a W3C 55 TXTS SB «a2 TSt® 3B3 «2 <S£& 191 M J®.. -5» IT» «FFICIEËIili BERICHTEN. De beer G. A. I.indblom Jr., met mach tiging des konings benoemd tot vice consul te Abo, is in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. De ministers san justitie en van oorlog zullen op 19 en 22 dezer geen audiëntie verleenen. JHNNENLANBSCHE BERICHTEN Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 April 1889, tot bibliothecaris aan de rijks universiteit te Utrecht benoemd J. I1'. Van Someren, adsistent-bihliothecaris aan de universiteils-bibliotheek te Amsterdam. De heeren De Sasornin Lobman en Heemskerk hebben voorgesteld art. 13, eerste lid der wet tot het tegengaan van overma- tigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen, (luidende: „over trediug van een der bepalingen dezer wet, behalve die van art. 16 verplichting tot geheimhouding door de ambtenaren, belast met het opsporen van de overtredingen of van een der bepalingen van de algeuieeue maatregelen van bestuur, overeenkomstig art 4, art. 5 of art 8 dezer wet, betrekking hebbeuJe tot dispensatie:) of vrijstellingen uitgevaardigd, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f75) te vervangen door de volgende bepalingen: „Voor de overtreding vau eeu der bepa lingen enz. zijn bij uitsluiting aansprakelijk de hoofden of de bestuurders van de bij deze wet bedoelde bedrijven of ondernemingen. „Overtredingen van een der in het voorgaande lid bedoelde bepalingen wordt gestraft enz." (Gelijk hierboven). De heeren Fabius, Kolkman en Vee geus hebben voorgesteld, aau art. 3 (lui dende: „Int is verboden een kind beueden 12 jaren arbeid te doen verrichten") toe te voegen de volgende bepaling: „Ten aanzien van kinderen, die tusschen den len Septem ber en den 3len Maart d. v. a. den leeftijd van 12 jaren bereiken, is, tot het einde van dat tijdvak, dit verbod mede van toepas sing." De heer Van Riet, Nederlaudsch con sul te Buenos-Ayres, wordt naar het D. v. Z.-ll. en 's (Jr. meldt eerstdaags Den Haag verwacht en zal alsdaè eenige dagen aan het departement van buitenland- sche zaken zitting houden, ten einde be langhebbenden inlichtingen te verschaffen omtrent emigratie enz. naar de Argentijnsche republiek. Het bestuur van het Nederlandsch Gymnastiekverbond heeft zich tot den minis ter van binnenlandsche zaken gewend met een adres, waarin Int verzoekt de noodige stappen te doen, opdat de gymnastiek onder de verplichte leervakken der lagere school worde opgenomen, en haur weldadige invioed, die reeds door zoovelen wordt ondervonden, ook ten deel valle aan de kindereu des volks, voor wie de lagere school is bestemd. Naar de Heilsoldaat meldt, zal gene raal William Booth met Paschen Nederland bezoeken. Directeuren der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben in hunne vergadering van 14 Maart 11. te Haarlem be sloten aan de departementen der maatschap pij een voorstel te doen aangaande dc beide in behandeling gebleven punten van bet on derwerp staatsinmenging op sociaal gebied, handelende meer bepaald over het toezicht vau regeeriugswege in fabrieken en werk plaatsen. In die vergadering is ook aangenomen het programma van de jaarlijkséhe algemeene vergadering en het congres der maatschappij, die in Juli e. k. te Leiden zullen worden ge houden en waar hoogst belangrijke onder werpen zullen worden ter sprake gebracht, als: overleg omtrent een ontwerp-octrooiwet en verbetering vau de wet op de faillisse menten, de bevordering vau het landbouw krediet, instelling van verzekeringsfoudsen voor werklieden en werkverschaffing aan werkloozen. Directeuren hebben tevens met groote be langstelling kennis genomen van de ontwik keling der kunstnijverheidschool op het Pa viljoen, bepaaldelijk van de klasse voor hout-, beeldhouwwerk, decoratie-schilderen i-n gra- veeren. Uit Katwijk meldt men dat daar Dou- derdag de eerste ooievaar is gezien. De directeur der Martha stichting, eene inrichting voor onverzorgde kinderen te Alfen aau den Rijn, ontving uit Amster dam van A. B. f2000, J. B. f 1000, freule A. H. U. Van L. f 1000, douair. Van L. geb. V. f500, freule A. L. A. Van L. f 500, dames I. f300, L. M. f250, jhr. Van L. f500, I. S. f250, wed. O. f200. Voorts ontving hij nog, behalve een aantal giften van f 100, f50 en minder bedrag, vau het comité te Rotterdam f 240, alles voor ge noemd gesticht. Een hoogst achtenswaardig ingezetene der residentie, de heer air. E. M. baron Van der Duijn, is Zaterdagavond op ver- gevorderden leeftijd aldaar overleden. Gedu rende een reeks van jaren was de afgestorvene met het vertrouwen zijner medeburgers vereerd; hij icrvulde gedurende bijna 34 jaren het lidmaatschap van den raad en was 23 jaren lang wethouder der gemeente. De Benavon is gisteren in zee gesleept. De heer J. A. Alberdingk Thijm, hoogleeraar bij de rijks academie van beel dende kunsten Ie Amsterdam, is gisteren op 69 jarigen leeftijd overleden. Zaterdag werden wederom vijftig werk lieden aan 's laudswerf te Amsterdam, die in het vurig najaar tijdelijk waren te werk gesteld, afgedankt. Te Amsterdam is Zaterdag na eene kortstondige ongesteldheid, op 67-jarigen leeftijd overleden, de heer air. J. R. Oorver Hooft, ridder der orde vau den Nederland- sclien Leeuw, oud lid van de tweede kamer der staten generaal voor het district Alineloo, oud-welhoudcr der gemeente Amsterdam, en oud-lid der provinciale staten vau Noord- Holland. Vrijdagnamiddag ie te Druten op de Waal eene roeiboot, waarin de veerman met diens knecht en vijf passagiers, die aau boord van een stoomboot moesten gebracat worden, onder een der radereu van de stoomboot ge komen. Het schuitje sloeg om en de veer- knecht verdronk. De overigen werden ge lukkig gered. Naar de Midi. Cl. thans meldt, zijn te Middelburg van een geziu (in de Vlis- singsche straat) drie personen: grootmoeder, moeder en kleindochter, door pokziekle aangetast. Te Goes heeft een koperslagersknecht zich bij zijne werkzaamheden aan zijne tong gewond. De woud schijnt in aanraking te zijn gekomen uiit soldeersel; althans de man is aan bloedvergiftiging overleden. Zaterdagnacht is te Breda op 74 jarigen leeftijd overleden de gep. generaal majoor J. F. Beekman, oud-divisie-geueraal der 3e divisie, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. BUITENLAN DSÜHE BERICHTEN VrfAAKHlJM. De zitting van de kamer der afge vaardigden was Zaterdag weder zeer onstuimig. Daartoe gaf aanleiding een interpellatie van deu heer- Laguerre, gericht tegen deu tegen- woordigen minister van binnenlandsche zaken deu heer Coustans. Nadat de minister-president, de heer'Tirard, had verklaard dat de regeering zich geen vrees zal laten aanjagen en met de grootste kracht zal optreden tegen hen, die de open bare orde zouden willen verstoren, zeide de heer Coustans, minister vau binnenlandsche zaken dat hij tot de onmiddellijke behande ling bereid was. De heer Laguerre beschuldigde daarop den beer Coustans, in 1882 te hebben deel genomen aan eene üuancieele instelling, en daarvoor 10.000 fres. en 250 aaudeelen ten geschenke te heuben gekregen. De heer Laguerre herinnerde verder, dat de heeren Floquet eu Allain Targé in 1885 weigerden in een kabinet-Conslaus op te treden, en hij beweerde dus dat de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken zich aan laakbare handelingen had schuldig gemaakt. Hij noemde den heer Coustans een „ministre fraudeur." Daarop volgde een heftig rumoer en werd op den heer Laguerre de censuur toegepast. De heer Coustans verdedigde zich met kracht tegen de ingebrachte beschulJiugen. Hij verklaarde nimmer aaudeelen of waarden, van welken aard ook,- ten geschenke ontvangen te hebben. Zijn vermogen had hij door het drijven van eerlijke zaken gewonnen. De heer Laguerre stelde daarop de volgende motie van orde voor: „De kamer, prijs stel lende op de eer van hen die deel van het kabinet uitmaken, gaat over tot de orde van den dag." De kamer ging echter over tot de een voudige orde van den dag, waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen. De geheele linkerzijde verklaarde zich een stemmig er voor. In den Zaterdag gehouden kabinetsraad heeft de minister van biuueiilandeche zaken de heer Coustans, de verschillende voorstellen besprokeu, welke eene gedeeltelijke hernieu wing der kamer beoogen. De regeeriug heeft zich in beginsel voor die gedeeltelijke hernieuwing verklaard. De admiraal Krantz is benoemd tot minister van marine. Volgens den Temps zijn er onder de papieren, die bij de huiszoeking bij de voor zitters der afdeelings comités der Ligue des Patriotes in beslag geuomeu ziju, instruction gevonden, welke betrekking hebbeu op een aanval der Ligue tegen het paleis Bourbon en het Elysée. Generaal Boulauger is gisterenmorgen naar Tours vertrokken. Uitgebreide voor zorgsmaatregelen tot handhaving der orde waren aaii bet spoorwegstation genomen, doch geen enkel buitengewoon voorval is te vermelden. Te Tours zijn de troepen ge consigneerd. De stad is rustig. Generaal Boulauger is te Tours aange komen; de menigte, bij het station aanwezig, toonde zich terughoudend, eu geeu enkel ern stig incident had plaats. Generaal Boulauger heeft bij het hem aan geboden feestmaal eene uitvoerige rede ge houden. Hij voer in heftige bewoordingen uit tegen de houding der kamer, en noemde de leden der regeeriug logenachtige overwel digers, die naar de dictatuur streven en de republiek iu gevaar brengen. *llet land," zeide hij „wendt zich met afkeer van hen al. De conservatieven scharen zich bij de repu bliek, wanneer zij slechts genaakbaar is voor alleu." De godsdienstige overtuiging, zeide hij verder, moet door ieder geëerbiedigd wor den. De republiek moet alle vrijheden toelaten en aan het land den godsdienstigeu vrede brengen. Hij deed een beroep op de conser vatieven en de oud-republikeinen tot samen werking, en eindigde zijne rede met de kre ten Leve FrankrijkI Leve de republiek! Voordal generaal Boulauger het woord v'otide, sprak de heer Naquet, om te beloogen dat de grondwetsherziening noodzakelijk is eu dat gematigdheid in den republikeinsciieu regeeriugsvorm de Bonapartisten zal verzoe nen. Tusschen de Republikeinen en de Bonapartisten, zeide hij, beslaat slechts een misverstand, en de koningsgezinden er kennen, dat bij hunne optreding nieuwe verdeeldheid zou ontstaan. Op het terrein der godsdienstige quac-stie moet verstandhou ding worden voorbereid. De scheiding van kerk eu staat moet door een referendum ge regeld worden. De heer Delahaye betuigde, namens de Katholieke monarchisten, zijn dank voor de verzoenende woorden, weike gesproken ■Varen. De gehouden redevoeringen werden iutus- schen door gemor afgebrokenalleen die van generaal Boulauger werd herhaaldelijk toege juicht. Overigens is niets bijzonders voorgeval len. In het uoorden breidt de werkstaking zich steeds uit, Te Rijsel bielden zeshonderd werkstakers eeu bijeenkomst, welke zonder rustverstoring afliep. In het geheei is daar het werk gestaakt in zeven weverijen, terwijl i:i de andere plaatsen van het arrondissement nog zeven groote weverijen gesloten ziju. Te Bailleul en te Estaires staan zes stoom weverijen stil eu te Pérenchies wordt niet meer gewerkt. Te Armentières en Avesne is de werkstaking ook uitgebroken, doch te lioubaix olijvcu nog de meeste wevers aan het werk. Behoudens de ongeregeldheden te Avesnes eu te Pérenchies, waar de werkstakers zich tegen de inhechtenisneming van een h nner verzetten, is de openbare orde nergens ge stoord. Uit de naburige garnizoensplaatsen zijn terstond versterkingen gezoudeu naar de gevaarlijkste punteu, zoodat men vertrouwt, dat verdere ongeregeldheden door de militaire macht zullen worden voorkomen. Volgens de Figaro is Donderdag be sloten tot eene ontmoeting tusschen koningin Christina vau Spanje en koningin Victoria en zal die waarschijnlijk plaats hebben te San Sebastian. D II l '1' ia L .AA' Naar de Neue Freie Presse mededeelt, was de reeds vermelde eigenhandige brief van den Duitschen keizer aan koning Milan, waarin hij dezen de abdicatie afried, zeven zijden lang en zeer vertrouwelijk en hartelijk (de keizer sprak Milan als vriend met „du" aau.) De keizer deed iu het bijzonder uit komen, dat plicht in verhoogde mate voor diegenen geldt, die aau het hoofd van een staatswezen staan. Keizer Wilhelm herinnerde uau het lijden zijns vaders, die, getrouw aau zijn plicht, volhardde, ofschoon hij den dood voor oogen had. Eveuzoo ontraadde keizer Frans Jozef in een eigenhandig schrijven den troonsafstand. Daar Milan des ondanks bij zijn voornemen bleef, werd ten slotte van verdere bemoeiin gen afgezien. Prins Nikolaas Van Nassau, een jon gere broeder vau hertog Adolf, bevond zich ver leden week te Berlijn met zijn gezin, bestaande uit zijne gemalin (eene dochter van den Russischen dichter Polsjkine, met wie hij sedert 1867 in morganatisch huwelijk ver- bonden is) en twee dochters. De prins, die den rang van generaal-majoor in het Pruisi- sclie leger bekleedt, is met bijzondere onder scheiding ten hove ontvangen, hetgeen als eene bezegeling beschouwd wordt van den „vrede", tusschen de huizen Hohenzollern en Nassau gesloten, toen hertog Adolf ver leden jaar met zijne gemalin en zijne zoon eeu bezoek bracht aan keizer Wilhelm II op het kasteel Maiuau. Trouwens, indien men dat een „vrede" noemen wil, dan waren de vredespreliininairen reeds vastgesteld toen de dochter van hertog Adolf in 1885 in bet huwelijk trad met den erfgroothertog van Baden, kleinzoon van keizer Wilhelm I. Te Berlijn echter is hertog Adolf na 1866 nog niet geweest. „Van de Nt'derlaudsche grenzen" wordt dd. 13 Maart aau de Kölnische Zeilung ge schreven „Men had kunnen denken, dat na de ver- toogen bij de aangewezen overheden en de beschouwingen in de dagbladen het binnen smokkelen van buitenlandsche rogge iets ver minderd zou zijn; het bloeit echter als nooit te voren. Werd aanvankelijk alleen bij zakken en wagen en dan nog heimelijk en verbor gen binnengesmokkelde rogge aangeboden, thans wordt die handel ook buiten de grens districten open en bloot iu den grootsteu om vang gedreven, en wel voornamelijk door landbouwers, die bij den nog rustenden veld arbeid daardoor eene aardige bijverdienste hebben. De eerlijke molenaars en handelaars kunnen reeds lang niet meer concurreeren en zullen, in geval niet spoedig afdoende maat- regelen genomen worden, gedwongen zijn zich eveneens met dien bedenkelijken handel af te geven. Want het verschil tusschen graan waarvan het invoerrecht niet of wel betaald is is al te groot. De tochten naar de grenzen om aldaar de bij de wet vergunde hoeveel heden meel, rijst enz. te halen nemen meer en meer toe. Een verkooper te Vlodrop [een paar uren ten oosten vau Roermond] moet op één dag 3500 mark ontvangen hebben! Nieuwe verkoopkramen worden opgericht! Een van deze verdient wegens bijzondere omstandigheden afzonderlijke vermelding; het is die bij deu alheimer molen. De molen zelf ligt op Duitsch, de kraam eenige schre den verder op Nederlandsch gebied eu do verkooper is daar met het beste gevolg werkzaam." Bij dit bericht wordt wederom nog niet gemeld, of de Duitsche protectionisten nu tot de erkentenis gekomen zijn, dat hunne invoerrechten op granen de broodprijzen ver- hoogen. ii> OS X E VvtS.t K. Bij de kamer van afgevaardigden is Zaterdag een wetsvoorstel ingediend, strekken de om te bepalen, dat voortaan geen mach tiging kan gegeven worden tot het houden van loterijen dan krachtens de wet en ten voordeele vau den staat. Alle andere zijn verboden. ZWEDEN. De Zweedscbe gezondheidsraad heeft in zake de margarine de volgende besluiten genomen: 1°. de margarine is, mits zij bereid worde uit zuivere en gezonde ingrediënten, een |r heilzaam voedsel, dat gemakkelijk te ver- i teren is en voedzaam naar verhouding van deu billijken prijs. 2°. Elke wet die de I vervaardiging, den in- en uitvoer der mar garine beperkt, moet geacht worden de f belangen der mingegoeden en onvermogen- den te schaden. Aan de Voss. Ztg. wordt uit Stockholm het volgen Je gemeld. Sedert 1873 heerschte op de houtmarkt geen zoo levendige stem ming als iu de heide eerste maanden dezes jaars. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat meer dan twee derden van allen aanvoer per scheepsgelegenheid, dit jaar verkocht is, eu wel tot prijzen die met uitzondering van dib voor Spliltholz zeer bevredigend ziju. Deze winter is ook een buitengewoon groote hoeveelheid ingeslagen, waarvoor door de zagerijen ongeaeud hooge prijzen betaald zijn. In deu laatsten tijd is de lust tot specu latie eeuigszins bekoeld, daar de groote bui tenlandsche handelaars voorloopig genoeg hebben eu voor de voorjaar- of zomer- levering bijna in 't geheel geen hout meer voor handen is. SERVIE. Nu naar aanleiding van koning Milan's besluit, Servië veel ter sprake komt, ver dienen onderstaande bijzonderheden omtrent dit koninkrijk zeker de attentie: Het koninkrijk Seivië, hetwelk nu ruim 48,01)0 vierk. mijlen groot is, telde bij de laatste, in 1885 gehouden volkstelling 1,882,600 inwoners, waaronder 128,000

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2