mm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEiN EN OMSTREKEN. Prijs per Xuinsiier 10 Cent. Bureel: Scheepniakerssteeg 6. Vrijdag 22 Maart 1889, N\ 69. Uitgevers: Gebroeders Muré. S ta (I s- B er i c li te BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Het uur der Vergelding. iïeze Cour a ut verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdag eis. A8QMHE81EIBT: Vooi Leidenper 8 maanden Franco door het geheele rijk, per 8 maanden f 1.25. 1.00. ADVERTENTIE Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 202e Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden; Gezien art. 10 der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n°. 37) zooals die is gewijzigd bij het Vile additioneele artikel der Nieuwe Grondwet; Breugen ter algemeene kennis, dat de lijsten der personen, die tot het verkiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op beden zijn vastgesteld en gedurende de eerstko mende veertien dagen voor een ieder ter inzage nedergelegd ziju op de Plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van elk der lijsten wordt aaugeplakt op de kleine pers van het Raadhuis en ieder persoon bevoegd tot uitoefening van net kiesrecht gerechtigd is bij ongezegeld verzoekschrift tegen die lijsten bezwaren in te dienen binnen den tijd van veertien dagen. Voorts wordt bekend gemaakt dat eeue opgave van de personen die van de lijsten zijn geschrapt mede op de kleine pers van het Raadhuis is aangeplakt met vermelding van de oorzaken waarom zij daarop niet meer voorkomen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd; DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1889. Kosteloozc Inenting. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Dinsdag 26 Maart e. k. eu vervolgens eiken Dinsdag, des namid dags van 2 tot 3 ureuin het Elisa- bethshoi' aan. de Oude Vest, gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 Maart 1889. LEIDEN 21 Maart. De militaire apothekersbediende 0. Noë wordt met 1 April a. s. overgeplaatst van Leeuwarden bij het militair hospitaal Ie Leiden. Gisteravond werd de reeks van volks- bijeenkomsten voor dezen winter gesloten door een gezelligen avond in de Stads-Ge- boorzaal. Spoedig was bijna geen plaatsje meer te bemachtigen en te ruim 8 uur werd een aanvang gemaakt met het vertoo- nen van Merkelbach's dissolving views, de bekende doeken met stadsgezichten en andere voorstellingen, waaronder in 't bizonder de grappige het meest de aandacht trokken en de algemeene vroolijkbeid verwekten. De verschijning van de leden van ons geliefd vorstenhuis op het productieve doek werd met vreugde eu ten slotte met ons volkslied begroet. Na de pauze was 't het muziekcorps van de d. d. schutterij dat de volle zaal aange naam bezig hield, onder leiding van den kapelmeester den heer A. Van Leeuwen. De rumoerige uitwerking van de muziek op de jongelui bleef ook ditmaal niet achter wege. Aan 't einde van den bizonder gezelligen avond mm de voorzitter, de heer G. Japikse het woord om allen die het hunne hadden bijgedragen lot hel welslagen van deze en vorige avonden hartelijk dank te zeggen eu de hoop uit te spreken op een wêerzien van de bezoekers, na een gelukkigen zomer. Zoo behooren ook voor dit jaar de volks bijeenkomsten wederom tot de geschiedenis; de 10 overgezellige en nuttige avonden heb ben onze stadgenooten zeer veel genot ver schaft; en komt aau allen die daartoe me dewerkten een woord vau lof en dank toe, wel 't meest mag dat worden gebracht aan die ijverige commissie die getoond heeft en voort gaat te tooneu dat 't hun ernst is bij hun streven om geene gelegenheid te laten voorbijgaan waar 't aankomt op 't schenken van werkelijk genot aan de bezoekers van onze nuttige volksbijeeukomsten. De overgangsexamens van de leer lingen der school van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, zullen plaats hebben in het gebouw der boogere burger school op de Pieterskerkgracht alhier eu wel op de volgende dagen eu uren. Maandagavond a. s. te 7 uren aanvan gende; voor de le klasse A. en B. cijfer- kunde vau 7-7^ uren, aardrijkskunde van 7,-8 uren. Voor de 4e klasse werktuig kunde van 8-8^ uren, natuur- en scheikunde van 8J-9 uren. Dinsdagavond a. s. te 7 uren aanvangende; voor de 2e klasse A. en B. geschiedenis, van 7-7 J uren, taalkunde van 7 j—8 ureu. Voor de 3e klasse A. en B. cijferkunde van 8-8uren; voor de 5e klasse werktuig kunde en technologie van 8J-9 uren. Woensdagavond a. s. eveneens aanvangende te 7 uren. Voor de 3e klasse A. en B. natuurkunde, van 7-7^ uren. Voor de 4e klasse stel- en meetkunde van 7 ^-8 uren. Voor de 5e en Re klasse beschrijvende meet kunde en perspectief van 8-8J uren en bouwkunde van 83-9 uren. De mondelinge eindexamens zullen worden afgenomen Maandag 1 en Dinsdag 2 April des avonds te 8 uren. Bij de gister te Utrecht gehouden akte-examens nuttige handwerken is o. a. geslaagd mej. S. C. Schouten, alhier. Tot onderwijzeres te Oegslgeest is benoemd mej. L. Trago, te Ouderkerk a./d. IJsel. Van de vereeniging: „Commissie van bijstand voor het Woordenboek" te Amster dam zijn de statuten goedgekeurd en in de Staatscourant san heden opgenomen. De zetel is Amsterdam eu de vereeniging is opgericht voor den tijd van 29 jaren eu elf maanden. Het doel der vereeniging is te voorzien in den geldelijken dienst, noodig voor de voortzetting van het Woordenboek der Nederlaudsclie taal, van professor M. De Vries. i e commissie beiast zich met het voeren van het geldelijk beheer over bet Woorden boek en verzekert aan de bewerkers van het Woordenboek gedurende de drie jaren, aan vangende met 1 September 1888, het vaste jaarlijksche honorarium. De vereeniging stelt zich in betrekking tot het ontvangen der geldelijke bijdragen tot de regeeringen van Nederland en België, provinciën, gemeenten, uitgevers en publiek, en zal uit al die bij dragen een fonds vormen, onder hare hoede eu haar beheer. De vereeniging stelt vast dat de bewer king van het Nederlandsch Woordenboek met 1 September 1888, onder hoofdleiding van professor De Vries, opgedragen is aan de heeren dr. A. Kluyver, dr. A. Beets en dr. J. W. Muller. Nieuwe redacteuren worden in overleg met de vereeniging aangesteld. De vereeniging zorgt, in overleg met de bewerkers, voor de deugdenlijke bewaring der voor het Woordenboek bijeengebrachte en bijeen te brengen bouwstoffen. Leden der vereeniging zijn a de oprichters b die genen, die door de vergadering met meer derheid van stemmeD tot leden zullen worden gekozen. In de maand September van ieder jaar wordt eene gewone vergadering gehouden, ter plaatse door bestuurderen telken male le bepalen. In deze vergadering wordt door bestuurderen rekening eu verantwoording gedaan van het geldelijk beheer. Eergister kreeg hier ter stede een jongmensch twist met zijn meisje. Het meisje kreeg daarover het eerst berouw en ging den jongman wederom opzoeken. Eerst na lang zoeken vond ze hem op eene ze kere plaats, zich gereed makende om zich op te hangen. De plaats bood toch ruimte genoeg voor eene verzoening die dan ook tusschen de jongelui daar ter plaatse gesloten werd, gedachtig als ze waren aan bet Ruimte is in 't kleinste butje Voor een innig minnend paar. De minister van binnenlandsche zaken, gelet op de artikelen 11 en 12 der wetjop het hooger ouderwijs, noodigt hen, die zich in 1889 aan eeu der bij genoemde wetsar tikelen vermelde exemens wenschen te onder werpen, uiterlijk daarvan véér 1 April te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te s'-Gravenhage, met opgave van hunne woonplaats en van de faculteit waarvoor zij het getuigschrift verlangen, en met vermel ding of zij leerlingen zijn der zesde klasse van een gymnasium, en of zij aan het eind examen van één der gymnasia dan wel aan bet examen voor eene staatscommisnie wen schen deel te nemen. Ten einde de lotelingen der lichting 1889, FEUILLETON. 9). Colville zag hem ontsteld aan. «Maar wat kan haar tot zulk een daad aan leiding geven?" vroeg bij. Dat weet ik niet. Wel heb ik er be hoedzaam naar gevorscht, maar ik heb niets van eenig belang kunnen te weten komen." De beide mannen zwegenen zageu peinzend voor zich. Eensklaps greep Col ville den dokter bij zijn arm. vlk ken baar!" riep hij, „ik weet wat zij met die misdaad voor kan gehad hebben. Ik ken die mrs. Bauce. Tijdens ik nog druk met de Lawrence's verkeerde, ont dekte ik op welke wijze doet niets ter zake dat mrs. Bance op Robert Walton verliefd was. Hel is niet onmogelijk dat ïiji uit ijverzucht, den moord gepleegd heeft." r Hoogst waarschijnlijk zelfs" antwoordde de dokter. Beiden haddenin het vuur van hun gesprek, de oude vrouw geheel nit het oog verlorenen nu hoorden zij haar stem aau het voeteneinde van het bed, die bijna overluid bromde: w,Geldgeld." Dokter Pratt werd plotseling opmerkzaam en naderde de oude. „Wat brom je daar, oude heks" vroeg hij. „Je weet wat ik met je man heb af gesproken, maar als er ooit een woord daarvan over je lippen komt, dan zal je zwarte ziel, eer dat je lief is, ter helle varen." „Ik zal niets verklappen," grinnikte het afzichtelijke wijf. Toen de morgen aanbrak was het drietal nog altijd voor de bedstede verzameld, waarin het bleeke meisje lag, dat door geen enkelen ademtocht verraadde, dat zij nog tot de levenden behoorde. Dokter Pratt hield half slapend den blik op haar gevestigd, terwijl Colville in den grooten armstoel was ingeslapen. Waarlijk, de zieke maakte het hare bewakers niet lastig, want geen zucht kwam over haar kleur- looze lippen, geen rustelooze handen woel den over de dekens, geen vraag om drank werd van haar gehoord, stil en bleek lag zij daar, en bekommerde zich om niets wat om haar voorviel. Hoor, daar kondigde de oude huisklok somber het derde morgenuur. Colville ontwaakte uit zijnen slaap, en rekte zich uit. Hij ging weer zoo gemak kelijk mogelijk zittenmaar kon den slaap niet voor de tweede maal vatten. Eeu kreet uit den mond van den dokter deed Colville en de oude vrouw op springen. Wat was dat? Wat was er gebeurd? Er was een kermende zucht geloosd, in het bed, waar de zieke lag, die met haar groote, blauwe oogen in het gelaat van de oude vrouw aan het voeteneinde zag. Thans opende zich de lippen, en een bloedstroom kwam uit neus en mond. „Spoedig", gebood de dokter de oude vrouw, „haal warm water en een spons." Zoo snel haar voeten haar dragen kon den, verwijderde zich de vrouw, en kwam met het verlangde terug. De dokter begon nu het gelaat van het bloed te zuiveren. Weer kwam er een lange, diepe zucht over haar lippen, zij keerde het hoofd om, en zag in het vertrek rond. Op een teeken van den dokter verborg Colville zich in een donkeren hoek van het vertrek. „Drink van dezen wijn, miss Lilly,'' sprak de dokter, en hield haar een gla8 voor, waarvan zij met langzame teugen den inhoud opdronkom daarna in een gerusten slaap te vallen. Haar ademhaling was duidelijk hoorbaar. Met een zegevierend gebaar wendde de dokter zich tot Colville, en sprak op een scherpen toon: Colville, twijfel je nog aan mijn kunst?" „Waarlijk, Pratt, je moet een verbond met den duivel gesloten hebben," sprak hij. „Een uur geleden had ik, iu spijt van al je verzekeringen van het tegendeel, haar voor een lijk gehouden, en nu...." „Nu is zij zoo levend als jij en ik." „Helaas, dat je geen macht hebt om haar tegelijk met het leven, ook liefde voor mij in te geven." De zon was reeds opgegaan, toen Lilly uit haar gerusten slaap ontwaakte. Zij zag met haar schooue oogen verbijsterd rond, en streek haar kleine, witte hand over het voorhoofd, terwijl zij dof mompelde: „Waar hen ik?" Colville was heengegaanen dokter Pratt, die nog altijd als een trouwe wachter aan het bed zat, antwoordde kalm en vriendelijk: Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1