BUITEN LAN DSCIIE BERICHTEN. ml* w-: as res» 9® <6C3 as «C3 sos «ts j w«t .-m.. :;-^r -:ssy CSITEBSITSIT. Aan de rijksuniversiteit alhier werd dour den beer J. D. De Lind van Wijn gaarden het candidaats-exauien (2e gedeelte) in de godgeleerdheid afgelegd. ïA ANENLANDSCHB BERICHTEN. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het veeartsenijkundig exa men, vermeld in art. 12 der wet vau8Juli 1874 Staatsblad no, 99.) ter verkrijging van het diploma van veearst. Dag en plaats ven dat exarneu zullen nader worden bekend gem iakt. Zij, die tot gemeld examen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór ll) April e. k. schriftelijke ongave doen, mits portvrij, aan den voorzitter der commissie van ex iaien, directeur van's rijks veeartsenij school te Utrecht, en bij hun verzoek voegen het bewijs, waaruit blijkt, dat zij het natuur kundige examen, omschreven in art. 9 der aangehaalde wet, met goed gevolg hebben afgelegd. Stct De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie, belast met het afnemen van het examen tot toelating van adspiranteb voor adelborst 3e kl. bij het Kon. Instituut voor d' marine te Willemsoord, in dit jaar is samengesteld als volgt: voorzitter: de gep. vice-admiraal P. A. A. Gregory, president der commissie tot het examiueeren van zee officieren en adelborsten; leden: de gep. kapitein-luitenant ter zee titulair L. A. Wa- laariit Sacré, permanent lid van bovengemelde commissie; de heer dr. G. A. Oskamp, hoog leeraar titulair in de hoogere wis- en werk tuigkunde bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord; de heer A. Kamp, leeraar in de hoogd. taal en letlerk., de aardrijksk. en de aig. geschiedenis bij ge meld instituut; de heer J. Schippers, hoofd eener openbare burgerschool te 's Graven- hage; de heer J. M. Keen, hoofd eener openb. burgerschool te Scheveningende heer A. Van der Harst, hoofd eener openb. burgerschool te Leiden. Er zal een dicisie moeten komen, en d3i die komende is, toont de geheime zit ting der tweede kamer op Dinsdag. Toch verhele men zich de overgroote moei lijkheden niet, waarmeê het kabinet ook op dit. punt te worstelen heeft. Ware er een Prins uit den bloede, in den bloei zijns levens, de regent zou zijn aange wezen, en zelfs op zijn invloed aan het hof kon gerekend worden. Een man als prins Erederik of prins Hendrik zou ons thans alles waard zijn. Nu echter heeft het kabinet te rekenen met een prinseloos stamhuis, met een erfge name der kroon van nog kinderlijken leeftijd, en met een koningin, die, aan het ziekbed van haar gemaal gebonden, niet optreden ka li. En terwijl reeds van die zijde de kans zoo hachelijk staat, is er geen ziektetoestand denk baar, die een beslissing zoo pijnlijk maakt als liet lijden van onzen vorst. Zijn ijzersterk gestel biedt weerstand aan de sterkste storingen in zijn zenuwleven, waar door toestanden van gewune helderheid en besef van kracht zich telkens met andere oogeublikken van algeheele onbekwaamheid afwisselen. Dit maakt het voor de geneesheeren zoo moeilijk, om een stellige prognose te maken, en zoo uiterst moeilijk voor onze staatslie den, die handelen moeten, om niet te vroeg door te tasten en niet te laat te komen. [Standaard.) Wij vernemen, dat de regeering reeds dadelijk nadat de ziekte van Z. M. den koning eene zóó ernstige wending genomen had, dat stagnatie in de afdoening van zaken daarvan het gevolg werd, op maat regelen is bedacht geweest, om tijdelijk in de waarneming van het koninklijk gezag te voorzien. Het eerste denkbeeld moet toen geweest zijn om aan H. M. de koningin het regentschap op te dragen, doch dit vond bij II. M. beslisten tegenstand, omdat er bij H. M. nog altijd hoop bestond, dat de toestand des kouings niet verergeren zou, en er ook oogenblikken waren, dat Z. M. zelf meende, spoedig weder in staat te zullen zijn, de zaken af te doen. Diezelfde redenen, en de vrees om aan Z. 11. den koning alle hoop op herstel te ontnemen, moeten ook gewogen hebben om aan het latere denkbeeld, om de uitoefening van het koninklijk gezag tijdelijk op te dragen aan den raad van state, niet zqd dadelijk uitvoering te geven. [Avondpost.) Met zekerheid kan de Haagsche corres pondent der Zutph. Ct. mededeelen, dat de regeering reeds haar voorbereidende rnaat- ii gelen genomen heeft om, zoodra de adviezen der staten zullen zijn ingekomen, het ont werp met de nieuwe tabel in den norst moge lijken tijd bij de tweede kamer aanhangig te kunnen maken. De groote vraag is alleen ot er zelfs i.i de tweede kamer een meerder heid voor te vinden zal zijn. Willens en wetens heeft de regeering zichzelf in een lastig parket gebracht, want zonder eenig redelijk motief heeft zij aan de eerste kamer, die haar met welwillendheid ontvangen tieeft, den oorlog verklaard, en door hel geheele land heeft zij haar tegenstanders wakker gemaakt en tot verzet geprikkeld. Wat haar bedoeling kan gewei st zijn eindigt de correspondent is een raadsel indien het de bedoeling was geweest een botsing uit te lokken, had niet anders geageerd kunnen worden. -De motie, door het bestuur van den Algemeeneu Bond van Katholieke kiesver- eenigingen in Nederland aangenomen in zijn vergadering, Zaterdag 11. te Utrecht gehouden, luiut: z/Het bestuur van den Algemeen™ Bond van Katholieke Kiezersvereenigingcn in Ne derland, handhavende het door den Bond aan genomen program, luidende //beperking van de kosten en lasten der defensie, in-l dien ver stande, dat de verdedigbaarheid des lands ten volle blijve v.-rzekerd; ^Overwegende dat afschaffing van plaats vervanging in geen opzicht wtnsclielijk is; //Vertrouwt dat de volksvertegenwoordi ging huilen de alleruiterste noodzakelijkheid niet tot afschaffing van plaatsvervanging zal overgaan yls van oordeel, dat het rapport der staats commissie behoort te worden afgewacht, ten einde daarna in een algemeens vergadering van den Bond zoodanige voorstellen te doen als nuttig of noodig zuilen blijken u Besluit hiervan kennis te geven aan de R. K. kiezersveteeuiging Recht voor Allen" te Amersfoort en aan alle tot den Algemeeneu Bond bshooiende kiezersvereenigingcn, en dit besluit door dc pers openbaar te maken. De heer J. H. Müller, ingenieur te Doesburg, is benoemd tot ridder der Leo- polds-orde. Den 6deu April e. k. zullen niet het stoomschip Utrecht, 15 koppel postduiven, van de vereeniging St. Pieter te Valkens- waard, en bestemd voor den dienst op Atjeh, uoiden verzonden. Door het bestuor der welbekende Mar- tha-Stichliug te Alfen aan den Rijn is in het belang der administratie een uitmuntende maatreg-1 genomen; liet heelt uit zijn midden eene fiuancieele commissie of commissie van bijstand benoemd, bestaande uit de heereu N. Kemink, mr. P. A. Tukker en A. C. Boot. Niet alleen komt deze maatregel den directeur teu goede, maar ook voor de stich ting zal daardoor in een lang gevoelde be hoefte zijn voorzien. De arrond. rechtbank te 's Gravenbage deed gisteren uitspraak in de jongstleden Donderdag behandelde zaken en veroordeelde den boerenarbeider uit Wateringen ter zake van diefstal van eene demi-saison tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van 1 maand wegens ondergane preventieve hech tenis; den persoon uit Leiden, die uiteen winkel aldaar een stuk goed had ontvreemd, werd eene gevangenisstraf van 4 maanden opgelegd. De arr.-rechtbank te Rotterdam veroor deelde gisteren het Sott. Nieuwsblad voor het opnemen van een beleedigend artikel tegen den directeur der Hoogduitsche opera tot f 50 boete. De Maasbode, aangeklaagd wegens plaat sing van een beleedigend artikel, gericht tegen zekeren E.te Helmond, is vrijgesproken. In de zitting der arrondissemeuts-recht- bank te Haarlem van gisteren werd uitspraak gedaan in de zaak van H. P. en P. G. S. en J. ie M. beschuldigd van diefstal van aardappelen. Zij werden veroordeeld, de eerste tot 18, de beide anderen tot 15 maanden gevangenisstraf. Te Haarlem zal in de maand Augustus, op nader te bepalen datum, eeu tweedaagscli internationaal kegelconcours worden gehouden op het sportterrein De Phoenix. Met 1 Mei a. s. is benoemd tot direc trice der beide gestichten ter verpleging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede, mevrouw de weduwe A. T. Gratama, gebo ren Hartogh lleijs te Assen. De heer J. Nord arts en officier van gezondheid te Amsterdam, die zich speciaal bezig houdt, met de behandeling van tering lijders door middel van droge, verhitte lucht, heeft thans eene brochure uitgegeven, waarin hij de voorschriften aangeeft, die bij deze DÏeuwe geneeswijze moeten worden in acht genomen. Hij ontraadt daarin ieder deze methode aan te wenden op eigen gezag en zonder controle van den geneesheer. Vele patiënten hebben reeds door deze behandeling baat gevonden, terwijl de heer Nord nog steeds voortgaat, met nauwkeu rige en wetenschappelijke onderzoekingen. Een man wonende in de Schipperstraat te Amsterdam, die in beschonken toestand verkeerde, heeft zich met ecu brandende petroleumlamp te bed begeven, tengevolge waarvan het bed in brand is geraaki en hij zelf hevige brandwonden heeft bekomen, tlij is per raderbaar naar het Binnengasthuis vervoerd. De brand is door een in die straat wonenden wacht gebluscht. In de eerste dagen van April zal mej. Stuckarjt eeu der bekroonden in den schoon- heidswedstrijd te Spa, optreJen in het Circus- Carré te Amsterdam. Ontevreden over het hun toegeken ie loon, hebben eeu goed deel der arbeiders, be/.ig aan de kauaalwerken te Siniide, het werk gestaakt. De fabrieks arbeiders der Twentsche stoombleekeiij te Goor weigerden gisterenna middag verder te werken, omdat voortaan iets lager werkloon per stuk zou uitbetaald ivorden, daar tn. t de nieuwe geplaatste stoom machine naar evenredigheid een veel grooter getal stukken kan gereed komen. Uit de Friescha venen vertrekken ar beiders naar lleleuaveen om werk te zoeken. Te Appelscha heeft het turfgraven een aan vang g-nomen. Uil die veenderij zijn ar beiders naar Duitschland vertrokken. Uit Ierseke schrijft men aan het I), v. Z11 en 's Gr. Dat het met onze gemeente financiën niet bijzonder ïooskieurig gesteld is, blijkt hieruit, dat sommige gemeente-ambtenaren in geen drie maanden traktement koudeu ontvangen. Km zooveelste geidleening zal hoogstwaarschijnlijk het gevolg wezen. Aan het vergelijkende examen, voor de betrekking van kapelmeester te 's lierto- geubosch is deelgenomen dooi 2 der 5 opgo- roepen candidal™, ile heereu Ogier, soio- clariuettist van het muziekkorps der grena diers en jagers, en lluijgrok te Purmerend. Tegen den politieagent E. v. d. B. te 's Bosch, die 6 dezer zijn vrouw' in drift doodstak, eisciite het O. M. zijn terechtstelling op gisteren 2 jaren gevangenisstraf. Zijn verdediger jhr. mr. E. X. A. Verheijen vroeg ontslag van rechtsvervolging. Te Breda is Woensdagavond te 10 uren brand uitgebroken in het magazijn van militaire goederen van den heer J. E. De Booy, gelegen aan den Teteringschen dijk. Eeu groote voorraad dier goederen werd eene prooi der vlammen, terwijl het houten gebouw mede gedeeltelijk afbrandde. Met behulp der brandspuit uit de nabij gelegen stoombierfabriek van den heer E.Smits Van Waesberghe was de brand te 11 uren be dwongen. Men meldt aan de H. Ct. uit Eindhoven De werklieden van de lucifersfabriek aldaar hebben wegens loonsvermindering gisteren middag het werk gestaakt. Dinsdag had op het raadhuis te Prin- senhage de gerechtelijke lijkschouwing plaats van het driejarig kindje, van welks ver moedelijk geweiddadigen dood wij reeds gewaagden. Door den officier van gezondheid dr. Snijders werd geconstateerd, dat het arme wicht ten gevolge van zwaar lichamelijk letsel is gestorven. Bij arrestatie der ontaarde stiefmoeder juichte het volk de maréchaussées toe, slechts met moeite het monster aan de uitlarriugen van de verontwaardiging der menigte koudeu onttrekken. Het wijf was hierdoor zéé ont steld, dat zij uit vrees naar haar woning terugvloog en die van binnen grendelde. De maréchaussées wisten haar echter te be- wegeu de deur weder te opeueu, en droegen haar daarop in bewusteloozen toestand in het cellulaire rijtuig. Bij het door haar ondergaan verhoor was weder een groote menigte aan het gerechts gebouw aanwezig, en naar men verhaalt, moet de vrouw toen volledig schuld bekend hebben. Het volksspreekwoord zegt//Stief moeder maakt stiefvader", en dat moet ook in dit huwelijk bewaarheid zijn, want naar men zegt zou de vader zijn thans overleden zoontje wel eens met het hoofdje in een kuip met bevroren water gedompeld hebben. In dien dit waar is, zal ook hij zeker zijn ge rechte straf niet ontgaan. Tijd Uit Valkenburg meldt meu. ffEeii welbekend persoon uit het Geuldal, de kluizenaar H. Weerts van den Schaesberg, is Maandag in den ouderdom van 63 jaren overleden. De man leidde een zeer* eenvou dig leven, at nooit vleesch, gebruikte geen bed om er op te slapen, maar bracht den Dacht in eenen leuningstoel door, in welken hij ook gestorven is. Een paar dagen vóór zijnen dood bood hem eene menschlievende hand een bed aan, doch dit wees hij met de meeste beleefdheid van de hand. WegeDS gebrek aan eenen opvolger, zal de kluis voorloopig gesloten worden. Met hem verdwijnt de laatste kluizenaar uit Limburg. E Si E E A De heer Lewisham heeft in de giste ren gehouden zitting van het lagerhuis ver klaard, dat krachtens ministerieele beschik king rundvee eo schapen uit Holland van 1 Juni a. s. af zullen worden toegelaten, zonder dat zij bij de lossing behoeven ge slacht te worden. ff at .Ih'KillJ li.. De heer Lnur heeft gisteren in de kamer van afgevaardigden zijne interpellatie betreffende het kopersyndicaat gehouden. Hij zeide, dat nog nimmer eene poging om zich van de markt meester te maken duide lijker dau bij deze gelegenheid is gebleken. De operatie beloopt 250 millioen comptant en 450 millioen op termijn, terwijl het globale cijfer der onderneming op 2 milliard kan gesteld worden. Het ware de plicht van den staat geweest dergelijke speculatie tegen te gaan. Zoowel in Frankrijk als in het buiten land is de opkooping geschied en de regee- ring handelde verkeerd, toen zij niet daar tegen optrad, op gevaar af, verantwoordelijk gesteld te worden door de maatschappijen, die contracten met het Comptoir 'dEscompte hadden gesloten. De heer Laur verweet ver der aan de regeering, de bank van Frankrijk in de zaak te hebben betrokken. Naar zijn inzien is het Comptoir d'Escompte het slacht offer geweest van een complot, gesmeed door de internationale vereeniging, waarvan de Rothschilds het hoofd zijn, en dat de Fran- sche markt wilde te gronde richten. Ue minister van financiën, de heer Rouvier, verklaarde in zijn antwoord dat het Comptoir d'Escompte zijne betalingen zou hebben ge staakt, zonder de tussclicnkomst welke heeft plaats gehad. Het Comptoir d'Escompte ver diende de belaugstelling der regeering. Wat betreft het voorschot van 100 millioen, indien er verlies mocht geleden worden, zal dit door kapitalisten builen de bank van Frankrijk worden gedragen. De minister meent zijn plicht vervuld te hebben, en men is dank verschuldigd, zoowel aan de bank als aan al degenen, door wier medewerking een verschrik kelijke crisis werd voorkomen. De bepalin gen tegen de opkoopiugen op groote schaal zijn nog altijd van kracht, en deze laatste zijn moeilijk en zeldzaam geworden. Demi- nister eindigde zijne rede met eene uitnoodi- ging aan den heer Laur om eene motie van wantrouwen te stellen. Tot de stemming overgaande, werd de een voudige orde van den dag verworpen met 284 tegen 234 stemmen. De heer Laur trok zijne motie in, waarvan de strekking was om onderzoek en vervol ging in te stellen. Aangenomen werd, met 339 tegen 212 stemmen, eene motie van den heer Thomson, waarmede de regeering verklaarde zich te ver eenigen en waarin de overtuiging wordt uit gedrukt, dat de regeering maatregelen zal ne men, waardoor kan blijken op wie de verant woordelijkheid rust, eu dat zij de wet zal doen eerbiedigen. De Société pour la Construction et '1 Exploitation des Chemins de Fer te Parijs eischt van de kanaalmaatschappij te Corinthe ruim 1,000,000 fes. Reeds heeft de verte genwoordiger van eerstgenoemde maatschappij op eene hoeveelheid materiaal ter waarde van 700,000 fes beslag gelegd. Er is dm voorloopig geen sprake, dat met het werk zal worden voortgegaan. De Braziliaansehe gezant te Parijs heeft de berichten betreffende de uitbreiding der gele koorts in Rio de Janeiro voor overdreven verklaard. Het aantal sterfge vallen bedroeg volgens de opgaven van den gezant in de laatste dagen gemiddeld 15. SPANJE. De heereu Moutero Rios, Caetelar en Sagasta hebben een langdurig onderhoud ge had met den heer Martos, met het doel den voorzitter der kamer af te raden nieuw verdeeldheid in de liberale partij uit te lok ken, door zich van den heer Sagasta af te scheiden, onder het voorwendsel dat de re geering al te langzaam uitvoering geeft aan de hervormingen, welke de verkieziugen en de politiek betreffen en eene niet genoeg duidelijke houding aanneemt in de econo mische quaestiën noch bij het onderdrukken van de misbruiken in het gemeentebestuur van Madrid. De heer Martos heeft zijne grieven uit eengezet in een onderhoud met de regentes- Indien de breuk volkomen is, zal de heer Martos van het voorzitterschap der kamer afzien, om zich candidaat te stellen roor de politieke nalatenschap van den heer SJ' gasta.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2