Kroonprinses, zal deze laatste over die orde niet meer kunnen beschikken. Zij zal dan slechts meer bij uitzondering aan Nederlanders ten deel vallen. Hetzelfde geldt van de orde van den Gouden Leeuw van Nassau; ook deze is een Luxemburgsclie, die de Koniug alleen in zijne waardigheid van Groothertog uitreikt. Na 's Kouings dood zal derhalve de Nederlandsche Leeuw rle eenige orde zijn tot belooning van burgerlijke verdiensten. Daar van zal het gevolg zijn, dat óf veel minder onderscheidingen zullen worden toegekend dan tot dusver, óf de Nederlandsche Leeuw, door zijne algemeenheid, veel van de tegen woordige waarde zal verliezen. Het eerstge- ste'de geval is misschien wel het meest ge- wenschte, maar daar de verleiding voor een vorst of zijne regeering vaak groot is om den een of ander met een lintje te sieren, zou het misschien raadzaam zijn, teneinde het Virtus nobilitat" op prijs te houden, een nieuw ordeteeken in te stellen voor de geval len, waarin nu de Eikenkroon of de Gouden Leeuw van Nassau worden gebruikt." H. M. de koningin, bewogen door de ramp die Scheveningen, ten gevolge tier laatste stormen, heeft getroffen, deed onlangs eene gift van fSOU toekomen aan het be stuur der „vereeniging tot voortdurende on dersteuning der nagelaten betrekkingen der verongelukte Scheveuingsche visschers". I e schipper van de Katwijksche bom schuit K. W. 41, die zijn scheepsvolk op handtastelijke wijze, naar hij meende, lot hun plicht riep, had zich gisteren voor de arrondissementsrechtbank te 's Hage te ver antwoorden ter zake van mishandeling op zee. Den Sen October 1888, met zijn schuit in de Noordzee, bad hij een van zijn ma trozen, die niet naar zijn zin werkte, met een ijzeren slaaf een slag op den arm toege bracht, nog eenige vuistslagen gegeven en door een en ander zwaar lichamelijk letsel veroorzaakt, zoodat de matroos, na reeds 18 dagen in zee met gekneusden arm te zijn geweest, rog 4 weken in bet ziekenhuis te Leiden moest verpleegd worden. Door verschillende getuigen werd de toe dracht der zaak medegedeeld. Uit hunne verklaringen bleek, dat de aanleiding tot de hardhandige terechtwijzing van den schip per al zeer gering was. De schipper ver klaarde eerst, van niets te weten, doch door de getuigen in het nauw gebracht, verontschuldigde hij zich met te zeggen in drift gehandeld te hebben. De arts die den mishandelde in het zieken huis te Leiden had behandeld, als deskundige gehoord, verklaarde dat toen de matroos aldaar werd opgenomen, het grootste gevaar reeds geweken en de wonde na een verblijf van 4 weken genezen was, doch dat de arm vermoedelijk stijf zoude blijven, althans de bewegelijkheid van den elleboog zeer beperkt zou zijn. Het O. M. waargenomen door inr. baron De Vos Van Steenwijk, vorderde tegen den beklaagde, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, één jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Jac Van Gigch, achtte met het O. M. een feit wettig en overtui gend bewezen, doch meende dat de schipper, die bij zijn reeders bekend staat als een ijverig, trouw schipper, als iemand die goed met zijn volk kon omgaan, op den dag der mishandeling in een abnormaleu toestand had verkeerd, waardoor hij zich geen reken schap kon geven van zijn handelingen. Pleiter beriep zich op de uitspraak van dok toren, waarin zij verklaren, dat zich in het menschelijke zenuwleven oogenblikken kunnen voordoen die aan waanzin grenzen. Zulk een oogenblik kon hier aanwezig zijn geweest; daarop vestigde bij de aandacht van de rechtbank en vroeg eene lichtere straf dan door het O. M. is gevorderd. Bij den in de American Bar te Am sterdam gehouden biljartwedstrijd, waaraan alleen ieden van het Amsterdamsch Stu- denteukorps mochten deelnemen, is de eerste prijs (zilveren bokaal met lauwerkrans) be haald door den lieer 11. C. A. Campagne Jr. cand.-arts, met 24 bandtarainboles in 25 stooten; de tweede door den heer Steen bergen, met 22 caramboles, de derde door den heer W. Lau, met 20 caramboles. Ter wijl geen inleggeld werd betaald, zijn er 1137 partijen gespeeld. Onder Uitgeest, in den polder de Zien, is Zondagavond, door het omvallen van eene petroleumlamp, een windmolen, die vroeger als watermolen dienst deed, ge heel afgebrand. Zoowel de molen als de inboedel der be woners zijn verzekerd. De politie is de daders op het spoor, die de voiige week, op verraderlijke wijze, den schildwacht op het fort „de Harssens" te Nieuwediep aanvielen. Voor eenigen tijd verklaarde W. N. te De Bilt, dat bij hem door inbraak eene som van f.1380 gestolen was. Volgens zijn ÏSSL-^ BltL JKÜfc 4KZZS BFB T8S52 zeggen had hij een paar dagen geleden het geluk, f 300 daarvan terug te vinden. Deze verklaring was oorzaak, dat een gestreng onderzoek werd ingesteld en N. opnieuw in verboor werd genomen, liet gevolg hiervan was, dat hij bekende zelf de inbreker te zijn, en dat hij het gedaan had omdat hij zich gelden had toegeëigend, die aan hein als bode van een fonds waren toevertrouwd. Zaterdag morgen werd zijn lijk opgevischt. Vrij ia giiiiddag had in de buurschap Veen onder Nijkerk een treurig ongeluk plaats. De landbouwer Aalt Baatje was met eenige arbeiders bezig een boom te vellen, liet 12jarig dochtertje van Baatje liep er om heen zonder dat men haar bespeurde, niet het noodlottig gevolg, dat liet kind onder den vallenden boom kwam en op de plaats dood bleef. Blijkens den jongsten Heilssoldaat heeft bij de aanvallen, waaraan eenigen tijd ge leden de mannen van het „Leger des Heils" te liellendoorn blootstonden, de „•luitenant" Van Achterberg een sabelhouw op het hoofd gekregen, terwijl hij zoo op de beenen is geslagen, dat hij huiswaarts moest worden gereden. Den „soldaat" Oosterbroek werden drie gaten in het hoofd geslagen. Zondag avond werden de nabij de gasfahriek te Meppel wonende ingezetenen opgeschrikt door eene geweldige gasontplof fing in de nieuwe me ter kam er dvi' fabriek. De nieuwe meter, die nog niet in gebruik was, is gesprongen en er is veei schade aangericht aan de glasramen van de fabriek, Door de brandweer werd een begin va brand in korten tijd gebluscht. Persoon lijke ongelusken kwamen gelukkig niet voor. De oorzaak is nog onbekend. Twintig bunders dennenbosch zijn te flollandscheveld aan Belgische opkoopers van de hand gedaan voor f 30,000. Een hon derdtal arbeiders vindt daarbij den winter door tot in den aanst. zomer werk. De Friesche schaatsenrijder WiebeDu Vries (beroepsrijder) richt in de Leeuw. Ci. een formeele uitdaging tot den amateur Pan der. De strijd moet loopen over de baan van 160 meter, De Vries looft 100 uit, als zijn tegenstander minder dan 10 meter na hem aankomt, docht verlangt in het andere geval zelf ook ƒ100. De heer K, Pander beantwoordt in de Leeuw. Ct. den inzender, die zoo zonderling over de jongst gehouden hardrijderij rede neerde. Hij zegt o. a. „Wie heeft u gezegd dat ik het onnoodig oordeelde, te rijden op 160 meter, omdat het mij te gemakkelijk scheen te winnen (dit toch moet ik uit uw woorden, bluf enz opmaken De Friesche hardrijders zelf kunnen getuigen: evenals Arie v. d. Berg, dat ik het niet deed 1° omdat ik den volgenden dag 10 mijl dacht te rijden (door den dooi verhinderd) en dus geen karis wilde loopen, mij met dat ongewone, rijden een voet te verzwikken en daardoor het lijden op den volgenden dag on» ogelijk te maken, en 2° omdat ik-zelf geloofde, de 160 meter niet in hun tijd te kunnen rijden. Daarbij komt, dat het naar mijn meening en die veroorlooft gij mij zeker wel er op na te houdengeen rijden is; dat is loopen, krabbelen zou men haast zeggen, en om op dien afstand zoo te rijden, heb ik geen plan mij te oefenen. Wanneer ik dat dus ook nog eens mag winnen (wat ik niet geloof,) is het geheel toevallig. 3° behoorde mijn rijden op 160 meter in het geheel niet tot het pro gramma." Zaterdag had de stuurman van de stoomboot Zierikzee bij het laden van rund vee aan het veer te Stavenisse, het ongeluk door een der dieren met de horens dermate tegen den buik gestoolen te worden, dat hij de reis niet kon vervolgeu, en later in zorgelijken toestand met de van Rotterdam kompnde boot naar zijn woning te Zierikzee is vervoerd. Omtrent het onderzoek aangaande het schieten op visschers uit Ileyst door Nederlandsche strandbewoners, wordt bericht, dat de officier van justitie te Middelburg thans den man heeft ontdekt, die het schot loste, waardoor een der Belgen, Leopold Edelinck, ernstig werd gewond. Het is een schaapherder, die meende de veldwachters te hulp te moeten komen, toen deze revolverschoten losten om de visschers te verschrikken, en zijn met een kogel gela den geweer afschoot. De gewonde verkeert nog altijd in levens gevaar. Zondagavond zijn te Woensel (N.B.) twee boerenwoningen geheel afgebrand, zonder dat er iets gered kou worden. Te Valkenswaard is de dochter van een der inwoonsters, die herhaaldelijk aan ergerlijke mishandelingen vati hare moedei bloot stond, eergisteren dood op haar bed gevonden. De politie zal een onderzoek in stellen naar aanleiding van loopende ge ruchten. wjr msL. a. tbt* BUITENLANDSCHE BERICHTEN BELKIË. Te Orehies aan de Frans-Belgische grens heeft een bloedig gevecht plaatsgehad tusschen douanen en 6 smokkelaars, die zij trachtten in handen te krijgen. Dezen ver dedigden zich met knuppels en mishandelden de beambten zoodanig, dat een van hen, met name Dubreucq de bekomen wonden waar schijnlijk niet zal overleven. yi iS iL ïk M Iu liet Lagerhuis heeft baron Henry De Worms verklaard, dat de Londensehe Conventie van 1884 de Engelsche regeering verhindert Swazi land onder haar protectoraat te stellen. Hij bezit geen inlichtingen over onderhandelingen betreffende eene annexatie van Swazi land bij de Transvaal, waardoor de Conventie geschonden zou worden; doch wel heeft hij vernomen dat de President van de Transvaal den wensch uitgesproken heeft een verdrag met Swazi-Jaud te sluiten. De heer Motley heeft een amendement op het adres betreffende Ierland voorgesteld. Hij gispte het testuur iu Ierland. Nadat de lieer Morley langdurig gesproken had over de lersciie zaken en hierbij herhaal delijk door toejuichingen van de Parnellietcu en radicalen iu de rede gevallen was, is de heer Balfour upgestaan om hem te antwoor den en zijn bestuur iu Ierland te rechtvaar digen. De conferentie betreffende de suiker- premien zal den lsten Mei weer Ie Londen bijeenkomen. r-A A S Si itj.il Ei. De kamer heeft Zaterdag besloten eeue nieuwe begrootiugs commissie te benoemen. De minister Rouvier had verklaard de gewone begrooting zijns voorgangers te zullen over nemen, maar omtrent de buitengewone zijn besluit voorbehouden. De voor eene maand verdaagde interpel latie des herren Andrieux over Tonkin is tegen aanstaanden Donderdag aan de orde gesteld. Op de place de 1'Hotel de Ville teParijs wareD Zondag te een ure weinig personen aanwezig. Een twintigtal leden der syndicale kamer van de wegwerkers gingen voor den ingang van het raadhuis 6taan; doch op uit- noodiging van de politie vervolgden zij hun weg. Een vijftigtal reporters liepen op het plein op en neder, waaronder de Italiaansche re volutionair Cipriani. Een tscadron cavalerie bewaakte het raad huis met de brigades van het hoofdbureau van politieeen tweede escadron cavalerie stond gezadeld op de binnenplaats van het ministerie van bmnculaudsche zaken, een der de was opgesteld op de binnenplaats der ka mer van afgevaardigden. Het ministerie van koophandel werd ook door de lioep bewaakt. In de proviucie men weet dat de mani festatie in alle groote steden tegelijkertijd zou plaats hebben is het vrij rustig toe gegaan. Te Marseille begaven de gedelegeerden zich, gevolgd door ongeveer 400 manifestanten, naar de prefectuur, waar de prefect hun ver klaarde dat hij slechts hun request aan de regeeriug kon overbrengen. De gedelegeerden weigerden het antwoord der regeering te vernemen, protesteerden te gen de genomen maatregelen, namen acte van den kwaden wil der regeering om het lot van den werkman te verbeteren en keerden op hun schredeu terug. Te Rijssel ontving de prefect twintig ge delegeerden die hunne eischen uiteenzetten. De prefect antwoordde dat aan deze eischen voldaan zou worden als zij wettig bleken te zijn. Ofschoon de manifestatie te Bordeaux door het comité te Parijs afgekommandeerd was, ging zij toch door. Men was echter afzonderlijk naar de pre fectuur gedaan en verklaarde zich voldaan over de beloften van den prefect, toemen wederom op straat gekomen was. De te Lyou aangekondigde manifestatie was oDbeteekenend. De prefect weigerde de ge delegeerden te ontvangen en deze gingen heen zonder te protesteeren. Te Nantes verklaarde de prefect zich aan de circulaire van den minister van binnen- landsche zaken te houden, legen welke woor den egeerdeu protesteerden en „leve de revolutie!" riepen. Eenige personen wer den in hechtenis genomen, waaronder twee gedelegeerden. Men ziet het, de dag van Zondag, welke door de regeering zoo zeer gevreesd werd, is betrekkelijk kalm afgeloopen. Dezer dagen was er groote receptie bij den heer Roland F. in de Courcelles- straat te Parijs, waarop o. a. een drietal zangers van beroep zich deden booren. Deze heeren maakten veel opgang, vooral de baryton, een schoon man van een dertig jaar. In den loop van den avond, toen de ververschingen werden rondgediend, voordat na het concert het bal zou beginnen, miste de heer der huizes zijne dochter. Bij on derzoek 'bleek, dat zij een half uur te voren in haar feesttoilet met den schoonen baryton het huis verlaten had. De zanger, zekere Arinand P., bezit niets en het meisje had niet eens hare beurs medegenomen. Men leest in de Temps „Daar de Russische regeering het aanbod der Frausche regeering heeft aangenomen om het personeel van Atchinoffs expeditie tot Suez terug te zenden, zijn door het ministerie van marine onmiddellijk bevelen gezonden om bedoeld personeel aan boord van de Primanguet iu te schepen." Zoodra de Russische regeering het aanbod van Frankrijk had aangenomen om de expeditie van kapitein Atchinoff naar Suez terug te zenden, heeft, volge is sommige Frausche bladen, de Frausche minister van marine onmiddellijk bevel gegeven, dat ze zoade worden ingescheept. Over Suez keert deze mislukte zendingstocht naar Rusland terug. Dat de kozakken niet verder het binnen land ingingen, was volgens de Rijorma te danken aan den Sultan van Aoussab, die hun met het oog op zijne vriendschappelijke verhouding tot Italië verbood, zijn grond gebied te betreden. STA ME Bij de voortzetting der beraadslaging iu de kamer over de financieele voorstellen der regeering ontkende de minister van oor log de noodzakelijkheid, om de begrooting van oorlog met eene uitgave van 40 millioen in de eerstvolgende vijf jaren te verhoogen. De minister van financiën verklaarde, dat hij zich vereenigde met alle bezuini gingen, die den openbaren dienst niet be nadeelden. De algemeene beraadslaging is gesloten. De Fransche ambassadeur te Rome, Mariani, beeft zich tot den minister Crispi begeven om hem uit naam van de Fransche regeering dank te zeggen voor de den 2lsten dezer door hem in de kamer afgelegde verklaringen. Te Dantzig worden reeds maatregelen genomen om den keizer bij zijn bezoek op 11 Maart aanstaande een schitterende ont vangst te bereiden. Officieel is nu gemeld, dat keizerin Frcderik het legaat van de onlangs overleden hertogin De Galliera van 10,000,000 francs aanvaard heeft en bijna geheel aan liefdadige doeleinden besteden zal. «tOfiTESRlJ K. Den correspondent van Havas te Wee- neD, Filion, is het verblijf aldaar ODtzegd, wegens de berichten, die bij over den dood van barones Vetsera zond. Hij kreeg 3 dagen tijd om zijn zaken te regelen. Het bericht omtrent het huwelijk van den prins van Battenberg met de zangeres Loisinger wordt officieel bevestigd en heeft waarschijnlijk reeds plaats gehad. [Haart. Cl.) Het bericht dat prins Alexander van Battenberg een morganatisch huwelijk wil sluiten, is, volgens den Weener correspondent der Times, geheel ongegrond. SOXKAR IJ JE. In de Hongaarsche kamer heeft de beer Tisza, bij de beraadslaging over de voor gestelde indemniteitswet, met voldoening gewag gemaakt van den steun, door de op positie verleend aan het bondgenootschap met Duitscblaud en Italië. Dat bondgenoot schap, zeide Ti9za, berust op hechtere grondslagen dan die van sympathie alleen; immers, het steunt op de belangen der mogendheden die het verdrag met elkander gesloten hebben. Tisza stelde voorts de goede uitkomsten van zijn bewind gedurende den tijd van 14 jaren in het licht. Hongarije heeft als staat eenen grooteten politieke in vloed verworven, en zijn financieel krediet is in eere hersteld. De indemniteits-wet is daarna met groote meerderheid aangenomen. HIUSSj AM®. De Russische regeering heeft de Sibe rische Gazette, het eenige blad, dat in Rus sisch Azië verschijnt, voorgoed verboden. «1 II M EIV I E. De gewezen Servische koningin Nathalie beeft, naar gezegd wordt, haar plan tot een bezoek aan Petersburg opgegeven. Zij zal ziek geheel van alle politiek onthouden en te Bucharest gaan wonen. TVllKME. De scheidsrechterlijke uitspraak van Rudolf Gneist, in de zaak tusschen de Por"

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2