BINNENLANDSOHE BERICHTEN. BI' ITEiN LANDISCHË BEiüÜl IT Eis Ka «KJ 3B J®» SSSS 4E2 KH Wil «C3 «7» UK J K-AH- gesteld ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onder» ijzer der 3de ki. voor den dienst daar te lande. Door de algemeene rekenkamer is lot tweede klerk bij dat college benoemd de heer C. Kool, te 's Uravenhage. Z. M. de koning heeft aan de instel ling Floralia te 's Gravenhage voor het jaar 1889 weder eene bijdrage van f 50 ver leend. Bij het ministerie van oorlog zijn, naar de N. R. Cl. verneemt, plannen in bewerking om uit de leden van den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond, die zich hiertoe aanmelden, een vast wielrijders korps op te richten. De voorbereidende cur sus zou den len Mei reeds aanvangen en den 15en Juni zou dan de organisatie ge reed zijn. Voor de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Dor drecht werden gisteren uitgebrachtin het le onderkiesdistrict Dordrecht tellende 1077 kiezers 977 stemmen; in het 2e onderkies district Dordrecht met 831 kiezers 757 stemmen; in het onderkiesdistrict Zwijudrecht met 431 kiezers 409 stemmen; in het on derkiesdistrict Dubbeldam, tellende 201 kie zers 184 stemmen; in het onderkiesdistrict Papendrecht, tellende 246 kiezers 223 stem men; in het onderkiesdistrict Heerjausdam, tellende 73 kiezers 74 stemmen; zoodat in het gansche hoofdkiesdistrict, met 2864 kiezers, 2624 stemmen zijn uitgebracht. Naar wij vernemen, geeft de toestand van dr. mr. W. Van den Bergh hoop op beterschap. (Standaard.) Eergisteren ontving baron Brantsen van de Zijp uit Australië de treurige tijding van 't plotseling overlijden van zijn broeder jonkheer Brantsen van Rhederoord. De over ledene was oud-officier der marine en ridder van de M. W. O. (D. v. Z. 11. en '»-Or.) De Londensche correspondent van de N. Rolt. Ct. schrijft. Ik heb u een bedenkelijk bericht moeten seinen. Eene lading schapen uit Bremen is gebleken aangetast te zijn door het mond en klauwzeer. Dit heeft niet alleen het onmiddellijk slachten dier lading tengevolge gehad, maar ook het uitvaardigen eener ukase, waarbij de invoer van Duitsche schapen tot nader order verbodeu wordt. Meer dan ooit is alzoo noodig, dat men in Nederland op zijne hoede zij. Al onze beesten worden met buitengewone strengheid nagezien. Niets mag er aan haperen, of anders is het ook weer uit met den invoer van onze levende runderen en schapen in Engeland. Zondagavond nam een infanterist, te Gonda in garnizoen zijnde en komende van Schoonhoven, te Haastrecht plaats in de tram in de richting naar Oudewater. Onder weg vroeg de conducteur zijn kaartje, waaruit bleek dat hij de verkeerde richting had ge nomen. Te Goejanverwellesluis komende verliet hij den waggon en besloot toen te gaan loopen naar Gouda. Even op weg zijnde, schijnt hij door de duisternis gestruikeld te zijn over den wisseldraad, waardoor hij in den IJsel terechtkwam. Maandagmorgen vond men zijnen schako drijvende, en des middags vond men het lijk, dat naar de infirmerie te Gouda is vervoerd. Gisterennacht te ongeveer half twee had in de stoombierbrouwerij De Sleutel, aan de Varkenmarkt te Dordrecht, een ern stig ongeluk plaats. De stoker G. S. oud 29 jaar, die in die inrichting als zoodanig toezicht over ketels enz. houdt, had bij hel nazien van den stand van den brouwketel het ongeluk in den koelbak, die met heet bier gevuld was, te vallen. Hoewel alleen in de fabriek aanwezig, had hij de bijna ongekende tegenwoordigheid van geest, zich uit zijne netelige positie te redden, de inrich ting te sluiten en zich huiswaarts te be geven, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, die dan ook spoedig door den heer Jong, arts aldaar, verleend werd, die de bekomeu brandwonden van dien aard achtte, dat de opname in het stedelijk zie kenhuis noodzakelijk was, waarheen G. S. dan ook per brancard is overgebracht. (D. Ct.) Te Haarlem hebben eergisteren twee Amsterdammers een landbouwer opgelicht met kaartspel. In weinige oogenblikken was hij ruim vier gulden kwijt. Eergisteren nacht is in de Warmoes - straat te Amsterdam een man, door een „dame" uit die buurt, vrij ernstig met een mes gewond. De getroffene is in het Binnen gasthuis verbonden. Naar men verneemt, zal tegen de beide personen, die onlangs het lijk van den vermisten adsistent aan het postkantoor te Deventer in den IJsel vonden, eene ver volging ingesteld worden, op grond dat zij bet geld, ongeveer f3, hetwelk nog in zijn portemonnaie was, aan drank hebben opge maakt. Door dat het quantum, hetwelk zij hiervoor kregen, le groot was om nuchteren te blijven, verklapten zij zich zeiven. Dezer dagen werd door de politie te Zwolle de aaudacht gevestigd op twee per sonen, wier handelingen zeer verdacht waren en vrees voor poging tot Oplichting wettigden. Het blijkt thans dat de heeren het terrein hunner operaties aldaar minder veilig achten Een van beiden heeft weder koers gezet naar de hoofdstad, en de anderen zal waar schijnlijk heden of morgen volgen. Intus8cheu is van een anderen kant bij een ingezetene van Zwolle oil Amsterdam het verzoek ontvangen om eene pianino in huur te mogen hebben. Bij onderzoek bleek dat de schrijver van den brief aan het op gegeven adres te Amsterdam niet te vinden was, maar wel dat hij wegens bedrog zes maanden celstraf heeft ondergaan. (Z. Cl.) De firma lluoites en Beukema vau de papierfabriek te lloogezand heeft haren werklieden vrijheid gegeven in 't gevolg niet Zondags-avonds maar 's Maandags-mor geus ie 6 uur het werk te hervatten. Met bijna algemeene stemmen hebben de werk lieden dit aanbod dankbaar aangeboden. De voordraent voor de benoeming van eeuen kapelmeester der schutterij te 's-Boscli beslaat alphabetisch uit de heereu: Merken- reuth te Amsterdam; Ogier te 's-Hage, en Wedemeijer te Amsterdam. Te Roermond woont een postzegel verzamelaar, die misschien in ons land on overtroffen is. Het geldt eene weddingschap om binnen den kortst mogelijkeu tijd een millioen postzegels in zijn bezit te hebben. Hij heeft het reeds tot 850,000 gebracht, verdeeld in niet minder dan 850 soorten. Twee personen houden zich aanhoudend be zig met het sorteereu, plakkeu enz, dier zegels. Uit alle oorden, zoowel van het bui ten- als van binnenland, stroomeu die zegels hem toe. BELSlit. De jongste Oongo-mail heeft te Brussel geen brieven van Stanley gebracht. De reden is, dat de overheid te Stanley Falls geen zoo gewichtig stuk aan boodschappers wilde toevertrouwen, terwijl er geen boot naar de Congo-monding voer. Er kan nu geen tijding verwacht worden voor over een maand, tenzij een reiziger, die binnenkort van de Oostkust verwacht wordt, nieuws brengt. Te Veurne heeft men een ware mo deldievenbende ontdekt. Zij stond onder het bevel van twee aanvoerders. Dit gezel schap hield regelmatig boek. In een regis ter werden de feiten van al de leden met getal en omstandigheden geboekt. Een ander register vermeldt de uitgaveu en inkomsten. Deze twee boekeu zijn in handen der gen darmerie gevallen, benevens een menigte ge stolen goed, kleêreu, enz. KA'«KLAK 19. Volgens de H orld neeft het geheele garnizoen van het fort Cunningham op de Bermuda-eilanden in den nacht van 14 dezer zich ongemerkt verwijderd. t' <ti.4!t ii IJ Si. De kamer van afgevaardigden heeft besloten, het voorstel betreffende de burger lijke verantwoordelijkheid der ministers in overweging te nemen. Ondanks het verzet van den minister Rouvier besloot de kamer tot de artikels- gewijze behandeling over te gaan van het wetsvoorstel omtrent de algemeene betaal meesters. Met 387 tegen 137 stemmen werd het ontwerp aangenomen, ofschoon de genoemde minister verschillende artikelen bestreed. In den loop der beraadslagingen over de definitieve afrekening betreffende de be grooting van het jaar 1876 heeft de kamer een voorstel aangenomen om een eisch tot schadeloosstelling in te stellen tegen den minister Buffet, die in genoemd jaar zonder de kamer er in te kennen Don Carlos en zijn gevolg een extra-trein ter beschikking stelde voor eene reis van Pau naar Bou logne. De pretendent, genoodzaakt om in Frankrijk de wijk te nemen, was door den prefect der Beneden-Pyreneën luisterrijk ontvangen. In het geheel werd 519,060 fres voor hem uitgegeven. Le Temps meldt, dat president Carnot de benoeming heeft geteekend van den markies De Ripert Monolar, thans consul- generaal te Amsterdam, in gelijke betrek king te Havana. Tot consul-generaal te Amsterdam is benoemd de heer Paloz, thans consul te Bogota. De president der republiek beeft voor zich en zijne gemalin de uitnoodiging van den Duitschen gezant, graaf Manster, om den 2en April bij hem te komen diueeren, aangenomen. De voorzitters der beide ka rners en de ministers Tirard en Spulier heb ben insgelijks eene uitnoodiging ontvangen. Op bevel van den minister van bin- ncnlandsche zaken is het dagblad la Cocarde in beslag genomen, omdat het eene teeke niug overgenomen had uit la Charge, welke ook in beslag genomen is, voorstellende den heer Laguerre, die den minister met den neus in finaucieele knoeierijen drukt. De zaak van de Ligue des Patriotes, of liever die van de afgevaardigden Laguer re, Laisant en Turquet, van den senator Naquet en van Paul Déroulède, Richard en Gailiau, vervolgd wegens deelneming aan een geheim genootschap en een niet erkende vereeniging, komt den 2en April voor de rechtbank in openbare behandeling. De aanvraag bij de kamer tot vervolging van Laguerre, wegens het niet verantwoor den van gelden, toebeboorende aan la Presse is ingetrokken. De rechtbank voor geschillen heeft, in zake de bekende inbeslagneming door den prefect van politie enz. eener circulaire van den graaf van Parijs, benevens portretten van den prins, door sommige departementale dagbladen als premie uitgedeeld, al de reeds gevallen hesluiten van onbevoegdheid, door Jen pre fect opgeworpen vernietigd, en de burgerlijke rechtbanken wel degelijk bevoegd verklaard om kennis te nemen van de ingestelde vor deringen. Alexander van Battenberg spreekt het verhaal van de „Figaro" omtrent zijn bur gerlijk huwelijk tegen. Een twaalftal mijnwerkersgeziuuen, die uit Decazeville naar de Argentijusche repu bliek waren verhuisd, zijn door den consul te Buenos-Ayres naar Frankrijk teruggezon den. Omstreeks 10000 Fransche werklieden bevinden zich, naar hun zeggen, nog in Ar gentinië, zonder werk te kunnen vruden. Zij lijden groote ellende. Uit Tanger wordt gemeld: De sultan heeft een gunstig antwoord gegeven op het ultimatum van Engeland wat betreft de tele graafkabel, doch zich zijn antwoord op de quaestie van kaap Juby voorbehouden. De rust schijnt hersteld. 9 4'A «JE, De koningin van Spanje is te San Sebastian aangekomen en met geestdrift begroet. POKTUCAIi. De Portugeesche Vereeniging tot be strijding der slavernij is verleden Zondag formeel geconstitueerd. Op voorstel van het Aardrijkskundig Genootschap te Lissa bon is de koning tot eere-voorzitter be noemd. ITALIR In de kamer heeft een heftig tooneel plaats gehad tusscben den afgevaardigden Calvallotli en den vice-miuister generaal Corvetto. Eerstgenoemde hield eeue inter pellatie over een proces tegen de Progresso in verband met de zaak van generaal Mattei en gewaagde daarbij van eeuen vóór elf jaar geschreven brief des heeren Corvetto, waarin deze zich ongunstig over Sicilië had uitgelaten. De minister van oorlog verzocht de interpellatie te verdagen, ten einde op de beslissing in het bedoelde proces geen invloed zou worden uitgeoefend. Zaterdag nu is daarin uitspraak gedaan. De directeur en de gérant van het blad zijn veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf en 100 fres. boete wegens belee- diging van generaal Corvetto. In den na middag van Zondag heeft tusscheu dezen en den heer Cavallotti een tweegevecht met de sabei plaats gehad, waarbij de vice-minister aau den bovenarm gekwetst werd. Men ver wacht, dat hij over een dag of tien zal hersteld zijn. Te Spezzia is eene vrouw aangehou den, die in een pak, waarin ze verzekerde dat suikergoed was geborgen, een dertigtal dyuamietpatronen wilde binnensmokkelen. De zaak is in onderzoek. ZWITSËBliAAU. Een groot aantal Russische studenten te Zurich die aan de ontploffing op den Zuricbcrbcrg medeplichtig waren, zullen waar schijnlijk aan Rusland worden uitgeleverd. Het voorval heeft te Petersburg geen aange- natnen iudruk gemaakt. Een aantal geheime politie-agenten zijn uit Ruslaud naar Zurich, Lausanne en Geuève vertrokken. OU1T9CH l-A* U. Op staatkundig gebied trekt het zeer de aandacht, dat de keizer gisteren bij den rijkskanselier verscheen, op een door dezen gegeven parlementair diner, waartoe 40 af gevaardigden van alle voorname partijen, behalve die der vrijzinnigen, waren ge- noodigd. Na afloop van den maaltijd moest prins Von Bismarck, op verzoek van den keizer, urt zijn lange pijp rooken. De genoodigden bleven, op de reeds vroeger vaak beschre ven ongedwongen wijze, onder drinken en rooken, nog twee uren bijeen. De keizer on derhield zich zeer minzaam met allen, rookte zelf en dronk bier. Opmerking verdient, dat hij aau baron Huene eigenhandig de orde van den Rooden Adelaar tweede klasse over reikte. Het schijnt in de plannen te liggen van keizerin Frederik om met hare dochters voorloopig 2 jaren het paleis te Bad Hom burg te gaau bewonen. De voormalige Wurlembergsche mi nister Von Varnbüler is gisteren te Berlijn overleden. Prins Karei van Zweden is op zijn reis naar Bonn, waar hij de cavalerie-oefeningen zal hij wonen, te Berlijn aangekomen, liet gerucht van zijne verloving met prinses Victoria van Pruisen is, volgeus den corres pondent der Times, ongegrond. Uit Karlsruhe wordt gemeld dat de gezondheidstoestand van de kroonprinses van Zweden in de laatste weken te wenschen overlaat. Prins Maurits van Hanau, de tweede zoon van den overleden landgraaf van Hessen- Cassel, is op 55-jarigen ouderdom te Horowitz in Bohemen overleden. De stoomvaartverbinding der Nieuw- Guinea-Compaguie tusscheu Cooktown en Finschhaven wordt eerlang afgeschaft. Daar voor komt in de plaats eene verbinding tus scheu Finschhaven en Soerabaya, nl. eeue zesweeksche vaart, aansluitende aan den mail dienst van de maatschappij „Nederland." SEKTIE. Koning Milan heeft bij de Landerbank een kapitaal van vier millioen frank en al zijne familiepapieren gedeponeerd. Naar aan de Daily Ne tot uit Belgrado wordt gemeld, heeft de vorst van Monte negro de regenten doen weten dat hij in de volgende maand den jongen koning een bezoek wenscht te brengen, met welk voor nemen de regenten zich hoogst ingennmer. toouen. TURKIJE. Uit Konstantinopel verneemt de Stan dard dat de Armenische patriarch in eeue aanschrijving van de Porte mededeeling ont vangen heeft dat het voortaan verboden zal zijn op de scholen in Armenië ouderwijs in de geschiedenis des vaderlands te geven, tegen welken maatregel de patriarch zich krachtig verzet, als zullende daardoor de smeulende hartstochten weder opvlammen, GKIEKEK LAVD. Een telegram uit Athene van 24 dezer aan de Times komt op tegen de verklaring van den Oostenrijkschen minister van finan ciën, als zou de Grieksche regeering geene bedenkingen hebben geopperd tegen de nieuwe wet, die premieleeningen, anders dan van staatswege uitgegeven, uit Oostenrijk buiten sluit. Het telegram zegt, dat de Grieksche regeering reeds geprotesteerd had en nu formeel verklaard heeft, dat zij die wet in strijd acht met de internationale regelen, aangezien zij hare overeenkomst tot de uit gifte van eene premieleening te Weenen ge sloten had vóórdat het bewuste wetsontwerp bij het Oostenrijksche parlement was inge diend. AFRIKA. De man, die uit Khartoem (of het tegenover die plaats gelegen Omdurmau) berichten te Caïro heeft aangebracht omtrent nederlagen van den Mahdi, blijkt een hoofd officier van den Mahdi geweest te zijn, die met 100 man terugkwam als de eeuigen, die aan de slachting ontkwamen, welke Emin- bassa aanrichtte onder de 6000 man, die de Mahdi tegen hem had afgezonden. De stoombooten welke die 6000 man hadden vervoerd en al hunne kanonnen, wapenen enz. vielen in Emins handen. Dezelfde officier bevestigde ook de tijding van den tegenspoed, dien de Mahdisteu ondervonden hebben tegen de legerscharen van den Sjeik El Senoussi, die thans in Darfoer en Kordofan oppermachtig moet zijn. SCHOOL- EA KERKNIEUWS. Bij de eergisteren te 's Gravenhage ge houden akte examens voor nuttige hand werken is o. a. geslaagd mej. H. A. Leconetre, te Voorburg. 1 April hoopt de heer J. A. Peters, hoofdonderwijzer aan de Chr. school Zetten den dag te herdenken, waarop hij

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2