietig verklaard, De socialist P. Van der Stadt zal t: Donderdag 4 April terechtstaan voor i rechtbank te Heerenveen, beschuldigd van I leediging der regeering. Zooals men wi heeft hij zich, in eene meeting te Wolvt van de tweede kamer sprekende, over dl op hoogst ongepaste wijze uitgelaten, hem proces-verbaal bezorgde. Iu de gemeente Oost-Stellingwerf eene vrouw, in wier woning een geit i het hok brak, en een ladder omverliep, jui toen de vrouw de deur opende, zoodat ladder op den grond neerkwam, van scbl# plotseling krankzinnig geworden. PEIS TELEGRAAF. PARIJS, 28 Maart. Aan het feestmö door de vereenigde kamers san koophaiidt gehouden, voerde de beer Méline het woorf De voorzitter der kamer zeide: „Wijn* ten op het gebied van kaudel en nijverheid de ruime hulpmiddelen bijeenbrengen en cor centreeren, welke wij verspillen in heflf 1 twisten tusscheu de partijenen woelingen1'' dynastieke en cesaristeu. En toch is het ge makkelijk in dit land, hetwelk verlangt n»' orde, om in vrede te werken ouder besche' rning eener grondwet, welke alle hervorunnf6 toelaat. Ten slotte spoorde de heer Méline as® vaderlandsliefde en eendracht onder Franschen. PETERSBURG, 28 Maart. De NordÜ Telegraphen Agentuur verneemt uit vertrou' bare bron, dat de mededeelingeu der rp Correspbetreffende de verplaatsing vau W- sische troepen naar de Afghaanscbe gren#' volkomen ongegrond is. PETERSBURG, 28 Maart. Volgen"

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2