1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze u u ra si I versc ii i| n t dag1 ijksbe li a I ve op Zosi- en Fees tdaen. ABQIÜfëEÜF, iT: Donderdag 28 Februari 1889. W. 50. AQVEBTEËTIËi: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. *sQsssBV' sens Oour Voot Leidenper 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per simmer 10 C't-fst. 202'- Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. LKII»E\, 3? Februari. Toestand des Konings. Het ofliciceel bericht in de Staatscourant van 27 dezer luidt aldus: Volgens verklaring van professor Rosen- stein en van de geneesheeren des konings zijn na de aandoeuing van het slijmvlies der mond- en keelholte de krachten van Z. M. niet teruggekeerd. De voeding is niet vol doende, de nachten blijven onrustig. De koning heeft zijne gewone bezigheden niet kunnen verrichten. Bnrg. en weth. geven den gemeente raad in overweging aan G. Japikse op zijn verzoek vrijstelling van betaling van school geld te verleenen voor de laatste twee kwartalen van den cursus 1888/89 voor den bij hem inwonenden leerling van het gymnasium Johan Vau Leenhof, die om gezondheidsredenen de stad gaat verlaten. Aan de gemeente is voor f 400 te koop aangeboden een zeer belangrijk tapijtwerk, vermoedelijk afkomstig uit de tweede helft der zestiende eeuw en te Leiden vervaardigd. Naar het oordeel van bij uitnemendheid bevoegde beoordeelaars is het stuk zeer fraai en goed bewaard en hehoorende tot de grootste zeldzaamheden, zoodat burg. en welli. het van belang achten het tapijt voor het stedelijk museum aan Ie koopen en voorstellen zulks te doen en ter bestrijdiiig der koopsom volgnummer 87 der begroo ting: „Onderhoud en aankoop van voor verpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde eu de geschiedenis der kunst", met f400 te verhoogen. Tengevolge van het overlijden van den claviger van het gymnasium A. A. Van Werkhoven, is die betrekking vacant geko men. Een dertigtal personen hebben zich voor de vervulling daarvan aangemeld en in de eerste plaats bevelen curaioren eu burg. eu weth. aan 13. 11. Jansen (ii°. 12 van de lijst) terwijl na hem zouden in aan merking kunnen komen (alphabetisch gerang schikt) M. Koppeschaar, M. Lablans, W. M. Pieters, J. Van Riet, N. Stouten en M. J. VVeyers. Burg. en wetb. stellen den gemeenteraad voor aan A. B. Stijger vergunning te ver- leenen tot demping van een gedeelte der Bijnsburgersingelsloot aan de zijde van den Stationsweg, behoudens voor zoover noodig de vergunningen van betrokken hoogheem- raadsctiap en gedeputeerde staten, een en ander onder de gebruikelijke voorwaarden. De commissie van financiën heeft den gemeenteraad medegedeeld dat zij geene be denkingen heeft tegen den in hare handen gestelden staat van af- en overschijving op de begrooting van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en vrouwenhuis dieust 1888. De commissie heeft ook geeue bedenkin gen tegen de in hare handen gestelde sta ten van af- en overschrijving op de begroe ting van de stadsbank van leening dienst 1888 en stelt dus den raad voor die goed te keuren. Nog is ingekomen een rapport van de commissie van financiën waarbij ze als hare meening uitspreekt, dat bij het zeer bizon- dere geval waarin aan de gemeente de aan koop van liet bovenbedoeld tapijtwerk voor een billijken prijs wordt mogelijk gemaakt, financiëele gronden uiet van den aankoop mogen terughouden. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in ovexv. eging; 1°. machtiging te verleenen tot den ver koop van verschillende voorwerpen die reeds sedert eenige jaren een groot deel dir berg plaatsen op de Stadstimmerwerf innemen en die buiten gebruik of versleten zijn en voor bet behoorlijk bergen van andere voor werpen hiuder veroorzaken. Die machtiging wordt gewensebt voor den verkoop van een partij oude schoolbanken, een partij oude stoelen, een partij oude eerepoorten en illu minatietoestellen, een partij oud ijzer en twee oude schuiten. Tevens wordt mach tiging gewensebt tot het in de dagbladen ten verkoop aanbieden van de drie groote kroonen uit de Stads-Gehoorzaal, die even eens aldaar geborgen zijn 2°. aau C. Heemskerk te Noordwijkerhout lot wederopzeggens vergunning te verleenen om een strook gronds langs de Haarlem mertrekvaart nabij Piet Gijzenbrug ter grootte van 128 centiaren te gebruiken als losplaats eu ineststaal 3°. om aau de wed, A. M. Rebel tot wederopzeggens vergunning te verleenen om eene uitgestrektheid water in te nemen voor bet uitbouwen van eene waranda langs de FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, 196). Zijn grijs hoofd was ongedekt en zijn bleek gelaat droeg 't merk van onderworpen tevredenheid. Hij was een zwaarmoedig, doch geduldig man. Geen klacht kwam over zijne lippen en heel zelden sprak hij van zijn vreeselijk verleden. Niets op aarde kon hem daarvoor schadeloos stellen, maar toch ondervond hij in de liefde zijner dochter zooveel geluk als hem slechts mo gelijk was. Door de smalle deur trad Ellen op 't terras; zij was in lichtgrijs gekleed en haar glanzend haar was getooid met een hoedje, waarop de vederen eener zeemeeuw prijkten. „Ik ga naar 't strand, papa," riep zij vroolijk. f Gaat ge niet mee?" Met een eigenaardig weemoedig lachje zuidzijde van haar perceel op den hoek van de Paardeusteeg 4°. aan het bestuur der Leidsche afdee- ling van de Schippersvereeniging „Schutte- vaer" te kennen te geven dat na overleg met het hoogheemraadschap van Rijnland in overweging zal worden genomen of bij de vernieuwing van de Spanjaardsbrug te vens zai worden overgegaan tot verbetering van het remmingswerk aldaar, en 5°. aan den directeur van de Kon. Ne- derlandsche Grofsmederij te kennen te geven dat aan zijn verzoek tot inneming van een ge.deelte der Zijlsingelgracht, zooals het thans is ingediend, niet kan worden vol daan, op grond dat door de aanplemping van het aangevraagd gedeelte een misstand en een hoek worden gevormd en eene op- eenhooping van vuil zou worden veroor zaakt. Het bestuur van het Leidsche Stu dentencorps (Collegium Civitatis Academicae Lugduno Batavae Supremum) is thans verkozen als volgt: H. J. Coster, praeses, W. C. Th. Van der Schalk, ab-actis, F. W. i\j Hütschler, Quaestor, A. Van der Eist, assessor I. en W. Birnie, assessor II. Het studenten-scherm- en gymuastiek- gezelscbap Arena Studiosorum alhier, heeft tegen 28 en 29 Maart a. s. een algemeeueu studentenwedstrijd uitgeschreven, waaraan zal worden deelgenomen door de vereeni- gingen Arena Studiosorum; Olympia vau Utrecht, Donar van Groningen, T. H. O. R, van Amsterdam en Odin van Delft. Het is voor bet eerst sedert langen tijd, dat weder alle 5 academiën in het strijdperk treden. De eeisle dag is aan den grooten wedstrijd gewijd. Hij zal van 10 tot 6 uur duren. De eigeidijke wedstrijd, om de gouden nedaille, wordt gevoerd door 5 afgevaar- ligden namens elke vereeniging, en gehouden :an rekstok, brug en ringen. Verder worden (m persoonlijke prijzen kampstrijden gehouden ii schermen, hoog en ver springen, ge- lichten tillen enz. De jury zal bestaan uit re heeren J. G. Martin, te Haarlem; E. Rinkman, te Aruhem en J. H. Reys in )en Haag, die met geen der mededingende lezelschappen in eenige betrekking staan. De wedstrijd wordt met diner en kroegjool lesloten. De tweede dag, uitsluitend aan feest vreugde gewijd, zal worden doorgebracht met eene rijjool van het bestuur van A. S. met zijne gasten, concert en bal. Vrije toegang voor leden der mededingende vereenigingen op vertoon hunner bewijzen van lidmaatschap, en voor oudleden van Arena, die gedurende 3 jaar hunne contr butie hebben betaald. Entree leden bij den weJ'' ƒ3.50. De fraaie kunr* sterdam) f houden te 8 u tement Algem prof. Een .1», na ?erd persoon, ver>lijf rondloopent. aa'jgehoudenterwijl tal opgemaakt is tegen een i. aap< die, blijken gevende den goeden we6 nIe.t te willen volgen, zich aau diefstal van urood uit een bakkeiswagen had schuldig gemaakt. Het voor gisteravond aangekondigde concert door de heereo Werner en Oliver King kon helaas niet doorgaan, aangezien zich slechts een tiental personen in de bo venzaal der Stads Gehoorzaal bevonden. Hedenmiddag te 2 uur gaf de heer Wery met zijn bekend honden- en apen- theater eene groote kindervoorstelling in de Stads-Gehoorzaal alhier. Honden- en apen- dressuur was er in de meeste volmaaktheid te bewouderen en de vroolijke clowns vul den de kleine pauzen allergrappigst aan. Voor goede muziek was tevens gezorgd. Hedenavond volgt eene groote voorstelling die uitmuntend belooft te worden. We verwijzen onze lezers naar achter staande advertentie van den Nederlandschen bond „Maatschappelijk Belang", waardoor eene vergadering tegen Donderdagavond (morgen) is belegd in het Nutsgebouw. De toegang tot de bijeenkomst en de lezing is vrij en eene groote opkomst en geanimeerd debat worden door het voorloopig comité zeer gewensebt. De handels- en winkeliers- keerde hij zich tot haar en antwoordde vriendelijk „Mijn kind! ik ben een oud man eu kan jonge voeten niet meer bijhouden. Als gij niet bizonder naar mijn gezelschap verlangt, dan wilde ik liever hier blijven lezen tot 't donker wordt." „Nu, dan tot straks, papa," riep Ellen eu ijlde met gevieugelden tred naar 't strand. Hier en daar licht over eeoige plassen springende, of op zijde gaande voor een aanrollende golf, liep zij naar de oude boot, waarbij zij eens gestaan had, toen zij 't aanzoek van Robert Leith had afge wezen. Zij leunde er weder tegen aan en liet haar blik dwalen over de bochtterwijl hare lippen een melodie neurieden, 't Was een oud liedwaarin de dichter bitier klaagt, dat hij 't geluk voorbij had laten gaan, in plaats van 't met vaste hand aan te grijpen; toen 't lied uit was, fluisterde zij bij zich zelf: „Ach ja, onwetend laten wij dikwijls glippenwat ons ons gansche leven tot geluk en zegen geweest zou zijn." Zij zuchtte diep. Zij stond op het punt naar huis terug te keeren, toen een groote zwarte hond haar met geweldige sprongen naderde. lij legde zijne zware pooten op hare schouders en zijn snuit zocht haar wang. Niettegenstaande deze onstuimige liefkozin gen, riep Ellen, toen zij Castor herkende, vroolijk uit: „Zijt gij 't, oude jougen. Zijt gij 't wer kelijk? Gij hebt zeker den wegnaar Beach Hal! niet alleen gevonden." Neen, hij was niet alleen en spoedig werd bij een kromming in den weg een moge gestalte zichtbaar. Een man, die ilijkbaar in diep en niet zeer vroolijk nadenken verzonken was. In de nabijheid san de boot zag hij op en bijna scheen pij een oogenblik onzeker, of hij voort kou gaan. De afwachtende houding van [Ellen deed hem er toe besluiteD. Hij [reikte haar de hand met de woorden: „Ik hoorde, een paar dagen geleden, [lat gij teruggekeerd waart, en ik ben op weg naar Beach-Hall om uw vadei te pezoeken." Haar vader! Zij liet niet blijken dat feij beieedigd was, maar glimlachte blozend, flobert Leith had den moed niet haar aan e zien en staarde naar de zee. Den hond ief kozendverzekerde Ellen „Mijn vader zal zeer verheugd zijn u keder te zien. Hij zit op 't terras te lezen. Hoe vriendelijk van mr. Leith, dat gij nog om ons gedacht hebt." „Ik denk om u," luidde 't bittere ant woord, „omdat ik niet anders kan, omdat ik aan u denken moet. God weet, dat ik n zou willen vergeten, als ik maar kon, Ellen." „Dat is zeer vleiend," zei 't meisje verlegen. Robert scheen met geweld eenige woor dendie hem op de lippen lagen, terug te dringen en zijn blik wendde zich weer naar den lichttoren in de verte. Ernstig zeide hij nu: „Gij hebt dus de reis om de wereld niet ondernomen, zooals nw plan was? Een tijd lang vreesde ik bijna, dat uwe vrienden u jaren lang moesten missen." „Neen," antwoordde Ellen, zijn ernstig, bekommerd gelaat beschouwend. „Wij kregen heimwee en wij verlangden naar 't oude huis, naar 't strand en de zee en naar de vrienden, waarvan gij zooeven spraakt." (Slot Volgt.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1