J8L- »no at jbGK test «se: sta sr» hlj fcr-.«. „jat. "**w over maar de regeering scliijut in 't on zekere te verkeeren. Want zij ïerzuimt nog altijd te doen wat in het ergste geval haar plicht tegenover de natie zou zijn. Het is bekeud, dat er een berg van besluiten is die op afdoening wacht; dat het nieuwgekozeu lid der katner, de heer Mulsaets, zonder kou, machtiging, niet beëedigd en toegelaten kan wordendat de wetgeving bij gemis aan handleekeniugei' des kouings stilstaat; dat weldra hel tijdstip nadert, waarop de bepa ling van het militie-contingent der gemeen ten moet worden vastgestelddat er onteige ningen zijn, die binnen enkele dagen verval len, omdat de perceelen niet op den bij de wet gevorderden tijd worden aangewezen dat verschillende gemeenten zonder burgemeester zijn, omdat de aftredende titularissen niet zijn herbenoemd; en toch schijnt de regeeriug nog niet bereid om een voordracht te doen tot instelling van een tijdelijk regentschap, waarop zoo algemeen en zoo terecht wordt aangedrongen. Ik kan en mag dit niet anders verklaren dan uit het vermoeden, dat de re geering door tegenstrijdige mededeelingen nog niet voldoende overtuigd is van 't ern stige van 's konings toestand en nog aan een spoedige wending ten goede blijft gelooveu (getuige ook het onbeduidend bulletin van liedenonveranderde toestand en rustiger dagen) al hecht ik voor mij daaraan even weinig waarde als aan de diagnose van 't Handelsblad, dat Z. M. nog drie maanden leveus geeftbehouden onvoorziene com- plicatiën. Men mag niet aannemen dat de regeering uit consideratiën van overmatigeu eerbied voor den vorslelijken lijder of om 11. M. de koningin, wier moeilijke laak in derdaad zwaar is, niet nog meer arbeid en zorgen op de schouders te doen loopen. Er is dus iets raadselachtigs in de gebeurtenis sen, hetwelk mij niet gemakkelijk oplosbaar toeschijnt, te minder nu geen der leden van de tweede kamer het tot heden uoodig schijnt te hebben geacht te regecring over dit aller gewichtigst punt te interpelleeren. Voor het naasts houd ik het er voor, dat de regeering den raad van state over de gewichtige zaak we! heeft geraadpleegd, maar den termijn voor het van dat college te ontvangen advies met opzet vrij ruim heeft gesteld, in de hoop dat middelerwijl de toestand op de een of andere wijze een meer besliste wending zal hebben genomen." De luitenant ter zee der le kl. J. P. Van Bossuin, dienende aan boord Zr. Ms. torpedo-instructieichip »Marnix", wordt met den 16n dezer overgeplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Op eerstgemelden bodem wordt met den 26n dezer geplaatst de luit. ter zee der 2e kl. B. O. J. Verschoor. Naar gemeld wordt lijdt prof. dr. J. A. Alberdingk Thijm sedert eenige dagen aan eene nierziekte, die zijn toestand, of schoon niet hopeloos, toch zeer zorgwekkend maakt. Jl. Maandag had te 's Gravenhage, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, vau wege den Sociaal-democratischen Boud de aangekondigde meeting plaats, waarin het vraagsiuk der arbeidswetgeving werd besproken. Het aantal der aanwezigen werd op 3000 geschat. Onder dezen werden opge merkt de kamerlieden Heldt, Goeman Bor- gesius, Kerdijk, Gildemeester en Domela Nieuwenhuis, welke laatste bij het binnen treden in de zaal met daverend handgeklap en gejuich werd begroet. Nadat de leider, de heer Baye, de verga dering had geopend, en er op gewezen had dat deze uitsluitend was belegd tot gedach- tenwisseling over de wet op den kinderarbeid, voerden achtereenvolgens het woord de heeren Helsdingeu uit Botterdam, Benuink uit Twente, Van Sinderen Bakker uit Schoter- iand en Vlieger uit Den Haag, die allen in meer of mindere mate het wetsontwerp critiseerden. Aan bet debat namen slechts twee per- souen deel waarna de vergadering het voorstellen eener motie werd onnoodig geacht door den leider gesloten werd. Over het algemeen kenmerkte de ffvolksmonstermee- ting" zich door kalmte. Het werken op de „Benavon" is ge staakt, daar de branding belet met een bootje de sleeptrossen naar de op stroom liggende sleepboot te brengen en de bomschuiten dit werk te gevaarlijk achten. Op verschillende plaatsen in Den Haag, zooveel mogelijk nabij de brievenbussen, is een biljet aangeplakt, luidende: jNcderlaDdsche vereeniging tot bevorde ring van Zondagsrust. Beleefd, maar dringend verzoek aan het publiek. Verzwaart niet noodeloos den Zoudagsar- beid der postbeambten 1 Verzendt des Zater dags en des Zondags geen brieven of druk werken, die, zonder eenig nadeel of bezwaar, opperbest tot Maandag kunnen blijven liggen." Toen gisteren namiddag de stoomtram welke om 1 uur vau 's Gravenbage vertrekt, bijna het wachthuis, staande onder de ge meente Rijswijk, bad bereikt, kwam op die hoogte op het onverwachts eeu man van achter een boom te voorschijn en bleef tusschen de rails staan. De machinist zulks ziende remde onmiddellijk doch kou niet beletleu dat de man aangereden en tegen den grond werd geworpen. Nadat een ont boden geneeskundige verklaard had dat de bekomen kneuzingen niet levensgevaarlijk waren is de man naar zijn woonplaats 's Gra venbage overgebracht. In een gisteravond gebonden verga dering der liberale kiesvereeniging burger plicht te Dordrecht is lot candidaat voor de tweede kamer gekozen de heer S. M. Hugo Van Gijn met 309 van de 389 steuiuien. Brof, P. VV. A. Curt Van der Linden ver kreeg 70 stemmen. De heer A. Smit bad verzocht niet voor de candidatuur in aanmerking te komen. De politie te Amsterdam beeft in hechtenis genomen eeu timmerman en een 17 jarig vrouwspersoon, die in gezelschap van 6 andere personen, welke evenwel wisten te ontsnappen, in de Warinoesslraat bij de Wijngaardsteeg een boekdrukker van zijn zilveren horloge beroofd hadden, na hem mis handeld te hebben, Te Arnhem is overleden de heer L. Mulock Houwer, oud-resident van i'eka- longan. Te Mep pel loopt neder een gerucht van moord door vergiftiging. Het oudste kind uit een gezin in een der achterbuurten (een jongetje van zeven jaren) dat steeds, naar men eikander vertelt, alles behalve liefderijk werd behandeld, is verleden Zater dagavond, onder zeer verdachte verschijnse len, plotseling overleden. Naar men wil heeft de politie zich de zaak aangetrokken en is door eeu der geneesheereu tot operatie van het lijkje besloten. In de vergadering der staten van Etiesland heeft eergisteren de heer Hubtr verzekerd, dat de regeeriug er niet aan denkt de provinciale staten te doen ontbinden. Zaterdagavond jl. zijn te Appelscha ongeregeldheden uitgebroken na afloop van eeu vergadering van ongeveer 200 arbeiders. De menigte scheidde zich, na het verlaten van het vergaderlokaal, ouder het zingen van socialistische liederen in twee deeleu, waarvan de eeue groep langs den weg eu de andere langs de overzijde van den even wijdig daarmee loopende Compaguonsvaart voorttrok. Al spoedig rinkelden er glasruiten. De inmiddels aangerukte maréchaussees som meerden de menigte om uit elkander te gaan, waaraan echter niet voldaan werd. Hierna dreven zij de troep met de wapens uit 'elkander, waarop de orde spoedig hersteld was. Bij een viertal ingezetenen werden glazen ingeworpen. Zondag hadden er den geheelen dag samenscholingen plaats. De politie is aanmerkelijk versterkt, terwiji de burgemeester van Üoststellingwerf zich ter plaatse bevindt. Te Sloten (Fr.) kwam de 12-jarige J. B. véér eenigeu lijd dronken op school. Hij had een flesch punch gestolen en deze voor 't grootste deel leeg gedronken. Kort geleden verbrak hij het slot van het kerkekaslje en nam daaruit een gulden weg. Deswege voor de rechtbank te Heerenveeu terecht staande, meende bet O. M. dat eeue strenge straf voor den jongen noodig was eu requires, rde tegen hem 1 jaar gevange nisstraf. BUlTËISËAiNlJiSüHË BEiilCliTKA BELUIK. Men merkt algemeen op, schrijft men aan de Figaro, dat koning Leopold II zich sedert het drama vau Meyerling niet meer in 't openbaar heeft vertoond. Z. M. schijnt in onafgebroken arbeid zoo niet de vergetel heid, dan toch ten minste verstrooiing te zoeken. Alle dagen, reeds van 6 uren 's mor gens, is hij in zijn werkkahinet. De ge zondheid des kouings is goed, maar hij is zeer vermagerd. De werkstaking in de steengroeven van Quenast is sedert Maandag algemeen. De laatste tweehonderd arbeiders, die nog aan den arbeid waren, hebben thans ook den arbeid gestaakt wegens de hernieuwde weigering der directie van de steengroeven, om de ontslagen werklieden, die de vereein- ging voor onderlinge hulp gesticht hadden, wederom in dienst te nemen. De Belgische vereeniging legen deu slavenhaudel heeft bekend gemaakt, dat hare eerste expeditie, bestaande uit 10 blanken en 75 negers deu weg langs de Congo naar het Tanganyika-meer zal inslaan eu zich daar in tweeën zal plitsen. Elke afdeeling zal een versterkten post bezetten. Vier priesters waren eenige maanden geleden uit Brussel naar Afrika gezonden om den eersten Belgischen zendingspost aan de samenvloeiing van ICassai eu Congo op te richten. Van een hunner is dezer dagen een uit voering schrijven ontvangen, waarin de geva-i ren van den tocht beschreven worden. Twee I der geestelijken moesten door hevige koorts- aanvallen achterblijvende beide anderen j bereikten na groole moeite hun doel. Nu ver- hinderden dc wouden, hooge raoerasgrassen I en slingerplanten, of vijandelijke inlanders j hun het voortgaan; dan weder werden ze I door talrijke rivieren tegengehouden. Do meeste dezer stroomen zijn zeer diep, vol krokodillen en moesten zwemmende worden overgestoken. E L A S 33 De prins en prinses van Wales vierden Zundag den 26n verjaardag vau hun huwe lijk. De in Engeland aanwezige iedeu der koninklijke familie vereenigden zich aan een gastmaal le Marlborough House, de residentie nes troonopvolgers, en vail talrijke zijde out- ving het echtpaar blijken van levendige sympathie. De Londensche correspondent van De Wereldburger schrijft: ffBij de directie der Delagaobaai Spoorweg maatschappij is bericht uit Lissabon ontvan gen dat de Portugeesche regeering de plan nen heeft goedgekeurd voor den bouw der nog ontbrekende 9 kilometers naar de Trans- vaalsche grenzen, en denzelfden dag nog toe kende de Delagaobaai Spoorweg-maatschappij een contract met den aannemer Sawyer, waar bij deze zich verbindt dat eiudje nieuwe liju tegen Juni a. s. gereed te hebben. Volgens de Standard is het gevaar voor de vreemdeiingenkolonie te Chefoe nabij Shanghae voorloopig geweken. Li-Huug Tschal dris nl. niet de soldaten, die meteen aanvang eigden, afgetrokken. 2/ „v. A1 k'. t Sré Le Paris meent te kunnen verzekeren dat het aantal personen, die voor de zaak der Ligue des Patriotes vervolgd zullen wor den, veel grooter zal zijn dan men gelooft. De vervolgingen zullen zich waarschijnlijk uitstrekken tot de voornaamste oprichters van de afdeeliugeu in de provinciën. Zondag hebben een dertigtal Boulan- gistische studenten hunne opwachting bij den generaal gemaakt, evenals verscheidene andere delegatien, te zatnen volgens de Fresse meer dan 15UU personen. De hertog van Aumale is gisterochtend te Parijs aangekomen. Aan het station werd hij opgewacht door een aantal personen, die uleve Frankrijk riepen. De hertog begaf zich per rijtuig naar Clian- liily, waar hij voorloopig in het kasteel van den prins vau Joinville zal vertoeven. Te Parijs zijn Zaterdag een vijftal personen: tuinlieden, koks enz, in hechtenis genomen die de kweekerijen in den omtrek der hoofdstad plachten te plunderen en allerlei kostbare planten in de ^Halles" verkochten, in eene maand tijds hadden zij blijkens hunne bekentenis uit 150 kweekerijen duizenden planten gestolen. Juist de overvloed had de aandacht der politie getrokken. Te Buubaix eu te Bijsel is er ook begin van werkstaking ontstaan, doch te Barilleul is de toestand erger. Daar be draagt het aantal werkstakers 2500 eu hebben zij zich schuldig gemaakt aan het inwerpen van ruiten, zoodat er versterking van troepen is aangevraagd. De Graviu van Parijs komende van Lissabon heeft te Biarritz een bezoek gebracht aan dc koningin van Engeland. 11. K. H. is des avonds naar Parijs vertrokken, waar zij afstapte bij de hertogin van Coaitros. Van Parijs keert zij naar Steen-House, het kasteel van den graaf van Parijs terug. In üellowstoue park in Nebraska is een gezelschap Fransche reizigers, waaronder twee vrouwen, door de Indianen vermoord. SI* AS JE. Weder deelt de Madridsche bericht gever der Débat» aan dit blad eeu eigenaardig staaltje mede van Spaansche rechtsbedeeling, De kleine stad Cox was verdeeld in twee partijen tengevolge van den haat tusschen twee invloedrijke familiën. Het hoofd der ééue besloot zich eindelijk van het hoofd der andere te ontdoen eu knoopte daartoe onderhandelingen aan met een bandiet. De ander, toen burgemeester vau het plaatsje, kieeg er de lucht van en boud dcuzelfdeu bandiet het dubbeie aan van het hetgeen de eerste hem beloofd had, indien hij dezen wilde onschadelijk maken. De voordeelhre aanbieding werd niet afgeslageneenige duigen later werd de aangewezen man met behulp van twee politie-agenten en een veld wachter omgebracht. De bandiet werd echter in hechtenis genomen, bekende alles en het O. M. eischte de doodstraf tegen de moor denaar, de drie medeplichtigen en den bloed- dorstigen burgemeester. Eenige bevriende of belanghebbende per sonen echter deden hunnen invloed bij de rechtbank gelden en verkregen, dat, ofschoon de vier moordenaars ter dood werden ver oordeeld, de burgemeester werd vrijgesproken. Hiermede niet tevreden, wisten de bedoelde personen gedaan te krijgen, dat de politie agenten en de veldwachter uit hunne gevan genis ontkwamen en onnaspeurlijk verdwenen. Alleen de beklagenswaardige handlanger zelf moest zijne misdaad op het schavot boeten. Niet onnatuurlijk heeft deze zaak in de geheele provincie Alicante vrijwat opzien verwekt, te meer omdat, naar men wil, in hetzelfde stadje Cox niet lang te voren een moord gepleegd was op een rechter, onder zeer verdachte omstandigheden. Ook heeft de minister van justitie zich het gebeurde aangetrokken en den fiscaal, benevens den president der rechtbank te Alicante naar Madrid ontboden. Het ia gebleken, dat de drie ontvluchte moordenaars met nog zes anderen de gevangenis hadden verlaten en I dat dit ban gemakkelijk was gemaakt door den cipier, een op aanbeveling van den i burgemeester tot dezen post benoemden i politie-agent. Van die zes heeft men slechts 1 een weder in handen gekregen, een wegens moord in Algerië, naar het schijnt, ter dood veroordeeld Fransehman. Trouwens, ontsnappingen uit de gevange nis komen in dit gezegend land dagelijks voor. Blijkens eene aan het departement van justitie opgemaakte statistiek zijn, sedert het bestuur over de gevangenissen onder dit departement werd gebracht, in anderhalf jaar tijds 256 gevangenen ontkomen. Men ver wacht echter veel van den doortastenden ijver des heeren Canalejas tot hervorming van den toestand. ITALIË Volgens de Bi forma, het orgaan van den Italiaaiischen staatsman Crispi, heeft koning Menelik van Sboa aan koning Jan van Abessinië deu oorlog verklaard. Hetzelfde blad ontkent, dat Italië voor nemens zou zijn, binnenkort een nieuwen post in Zuid-Afrika te bezetten. ZWITSERLAND. Al de te Zurich gevangen genomen Bussen, op één na, zijn in vrijheid gesteld, liet onderzoek wordt voortgezet. Er schijnt geen twijvel of de bommen werden voor nihi listische doeleinden vervaardigd. DIIITICULAA D. De Nordd. All. Zeitung meldtIn de gisteren gehouden slotzitting van den Bran- denburgschen provincialen Landdag verscheen geheel onverwachts de keizer, nadat de werk zaamheden reeds waren afgeloopen. Nadat de zitting was heropend, hield del keizer eene rede, waarin hij wees op de zware verliezen, in het afgeloopen jaar geleden, en zeide dat de gebeurtenissen eene goede leer school opleveren voor een jongen vorst, die geroepen is over een rijk als Duilschland te regeeren. De keizer wees verder op de herle ving der nijverheid en de toeneming der wel vaart, en beval zich ten slotte in de oude, goede Brandeuburgsche trouw. Bij den Berlijnschen magistraat is hel ontwerp eener nieuwe politieverordening inge komen, waarbij o. a. bepaald wordt, dal| iedere bestuurder van een hondenkar verplicht is een pot of pan mede te voeren om dl honden te doen drinken en in den wintel een droge onderlage deken, zak of ieli dergelijkswelke bij elk lang oponlboui onder de dieren moet worden uitgespreid, Hoewel dit slechts een minimum is vau hetgeen de vereeniging tot bescherming vat dieren gevraagd heeft, zal het als een dB eerste stappen op haar gebied toch aan die vereeniging welkom zijn. Terwijl de Pruisische winkeliers in dt bij de Limburgsche grenzen gelegen plaatsen zich tot hunne regeeriug gewend hebbel met de vraag, of niet een eind gemaakt km worden aan de bestaande vergunning om levensbehoeften binnen zekere maat of gewicht vrij van invoerrechten over de grenzen tt brengen, hebben de werklieden in die plaatsen een tegeuadres naar Berlijn gezonden omop het behoud van die vrijheid van invoer aan te dringen. De Pruisische regeering heeft er zich voort hands toe bepaald de donanebeambten a" te schrijven streng te hand te houden a«i de bepaling, dat de koopers van vrijgelaten goederen alleen langs in de wet aangewen' wegen over de grenzen mogen komen. 8 waren namelijk op allerlei punten bij grens op Nederlaodsch gebied kramen opg1, slagen, waar de Pruisische- werkliedeD V koopeu kwamen doen. Voor zoover kramen niet in j bedoelde wegen de nabijheid van een liggen, zullen de koopf

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2