sr - ss-" n W.» 9*9 «3 «5K Si il 4C3 «T» *_j v.ï VS, <Sk UW VBT" Evenals van een vorige uitgave De ont ginning onzer heidevelden," wenschten de uitgevers de baten er van te bestemmen tot een nuttig doel. Leverde de winst van laatst genoemd boek een niet onbelangrijke bijdrage voor de Boschbouwsc^ool in Frederiksoord wij hopen dat ditmaal een niet te versmaden bate verkregen zal worden voor de Ned. Heide Maatschappij, voor wie zij ditmaal be stemd is, en aan wie met verlof van den voorzitter dier maatschappij het werk zal worden opgedragen. Dezer dagen zullen inteekenlijsten worden aangeboden, waarop wij zeer de aandacht vestigen. Een naamlijst van inteekeuaren wordt bij het boek gevoegd. universiteit. Bij beschikking van den minister van binneiilaudsche zaken is voor het tijdvak van heden tot en met 31 December 1889, benoemd tot adsistent voor pathologie en hygiëne aan de rijks-universiteit alhier, D. J. Blok, arts, officier van gezondheid 2de kl. van het Ned.-Indisch leger, thans met verlof alhier. ofeicieeee berichten. Door Z. M. is aan J. N. Beckers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Nuth, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking lang durig bewezen diensten. BIMENLAËDSCÜE BERICHTEN. De minister van marine brengt ter kennis vau belanghebbenden, dat in de maand Mei aanstaande bij de directie der marine te llellevoelsluis een vergelijkend ex amen zal plaat9 hebben van jongelingen, die als machinistleerling der 2de klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot vijftien bepalen. De vader, de moeder-voogdes of de voogd, die verlangt dat hun of haar zoon of pupil tot voorgeschreven examen worde toegelaten, dient, vdór den 15den April aanstaande, een op zegel geschreven verzoek schrift in aan het departement van maiine waarin zal moeten vervat ziju de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboor teplaats der ouders of voogden. Naar men verneemt, bestaat bij de regeering bet voornemen, de kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijks bestuur is, ook voortaau ten laste der provin cie te brengen. De officier van administratie lste kl. F. F. A. Canneel, dienende aan boord Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, wordt met deD 21steu April a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie lste kl. H. J. Knottenbelt. Te Koudekerk a/d. Rijn is eene woning voor een gedeelte uitgebrand, terwijl de bewoners afwezig waren. Toen deze thuis kwamen, ontdekten zij het ongeluk en zij slaagden er in den brand te blusschen. Op den staat van kinderen boveu de zes en beneden de twaalf jaar, die geen onderwijs genieten, komen te Hazerswoude 28 namen voor. Maandag aanstaande zal, naar het D. v. Z-ll en 's Gr. verneemt, voor de ar- rondissements-rechlbank te 's Hage de zaak worden behandeld van den valschen munter, die te Delft op heeter daad werd betrapt. Op 30 Januari jongstleden stal een boerenarbeider uit Wateringen in eene tap perij te Leiden eene demi-saison, welke daarna, alvorens zij ter terechtzitting van de arrondisseuients-rechtbank te's Gravenhage waarvoor de dader gisteren terechtstond, als overtuigingsstuk diende, door heel wal handen geweest was. Beklaagde had het kleedingstuk namelijk aan zijne kostvrouw verkocht; deze deed het op hare beurt weder over aan een uitdraagster, waar eene juffrouw het oog er op liet vallen en er na lang loven en bieden eigenaresse van werd. Zij vond even wel dat de jas wel eens wat opgeknapt mocht worden en vertrouwde dien daarom aan een kleedermaker toe, die er zijn snijderstalent aan toonen zou. Ongelukkigerwijze bevond deze zich dien dag juist in tijdelijke geld verlegenheid. De kunst wordt ook vaak zoo slecht betaald! Maar wat nood! Als hij den in reparaiie gegeven jas voor één dag beleent, wordt deze er niet minder om en hij is gered. Zoo gezegd, zoo gedaan; hij brengt hem naar een huis van verkoop met recht van wederinkoop, met het stellige voornemen bem 's avonds weder te lossen. Toen hij zich evenwel met het geld in de hand daarvoor aanmeldde, was de jas reeds door de politie als gestolen goed iu beslag genomen. Substituut-officier van justitie mr. baron De Vos Van Steenwijk vorderde voor den man, die volgens zijne eigen bekentenis uit armoede den jas in de herberg stal 4 maan den gevangenisstraf. Mr. Engelenburg, toegevoegd verdediger, bepaalde er zich toe zijn cliënt in's rechters clementie aan te bevelen. Een oude bekende van de justitie, die de eigenaardige gewoonte heeft, alvorens voor den rechter te verschijnen, een bartverster- kingje te ueinen en dan iu den regel nog al opgewonden is, nam daarna, iteder niet geheel brandschoon, op het bankje der be klaagden plaats. Ditmaal werd hem ten laste gelegd dat Lij te Leiden in een winkel een betldelijk had ontvreemd. Toen hij op aanwijzing van de winkelierster door de politie aangehouden werd, was de beddetijk tusscheu zijn jas uit op den grond gevallen. Beklaagde ontkende het bezit niet, maar kwam weer met zijn oude stokpaardje voor den dag, namelijk dat hij het gestolen voor werp van eene hem onbekende vrouw op straat li ad gekocht. Bij de verklaring van een der getuigen, die hem een oogenblik vóór de vermissing uil den winkel had zien sluipen, maakte hij zich als gewoonlijk weder zéé warm, dat de president hem moest waar schuwe» zich niet zoo onbehoorlijk aan te stellen, daar hij andeis verwijdert zou worden. Het openbaar ministerie vorderde, iu weerwil van de onlkenteiiis van beklaagde, voor het zijns inziens volkomen bewezen feit, op grond van vroege e veroordceliug binnen de laatste vijf jaar, 6 maanden gevangenisstraf. foor mishandeling van twee veldwachters en wederspaunigheid, gepieegd op het stations- terrein te Biet Gijzenburg en ten laste gelegd aan een boerenarbeider, 111 wiens strafzaak voor het kantongerecht te Leiden zij den eigen dag als getuigen hadden gecompareerd werd door het openbaar ministerie 2 maan den gevangenisstraf geëischt. De uitspraak in deze zaken is bepaald op a. s. Donderdag. Vrienden van het Leger des lleils kochten dezer dagen eenige perceelen aan den Zuid-Oost-Buitensingel te's Gravenhage. Het plan bestaat bij die heeren om op een daarachter gelegen teireiu een vergaderzaal met officierswoning te doen bouwen en die kosteloos aan den tieer Booth voor dat Leger ten gebruike af te staan. Men schrijft uit 's Hage aan de Goudtche CourantHet schijnt dat we een mooien zomer tegemoet gaan. Zoowel de zeelui als de badgasten voorspellen na den ruwen zomer van '88 en den stormachtige» winter van 88/89 „een mooi zomerseizoen." Buitengewoon vroeg zijn de vreemdelingen dit jaar er bij om zich van gemeubileerde huur-villa's te voorzien. Vanwaar anders dat al de 12 h 14 villa's van den lieer P. aan de Wassenaarsche straat tegenover het Pavil joen reeds nu allen zijn verhuurd? Vanwaar anders dat de weinige villa's aan het zee strand verhuurd of in besprek zijn, en reeds nu en dan toebereidselen worden gemaakt, althans voorbereid, om de diverse bezoekers velerlei afwisseling te bezorgen? Als men daarbij maar niet de oude sleur volgt 1 VI il men aau Scheveuiugen dat door zijne ernig mooie en uitlokkende „environs" als badplaats geen weerga heeft en verre boveu andere hadplaatsen te verkiezen is het drukke bezoek verzekeren, vooral van hen die meer voor genot en afleiding dan voor gezondheid de zomermaanden te Scheve uiugen doorbrengen, dan moet men vooral afwisseling in de vermakelijkheden verschaffen, lederen avoud ongeveer drie maanden iang muziek vau Kogel, hoe prachtig ook, te hoorei), afwisselend of gevolgd door operettes en kinderbals, gaat op den duur niet en is menigeen te kras. En die leemte wordt niet voldoende aangevuld door voorstellingen op „Seinpost" van acrobaten, komieke zangets eu andere kunstenaars. Waarom, voor af wisseling ten behoeve van het publiek en voor eene flinke recette ten behoeve des oudernemers, om den anderen avond niet eene uitnemende comedievoorstelling van de bisten artisten bezorgd? Waarom werd aan Carré geweigerd ziju circus in de zomermaaudeu van '88 te Scheveningeu te laten opslaan, terwijl aan een concurrent van Carré in 't najaar van '88 vergund werd weken achtereen dag aan dag voorstellingen in of bij het gebou w voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage Ie geven? Het is inderdaad zeer wenschelijk dat men tijdig inzie dat de badgasten eu diverse be zoekers van Scheveuiugen „elk wat wils" krijgen om de aantrekkelijkheid der Scheve- ningsche badplaats te verhoogen. Dhn alléén kan uien verzekerd zijn dat, al verrezen aan onze kust de badplaatsen als paddestoelen, de badplaats Scheveuiugen die te Ostende iu aantal bezoekers evenaren misschien, gauw overtreffen zal Immers de verblijfkosten te Scheveningeu (niets duurder dan m audere ha iplaatsen van Nederland) zijn over het algemeen veel goed- kooper dan te Ostende, en Scheveningeu heeft boven Ostende dit voor: dat de en virons zooveel goddelijk natuurgenot ople veren waarvan te Ostende geen sprake is. Griende evenwel zorgt allervoortreffelijkst voor allerlei vermakelijkheden naar ieder* gading, dit ontbreekt tot nog toe te Sche veningeu en schijnt badgasten over het al- meen toch meer te bekort li dan prachtige naluurtafreelen Van.-aar pnders die kolossale toeloop naar Ostende, dat p. m. driemaal meer bezoekers lederen zomer ontvangt dan Schev. iiingeu Men verbeelde zich toch niet dan een zeehaven alléén, Scheveningeu voldoende helpen kan Wie Scheveningeu inderdaad wil helpen brenge tot welvaait en maken tot een voor iedereen aantrekkelijk zomerverblijf, kijke zich niet blind aan een zeehaven in de verre toekomst En bij het maken van allerlei plannen voor zomerainusenienteu te Scheveiiingen (wedstrijden te paard en per véloeipède daar onder begrepen) veriieze men niet uit liet oog dat de oude sleur niet mag worden ge volgd maar moet worden vervangen door degelijk vermaak voor oud eu jong, naar ieders gading. Te Nic-uwerhrug, hij Bodegrave, is gisteienuacht de nieuw gebouwde boerenwo ning, bewoond door De Bree, geheel afge brand. Naar men verneemt, is alles gered kunnen worden en was alles verzekerd. De arrond.-rechibank te Haarlem gis teren uitspraak doende iu de zaak der be stormers van het Heils leger te Beverwijk, veroordeelde P. Van L. tot drxe maanden, J. B. eu G. Van der K. ieder tot ééne maand gevangenisstraf. Gisterenmorgen te half 10 is te Zutfen een gevangene uit de cell, gevangenis aan zijne bewakers, die hem moesten overbrengen naar het gerechtsgebouw om verhoord te worden, ontsnapt, den weg op naar Leesten, het weiland door. Dadelijk is men hem met paard en kar nagereden, om heui zoo spoe dig mogelijk weer te vangen. Men heeft hem echter nog niet. De aanleiding tot de ongeregeldheden, die Zondagavond te Appelscha plaats hadden, was de weigering der verveners om onder stand te verleenen aan eenige arbeiders, inderdaad moet bij sommige turfmakers het gebrek nijpend zijnvan haune zijde wei gerden de verveners te helpen, omdat, de arbeiders niet verkiezen te werken op de hun aangeboden voorwaarden. Intusschen blijft de toestand gespannen eu staat het te vreezen, dat de geringste aanleiding tot meuwe ongeregeldheden leiden zal. Voor- loopig blijft eene vrij sterke politiemacht te Appelscha gestationneerd. BUITËNLANDSCHE BERlCllTËü EN «KLAS Luidens niededeeliugen, in het kantoor der Britsche Oost-Afrikaansche compagnie aan den vertegenwoordiger van een Londeusch blad verstrekt, moet Stanley thans op weg zijn naar de oostkust, op weiken weg hij niet missen kan de karavaan der compagnie, onder Jacksou, te ontmoeten. Emiu-Pasha door Stanley van eenen nieuwen voorraad wapenen en kruit voorzien, is op het terrein waar hij zich bevindt volkomen meester. De ontvangst der reeds vroeger aangekondigde brieven van Stanley, door hem aau Tippoo Tib toevertrouwd, wordt door de compagnie binnen korten tijd, waarschijnlijk, zelf reeds met de eerstvolgende mail, tegemoetgezien. il' ui A BI li Et g.j 55 De kamer van afgevaardigden beraad slaagde gisteren over het regeeriugsvoorstel, om haar te machtigen tot gerechtelijke ver volging der afgevaardigden Laguerre, Laisant en Turquet, als bestuursleden vau de Ligue des Patriotes. De heer Laguerre hield eene scherpe re devoering. Nadat hij betoogd had, dat de Ligue des Patriotes geen geheime vereeniging is, zeide hij o. a.wGij zelve zijt de samen zweerders; gij die tegen het algemeen stem recht in verzet komt. Eene coterie heeft zich meester gemaakt van het gezag. Maar uwe vervolgiDgsmaatregelen zullen het oogenblik verhaasten, waarop het land de kamer met walging zal wegjagen." De spreker werd tot de orde geroepen. De rapporteur Aiène verweel hun, die zich republikeinen noemen, dat zij deel uit maken van het praetoriaansche leger van Boulanger. Laatstgenoemde stond bij het hooren dezer woorden van zijne zitplaats op, kruiste de armen en scheen door zijne houding de meer derheid te braveeren. Nadat met 318 tegen 214 stemmen de dis- cussie gesloten was verklaard, verleende de kamer met 334 tegen 227 stemmen de mach tiging tot vervolging. Na de zitting hebben verscheidene leden elkander hunne getuigen gezonden. De insgelijks door de regeering gevraagde machtiging lot gerechtelijke vervolging van den heer Naquet, is gisteren in den senaat met 212 tegen 58 stemmen verleend. De heer De Freycinet minister van oorlog, za! ad interim de portefeuille van marine waarnemen. Uit de bijzonderheden, welke de Fran- sche bladen mededeelen betreffende het plot seling overlijden van den minister van marine, admiraal Jaurès, blijkt, dat de minister eer-i gistermiddag nog een vergadering der be- groolingscommissie heeft bijgewoond en daar nog het woord voerde, toen aangelegenheden, welke zijn departement betroffen, ter sprake kwamen. Om twee uur verliet de minister, verge zeld door zijn adjudant, het Palais Bourbon ten einde zich naar het ministerie van marine te begeven, maar op de Place de ia Concorde werd hij plotseling ongesteld. Met behulp van den adjudant gtlukte het hem nog zijn woning iu de Rue Royale te bereiken. Men riep terstond geneeskundige hulp in, doch de geneesheeren konden niet meer helpen, 's Avonds om elf uur overleed admiraal Jaurès, sedert 23 Februari minister van marine, in den ouderdom van 63 jaren. De inspanning, welke het nieuwe ambt van hem eischte was te zwaar geweest voor zijn gestel. „De staatkunde zegt de Figaro -- heeft den oud-strijder gedood." Betreffende het gerechtelijk onderzoek in zake de Ligue des Patriotes wordt nog medegedeeld, dat op last van den rechter van instructie Athaliu, huiszoekingen zijn gedaan bij den heer Edinger, den uitgever van het jongste Boulangistische orgaan Le Clairon, bij den redacteur van het blad Le Drapeau en bij de voorzitters van eenige onder-afdee- lingen der Ligue in de Parijsche arrondisse menten. De in beslag genomen papieren be staan hoofdzakelijk uit brochures en stukken nit den verkiezingsstrijd. De Répubtique Frangaise verzekert, dat de 1 minister van justitie de bewijzen eener samen zwering in handen heeft, maar de Boulan- gisten verklaren, dat er niets is gevonden, wat hun deelneming aau de woelingen der Ligue kan bewijzen. 1 e afgevaardigde Tur quet, die nu vervolgd zal worden, heeft slechts eenmaal een algemeene vergadering der Ligue bijgewoond eu ook de heeren Laguerre, Naquet en Laisant beweren, dat zij niets met de Ligue te maken hebben. Niette min werd besloten, dat de Boulangisten den heer Déroulède zouden blijven steunen en zich met hen verantwoordelijk zullen stellen voor hetgeen der regeering de vereeniging ten laste legt. Het nationaal republikeinsch studen ten-comité heeft eene delegatie afgevaardigd naar generaal Boulanger, tot wien de presi dent het volgende zeide: „Wij begroeten in u, generaal, den wil des lauds en daar deze slechts in overeen stemming kan zijn met de belangen des va derlands, juichen wij zijne zegepraal toe, all een waarborg voor de republiek, die iu hare grondslagen geschokt is door de misslagen der parlementairen," De generaal noemde zich in zijn antwoord' getroffen door de hem bewezen sympathie, Hij zeide te weten dat het Quartier Latin niet enkel bevolkt was door zonen van ambtenaren, maar ook door jeugdige en dap pere patriotten, vurige verdedigers van de revisionistische politiek. „Blijft u dus aaneensluiten en organiseeren; laat, zonder u dit aan te trekken voorbij gaan alle scheldwoorden en beleedigiugen, welke men u aandoet als ge mij verdedigt en weet dat wij zullen zegepralen omdat hel land met ons is. Ook wordt het bevestigd, dat graaf Pillet-Will, een van de directeuren der Fran- sche bank, zijn ontslag als zoodanig heeft genomen, wegens het voorschot, hetwelk de bank aan het Comptoir d'Escompte heeft verleend. De portefeuille met papieren van waarde, welke het Comptoir als borgtocht gaf, vertegenwoordigt volgens hem niet de helft dezer waarde eu volgens de Fransche bladen zijn ook eenige der andere directeuren het in dit opzicht met graaf Pillet-Will eens. Het verleenen van het voorschot aan het Comptoir d'Escompte werd echter door de meerderheid i der directeuren goedgekeurd en aangenomen. De heer Pi Het-W ill wil echter de verantwoor delijkheid voor dit besluit niet helpen dragen en heeft daarom zijn ontslag genomen. Het gerucht wil dat de heer Secrétan, wiena naam zoo dikwerf genoemd is in ik zaak van het Comptoir d'escomptc, tijn

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2