NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e l e t' o ii r a ii t verse h ij n t d a s e 1 ij k sbehalve op Z o n- e n A B 0 I E (Si E ffi T Prijs per %uniMier 1(9 ('rat, Woensdag 27 Februari 1839, if9. 49. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. Feestdagen. Vooi Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Seheepmakerssteeg 6. 202e Jaargang. Stads -Berichten BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEI DES Gezien art 8, le alinea der Wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad n0. 95), tol regeling van liet Loeziclil bij liet oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken brengen hij deze Ier algemeene kennis dal door hen vergunning is verleend aan P. J. W. Van der Hart, W. S. Marsman en C. Maslrigt en rechtverkrijgenden, respecliev-lijk tol oprichlen van een slachtplaats in hel perceel Pieterakei kgrachl n°. 8, lol oprichting van eene slachtplaats met mestput in hel perceel Uilersle- grachl n°. 163 en van eene slachterij en roo kery in een gedeelte van perceel Haarleminer- slraal n°. 254. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 25 Februari 1889. LEIDEN, 26 Februari. Toestand des Rollings. Men schrijft aau het übl. uit Apeldoorn, d. d. 25 Februari: Dat er sinds het midden der vorige week geen bulletins meer zijn uitgegeven, mag worden aangemerkt als een bewijs, dat na dien tijd geene verandering van eenig be lang in den toestand des konings is geko men. Bemoedigend is die toestand intus schen niet. Alleen des avonds verlaat de hooge lijder voor korten tijd zijne legerstede en neemt ook zelfs dan nog geene beweging. Dat er onder dergelijke omstandigheden bijna geen sprake kan zijn van het ver richten van regeeringsdaden ligt voor de hand. Alleen de lichaamskrachten zijn in het algemeen niet belangrijk verminderd. Gedurende den nacht bevindt zich steeds een der geneesheeren in een vertrek, gren zende aau het slaapsalon des koDings. Den laatsten nacht bevond zich daar de hofarts Vlaanderen, den daaraan voorafgeganen nacht de lijfarts dr. Vinkhoijzeu, die gis ternamiddag tijdeiijk naar 's Gravenhage is teruggekeerd. Onvermoeid en met de niterste zorgvul digheid blijft 11. M. de koningin zich per soonlijk tot in de minste bijzonderheden met de verpleging vau haren doorluchtigen gemaal belasten. Mogen de trouwe zorgen van Neêrlands niet hoog genoeg te waardeeren koningin weldra door meer bemoedigende uitkomsten bekroond worden I De Staatscourant van gisteravond bevat geen officieel bericht omtrent den toestand des konings. Men meldt uit 's Gravenhage i. d. 25 FebruariHeden is de ziekenoppasser Hem mes wederom naar Het Loo opgeroepen, ten einde, zoo itoodig, den verplegingsdienst bij Z. M. den koning te verrichten. De majoor P. Van Tienhoven van hel 3e reg, huzaren alhier, is voor den militairen dienst afgekeurd, en zal derhalve op pensioen worden gesteld. (Fad.) Gisteravond was een tiental Haagsche sociaal-democraten naar hier oveigekomen, blijkbaar om zoogenaamd eens verhaal te komen halen op net gebeurde van Zondag avond. Door hun prat geschreeuw vau „recht voor allen" trokken ze weldra de aandacht van andersdenkenden die hen ver volgden en hunne wandeling bemoeilijkten. Op de Breêstraat moesten drie hunner door de poiitie in bescherming worden genomen en naar de wacht worden gebrachteen ander drietal vluchtte in een tramrijtuig en de overigen zuchten op andere wijzen een goed heenkomen. Hoewel de belden inet revolvers en stokken gewapend waren, hielden ze zich aan bet station zóó goed scuuil dat men enkclcu met geen mogelijkheid op 't spoor kon komen. «tUKlEK, LETTEREN EN KUNST. Voitus Van Hamme is directeur van de Opera te Bouaau geworden; hij krijgt 100,000 frs. subsidie. De directie te Gent komt dus open De luitenants ter zee 2de kl. H. J. Knottnerus en M. E. B. J. Kluit en de officier van gezondheid 1ste kl. bij de zee macht J. 11. Berghuis, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de heer A. T. Van der Meulen gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden be noemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 23 dezer bedroeg: bij deNederlandschebank.f 16,742,173,21 en bij de betaalmeesters. 1,586,993,61' OFFICIEELE UEKICHTEN. Door Z. M. is aan mr. D. J. Jitta, advocaat le Amsterdam, verlof verleend tot bet aannemen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning van België geschonken. Te zamen. f18,329,166,82' In de Haagsche Kroniek der AL R. Cl. leest men: Naar ik hoor zal reeds dadelijk bij de hervatting van den arbeid door de kamer de boterwet aan de orde komen, ter wijl overigens weinig zal worden afgedaan vóór de werkzaamheden der afdeelingen. De hoofdschotel zal de stalen-tabel zijn; van de indiening der gewijzigde schoolwet schijnt voorloopig nog niets te zuilen komen, even min van de voorstellen omtrent de verdedi ging, al liggen deze reeds grooteudeels ge reed. De omzetting der eerste kamer moet alle groote dingen voorafgaan. Men deelt ons mede dat de eerste toelatings-examens voor de rijks-kweekscholeu van onderwijzers in het begin van Juli ge- houdeu zullen worden. Daaraan kunnen alleen deelnemen candidateu, die zonder rijksbeurs als kweekeling geplaatst willen worden, liet tweede exaineu, waarbij aan iedere kweekschool de mededinging naar hoogstens tien rijksbeurzen wordt openge steld, zal tegen het einde van Juli worden afgenomen. Aan dit tweede examen mogen zich ook onderwerpen degenen, die zonder beurs willen studeeren. Hel ware, dunkt ons, toch veel eenvoudiger alle candidalen tegelijk te laten examiueeren; tenzij de eischen voor het tweede examen booger mochten zijn, waaromtrent onze berichtge ver in het onzekere verkeert. (Arnh. Ct.) Er is naar de Mail Courant van het jV. v. d. D. verneemt thans definitief beslist, dat voor de rijkskweekscholen twee toelatings examens zullen gehouden worden: eerst een voor hen die voor eigen rekening willen geplaatst worden, en daarna een voor beurs-kweekelingen. In aanmerking genomen, zegt de M. Ct., dat, onder de tegenwoordige tijdsomstandig heden de vooruitzichten voor onderwijzers niet schitterend zijn, zullen voor die eerste categorie wel niet veel aspiranten zich opdoen. Deelden we onlangs mede dat binnen enkele jaren de Artillerie-cursus te Delft stond te worden opgeheven; thans vernemen wij dat burg. en weth. op hun schrijven aan den minister van oorlog schriftelijk bericht ontvingen, dat werkelijk naar alle waarschijn lijkheid dit jaar voor 't laatst adspiranten opgeroepen worden, zoodat in 1892 de cursus zal zijn afgeloopen. Intnsschen wenscht het departement van oorlog de gebouwen, die wij meenen dat gemeente-eigendom zijn, in gebruik te blijven houden, zoodat ze das niet voor gymnasium kunnen dienen. (Lelvenaar.) Naar de N. R. Ct. verneemt zal dr. Kuyper, te Katwijk a/R., voor de anti-re volutionaire kiezers optreden. De redevoe ring zal bandelen over hel belang der aanstaande provinciale verkiezingen ook in dat district. Naar men verneemt wordt de generaal- majoor Band, commandant in de stelling van Amsterdam en bevelhebber in de le militaire afdeeling, met Mei a. s. in eene hoogere functie verplaatst naar 's Gravenhage. Te Arnhem is Zondag overleden de oud-resident in Ned.-Indië L. Mulock Houwer. In de „Brieven uit de Hofstad" in de Midd. Ct. leest men „Het is of Zijne Majesteit voelt, dat het verleenen van deze onderscheiding weldra niet meer in de macht zal staan van het hoofd van den Nederlandschen Staat. Immers de Eikenkroon is eene Luxemburgsche orde, en daar de kroon van dat Groot-Hertogdom met den dood van onzen Koning zal gescheiden worden van de Nederlandsche en zal overgaan op den Hertog van Nassau en niet op onze FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENÜELSCH, van w. w. s. 195). „Bij Jupiter, gij neemt de zaak won derlijk op, Constance. Mij dankt 't werd tijd, dat gij mij een deel toestond «an kolonel Dufart's rijkdom. Ik ben deze manier van leven moe, zij begint wat al te eentonig te worden." „Gij zult krijgen wat gij noodig hebt; namelijk wanneer uw gedrag mij bevredigt. Om te verkwisten echter zult gij nooit iets, zelfs niet 't geringste ontvangen." „'l Is onverdragelijk voor een man, altijd geld van zijn vrouw te moeten vragen. Als ge van mij hieldt, Constance, zoudt gij mij uw vermogen laten besturen." „Denkt gij, dat ik dwaas genoeg ben om zoo iets te doen? Gij zijt een geboren verkwister, Dunton, en behalve dat, hebt gij nog eenige ondeugden. Ik laat mij evenmin schrik aanjagen als door vleierij iets ontnemen. Gij zult over geen dollar van mijn geld te zeggen hebben." Ellen keerde zich een weinig om naar de sprekers, 't Was hetzelfde paar, dat zij in Hydepark gezien had. Zij gingen haar zoo dicht voorbijdat de kleederen der name haar bijna aanraakten, maar zij waren zoo druk met zich zelf bezig, dat zij geen opmerkzaamheid voor bun omgeving hadden en ElleD Harmon niet zagen. Verdriet was op beider gelaat te lezen en hij Moultrie ging dit gepaard met on derdrukte woede. Terwijl hij een seconde achter zijn vrouw bleef, siste hij „Heks." In 't zelfde oogenblik waB 't paar in 't gewoel verdwenen. Nog zag zij ben na, toen Bella Rijder's stem spottend zeide: „Hebt gij deze tortelduifjes ook gezien? Danton Moultrie en zijn tweede vrouw op huwelijksreis door Europal Ik vernam 't bericht zoo even van vrienden, die pas uit Boston aangekomen zijn. Hij moet haar vroeger 't hof gemaakt hebben, lang voor dut bij de arme Lilia leerde kennen. Den vorigen winter is zij naar 't Zuiden gegaannaar de plaats waar zij hem voor jaren had leeren kennen. Daar vond hij baar, een paar weken nadat hij 't bericht van Lilia's dood had ontvangen en toen is hij met haar gehuwd. Zij moet heel rijk zijn en een zeer slecht humtur hebben. Hebt gij ooit zulk een onbeschaamdheid gezien Ellen's oogen waren nog op de deur gericht, door welke 't merkwaardige paar verdwenen was. Een bitter lachje speelde ora hare lippe.i toen zij antwoordde: „Gehuwd. Na, de arme Lilia zal ge wroken worden. Danton Moultrie heeft eindelijk zijn man gevonden. Deze vrouw zal hem met ijzeren hand regeeren. Hij zal haar hart niet kunnen breken, haarden dood niet aandoen. Ik geloof, dat zijn ergste vijand hem geen grooter straf kon toewenschen dan dit tweede huwelijk." „Lk geloof, dat gij gelijk hebt," stemde mevrouw Rijders in, „want ik heb ze beneden in den tuin ontmoet en zij twistten als een paar woedende kallen, 't Doet iemaud goed, te voelen, dat er soms toch op aarde reeds vergelding is. Maar kom lieve, laten wij uw vader opzoeken en hem zien over te halen, dat hij zich bij ons aansluit, om de volgende maand naar Zwit serland te gaan. Ellen scuudde 't hoofd. „Wat moet dat beteekenenf" vroeg me vrouw Rijders. „Wij zijn besloten naar huis terug te keeren, antwoordde miss Harmon, terwijl zij starend voor zich uitzag. „Papa is 't reizen moede en ik ook. Wij verlangen beiden naar 't strand van Beach-Hall. 't Was een avond in Augustus. De zon was reeds ondergegaan en roode wolkjes in 't westen spiegelden zich in de kalme golven van de bocht bij Beach-Hall. In de verte schemerde de lichttoren van Sagamore, waar 't licht zooeven ontstoken was. Zeevogels vlogen over 't strand en de regelmatig tegen de klippen klotsende branding was 't eenige geluid, dat men hoorde. Op Beach-Hall stonden alle deuren en vensters openom de avondkoelte door te laten. Een menigte bloemen en 't geruisch der springfonteinen gaven aan 't oude huis een vriendelijk, ja zelfs vroolijk voorkomen. In een gemakkelijken leunstoeleen tijdschrift in de hand, zat Philip Harmon op 't terras. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1