Als candidaten vierden genoemd de heeren prof. mr. P. Cort van der Linden, te Gro ningen; Arie Sunt, oud burgemeester van Vlissingen; J. A. De Bruine, burgemeester van Zwijudrecht; S. M. Hugo van Gijn, wethouder aldaar; rar. Van Tienen Janesj, lid van den Dordrechtsehen gemeenteraad; mr. A. C. Crena de Iongh, advocaat. Na aanbeveling der candidaten werd tot slernmi g overgegaan, en het volgende drietal opgemaakt; (de heeren Van Tienen Jansse en Crena de Iongh hadden voor de candidatuur bedankt) I. S. M. Hugo van Gijn, met 217 stemmen; 2. prof. P. Cort van der Linden, met 99 stemmen; 3. Arie Smit, met 61 stemmen. De vergadering werd bijgewoond door 267 stemgerechtigde leden. - Te Schipluiden is overleden de oud- strijder Dirlc De Bruin, versierd met het Metalen Kruis. Hij was 86 jaar oud. De voormalige jongste bediende van den ontvanger der directe belastingen te Haarlem is aangehouden, als beschuldigd van diefstal ew; valschheid in geschrifte. Omtrent zijn arrestatie wordt aan de Amst. Ct. het volgeude medegedeeld „Bedoelde persoon, sedert een viertal jaren op genoemd kantoor werkzaam, heeft bij enkele hem goed bekende ingezetenen belastinggelden opgenomen, ten einde deze ten kantore af te dragen. In plaats van dit laatste te doen, heeft hij die geldeu ten eigen bate aangewend en de biljetten met naam van den toenmaligen ontvanger, wiens handteekening zeer gemakkelijk was na te inakeu, gequit'eerd, den belanghebbenden teruggegeven. Eerst thans met het ver volgen der Ie boek nog openstaande aan slagen, werd de misdaad ontdekt, die Zaterdagavond onmiddellijk de arrestatie van den 21-jarigen jongeling tengevolge had. Iteeds sedert December jl. had hij zijn ontslag ten kantore op verzoek ontvangen. De verduister ie gelden bedragen thans ruim f 301), welke soui door particulieren reeds is gedekt, doch men vermoedt, dat op den nog loopenden dienst meer zal ontdekt worden. De schuldige beeft reeds alles bekend; ook hier schijnt de oorzaak van den val in 't meer verteren, dan het salaris toeliet, gelegen te zijn." Uit Overveen wordt aan de H. Ct. gemeld, dat eergisteren op den Zandvoort- scheu spoorweg bij de baan van de IJsclub bijna een kind was overreden, en dat er verzuimd was iemand bij den ingang der baan te plaatsen om bij het passeeren der treinen te waarschuwen. Volgens onze inlich tingen is dit laatste niet juist en was er, zooals steeds, ook eergisteren door het bestuur der IJsclub iemand met het toezicht op den spoorweg belast. Het schijnt, dat het kind overhoeds aan het meisje dat het bewaakte is ontsnapt en op de rails geloopen, en dat het dank zij de tegenwoordigheid van geest van den machinist nog juist bijtijds véór den spoortrein werd weggerukt. Gisteren-morgen is te Amsterdam om half negen bij prachtig weder de belangrijke schaatsenwedstrijd over 10 Eng. mijlen - dat is 16,090 meter uitgeschreven door de Auisterdamsche Sportclub, gehouden. Zooals verwacht kon worden was het ijs niet al te best, doch men was hierin zooveel mogelijk tegemoetgekomen door 's nachts de scheuren met water te laten volloopen. Van de negen deelnemers die zich hadden doen inschrijven en drie aan drie zouden rijden kon één, een Duitscher, niet tijdig ge noeg aankomen. L. A. Couvée van Delft, K. Pander van Haarlem en C. A. Venema van Nieuwer- Amstel reden het eerst, waarbij Pander da delijk wat voorkwam, gevolgd door Couvée en Venema. Venema werd aan het einde van zijne elfde ronde door Pander ingehaald, die toen zijn twaalfde eindigde. Pander legde de 10 mijl in 34 min. 19 sec. af. (Godager deed dit bij een derge- lijkeu wedstrijd te Stockholm in 33 min. 21 sec,) Couvée had 35 min. 511 sec. en Venema 37 min. 36 sec. over den afstand gedaan. Het tweede drietal was S. P. Venema van Nieuwer-Amste), G. Jurijens van Am sterdam en R. C. Broek meyer van Haarlem. Jurrjens was niet opgekomen, zoodat de beide anderen alleen reden. Bij de 12de ronde bleef Broekmejer achter. Veneoia kwam in 37 min. 26| sec. en Broek meyer in 38 min. 27 J 6ec. aan. Nu volgden Burger en Vethake. Vet- hake legde de 10 mijlen in 41 min. en 18 sec. en Burger die in 45 min. 6 sec. af, K. Pander van Haarlem had dus de gou den medaille, L. A. Couvée van Delft de zilveren en S. P. Venema de biouzen be haald. Door wijlen den heer A. Lehman is ƒ60,000 vermaakt aan onderscheidene wel dadige instellingen te Amsterdam. jHEs m jsj© «rs tv-iü _seta Over eenige dagen mag men, in het gebouw der maatschappij tot bevordering der bouwkunst te Amsterdam, een tentoon stelling tegeuioetzien van bouwkundige teekeningen en ontwerpen, behoorende lot de collectieve inzending der Nederlandsclie architecten ter Parijsche tentoonstelling. Een agent van politie werd Maandag, omstreeks 3 uren, in de Conradstraat te Amsterdam, zonder daartoe eenige aanleiding te hebben gegeven, door 3 personen vast gegrepen, van wie één, die later herkend werd te zijn een werkman van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, dien agent een slag in het aangezicht heeft toegebracht. Een brigadier van politie heeft door van zijn sabel gebruik te maken, den agent ontzet, doch het is hem, niettegen staande de ter adsistentie gezonden drie agenten, door liet opdringen van het pu bliek niet mogen gelukkeu de geweldenaars in bewaring te brengen. Gisteren had te Nijmegen de execu toriale verkoop piaats der goudwerken en edelgesteenten, die de millioeneri juffrouw Jannetje Struik voor eenige maanden aldaar trachtte van de hand te zetten, doch toen door de politie werden in beslag genomen. Een prachtige juweelen bruche met kat oog bracht f 300 op, terwijl op liet horloge f 55 en op de chatelaine t 50 geboden werden, welke beide voorwerpen naderhand iu massa voor f 125 werden verkocht. (Nijm. Ct.) Gistereiioclitend is aan den straatweg van Zwartsluis naar Meppel hel lijk gevon den van een onkekend man, naar gissing 60 jaar oud. Te oordeelen luar het zeggen van de belde lloogeveensche schippers, die den man het eerst opmerkteD, zon hij van koude omgekomen zijn. Later is gebleken dat de ongelukkige een iuwonev van Mep- pel is. Maandagavond is op den weg tusschea Bergen en Bronwegeu zekere 15. A. te Elb woonachtig, aangevallen en zóó deerlijk mis handeld, dat er eeue vrij hevige bloedstor ting plaats had, Daar hij zich met paard en wagen op weg bevond, is hij na de mis handeling nog een eindweegs voortgekomen, doch werd daarna, nog hevig bloedende, in bijna bewusteloozeu toestand door eenige ingezetenen van Bergen ontdekt, die hem naar Bergen brachten, waar hem huisvesting en geneeskundige hulp werd verleend. Een drietal wonden aan het hoofd, blijkbaar met eene schop of ander voorwerp toegebracht, hebben eenigzins bedenkelijk aanzien. De dader is bij den aangevallene bekend. Men deukt dat het eeue wraakoefening is geweest. Gedurende het jaar 1888 zijn uit 32 van de 43 gemeenten der provincie Friesland 683 personen als landverhuizers naar Noord- Amerika vertrokken. Hiervan waren 272 hoofden van huisgezinnen; de overigen waren vrouwen, kinderen en dienstboden, die hen vergezelden. Ouder deze 272 waren slechts 11 als welgesteld te beschouwen; de overi gen waren óf mingegoed, óf behoeftig. Het grootste aandeel in de 683 leden had de gemeente Perwerderadee.l, waaruit 102 per sonen vertrokken. Hierop volgen Westdou- geradeel met 66, Wouseradeel met 58, Barradeel met 53, bet Bildt met 49, Leeu- warderadeei met 45, Franekeradeel met 43. In den ouderdom vau 86 jaar is te Groningen overleden de heer H. Wieringa, die nis tweede-luitenant bij de vrijwillige Groningscbe jagers aan der» Belgischen veldtocht deel nam. De persoon, die iu de gemeente Scheemda bij de jongste loting voor de nationale militie liet eerst loten moest, was een gehuwde arbeider, vader van twee kindereu. Hij trok dadelijk het hoogste nommer. Het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Middelburg is iu andere handen overgegaan, die het, zoodra de nieuwe kerk gereed is, voor vier jaren verhuurd hebben aan het Leger des Heils. F. v. d. B., agent van politie te 's Bosch, heeft gisterenmorgen zijne vrouw doodgestoken. Wangedrag der vrouw, die zich meer malen aan drank te buiten ging, moet den overigens zeer oppassenden man tot deze verschrikkelijke daad hebben gebracht. De dader heeft zich zelf in arrest be geven. Door de justitie is reeds een onder zoek ingesteld. PNb. Ct.) Eergisterennamiddag ontstond wederom brand iu het hoofdgebouw der K. M. academie te Breda. De vloer der leerzaal, die am- pbitheatersgewijze is iugericht, was aan het bianüeu, waarschijnlijk ontstaan door een weggeworpen stuk brandende sigaar. Met behulp van de in het gebouw aanwezige brandspuit was bet vuur spoedig gebiuscht. Te Eindhoven heeft da aangekondigde hoedeniuonstering iu de beste orde plaats gehad. Eene groote menigte nam er aan <«ai> MLJ M8» t*Bff deel. Men zag allerhande hoofddeksels van den meest uiteenloopenden vorm en inrich ting zooals: kachelpijpen, waschtobben, torens en petroleumvaten. Steekhoeden uit den tijd van Lodewijk XVI trokken zeer de aandacht. Verschillende vereenigingen hadden zich met hare banieren bij de menigte aangesloten. Met muziek werd een optocht van de hoeden door de stad gehouden tot groote prei van jong en oud. HEB TELEGRAAF. BELGRADO, 6 Maart. Koning Milan heeft hedenmiddag te 1 uur plechtig afstand gedaan van den troon ten behoeve van zijn zoon, die den naam zal voeren van Alexander I. De heeren Ristics, Protiich en Bell Markowitch zijn benoemd lot leden van het regentschap. BELGRADO, 6 Maart. liet officieele regeeringbiad meldt, dat het ontslag van het kabinet-Christies is aaugeno en. Generaal Protiteh is benoemd tot minister van oorlog en voorzitter van den ministerraad, de heer Beli-Markowitch (liberaal) tut minister van binneulandsche zaken BELGRADO, 7 Maart. Koning Milan heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij ter openbare kennis brengt, dat hij afstand doel van den troon. In deze pro clamatie herinnert de koning aan alles, wat hij heeft gedaao om de belangen des lands te beschermen en het koninkrijk te maken tot een steun voor den vrede op het Balkan Schiereiland. De koniug neemt de verantwoordelijkheid op zich voor deu ongnnstigeu uitslag van het eerste gedeelte zijner regeering. Nu zal een nieuw tijdperk aanbreken, maar de koning voelt met de kracht, welke noodig is voor de eischen van den tegenwoordigen toestand. Voortaan zal de koning de eerste onderdaan wezen van zijn zoon, dien hij aanspoort getrouw te blijven aan het Servische volk. De koning vertrouwt nu de legeering toe aau beproefde patriotten, die den oorlog op het Balkan-Schiereiland zullen weten te voorkomen en da belangen van het koniuk- rijk zullen handhaven. Ten slotte worden in de proclamatie de namen vermeld der leden van het regentschap, hetwelk tijdens de minderjarigheid van koning Alexander de regeering zal voeren. De koning heeft zijn troonafstand ter kennis- gebracht van de vertegenwoordigers der andere mogendheden te Belgrado. Het leger legde gisteren den eed vau getrouwheid aan de regenten af. De regenten hebben den leider der radicalen, Tauslanowiteh, het vormen van een ministerie opgedragen. PARIJS, 7 Maart. De minister van oorlog heeft een rondschrijven gericht aan alle commandanten, waarin in herinnering wordt gebracht, dat militairen in actieven dienst geen deel mogen uitmaken van ver eenigingen, welke niet door deu minister van oorlog zijn goedgekeurd. LONDEN, 7 Maart. De Times beschouwt den troonsafstand van koniug Milau van Servië als een daad van ougeloofelijke licht zinnigheid, waardoor Ruslands invloed zich ontzaglijk zal uitbreiden. De Times ziet iu Alexander I niets dan den vertegenwoordiger van een geslacht, hetwelk door opzieuwek- kende familietwisten haar ontzag verloren heeft. Rusland heeft nog steeds het oog op prins Karageorgewitcb, ten einde dezen op deu Servisehen troon te plaatsen. f Europa", zegt de Times, „kau binnenkort gebeurteuissen verwachten, welke het werk vau deu viedebond te niet zullen doen. Ko ning Milau heeft de regeering nedergelegd, omdat het hem onmogelijk was de verplich tingen, welke hij jegens Oostenrijk op zich had genomen, met de wenscheu van het Servische volk in overeenstemming te brengen. „Milau» aftreding is eeu scliittereude overwinning voor Rusland en een bedreiging voor het Europeesche evenwicht, zoodal men de toekomst niet zonder ongerustheid kan te geoioet zien". De Morning Post noemt de nieuwe Ser vische regeering eeu verzameling marionetten, welke zullen dansen op alle wijzen, welke men te Petersburg zal aanheffeu. Het blad heeft weinig vertrouwen iu de vredelievende bedoelingen van den Czaar. ■iËIOM, 7 Maart. Toestand des Rollings. Vau het Loo meldt men heden: De nacht was vrij rustig. Gedurende den ochtend was de hooge lijder zeer kalm. Het gebruik vau vloeibaar voedsel blijft gering. De toe stand van Z. M. deu koning onderging in de laatste twee dagen geen verandering. Iu de laatste dezer dagen verschenen affcveiiiig van het „Theologisch Tijdschrift komt van de hand van dr. A. Kueneu een „In memoriaal" voor, gewijd aan dr. L. VV. E. Rauwenhoff. Van da stichting van genoemd Tijdschrift af 1 Jan. '67 waren beiden onafgebroken als redacteuren werkzaam geweest. Bij het bestuur van den Aig. Ned. Wielrijdeisbond is eeri schrijven ontvangen van den minister van oorlog, waarin dank wordt betuigd aan alle wielrijders, die aan de laatste legeroefeningen hebben deelgenomen, en tevens de tusscbeukomst wordt verzocht in het vinden van wielrijders, die zich weder bij de aanstaande oefeningen ter beschikking van de militaire autoriteiten willen stellen. Gisteren is te Amsterdam op bijna 90 jarigen leeftijd overleden de heer J. J. P. Van llerzeele, oud-raadsheer in het voorma lige gerechtshof van N. Holland. Eerstdaags zal Felix Meritis te Amster dam in openbare veiling worden verkocht. Onlangs deelden wij meê, dat ernstige pogingen werden in 't werk steld, om een muziekkorps samen te stellen uit het jeugdige scheepsvolk van Z. M. instructiekorvet Nau tilus; men meldt ons thans dat het korps is opgericht en de oefeningen reeds zijn begon nen, ouder leiding van deu heer C. A. Bekker, te 11 ellevoetsluis. (_D. v. N). Uit Harlingen wordt van 6 Maart gemeld: De Amsterdamsche stoomboot Minister Fock, die gisteren door dik ijs werd belet den tocht naar hier te vervolgen, is heden namiddag aangekomen. Alleen bij Marken was eeuig ijs, doch overigens de zee vrij. Uit Maassluis wordt gemeld. Van al onze schepen is niet een verongelukt iu den laatster) storm. De meeste zijn biuDen of binuen geweest en van de andere zijn gun stige berichten ontvangen. SlitOOL- HËHKAIËllWI. Den 20sten Februari is te Gouda de vergadering gehouden van de gee. classis Leiden—Gouda—Den Haag. Besloten werd deze classis te splitsen en de classis Leiden voortaan als een afzonderlijke te laten ver gaderen. Men achtte wenschelijk iu Maart en November een ure des gebeds te boudeu. Tot afgevaardigde naar het Zendings- congres werd benoemd Ds. W. F. A. Winckel (secundus Ds. C. L. F. Van Schelven.) Beroepen te Ouderkerk aan den Amstel ds. J. Bolkestein, te Langer- en Korteraar (cl. Leiden.) Bedankt voor het beroep naar de doleerende gemeente te Woudseud door ds. P. Bartstra, te Wassenaar. GEMENGDE BERICHTEN. De aanslag op den postbeambte met aangeteekeude brieven te Weenen heeft groot opzien gewekt. Men is nu voornemens om de beambten die dagelijks brieven te bezorgen hebben, in het vervolg van revol vers te voorzien. Te Canterets is veel sneeuw gevallen; op sommige plaatsen meer dan een meter hoog. Het spoorwegvervoer is verscheidene dagen gestaakt geworden. BUITENLANUSCHE BERICHTEN. KAUËLAAU. Het adres in antwoord op de troon rede is gisteren door het lagerhuis aangeno men met 227 tegen 99 stemmen. Er zal een fonds worden gevormd voor de kinderen van Pigott; Labouchere heeft 50 pd. beloofd. Parnell verdacht Pigott al lang van de man te zijn, die de brieven had gemaakt, maar eerst in het vorige jaar was hij daar van overtuigd, vandaar dat hij niet eer tot vervolging van de Times overging. Bij hon derden komen uit Engeland, Europa en Amerika brieven van gelukweusching voor den Ierschen leider, zoodat bij die niet allen kan beantwoorden en een dankbetui ging iu de bladen heeft laten plaatsen. ËA19IHKUK. Het rapport van admiraal Olry over de beschieting vau Sagalio is thans ont vangen en daaruit blijkt, dat feitelijk een bedenktijd van drie uren aan Atsjinof ge laten was alvorens het bombardement begon, zoodat degenen ouder zijn personeel die aan het verzet niet wilden deelnemen al den tijd hadden om zich in veiligheid te stellen. Toen na eenige kanonschoten een witte vlag gehe8cheu werd, hield het bombardement onmiddellijk op en de aan land gezonden officier constateerde dat Atsjinof de vrouwen en kinderen gedwongen had om in het fort te blijven. Volgens de Rdpublique Prangaise heeft generaal Boulanger pogingen aangewend om eeu onderhoud te hebben met den prins van Wales toen deze zich te Parijs bevond maar had de prins er niets van wille" weten. Op de jongste receptie van generaal

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2