NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ASQKMERSEKT: Donderdag 21 Maart 1889. ffl. 68. ADVERTENTIE lï: Uitgevers: Gebroeders Muré. Herhaliiigsomlerwijs. BlNINËiN'LAmSÜÜK BERICHTEN. Het uur der Vergelding. e 'L e C o ii i' a ii t vei schijnt dadelijks, behalve op Xoii- en Feestdagen. Vooi Leidenper 3 maandenf 1.25, Franco door het geheele rijk, per 2 maanden 1.60. Prijs per uinuier lil Ont. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: ScheeiMtiakerssteeg 6. 202° jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingsverslag van Donderdag 28 Februari 1889. Stads-Bericli te;s BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden; Gezien art. 10 der wet van 4 Juli 1850 {Staatsblad n°. 37) zooals die is gewijzigd bij het Vile additioneele artikel der Nieuwe Grondwet; Brengen ter algemeene kennis, dat de lijsten der personen, die tot het verkiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijnop heden zijn vastgesleld en gedurende de eeislko mende veertien dagen voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn op de Plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van elk der lijsten wordt aangeplakt op de kleine pers van het Raadhuis en ieder persoon bevoegd tot uitoefening van net kiesrecht gerechtigd is bij ongezegeld verzoekschrift tegen die lijsten bezwaren in te dienen binnen den tijd van veertien dagen. Voorts wordt bekend gemaakt dat eene opgave van de personen die van de lijsten zijn geschrapt mede op de kleine pers van het Raadhuis is aangeplakt met vermelding van de oorzaken waarom zij daarop niet meer voorkomen. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Welhouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1889. Brengen Ier kennis van belanghebbenden, dal de inschrijving van leerlingen voor hel Hci'linliiij:son<Ierwi|9 zal plaats hebben van den ljfen tol en mei den 'Hen Maart a. s.voor meisjes in hel Schoollokaal til de Van der Werfslraal, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven lol acht uren. Tot hel llerhalingsonderwijs kunnen wor den toegelaten lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben het ge tuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 November 1880 (Ge meenleblad no. 4 van 1881); 2o. zij, die bij een af te leggen examen, blijken geven aan de daarvoor gestelde vereiscblen Ie kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leioen, 1 Maart 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der A'erordening van den 12 Januari 1882, tot regeling van het Herhalings- onderwijs in de gemeente Leiden (Gemeente blad no. 11;) LklDËN, 20 Maart. Toestand des Konings. Volgens verklaring van professor Rosen- stein en de geneesheeren des konings, blijft de toestand van 'L. M., ofschoon op ditoogen blik geen levensgevaar bestaat, toch zorgelijk. De nog niet geweken lichte graad van bloedvergiftiging uit zich op dit oogenblik voornamelijk in nerveuse verschijnselen. [Staats. Ct.) Dr. C. Snouck Hnrgronje vertrekt Woensdag 27 a. s. van hier om zijne op dracht in Indië te gaan vervullen. Hij zal zich den Isten April te Brindisi inschepen. Tot inspecteur aan de stedelijke gas fabriek is benoemd de beer C. O. Heuve- link te Arnhem. Hedeunamiddag werd alhier in het Nutsgebouw gehouden de gewone algemeene vergadering der vennooten in de Leidsche Broodfabriek. Uit de gedane mededeelingen bleekdat het debiet over 1888 in totaal bedroeg 2.173.222 kilogr. brood en 946.165 stuks beschuit. De gemiddelde broodprijzen over 1888 waren: gebuild brood 13.33 ets., ongebuild brood 11.33 ets., krentenbrood 19.33 ets. per kilogr. en roggebrood 10.33 ets per 1 kilogram. Alhier is procts-verbaal opgemaakt; 1°. tegen een der ingezetenen, die den aan klager op ergerlijke wijze gesmaad heeft; 2°. tegen een jongen, die twee spelende honden geslagen en in 't water heeft ge duwd, 't welk door de rijkspolitie was ge constateerd, en 3°. tegen eene vrouw, die in een huis van koop met recht van weder- inkoop een broek ontvreemd en die in een dergerlijk ander huis van de hand had wil len doen. De provinciale bond van Harmonie ën Fanfarecorpsen zal, naar men verneemt, dit jaar te Zaandam concours en feest hou den en vieren en wel op Zondag 7 en Maandag 8 Juli a. s. De algemeene ver gadering voor de bondsafdeelingen zal aldaar plaats hebben op 7 April a. s. De bond telt thans 193 werkende leden. De jury ter beoordeeling der uit te voeren eoncourstiummers zal bestaan uit de bperen Joh. M. Coenen en Joh. Zaagmans, uit Amsterdam, J. G. H. Maun, alhier, M. J. H. Kessels, te Tilburg en G. K. G. Van Akeu te Nijmegen. «FFICIEËLE BEKICIirm De lieer A. J. Gnagniuo, met machti ging des konings benoemd tot vice-consul te Larache, is door de Marokkaansche regeeriug in die boedanigheid erkend. De minister van koloniën zal op 22 en die van binnenlandscbe zaken zal op 23 dezer geen audiëntie verleenen. In de provinciale staten van Zuid- Holland werd de conclusie der commissie, waarbij de voorgestelde indeeling der pro vincie in kiesdistricten wordt afgekeurd, bestreden door de beeren Van Velzen, Con stant Rebecque, Beelaerts van Blokland en Hoogeveen, eu verdedigd door de heeren De Kanter, Boeje, Boonzajer, Buijs en Goekoop. De afkeurende conclusie werd daarop aan genomen met 45 tegen 18 stemmen. Het rapport zal aan den minister worden opge zonden. Naar het D. c. Z. II. en 's-Gr. ver neemt, werd in het comité generaal, waartoe de zitting der tweede kamer gisterochtend overging, door de regeering een zeer bevre digende verklaring afgelegd over de geno men maatregelen bij den bestaande» toe stand. Volgens te Buitenzorg loopende ge ruchten is bij Z. Exc. den gouverneur-ge neraal het denkbeeld in overweging den zetel van vast verblijf naar Batavia te verleggen en ook de algemeene secretarie derwaarts over te plaatsen. [Bat. Nbl.) In April zal in het kiesdistrict Kat wijk een weekblad van liberale richting, met den titel Volksbelang, uitkomen. Gisteren is door verschillende hoofd en verdere ambtenaren van het algemeen bestuur te 's Gravenhage, ten getale van 448, een adres aan de tweede kamer der staten-generaal verzonden, waarin zij ver zoeken het wetsontwerp tot nadere regeling van de heffing en bestemming der kanselarij leges in dien zin te willen wijzigen, dat bij verhooging in rang de toelagen, wegens gemis van leges, worden vermeerderd tot bet voor den nieuwen rang vast te stellen bedrag der vergoeding. Het hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw heeft het vol gende denkbeeld aan de afdeeliugen in overweging gegevenDat de leden hun brandassurantiën, tegen vaste premiën, door bemiddeling van het hoofdbestuur doen sluiten, bij de een of andere groote en solide maatschappij, die het hoofdbestuur alsdan als haren agent zal beschouwen, waardoor belangrijke reductie op de pre miën wordt gewaarborgd voor al de aange brachte risico's. De aldus verkregen winst, zon vooi de helft in de kas der afdeelingen en voor de wederhelft in de kas van het hoofdbestuur kunnen vloeien. Gisteren werden aan het strand te Scheveningen wederom proeven genomen met vuurpijlen, vervaardigd naar het systeem van den len luitenant der artillerie Van Vunren. De grootste afstand welke door eene dezer pijlen werd bereikt was 382J m. Binnen eenige weken zullen deze proeven in j tegenwoordigheid van de N. en Z.-H. Red- dingmaatscbappij worden herhaald. Te Ooltgensplaat vierde dezer dagen de heer J. P. Hers, genees-, heel- en ver loskundige aldaar, zijn 94n verjaardag. Op FEUILLETON. 8). VIERDE HOOFDSTUK. HET EOODE HUIS. Ver van het gewoel der wereld, aan een eenzamen landweg, ligt een kleinarmoedig huis, waarvan de deur altijd gesloten is. Het gebouwtje is van rooden steen opge trokken en een muur sluit den verwilderden tuin, die het huis omgeeft, van de buiten wereld af. In de sober gemeubeleerde kamer brandt hoewel het reeds Lat in den nacht is, nog een onzeker licht. Met angstig gelaat staan twee mannen aan een bedstede, waarin een beweging- looze meisjesgestalte rust. Het zijn dokter Pratt en Harold Colville. Aan het voeten einde zit een oud wijf, met grauwe, stoppelachtige haren, welke ten deele door een versleten, zwarten sluier zijn bedekt, en staart met een vlammende» blik op de liggende gestalte. Die oude is zoo afzich telijk als een heks, haar koolzwarte oogen hebben een sombere uitdrukking, baar ge stalte is gebogen, en haar gelaat, dat geel is als perkament, is met diepe rimpels doorgroefd. „Pratt," sprak Colville, „je hebt mij bedrogen, al je levensopwekkingen zijn mislukt. Je kunst schiet hier te kort, zie maar dat bleeke gelaat, die kleurlooze lippendaar is geen leven meer." De dokter gaf geen antwoord, maar ver anderde de ligging van hoofd en rechter arm, en beide vielen na korten tijd weder op hnn vorige plaats terug, daarna opende hij de oogleden, en zag in de schooue blauwe oogen, die, ofschoon zij bol en onnatuurlijk stondentoch aanwezendat de patiënte niet dood wastoen hij de oogleden losliet, vielen zij weder toe. Deze teekenen bevestigden het vermoeden van den geneesheer. Op vasten toon sprak hij dan ook „Colville, ik herhaal je, zij leeft. Alles zegt duidelijk, dat zij slechts schijudood is. Wel is bet waar, dat tot nog toe al mijn pogingen schipbreuk leden, maar even waar is het, dat het leven in dit meisje niet is uitgedoofden dat zij weldra uit haar be wusteloosheid zal ontwaken." De beide mannen verwijderden zich eenige passen van de bedstede, hoewel de dokter Pratt toch geen seconde zijn oogen van de patiënte afwendde, terwijl Colville niet meer naar ds gestalte durfde zien, die hij voor een lijk hield. „Toen wij de eerste maal over dit voor val spraken" fluisterde Colville „opperde je het vermoeden, dat miss Lawrence ver moord zou zijn: waarop grondt je dat ver moeden, terwijl toch alle omstandigheden den zelfmoord aanduiden?" „Het is geen vermoeden, het is zeker heid. Het is volkomen waar, dat de deur van binnen gesloten was, maar neem nu de ligging van die kamer eens in aan merking. Onder het venster groeit klimop langs latwerkdat sterk genoeg is om een rnensch te dragen. De moordenaar of moordenares kan dus door de deur zijn binnengekomen, zijn misdaad volvoerd hebben, daarna de deur van binnen hebben gesleten, en toen door het venster langs het klimop weder den vasten grond bereikt bebben." „Meen je dat?" „Neen, ik weet het zeker. Ik heb on opgemerkt het klimop onderzocht. De takken waren op verscheidene plaatsen ge knakt, en op den grond lagen overal versche bladen verspreid. Het is dus zoo klaar als de dag, dat iemand daarlangs geklommen is, en het verwondert mij, dat de politie daar niet op gelet heeft." „Als alle menschen zoo slim waren als dokter Pratt. Zij hebben waarschijnlijk niet aan de mogelijkheid van zulk een mis daad gedacht. Is het nu misschien ook aan je scherpzinnigheid gelukt, den moor denaar te ontdekken Ontdekken nog wel niet, maar ik heb zware vermoedens tegen een schoone vrouw, die daar in buis woont, een weduwe van de familie van den bankier Lawrence mrs. Banee. Haar getuigenis ging verder dan die van de anderen, zelf verzekerde zij gehoord te hebbendat Lilly op dien avond baar kamerdeur afsloot, natuurlijk alleen om de gedachte aan zelfmoord voedsel te geven. Voorts verklaarde zijdat de jonge bruid een geheim verdriet moest hebben, en vlagen van neerslachtigheid had. Dit alles maakte mijn achterdocht gaande, en ik overwoog bij mij zeivendat die vrouw er klaarblijkelijk belang bij moest hebben, om de justitie aan zelfmoord te doen denken, om zoodoende het vermoeden van een moord geheel nit te sluiten." [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1